Te jesh apo te besh?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Admir, 1 Feb 2003.

 1. sounds good

  sounds good Primus registratum

  Re: Te jesh apo te besh?

  E teprove tani!!!Permbaju temes
   
 2. sounds good

  sounds good Primus registratum

  Re: Te jesh apo te besh?

  Je jashte teme i dashur. Aq jashte sa me duhet te te editoj shume shpesh! :smash:
   
 3. edy

  edy Primus registratum

  Re: Te jesh apo te besh?

  Ishte shprese e kote, me vjen keq!
   
 4. pjeterqoku

  pjeterqoku Guest

  Hitleri,Neroni ose kushdo tjeter qe ka bere historine, ne qenien e tyre kane qene te keqinj dhe kete qenie ata e kane vene ne praktik me ane te veprimeve te tyre.[/quote]
   
 5. policia

  policia Forumium maestatis

  mua me duket loje fjalesh...
  ne syte e mi shoh gjithe boten (ka thene nastradini)
   
 6. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Njeriu është ç'bën. Pra, njeriu vlerësohet për atë që bën e jo për atë që është. Si rrjedhojë, njeriu është ajo që ai bën. Nëse bën mirë, ai është i mirë e anasjelltas, nëse bën keq ai është i keq. Kjo i përshtatet të gjitha klasifikimeve që mund ti bëhen njeriut.

  Nëse bën keq duke dashur të bësh mirë përsëri je i keq pasi i keq është rezultati i aksioneve të tua.
   
 7. Almita

  Almita Guest

  Te jesh apo te besh?...Cdo aspekt ne nje sfond perceptimi filozofik si dy menyra prezantimi ne sistemin shoqeror qe pasqyron jeten tone cdo dite!
   
  ANNAFOREVER likes this.
 8. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Te jesh qenie dhe te besh dicka jane menyra themelore e njeriut.Mbizoterimi i njeres prej te cilave percakton dallimet me karakterin individual e psikologjik.Kur perdoret fjala"qenie"shpesh kuptojme nje menyre te tille te ekzistences ne te cilen njeriu nuk ka asgje e nuk deshiron ndonje gje,por eshte i lumtur te perdore ne menyre produktive aftesite e tija duke u gjet ne menyre unike ne te gjithe boten.
  Kurse me fjalen "berje"kur qenia emri jot varet nga ajo c'ka mund te besh ti si person,nga ajo qe je,e nga ata qe ke.
  Mire eshte te besh se me ante te ketij vullneti dhe guximi mund te jesh personi qe ke enderruar.
   
 9. ajna

  ajna Guest

   
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Jemi ajo cfare jemi. Cfaredo qe te bejme nuk ndryshojme dot.
  Por edhe ajo cfare bejme na perfaqeson. Here na mban peng, here na le te lire.

  Ndoshta jemi ajo qe hame.
   
  agim40 likes this.

Shpërndajeni këtë faqe