Tekste kengesh (Vetem shqip)

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Diavolessa, 4 Nov 2002.

 1. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Tekste kengesh (Vetem shqip)

  -Nysret Hyseni- Mos Ndëgjo Fjalet e Kota

  Nuk jetohet vec me fjale,
  jam i ri kam shume deshira.
  Ne se sonte dalim bashke
  dua te jesh me e mira.Je shume mire e per merak
  shoqet po ta kan inatin
  ja kane nis e po flasin.

  Shume e vogel
  e c'fare fati
  mos beso ti fjalet e kota
  mos beso c'ka flasin bota
  ti beso vec fjalet e mija
  se me dogji dashuria.

  Persa kohe
  zemren ma knaqe
  kur ti puth quket ne faqe
  kur ti puthi syte e zi
  As nuk shoh e as nuk ni.
   
 2. TDSH

  TDSH Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Dashurija

  Sa herë të kam pritur
  Tek vendi që ne dimë
  Mes shiut rrëke
  Kur era fryn stuhi

  Të dy të lagur, strukur qëndronim
  E s'ndjenim ne vetmi
  Vetë më mësove se dashuria
  Ka diell dhe në shi
  Vetë më mësove se dashuria
  Gjithë qiellin ka çati

  Mes qershive mjaltë qëndruam ne të dy
  Kokrrat që nga lart pikonin lëng në sy

  E zgjatëm duart, përkulëm degët
  Por kokrra s'morëm dot
  Ty të mos kisha pranë ato çaste
  E etur do te ndjehesha dhe sot
  Ty të mos kisha pranë ato çaste
  E etur do të ndjehesha dhe sot

  Një ditë buzë detit më pyete si fëmi
  "Vallë dashuria a deti ka më thellësi?"
  Pastaj i dashur kokën mbështete
  Përgjigje prisje kot
  S'di në ç'thellësira humba e tëra
  Por di se s'dilja dot

  Sa herë të kam pritur
  Tek vendi që ne dimë
  Mes shiut rrëke
  Kur era fryn stuhi

  Të dy të lagur, strukur qëndronim
  E s'ndjenim ne vetmi
  Vetë më mësove se dashuria
  Ka diell dhe në shi
  Vetë më mësove se dashuria
  Gjithë qiellin ka çati

  ---per mua kjo eshte nje nga kenget me te bukura qe egzistojne ne shqip.
   
 3. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  aiii ... vetem shqip ... che fregatura
   
 4. VioLiNiSTi

  VioLiNiSTi Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Elita 5 - E urrej shiun

  Në kitarë teli i këputur
  Ndali këngën më të bukur
  Por s’e ndali
  Shiun në këtë qytet


  Ku je buza e paputhur
  Dashuria ime e humbur
  N’mes të rrugës
  Unë po lagem vet.


  I harruar si një letër e djegur
  Në këtë rrugë
  pa adresë kam mbetur

  E urrej shiun kur bie
  Se një herë ma fiku
  Një zjarr,
  Një zjarr dashurie

  I urrej lotët e mij
  Vetëm se i ngjajnë shiut
  Që më ndau nga ti


  Dashuria që ish dikur
  Mbet kornizë pa pikturë
  Që askund nuk e shoh në mur
  I harruar


  E urrej shiun kur bie
  Se një herë ma fiku
  Një zjarr,
  Një zjarr dashurie.


  Ti ndoshta ishe një rrufe
  Që erdhe shpejtë
  Dhe ku shkove nuk e dita
  As se dij
  Por këngën dhe shpresën
  I le të treten
  Nëpër shi.
   
 5. kloudi

  kloudi Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  vitet e shkolles......
   
 6. kloudi

  kloudi Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  hey po ndonje kenge Korcare nuk di ndonjeri!
   
 7. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  pune muti ... mu derdh kafja
   
 8. briiigi

  briiigi Guest

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  po postoj nje quite romantice une, qe normalisht do i pelqeje 99% te femrave, sa per meshkujt nuk vej doren ne zjarr /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Për një çast më ndali zemra - Dilo, Cako

  Për një çast më ndali zemra, s'ishe ti,
  Shpirtin sonte ma trazove përsëri
  Më kujtohet sa shumë prisja
  Që të ndjeja erën tënde
  Kthehu dhe një herë të të shihja

  Ëndrra gjumin ma këputi e më zgjoi
  Mbi në mbres të ndjeva frymën, ku je ti
  Puthjet ende janë të nxehta
  S'na i ftoh dot largësia
  Eja mos u fshih vetëm në ëndrra

