TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga Simpatikja., 16 Jul 2003.

 1. Simpatikja.

  Simpatikja. Primus registratum

  TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Te gabosh eshte njerezore te falesh eshte hyjnore..?Nuk e di sa bashkoheni ju me kete mendim,...?! :wave:
   
 2. aurrel

  aurrel Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Jam dacort me ty...duke gabuar njeriu meson shume gjera... duke pasur parasysh gabimet tona o te njerezeve te tjere qe ne mbajme nje fare qendrimi persa i perket çeshtjeve te ndryshme ne jete..persa i perket faljes une jam i mendimit se nuk duhet te eksistoje...nuk mund te fale asnje sepse nuk fyhem asnjehere...
   
 3. ilva

  ilva Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Per mendimin tim po? Me çuditi njeçik ky Aurreli
  ...nuk mund te fale asnje sepse nuk fyhem asnjehere... pse mos je gje pa ndjenja tiii???
   
 4. JoNiDa1

  JoNiDa1 Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Deri diku bashkohem me kete ide..varet gjithmone nga rrethanat dhe njerezit qe ke verdalle..une jam tip qe s'para fal(kuptohet per gjera me rendesi)
   
 5. Redi

  Redi Forumium praecox

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Ajo eshte shprehje me vend, por ne teori.
  Ne bejme falje ndaj te tjereve, por kurre ose me mire me shume veshtersi falim veten.

  Mirulexofshim,
  Redi
   
 6. genci#2

  genci#2 Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  une them qe shprehja eshte hyjnore dhe jashtezakonisht e dobishme. te rrafshon tere pengesat. nuk eshte e thjeshte dhe nuk vjen rezultati menjehere, por eshte magjike si sensacion. kam shume per te thene mbi kete gje, por po e le me kaq.
   
 7. genci#2

  genci#2 Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  edhe ajo qe thua ti, redo eshte shume e vertete, por eshte ndjenje nobel te shohesh gabimin tek vetja. e pikerisht kjo te ndihmon ta kuptosh ate tjetrin qe gabon ndaj teje, dhe e fal, te shkretin.
   
 8. disku

  disku UNI

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Duke lexuar kete teme ku kujtuan disa vargje te kenges :

  La mia storia tra le ditta

  Kush di te fale eshte me i forte se nje njeri qe se njeh konceptin e fjalej...falja eshte hyjnore.... /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. mostro

  mostro Putraku

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  AJAJAJAJAJ!!KU QENDRON DIFEKTI I KSAJ SHPREHJEJE..
  DUKE U NISUR NGA E DYTA TE GJITHE NJERZIT ABUZOJNE NE NJE MENYRE TE FRIKSHME SEPSE E DINE QE MUND TE FALEN.MENDOJNE QE ME GABIMET QE KRYEJNE MUND TE KTHEJNE NE HYJNORE TE TJERET...DMTH ATA ME GABIMET E TYRE MUND TE BEJNE MREKULLIRA,PRA MARRIN PAMJEN E SHPETIMTARVE DHE MERTITAT E GABIMIT.PAK E NGA PAK GJERAVE PO U JAPIM KUPTIM TE KUNDERT
  .KA MI GJENI TANE KTO SHPREHJE KAQ TE KULLUME MER AMON... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 10. disku

  disku UNI

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Si bo morracaku sikur ska bo gabime hic /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Po sa her i je lut jot ome mer mos te rrafi se i ke fut duret goces komshijes? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. mostro

  mostro Putraku

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  po kush me ka fal mer amon???mi thyn mire e mire brinjet.ene sot mas 13vjetesh kur bi nai here ai muhabet ma heqin nai dacke.......
  ca robsh as me fal nuk din...harrun qe asht hyjnore me fal /pf/images/graemlins/laugh.gif
  unicorno por kur i hoqe breket asaj jevgjites te banjot publike ta fali burri i saja.....a u kthy ne jevgjiti ne hyjtor-nevojtor /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. disku

  disku UNI

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Jevgjiti ja fali te shoqes jo mu /pf/images/graemlins/laugh.gif si duket me fal o hyjnore per femrat...jo per meshkujt si fal njeri /pf/images/graemlins/laugh.gif ....amon ere sa mire i ma men ene ti...edhe ngjyren e lekures ja make men /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Sabina

  Sabina Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  te gabosh eshte njerezore------Po per çfar gabimesh e keni fjalen ,,,sepse jo çdo gabim mund te falet se po qe keshtu po bejme gabime perdite dhe qenkeni te bindur se zdo na gjeka asgje...
   
 14. zog

  zog Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  mendoj se e drejta ndodhet ne anen e kundert:
  "gabimi eshte hyjnoe ndersa falja eshte njerezore".

  njeriu gabon ngaqe nuk ka si mos gaboje, gabimin ai e ka ne strukture qe ne krijim. kjo ishte deshira e krijuesit ose paaftesia e tij.

  ndersa falja eshte njerezore, ne falim jo se duam te falim por ngaqe s'duam te ndeshkohemi, falim nga frika e jo nga deshira. falim nga dobesia e mungesa e forces.

  sa bukur themi "liria jone mbaron aty ku fillon ajo e tjetrit", e pra po aty fillon dhe falja, prandaj ajo eshte njerezore e jo hyjnore. zoti nuk fal, ne jemi te gjithe te vdekshem, pra te ndeshkuar.
   
 15. genci#2

  genci#2 Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  zoti fal, qe ç' ke me te, zog. sigurisht jo tere fajet apo gabimet. ai fal ato gabime e faje ne te cilat njeriu eshte i pavetedijshem mbi çka eshte duke bere, e i pazoti te vetekontrollohet. e nuk fal edhe gabimet e fajet, edhe pse te vogla, te cilat duke i ditur qe jane kundra vullnetit te zogut, njeriu i kryen me vetedije. dmth kush eshte i ndergjegjshem dhe din se çfare don e çfare nuk don zoti. por ai nuk fal as ata, te cileve ai u jep mundesine ta njohin ate dhe te dijne çfare thote ai, dhe e evitojne ose, e marrin neper goje ose shpifin. po te qe vetem keshtu do te ishte nje diktator. por ne te vertete ai jep rrugen e duhur per çdo njeri, absolutisht ne çfaredo situate qe te ndodhet ai, per te arritur ekuilibrin e duhur e per te permiresuar jeten. sigurisht qe nuk eshte e thjeshte as te pranohet e as te vihet ne zbatim. e kete ai e din kete dhe lexon zemren e secilit dhe e çmon deshiren e mundin, dhe e lehteson rrugen e njeriut ne mes te presioneve e pengesave. shkurt i rashe, se ka shume gjera te tjera, per te spjeguar perse gabimi eshte njerezor dhe falja hyjnore.
   
 16. ilirjan

  ilirjan Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Hakmarrja eshte njerezore
  Falja hyjnore
  Zoti fal, njeriu nuk fal
   
 17. platinumvl2000@yahoo.co.u

  platinumvl2000@yahoo.co.u Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Kush gabon peson",kush fal k***n fiton kjo eshte thenia ime!! :shrug:
   
 18. Guest

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Jashtë teme
   
 19. platinumvl2000@yahoo.co.u

  platinumvl2000@yahoo.co.u Primus registratum

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Jashtë teme
   
 20. Guest

  Re: TE GABOSH ESHTE NJEREZORE ,TE FALESH ESHTE HYJNORE...........?!

  Jashtë teme
   

Shpërndajeni këtë faqe