Te jesh apo te mos jesh....

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Hipocrati, 16 May 2013.

 1. Hipocrati

  Hipocrati Hipocrati

  Lexova nje shprehje te cuditshme te Ajnshtain, nje dileme kaq e madhe ..... a vlen te jesh vetevteja !?

  A person starts to live when he can live outside himself.
   
 2. dr love

  dr love Locus omnem

  Une mendoj se duhet te jesh vetevetja..ne cdo situate.
  Sepse nuk mund te mendosh ndryshe dhe te veprosh ndryshe.
  Ka edhe situata qe na bejne te dalim nga vetja..nervozizmi ndonjehere..ose ndonje ndjenje tjeter ku ti nuk arrin te kontrrollohesh.

  Por te qenurit vetvetja eshte e rendesishme sepse kemi veten ne dore..dime te flasim ..dime te sillemi..dhe pak rendesi ka kujt i pelqej..kujt jo..rendesi ka te ndihem mire me veten time.
   
  Hipocrati likes this.
 3. dr love

  dr love Locus omnem

  Per sa i perket Ajnshtajnit..mendoj se e ka thene duke pasur parasysh..veten e tij..gjithmone te dhene mbas punes dhe teorive duke harruar kenaqesite e jetes.Mbase per te do kishte qene mire te dilte nga vetja here pas here.Ne fakt..ketu duke rene ne kundershtim pak me mendimet me lart..te gjithe kemi nevoje per ndonje dalje nga vetja here pas here per te provuar ndjesi te reja..

  Ja nje vertetim i tille ky i imi.
  I njejti person qe jep njekohesisht dy mendime qe kundershtohen disi..por prap duke menduar si vetvetja fola.
   
 4. Hipocrati

  Hipocrati Hipocrati

  Ajnashtajni nuk ka qene i privuar nga kenaqesite e jetes, perkundrazi e ka shijar jeten ne te gjitha dimensionet dhe sasite!
  Nuk mund te jem dakort me ty!
   
 5. dr love

  dr love Locus omnem

  Admirues i tij?

  Ne qoftese te dhenat me teorine nuk perputhen atehere ndrysho te dhenat...Ne fakt jam e informuar pak per kte personazh.
   
  Hipocrati likes this.
 6. Hipocrati

  Hipocrati Hipocrati

  Nuk ke qene e interesuar shume per fiziken, teorine e relativitetit !!!
   
 7. dr love

  dr love Locus omnem

  Ji ne fakt..jam ne fushen e letrave..dhe redaktimeve
   
 8. dr love

  dr love Locus omnem

  Nqs nje mashkull qendron dy ore me nje vajze te bukur i duket nje minut.
  Nqs qendron nje minut ne nje pllake te ndezur i duken dy ore ..kjo eshte teoria e relativitetit?apo e kam gabim?
   
  Hipocrati likes this.
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Te jesh. Une jam.
  Cne qe mbahet si pyetja e shekullit? Pse s'eshte zevendesuar me "te dashurosh apo te mos dashurosh??
   
 10. dr love

  dr love Locus omnem

  Ajo nuk eshte dileme egzistenciale ate e ke vet ne dore.dashurine..
   
  joetisti_ likes this.
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Po ate qe qendron, kush e ka thene?
  Mua do me pelqente te ishte: "te jesh i mire apo te jesh i keq"
   
 12. dr love

  dr love Locus omnem

  Edhe ate e zgjedh vete.Valle kerkuam te vijme ne jete?..kjo eshte pyetje.
  Po slkur te donim te mos lindnim ne kte kohe..ne kte qytet..ne kte bote?..na pyeti njeri..apo jemi rezultat i egoizmit te jetes per tu riperterire?Kjo eshte dilema te jem apo mos te jem.
   
  joetisti_ likes this.
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Bukur. Por kush do te ishte i afte te jepte pergjigje? A nuk do te veprojme po njesoj edhe ne me te tjere qe do te bejne te njejten pyetje?
  Si mund t'i marresh leje atij/asaj qe sjell ne jete?? Dhe si do te ta jape pergjigjen? Vertet dileme e madhe...
   
 14. dr love

  dr love Locus omnem

  Prandaj eshte e veshtire jeta se ska pergjigjie per cdo gje..te gjithe ne jemi pre e saj dhe e ligjeve te saj..por eshte bukur..te krijosh jete.Edhe pse do ankohen me vone.faji eshte i botes ku jetojme.
   
  joetisti_ likes this.
 15. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Me gjithe pikepyetjet tona, gjithsesi, jeta eshte e persosur. Ajo ta jep doren te ringrihesh kur bie.
  Por qe s'ka pergjigje per gjithcka edhe eshte e bukur...
   
 16. dr love

  dr love Locus omnem

  E vertete...perpjekja per ti zgjidhur e ben te bukur si nje pazell.
   
 17. Hipocrati

  Hipocrati Hipocrati

  te kuptoj...........
   
 18. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Jeta te jep doren te ringrihesh kur bie? Sjam dakort! Varet nga njerezit dhe menyra se si jetojne jeten e vet! Ka nga ata qe jeta i ve perfund! ka nga ata qe ja dalin mbane...por jeta nuk te jep dore...
   
  joetisti_ and dr love like this.
 19. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Te dal tek tema: a vlen te jesh vetvetja?

  Them se ja vlen te jesh vetvetja...ndoshta jo gjithmone...por mendoj se edhe kur mundohemi te mos jemi vetvetja...te sillemi ndryshe...prape vetvetja eshte me e forte dhe merr persiper prape!
   
  dr love likes this.
 20. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Mbse kemi mosperputhje me ate se cfare eshte jeta. Une e kam me kuptimin qe, perderisa nje "dore" te jepet, kjo ndodh kur je gjalle, do te thote se jeta ta dha ndihmen. Ndryshe po te mos ishe gjalle, sikur te gjithe te te ofronin "doren" s'do te kishe si ta merrje.
   

Shpërndajeni këtë faqe