Te jeshe si uji..miku im!

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga Universal, 8 Nov 2015.

 1. Universal

  Universal AnonymouS

  «"Cfare ben?" e pyeta. E ai, me beri nje pyetje. "Cila eshte forma e ujit?". "Uji nuk ka forme!" ju pergjigja duke qeshur: "Merr formen qe ti japesh"

  (copez nga libri "La forma dell'acqua")

  Ja pse u vra Bruce Lee.

  Bruce Lee u vra sepse filozofia e tij ishte e rrezikshme per eliten.
  Ai ishte i njohur ne te gjithe boten si kampjoni me i madh ne artet marziane. Ose te pakten ishte ai me i ndjekuri dhe i dashuruari nga publiku. Gjate jetes se tij te shkurter ka bere edhe aktor duke korrur suksese planetare. Ne te arritur ne maje te suksesit, nje si ai, u be shume i rezikshem. Ta shohim pse!
  Te gjithe e njhohin artistin dhe atletin kampion, por pak e njhohin "Bruce Lee njeri". Nje filozof i madh si nje dhurate hyjnore per te. Nje person manjetik, i veshur me nje karizme te rradhe, jo me pak se nje lider i lindur, i zoti te shkrije motivime, nje terheqes, ku te rinjet dhe jo vetem, gjejne aspirim.

  Nga kete kualitet dinamike qe kishte Lee, qe shfrytzohej shume nga njerzit potent, qe do thote: se nje fraze qe lexohet ne nje blog, o e degjoni te thene nga nje mik rizulton banale, kur thuhet nga nje lider i stimuar e i ndjekur me pasion si Lee, kondicionon e triumfon turmat.

  Nje personazh i tille ishte mjaft skomod, dhe nje mine shkatrruse per njerzit e elites.
  Edhe sot njerzit potent perdorin Vip-at per te orjentuar mendimin e opinjonin tek masat e te rinjeve:
  Bruce, ishte i nje niveli te tille, ishte nje potence e rezikshme per ke deshironte te orjentonte masat e gjera ne nje menyre te vecante dhe te ndryshme.... sepse Lee, nje dite do behej ne pak kohe nje lider mjaft i ndjekur e influent per disa miliona persona.
   

Shpërndajeni këtë faqe