Tekste kengesh (Vetem shqip)

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Diavolessa, 4 Nov 2002.

 1. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Lugina e dashurisë - kënduar nga Ilir Shaqiri

  Del një hënë në cep t'Gërmisë
  E mbyt rrezen në mes t'luginës
  E nriqon një rrugë të dashurisë
  që nis befas në muzg të Prishtinës

  Rëndim natën përqafuar
  Rrezja e hënës edhe unë
  Brenda meje ngroh e shkrinë
  Brenda teje gaz pa fund .

  Nëpër lisa gjen dy shkronja
  Gjen dy emra zemërshkruar
  Ditët ikin e stinët ndërrohen
  Por kujtimi për ta këtu rri zgjuar
  Rëndim natën përqafuar
  Rrezja e hënës edhe unë
  Brenda meje ngroh e shkrin
  Brenda teje gaz pa fund.

  Vesa e mëngjesit ta lag cepallën
  Flokun e zi ta qëndis
  Ëndrrat digjen e zemrat kallen
  Në luginën e dashurisë.
   
 2. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Invalidët e UÇK-së - kënduar nga Ilir Shaqiri

  U nisa fushës, malit ta vras vdekjen
  Barot dhe hekur më ran në krahrorë
  Këmbë e dorë e patën s'fundi herë pikpjekjen
  Atje,atje mbi majat me dëborë,
  Dhe z'brita të hec lirshëm atdheut flori
  Me një këmab të haprojë udhës i të gjatë
  Andej kah u nisën stërgjyshërit e mij
  Dhe rëndë e rëndë përditë e përnatë.

  Ktheje kokën vëlla në strehen time qiell
  Në trupin tim me copa këtu nis liria
  N'mos qoftë atëdheu i ngrohët si diell
  S'kan pse i duhen gjymtyrët e mija!

  Njëra dorë më ngeli pendën ta shtrëngojë
  E tju thur lavdi dëshmorve trima që ranë.
  N'tela t'kitarës kënga te jehojë
  Për engjujt Arbërorë,shpirtin vigan.
  Falma një buzqeshje se ta vrava vdekjen
  Ma përkund Lirinë shekujve në përjetsi
  Kur prisnim rrufet përmbi supet tona
  N'mos isha unë do të ishe ti.

  Ktheje kokën vëlla në strehen time qiell
  Në trupin tim me copa këtu nis liria
  N'mos qoftë atëdheu i ngrohët si diell
  S'kan pse i duhen gjymtyrët e mija!
   
 3. Nevila Dergjini

  Nevila Dergjini Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  O "qartesi" e di un tekstin e Vajzave te Mbara po sikur esht nje cik "i piset" per tu shkrujt ketu :wub:
   
 4. Guest

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  TAKA KRAK....Pirro Cako

  S ´me merr gjumi..
  prej se largu,
  vjen e shuhet ritmi i kenges "bailamos";
  Me syte mbyllur, si somnambul,
  hapat pak nga pak atje me cojne..!

  Hyra brenda, syve siu besova,
  te kish sjelle ty Zoti sonte vec per mua?
  Mikja ime,sa shume te kam kerkuar,
  e vogel eshte kjo bote per tu takuar!

  Kur ajo me pa,taka "krak" ju thye edhe ra,
  dhe ashtu e zbathur,mua afrua,
  Sysh me more,tha..
  Une ne gjunje i rash.Me jep fryme i thash,
  se jeta eshte vetem nje cast..
  Sikur te me falesh trupin tend kete nate,
  ti sben mekat!

  Dot nuk pritem,
  driten fikem,
  ishim dy te dashuruar, jo fajtore..
  Rastesi je mbreti i botes,
  vjen nje here dhe iken pergjithmone.

  Gjithe pasion mu dha kur e pushtova,
  afshi i saj ne qiell te 7 me ngjiti mua..
  Mikja ime ti fryme me dhe nga vetja,
  ne kete bote ku mbyt pa fund vetmia.

  Teksti: Timo Flloko
   
 5. Sineri

  Sineri Forumium praecox

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Baladë për mikun - TRIX

  Verë e djegur në Kosovë,
  Shkrumb e hi në pragun tonë,
  Zogu i shqipes fluturon,
  Për liri kushtrimin lëshon.

  Mos harroni miqtë e mi,
  Vera vjen përsëri,
  Në Jezerc dy sy si urë
  Presin t’kthehen në pikturë.

  Mal i vjetër, pse gjëmon?
  Merrmë në gji dhe shtrëngomë!
  Loti plagën ma rëndon,
  Kënga dhembjen ma pushon.
   
 6. delina85

  delina85 Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  ME NDIHMONI DOT ME TEKSTIN E "ECIM TE DY" TE BURN!!!! :kiss:
   
 7. albanian_girl

  albanian_girl Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Rovena Stefa
  DASMA

  Në dasmën time
  Ti zemra ime
  Eja e mos nguro.

