Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga gjekec, 4 Nov 2002.

 1. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  Me duket se ishte nje nga temat tek forumi i vjeter. Meqenese ka shume per te thene besoj se ia vlen ta rinisim. Pra si mendoni, duhet te frenohemi nga jeta, kur si pse etc
   
 2. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  Fiksimo si te duket kjo ???

  /pf/images/graemlins/smile.gif

  "... Nje dite nje murg budist ishte duke vrapuar perpara nje ariu te uritur. I ndjekur nga ariu, arriti ne buze te nje humnere.Nese nuk deshironte te behej ushqim per ariun e uritur, nuk kishte rruge tjeter vecse te hidhej. I tmerruar, fluturoi poshte shkembit dhe u kap pas nje dege peme, gati ne te keputur. teksa ndodhej i varur ne ate dege peme, me veshtrimin ne drejtim te ariut te tmerrshem qe ndodhej siper tij, degjoi ulerimen e nje luani, po kaq te uritur, qe priste murgun te binte poshte, ne dhembet e tij te mprehte. Ndersa po qendronte ashtu i varur ndermjet ariut dhe luanit, qe te dy shume te uritur,pa, aty ku ndodhej koka brshkash te cilat nisen te brejne degen ne te cilen ai qendronte pezull. Aty prane murgu vuri re nje rrenje luleshtrydheje. Me ngadale zgjati doren dhe keputi kokrren e madhe, me te kuqen, me te pjekuren, dhe e futi ne goje. 'E shkelqyer!' - tha..."

  /pf/images/graemlins/smile.gif

  ps. Leo Buscaglia ------
  Udha e Demit
   
 3. bebi

  bebi Primus registratum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  wow /pf/images/graemlins/smile.gif niceee
   
 4. oneo

  oneo Forumium praecox

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  Une kete histori e kam shume te degjuar, por nuk e di se kush e paska bere kete version remix. Ajo ka edhe vazhdim ISABELLE.
   
 5. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  Varet si interpretohet "frenosh" dhe "me stil"
   
 6. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  nqs ka kuptime te ndryshme per njerez te ndryshem a do ishte e ligjshme te thoshim "No Limits"!!. Shkojm prap tek e verteta, absolute apo relative... :confused:
   
 7. gjekec

  gjekec Primus registratum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  Vazhdoje pak nqs ke kohe :thumbsup:
   
 8. Isabelle

  Isabelle Valoris scriptorum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  E kam cituar se nga eshte shkeputur historia. Dhe qe padyshim versione te ndryshme te ketyre lloj 'historish' ka pafund. Mua mu duk e pershtatshme se kjo nuk ishte mjaft e gjate, dhe per mendimin tim komunikonte haptas nje ide mbi subjektin.

  ps. Fiksimo, po e marr qe te ka pelqyer lal /pf/images/graemlins/wink.gif ?
  (meqe ra fjala librin e keshilloj shume ta lexoni /pf/images/graemlins/smile.gif )
   
 9. ari poetry

  ari poetry Primus registratum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  interesante kjo storia, me kane folur per Buscali por sepse ndiej nje fare frike ta lexoj filozofine e tij.
   
 10. lu_lu

  lu_lu Primus registratum

  Re: Te frenohesh nga jeta apo ta jetosh me stil

  Te frenohemi.....
  E mira do ishte te ishim aq te vetedijeshem saqe ta kemi me se te qarte se si ti perdorim kta "freret"
  Jeta ka nga te gjitha dhe ne vetem mbasi biem ne gremine e kuptojme qe nje alternative mund te ishte dhe te perdonim ata te shkrete frere.
   
 11. ina lepirusi

  ina lepirusi Primus registratum

  super e bukur kjo faqeurime kush e ka hap dhe suksese
   
 12. ina lepirusi

  ina lepirusi Primus registratum

  LEO BUSCALI MADHESHTOR E ADHUROJE PA FUND PER SHKRIMET E TIJE
   
 13. Sweety el

  Sweety el Locus omnem

  Te jetosh nje jete normal, jeta me stil ne vendin pa stil eshte antistil..
   
 14. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Te kesh stil eshte dicka,por eshte mire qe te frenohesh dhe nga jeta.Pasi sot mund te jesh mbret,ndersa neser mund te jesh lypes.Pra eshte mire nga te dyja anet.
   
 15. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Ta jetosh me stil dhe me kohen .
   
 16. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Sa shume mendohemi sikur jeta te ishte nje miliard vjet...
  Nuk do t'i tregojme bukurite dhe as do t'i qahemi dikujt pasi te kemi vdekur gjithsesi, kur te jemi shume te moshuar do te na jape force mendimi se jeten e jetuam sic e deshem vete. Se dhame maksimumin dhe se e morem ate qe na takonte. Se ate qe dashuruam, sado qe na shkoi keq, e falem...
   
  Balahk likes this.
 17. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Njeriu nuk mund te luftoj dhe ti dal jetes perpara por duhet ta shfrytezoj ate ne gjdo moment.
   
 18. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Me stil duhet te jetojme se vetem ne shqiptaret skemi stil jete ketu , ama kur dalim jashte sikur i dime te gjitha stilet e jetes... megjithate nuk mendoj te frenohem nga asgje aq me pak nga jeta
   
  Balahk likes this.

Shpërndajeni këtë faqe