  (refren)
  Unë dhe ti
  Lusim natën që edhe pak të zgjaste
  Të mos kish agim
  Edhe dielli fare të mos lindte
  Vetëm unë dhe ti
  Lusim natën që pafund të zgjaste
  Të mos kish mbarim
  Edhe dielli atë ditë të shuhej
  Ndarje të mos kish
  Nëse mijëra kilometra sot na ndajnë
  -----------------

  Mos më thuaj humbi dashuria
  Më të madhe e bën largësia
  Eja zemer netët ti përcjellim si dikur

  Dashuria nis me ty ,me ty mbaron
  Je kuptimi që merr dita sa fillon
  Puthjet ende janë të nxehta
  S'na i ftoh dot largësia
  Eja, mos u fshih vetëm në ëndrra

  (Refreni)

  Mos më thuaj humbi dashuria
  Më të madhe e bën largësia
  Eja zemer netët ti përcjellim si dikur
   
 9. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Dua Te Vdes .... ELITA 5

  Dua te vdes
  Deri sa jam i ri
  Ndoshta kur do ta degjosh
  Do te qash dhe ti
  Ndoshta kur do ta degjosh
  Do te qash dhe ti
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj
  Me per ty
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj
  Me per ty
  Ndoshta do te gezohesh
  Se nga une do te lirohesh
  Ndoshta do te qash
  Se nga une do te ndahesh
  Ndoshta do te qash
  Se nga une do te ndahesh
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj me per ty
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj me per ty
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj me per ty
  por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj me per ty
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj me per ty
  Por dije se kam vdek
  Dhe zemra mu be hi
  Dhe smendoj me per ty
  Dhe smendoj me per ty ...
  PS ; per papuzzella
   
 10. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  C'qenke lodhur duke e shkruajtur /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  ptuuuh ... mosmirenjohese /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 12. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Sa here dalim neve bashke,
  ti me rrin gjithe merzi.
  Nuk me thua asnje fjale,
  ma hengre shpirtin duke qare.

  Ate e kam vetem shoqe,
  ti mos u bej xhelose.

  Shoqerine moj vajza ime ,
  une do ta dua,
  se pa shoqeri me duket
  vetja si i vetmuar.

  Ate e kam vetem shoqe ,
  hej hej hej hej.
  Tiiiiiiii, mos u be xhelose.

  Ps: S'e di kush e knon /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 13. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  E kendon I famshmi Andi Shkoza
   
 14. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  MERRNI N'VALLE SHOQI SHOJNE

  Nalu pak o vajz malsore
  zemren time ti ma more
  me i shikim qi ra si drite
  zemren time e ke grabite (djali)

  Mos guzo para me m'dal
  jam e re, nuk duroj fjale
  per mu kot, mos rrejn usdaja
  mos na marr per goj dynjaja (vajza)

  Fort u gzova, seç u drodha
  at shikim ty kur ta vodha
  kur te qeshen buzt e holla
  tu skuq faqja porsi molla (djali)

  Nuk u rrejte, s'u tradhtove
  syt e ballit mi kuptove
  at shikim kur ti ma l'shove
  zemren time ma pushtove (vajza)

  Ta kuptova shiharetin
  syni yt ta nxurr sekretin
  kur te qeshi syni shkrue
  zemra tha se me don mue (djali)

  Tash sa kohe djal ne andrrime
  shpirti mushun me trazime
  si duroj ma kto munime
  po ta fal i zemren time (vajza)

  Jo sekret s'mahet dashnia
  del me turr, porsi stuhia
  kjo dashnia s'mahet ndrydh
  flak pre zemre del ne sy (djali)

  Ka tash koh fshehtas jemi dasht
  tash ka dal sekreti jashte
  hajde pra he ma jep doren
  bashkojm zemrat, vejm kunoren (te dy)

  -LENA DRESHAJ me nje tjeter qe nuk ja di emrin
   
 15. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Hymni i Republikes se Shqiperise

  Rreth flamurit te perbashkuar
  me nje deshire, me nje qellim
  Te gjithe atje duke u betuar
  te lidhim besen per shpetim

  Prej lufte ai largohet
  qe eshte lindur tradhetor,
  Kush eshte burre nuk friksohet
  por vdes por vdes si nje deshmor

  Ne dore armet do ti mbajme
  te mbrojme atdheun ne cdo kend
  te drejtat tona ne si ndajme
  ketu armiqte s'kane vend.

  Se Zoti vet e tha me goje
  qe kombe shuhen per mbi dhe
  po Shqiperia do te rroje
  per te , per te luftojme ne.
   
