Super Kompjuterat

Diskutime tek 'Blogosfera Shqiptare' filluar nga Albforumi, 6 Dec 2009.

1. Albforumi

Albforumi Fillestar

Super Kompjuterat

[​IMG]</img>
    [​IMG]</img></p>

[​IMG]Super Kompjuterat janë sisteme kompjuterike të cilat përdoren në fusha të ndryshme si Meteroologjia apo Ushtria. Në jetën e përditshme këto kompjutera nuk të ndihmojnë shumë, por në fushat e përmendura më sipër kan një ndikim shumë të madh. Nëse marrim rastin e meteorologjisë, këto kompjutera bëjnë aq shumë llogari edhe me një shpejtësi të paparë e mund të japin me saktësi parashikimin e motit. Të gjitha këto duke u bazuar në llogaritje matematikore edhe ne pamjet që merren nga satelitët.</p>

Le të bëjmë një krahasim të vogël midis kompjuterit që të gjithë kemi në shtëpi edhe një superkompjuteri.</p>
    <p style="text-align: center;">Kompjuteri i shtëpisë – Cilësia – Super Kompjuteri</p>
    <p style="text-align: center;">Medion - Prodhuesi – IBM</p>
    <p style="text-align: center;">40 gigaflops – Fuqia – 1.105.000 gigaflops</p>
    <p style="text-align: center;">4 GB – Memoria RAM – 98.000 GB</p>
    <p style="text-align: center;">4 – Numri i Core – 129.600</p>
    <p style="text-align: center;">19 x 44 x 50 cm – Madhësitë – 278 dollap sa një kabinë telefoni</p>
    <p style="text-align: center;">12 kg – Pesha – 226.798 Kg</p>
    <p style="text-align: center;">125 Watt – Konsumi – 2.350.000 Watt</p>
    <p style="text-align: center;">699,00 – Cmimi – 96 Milion </p>

Tani do t’ju rëndis 5 kompjuterat më të shpejtë në këtë botë. Të gjithë me thën të drejtën shumë impresionues.</p>
    <p style="text-align: center;">1. ROADRUNNER</p>
    <p style="text-align: center;">[​IMG]</p>

Fuqia: 1.105 teraflop
    Procesor: 129.600
    Harxhimi Energjisë: 2,483 kW
    Vendndodhja: Los Alamos, USA
    Fusha përdorimit: Kërkimet ushtarake

<p style="text-align: center;">2. JAGUAR</p>

[​IMG]</p>

Fuqia:  1059 teraflop
    Procesor: 150,152
    Harxhimi Energjisë: 6,951 kW
    Vendndodhja: Oak Ridge, USA
    Fusha përdorimit: llogaritja proceseve fizike

<p style="text-align: center;">3. PLEIADES</p>

[​IMG]</p>

Fuqia: 487 teraflop
    Procesor: 51,200
    Harxhimi Energjisë: 2,090 kW
    Vendndodhja: Mountain View, USA
    Fusha përdorimit: kërkimet hapsinore

<p style="text-align: center;">4. BLUEGENE/L</p>

[​IMG]</p>

Fuqia: 478 teraflop
    Procesor: 212,992
    Harxhimi Energjisë: 2,330 kW
    Vendndodhja: Livermone, USA
    Fusha përdorimit: biogjenetik dhe kërkim nuklear

Si e shihni kompjuterat më të shpejtë ndodhen në USA.  Por edhe në Europë ka të tillë, megjithëse nuk mund të krahasohen me ato në Usa. Kompjuteri më i shpejtë ne Europë gjëndet në Gjermani edhe quhet – Jugene Jülich.</p>
    <p style="text-align: center;">JUGENE</p>

[​IMG] Ky kompjuter arrin të llogarisi një milion miliard llogaritje në sekondë. Jugene ka gjithsej 294,912 procesor të vendosur në 72 dollap si i shihni në foto. Të gjitha këto ftohen me anë të sistemeve me uj. Ndryshe nga kompjuerat më sipër ky është një kompjuter i cili është më i kujdesëshëm në harxhimin e energjisë edhe përdoret në fushën e kërkimeve. Si vendndodhje është në gjermaninë perëndimore në qëndrën Gauß.</p>

Shpresoj që t’ju ken pëlqyer këto informacione interesante. Por mos haroni se mund të jeni vet ju që të ndërtoni një superkompjuter. Nuk ju duhen miliona, por thjeshtë disa pc normale shtëpisa edhe ide të mira. Një rast i tillë është edhe shembulli i Universitetit të Kentucky që është formuar nga 66 PC normal.</p>

[​IMG]</p>

Per me shume artikuj te ngjashem vizitoni: http://www.romeolab.com/?p=2714

Share This Page