  Ndonëse na ndanë
  Bashkë nuk na lanë
  Trego se ende më do
  Eja në dasëm,eja
  Unë të pres tek dera
  Dhe nëse pyet për ty dikush
  Do të them se je krushk.

  Bini o ju tupana
  Hallin o kush ma di
  At'që e desha unë
  Sot e kam karshi.

  Bini o ju tupana
  Bini o vec për mua
  At'që e desha unë
  Sot s'kam drejt' ta dua.
  ===========================================
  ME KAPELE KAROCIERI--rovena stefa

  Me kapele karocieri
  Me xhaketë milioneri
  Endacak si cigani
  E ka shpirtin,shpirt xhanani

  Të gjith cunat më shikojn
  U pëlqen të më ngacmojn
  Po unë mëndjen e kam mbledhur
  Djalin tim un e kam gjetur

  O mor cuna gjithë sa jeni
  ku e keni hallin,unë e di
  Po kam frikë se hallin nuk ma dini

  Si Hirushja në përralla
  Kam dhe unë një djalë që ma do zemra
   
 8. arben toska

  arben toska Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  na ndihmoni me tekstin e gjergj jorgaqit te kenges:

  argjend dhe floti lloga - loti i verber

  eshte mire me ken shqipetar
   
 9. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Hey kush e gjen ate "e gjithe bota jemi dy" nga WSF!! me i shkatheti me i shpejti!!
   
 10. Guest

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  C´me bere ta degjoj, me laps ne dore.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  LOTI I VERBER

  2 X

  Laj laj laj laj
  laj laj laj laj
  laj laj laj laj
  laaa
  O o o
  Vetem te dua,
  O o o
  Vtem te dua,

  Dikur premtova,
  se si diellin,
  te ta sjell
  ne syte e tu..
  Se per ty,
  cdo gje e ble
  se kursej..
  te dhuroj dhe shpirtin tim..

  Vetem te dua,
  asgje s´me intereson,
  une ta mesoj..
  Se te dua nuk kam faj,
  jo s´gaboj
  kete e di dhe e kuptoj..

  Laj,laj..

  S´mund te harroj,
  jam dhe s´jam une ndonjehere
  dhe s´me shikon..
  Une te dua gjithsesi,
  do jesh ti...
  Me mjafton dhe pse se di..

  Zotit i fola
  dhe ju luta sa nje jete
  me lot ne sy..
  Ta shikosh ti kete dite
  perseri,
  pa erresire e lot ne sy..

  Refreni 2 X
  ------------------

  Lot kam une e qaj per ty,
  s´te takon,qe te qash ti
  Lotin ty, s´ta prek njeri..
  Dhe pse une vuaj,
  bukurine tende..
  I pergjerohem, cdo perendie
  Driten e syve, si nje diell,
  per ty do ta sjell..
   
 11. Guest

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kemi ndonje akullore ne me te shpejtit.. /pf/images/graemlins/laugh.gif

  E gjithe bota jemi dy
  WSF

  Kur te hap syte neser dua te shoh ty Yeah
  je gjithcka per mua ,gjithe bota jemi dy Yeah


  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
  I hap syte kerkoj te te gjej une ty, je engjell me jep jete
  Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
  Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

  Jane mijera fjale, kujtime qe me mua jetojne,
  zgjedh nje album te vjeter dhe nje photo shikoj,
  dy fjale te dedikoj, nje puthje te dergoj
  nje mesazh nga shpirti im: "Ti e di njesoj vazhdoj,
  ne te njejtet vende rri dhe te njejten pije pi,
  ku je ti, jam une, ku jam une, je ti"
  dhe ditet dhe netet e kane tani nje kuptim
  "Jeto diten"-me the; Eshte bere motivi i shpirtit tim
  qe vazhdon, vazhdon yo....dhe me ploteson,
  me jep force, me forcon, Shpirt, ti ekziston!
  Ne sekondat, minutat dhe oret qe jam me ty,
  ne ditet, javet, muajt, viti qe jam me ty.....
  Dhe kur asgje nuk me ndodh, une shpirt jam me Ty,
  dhe kur gjithcka e bukur ndodh, une shpirt jam me ty,
  le te ndodhe cfare te ndodhe, une shpirt jam me Ty......
  Gjithe Bota Je per Mua.Gjithe Bota Jemi Dy....