 16. mostro

  mostro Putraku

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  eja o shoku yne te kemi pritur
  ti c'ke qe rri menjan kaq i merzitur.

  eshte nje vajze qe e dua shume
  e ku ka me bukur
  por largohet sa afrohem un
  sqenka vajze por flutur
  por prape nga dora ime ce mori zambakun
  loz me ty o djalo se ta di merakun
  ajo me prishi gjumin zgjoi enderrat e mia
  mos u qaj o djalo te lodh kjo dashuria
  se trendafili heret nuk i cel
  nuk i cel lulet oooo
  te gjithat lulet menjeher
  ashtu dhe pema e dashuris
  do lulezoje cdo pranveeeeeeeeeeeeeeeerr

  NDAJ ERDHA PERSERI TY TE KEROVA
  KUR DOLE NE BALLKON SA S'FLUTUROVA
  ME MUA NE NJE STOL ERDHE U ULE
  UNE TE KENDOJA KENGE TI MBLIDHJE LULE

  E CELE BUZEN SI TRENDAFIL
  ME SYN E KALTER NDEZE NJE YLL
  MIRE ME THANE SHOKET TI QENKE FLUTUR
  MA BEN RININE EDHE ME TE BUKUR
  EDHE ME TE BUKUR................

  NGA I MADHI DHE I PAPERSERITSHMI kozma dushi lepurushi.......
   
 17. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Telefonate zemrash Frances Radi dhe Marisa Ikonomi (me duket )

  Sot ke ditelindjen bija ime
  por une jam larg e nuk vij dot
  Ne çast me celin plot kujtime
  ç te them me pare ne telefon

  Kujtoj me mall diten kur linde
  çastin kur vura emrin tend
  une te quajta Saranda,
  sa ty i bukur eshte ky vend
  sa ky qytet te rrosh ti Sara
  lotet si deti Jon.

  Tani qe flas me ty o babi
  ne duar mbaj fotografin
  bashke me ne eshte edhe mami
  me puth ajo me puth dhe ti

  Zerin degjoj ne telefon,
  dhe si me duket nuk e di
  prap me puth, me perqafon
  tamam si ktu ne fotografi
  kur ta mbyllesh telefonin
  une do te degjoj perseri.

  A mund ta shuajme diellin e zjarrte
  A mund te shterrim nje oqean
  Ashtu nuk treten ndjenjat e tyre
  le te jene sado larg.

  Nje dite do kthehem perseri
  dhe bashke do te jemi ne te tre
  do te bejme fotografi
  me ngjyra malli nuk do te jete.
  Nje premtim do bejne syte
  ndarje me asnjehere
   
 18. VioLiNiSTi

  VioLiNiSTi Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Redon Makashi - Dikur Luaja me ndjenjen e saj

  Mbizotëronte nje qetesi
  ne kete nate gjithçka pushonte
  kisha shume nevoje per të
  Ne ato çaste me mungonte

  Ne keto rruget pa njeri
  ku asgje nuk ekzistonte
  m'u kujtua ajo vajze
  zeri i saj kur me thonte
  Te dua shume, mos me lër vetem
  kam shume frike te rri pa ty
  eshte bote e eger.

  Dhe pastaj me perqafonte
  dhe pas vetes me pushtonte
  e ndjeja doren e saj
  gjithe trupin ma pershkonte
  e nje bote tjeter na priste me pas

  I kam ndermend lotet e saj
  dashuronte si e çmendur, si e marre
  Nuk mundem ta imagjinoj
  se ty t'kam humbur vertet
  dikur une luaja me ndjenjen e saj
  e sot e vuaj vete

  Me duket se asnjehere
  s'do dashuroj me kaq fort
  e jane kujtimet qe me shkaterrojne
  Nuk mund nuk mundem ta imagjinoj
  se ty t'kam humbur vertet
  dikur une luaja me ndjenjen e saj
  tani e vuaj vete.
   
 19. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  O shoket me thane,
  je kardnale.
  Por s'e kuptoj,
  s'e kuptoj c'eshte valle.

  Eshte gjuhe e huaj
  per mua kjo fjale.
  Jam student,
  por njeri i rralle.

  Qaj edhe qesh ,
  me veten time.
  Si gjithmone,
  jam une ne gabime.
   
 20. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Ante i tokes time Rovena Dilo

  Mjaft, se pash më pash
  I rrashe botes qark
  Un vetem me veten
  Shtegtar i ngrat
  Bota me josh si magji
  Por dua të kthej nga vij

  Se shpesh e me shpesh
  Ndjej qe malli më mbyt
  Se dua pak ajer
  Te ngopem me frym
  Çdo nate ne gjumë shof shtepine
  Ne pragun e saj
  T'shlodh trupin tim

  Ante i tokes sime
  Atdhe, t'prek dhe jam perendi
  Po kam veç një zemer
  Po deshe ti do rilind per ty, Ante

  Ante i tokes time
  Atdhe të prek dhe jam perendi
  Po tek ti kam zemren
  Rrenjet tek ti
  Kur te shoh rilind, Ante
   

Shpërndajeni këtë faqe