Te digjesh apo te varrosesh?

Diskutime tek 'Koktej Diskutimesh' filluar nga Aki, 19 Aug 2015.

 1. Aki

  Aki Paint It Black

  E keni menduar ndonjehere se cfare doni te ndodhe me trupin tuaj pas vdekjes, apo sidowofte do jeni te vdekur e nuk u intereson. Po mendoja nje dite si religjionet (krishterizmi dhe islami kto, se ne hinduizem e budizem i djegin) predikojne se trupi duhet te varroset dhe eshte mekat te digjet, po dhe vertete kur te jete nen dhe trupi shperbehet dhe materiet e zberthyera do ushqejne dheun,por.... tani me kete sistem qe njeriu duhet te paguaje per te 'blere' vend ne varreza? Sa ide e llahtarshme te duhet te planifikosh vdekjen tende derisa je gjalle e shendoshe qe te kesh kohe :|....Po fakti qe popullsia shkon duke u shtuar e varrezat kekrojne shume me shume hapsire? Dhe mendova po nese na djegin nuk do uzurponim shume vend....Si mendoni ju?
   
  Last edited by a moderator: 19 Aug 2015
  gurax likes this.
 2. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Krematorium po thua? Me mire do ish ne fakt.
  Por kjo lidhet e pak me fene e feja myslymane se ka kete rit.

  Mgjth edhe kto varrezat murale mendoj se bejne pune
   
  gurax likes this.
 3. Aki

  Aki Paint It Black

  Dhe kjo ide e mire? Dhe po e mendoja a ka menyra tjera por nuk me kujtoheshin :)
   
 4. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  Dua te digjem..Dhe HIRI te me hidhet ne dete ...:D
   
  gurax likes this.
 5. MysteriousMan

  MysteriousMan Valoris scriptorum

  Me trupin te bejne cte duan por do me pelqente te dhuroja organet
   
  Lisa likes this.
 6. ilia spiro

  ilia spiro Primus registratum

  Nuk mendoj se trupi duhet te digjet, pasi duhet te shperbehet natyralisht. Persa i peket "korrupsionit" ne varreza, ashtu eshte vertet, por ja qe keshtu eshte ketu,... ndersa fakti qe popullsia rritet, kjo ceshtje mund te zgjidhet duke u varrosur p.sh.ne fshatin nga e ke origjinen tende, ose te te pareve, ku ka mjaft vend dhe nuk ka pse te varrosen ne qytetet e medha, ..pale pastaj shpenzimet marramendese per varret, per mua jane skandal,..
   
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Nuk me duket ndonje gje e tmerrshme praktika e djegies se trupit. Per mua fjala mekat nuk ka domethenie me vlera te tjera pervec gjenialitetit ne mbajtjen e popullates nen kontroll me ndihmen e konceptit te nje dekreti hyjnor.
  Ajo cfare mua me duket e tmerrshme eshte abuzimi me tere efektin emocional qe ka tek njerezit ideja e vdekjes, menyra se si disa njerez te gjalle abuzojne me emocionet e te tjere njerezve te gjalle duke interpretuar tek ta nocionin e vdekjes ne forma manipulative. Une ketu i klasifikoj edhe problemet qe permenden. Te tera. Tmerrohemi duke planifikuar vdekjen kur jemi gjalle dhe shendoshe por harrojme qe ne thelb kjo gje na eshte ushqyer dhe merret e mireqene qe duhet te kemi nje preokupim per kur te jemi te vdekur. Vete ekzistenca e ritualeve te ndryshme flet shume fort per nje koncept te mesuar dhe te edukuar. Ne kohe te ndryshme dhe vende te ndryshme kemi pare te praktikohet djegia pa asnje mbetje dhe e tere cfare ngelet eshte kujtimet dhe veprat. Ose djegia duke ruajtur hirin ne fund, dhe ky me pas mund te ruhet ne ene te posacme dhe ne vende te posacem: nganjehere te shenjte, nganjehere ne nje vend te dukshem nderi, nganjehere ne nje vend tabu'. Kemi pare edhe varrosjen, edhe kete ne menyra te ndryshme: ne varreza te perbashketa, ne varreza individuale, konsiderata e nje zone te caktuar rreth varit nga thjesht simbolike, e deri ne me pallate dhe ndertime, e deri dhe konsiderim si i shenjte i asaj zone apo cope toke. Dhe te gjitha keto, jane perhere shpenzim, si material ashtu edhe social. Apo qe deformohet ne formen e nje deshire per t'ju atribuar nje lloj 'nivel-matesi' per shkallen e respektit, apo nderimit, apo vleres qe ne tregojme per te vdekurin, por qe duam tere boten te dije sa shume vlere ka ky i vdekur per ne! Dhe kur kemi mberritur deri ketu, kuptojme se tashme abuzimi emocional fare mire mund te jete shnderruar ne nje parazit ideologjik dhe shoqeror, ne absurditetin e matjes se respektit me madhesine apo vleren monetare te varrit, apo funeralit, apo numrit te shkallareve te ziguratit. Ne pjesen me te madhe, te tera keto do te ngelen ne kurriz te te gjalleve, te po asaj shoqerie nga po ata individe qe pa u kuptuar i hapen rruge abuzimit.

