suedi-si eshte per pune-si mund te qendroj

Diskutime tek 'Probleme te Emigranteve ne Diaspore' filluar nga Rambo, 13 Aug 2005.

 1. Rambo

  Rambo Primus registratum

  suedi-si eshte per pune-si mund te qendroj

  hej, deshiroj te zhvendosem ne suedi, jam me pasaporte gjermane...kush mund te me thote a gjendet pune dhe si mund te qendrohet-----
   
 2. Princesha

  Princesha Primus registratum

  Re: suedi-si eshte per pune-si mund te qendroj

  Pasi je banor i EU-se, ath ke te drejte te shkosh te jetosh ne suedi, por punen ta kesh te siguruar, ose ta gjesh brenda 6 muajve me duket (nuk jam e sigurte per harkun kohor), dmth duhet te financosh veten. Se si mund te gjendet puna, nuk e di pasi nuk jetoj n'suedi.
   
 3. shuquri

  shuquri Primus registratum

  Re: suedi-si eshte per pune-si mund te qendroj

  Në Suedi mund të kalosh kur të duash dhe për fillim deri sa të gjesh punë e mban veten. Edhe punë ka për ata që duan të punojnë. Tjetër gjë është tani se çka don ti të punosh dhe çka din të punosh.
  Për momentin profesionet mjekësore janë ndër më të kërkuarat. Por gjuha ka rëndësi të dorës së parë. Ti sigurisht se flet gjermanishten dhe suedishtja bien në grupin e gjuhëve gjermanike dhe për një kohë të shkurtër do të mund ta zotrosh suedishten.

  Për ekspertë të fushave të ndryshme Suedia edhe sot ka nevojë të madhe e veçanërisht në fushë të teknologjisë informative.

  suksese!
   
 4. hekuran

  hekuran Primus registratum

  jam me letra greke ketu nuk ka me pune dua te vij ne norvegji jam saldator prej 10 vitesh si i behet per pune ne suedi ju lutem ktheni pergjigje do me ndihmonit shume me pergjigje pozitive faleminderit
   
 5. marku

  marku Primus registratum

 6. dinami

  dinami Primus registratum

  a mund te gjei pune nenorvegji ne cfar zone esht me mir per pune
   
 7. dinami

  dinami Primus registratum

   
 8. andrearrenjollari

  andrearrenjollari Primus registratum

  jam me dokumente greke dhe punoj prej 20 vjetesh ne ndertim si bojaxhi si mund te gjej nje pune cfaredo ne suedi apo norvegji
   

Shpërndajeni këtë faqe