  Une do te vleresoja djegien/kremimin, te kombinuar pse jo edhe me nje ruajte gjekundi te nje sasie te vogel te hirit, per te sherbyer si pike fokusi per orientimin e emocioneve te atyre qe do te kujtojne te vdekurin. Por per kete fare mire mund te sherbeje edhe ndonje objekt personal, apo fotografi, ashtu sic te gjithe e dime qe objekte te tilla kane qene dhe vazhdojne te jene mbajtes te tille emocionale per te afermit dhe miqte e te vdekurit.
   
  Lisa likes this.
 8. Aki

  Aki Paint It Black

  Jo jo edhe ata zene vend :p
   
 9. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ok...
  .... s'ka gje se bejme nje shtese: "Addendum: Objektet jane opsionale dhe vendi qe bllokojne do te paguhet sipas siperfaqes, mases apo vellimit perkates". :p
   
  Mirabel and Aki like this.
 10. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Te ndejurit i mbyllur me tmerron,qoft edhe i vdekur.
   
 11. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Altruizem apo egoizem quhet kjo e pare mga ana personale?
   
 12. MysteriousMan

  MysteriousMan Valoris scriptorum

  egoizmin e perdor sa te jem gjalle, kur te vdes te pakten te bej ndonje te mire
   
  Balahk likes this.
 13. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Qarte.... kerkon te jetosh edhe pas vdekjes. Dicka jotja te frymoj diku :)
   
 14. MysteriousMan

  MysteriousMan Valoris scriptorum

  le te jetojne te tjeret pa un mbaroj pune ne ato momente
   
 15. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Mos harro se shpirti nuk vdes kurre,merr forme tjeter por jeton -kshu thone
   
 16. Aki

  Aki Paint It Black

  Por nuk domethene qe ai shpirt qe 'ekziston' pas vdekjes i ka memorjet qe ka permbajtur trupi derisa ka qene gjalle
   
 17. MysteriousMan

  MysteriousMan Valoris scriptorum

  se di ca ndodh me shpirtin por un e kisha fjalen per te dhuruar veshka apo gjera te tilla
   
 18. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Padiskutim qe nuk mbart kujtime ....te pakten shkencerisht nuk eshte vertetuar as mbijetesa e nje shpirti.
   
 19. Aki

  Aki Paint It Black

  Ka teori se permbajme nje fushe elektro-magnetike, diku diku....
   
 20. Mirabel

  Mirabel Locus omnem

  Teori konspirative ku padashje behet nje miksim i fese me shkencen dhe nuk arrin te kristalizohet e mbetet teori.
  Gjithsesi sa me pak te dijme rreth ketyre dukurive -mendoj- aq me mire per ne.
   
  Balahk likes this.

Shpërndajeni këtë faqe