  (Refreni)
  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
  I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
  Se qenia jote flet, gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
  Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy


  Yo,jemi prape bashke ne nje tren qe do na coje,
  neper stacionet tona nuk e di ku do ndaloje,
  nuk e di ku do mbaroje misioni qe kam nisur,
  nje shenim:” Jeto diten” lexova ne letren e grisur
  qe me sjell prane vetes time,vetja ime me mungon,
  me sjell nje shenim kaq te thjeshte qe ekziston,
  me nje jete qe jetoj njesoj sikur te jesh (thjesht mendoj per ty se ke nevoje qe te ndjesh)
  Shpirti im ti e di, ti me sheh, ti me mbron,
  ekziston, me ploteson ,njesoj eshte, njesoj vazhdon.
  Jetoje- sic the-,jeto diten qe pason (Shpirti im une me ty gjithmone vazhdoj)
  Momentet tona nga e verteta jone me vijne,
  nuk kam me ndjenje te forte, vazhdojme bashke te rrime
  Jam me shume se i lumtur se ne prape jemi te dy.
  Gjithe bota je per mua, e gjithe bota jemi dy

  Sa here malli me merr, une jetoj me ty, te ndjej ty si perhere
  ti me shikon, ti me degjon, mendoj per ty,
  te dua shpirti im, jemi te dy

  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
  I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
  Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
  Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
  I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
  Se qenia jote flet gjithcka me jep, kerkoj nje jete me ty
  Je jeta ime me jep shprese, shpirt jemi te dy

  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej, doren tende tek me ndjen
  I hap syte kerkoj te t’gjej une ty, je engjell me jep jete
  Je engjell me jep jete, je engjell me jep jete, je engjell me jep jete
   
 12. arben toska

  arben toska Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  faleminderit :wave: :thumbsup:
   
 13. Alanis

  Alanis Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Une za konisht paguaj me shume se nje akullore /pf/images/graemlins/laugh.gif flm /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 14. dorieta

  dorieta Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  kjo eshte kenge:
  produkt 28 _ detikimi

  (FABI)
  Ti ndjenjen time nuk e kuptove ti enderren timeemohove tek une nje dite prap do te jesh kembet lart do ti ngresh dhe do vazhdosh udhetimin...
  (TURI)
  Te lutem mos genje dhe pranoje te verteten se tani ka ardhur koha te presesh bileten gjith naten ti renkoje dhe arrije qiellin e shtat por kur vinte mengjesi nuk te gjeja me ne shtrat me shfaqeshe naive cfar kerkoje prej meje te ndryshoja boten dhe te vija rreth teje ok isha i marr dhe ne heshtje qendroja prisja te harroje dhe gjithcka te rifilloja por ti kishe komplekse se te vriste opinioni fjalet e atyre qe ne thonjeza te donin te donin virgjeresh se te quanin perendi ndersa une isha djalli qe sduronte dot njeri por tani shpirti im besom kam ndryshuar kurre nuk jam penduar se ndoshta kam gabuar pasi dita do te vije nje nate do ta kerkosh opkembet lart dhe udhetimin do vazhdosh....
  (FABI)
  Ti ndjenjen time nuk e kuptove ti enderren timeemohove tek une nje dite prap do te jesh kembet lart do ti ngresh dhe do vazhdosh udhetimin...
  (ALBANI)
  Kur te vazhdosh udhetimin mos u kthe mbrapa vetem ki kujdes ku ti hedhesh ato hapa dhe degjom e dashur se tilart mund te ngjitesh por mund te biesh poshte dhe ndoshta mund te vritesh pasi je mesuar te trajtojn me madheshti ti japin qe te gjitha seksiston tjeter njeri me mendime te semura qe gjithmon te rrethojn me njerez hipokrit qe rrugen ty ta tregojn e vertet ndihesh speciale te duket vetjakukull por kujdes e vogla barbi ndoshta je e humbur koha do te vij tek une do kthehesh nje dite dhe kembet lart do ti mbash ashtu si perdit po tregohem i sinqert e po ta them ne sy e shkuara me iku e ardhmja jo nuk ka ty jo se harrova eshte filozofi largohu zemer sa meparb se do te gjesh tjeter njeri...
  (FABI)
  Ti ndjenjen time nuk e kuptove ti enderren timeemohove tek une nje dite prap do te jesh kembet lart do ti ngresh dhe do vazhdosh udhetimin...
   
 15. T3SHI

  T3SHI Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  heeejj njerz, ju lutna nese ka mundesi tekstin e Hana Band - Ende e dua, Aurora - Genjeshtarja dhe A.D.X - mesnata (eja me zgjat doren)
  faleminderiiiitt shuuuummm
   
 16. endri_baros

  endri_baros Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  kush e di tekstin e ciljetes dhe tingulli 3 ose te dj bluntdhe kos-hey
   
 17. shkoder_londer

  shkoder_londer Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Nostalgjia nga ERMAL FEJZULLAHI

  Nostalgjia ne mua mbreteron
  Nga dita qe u ndame
  E di se kam gabuar qe t’kam tradhetuar
  Por s’jam fajtor

  Si i ri qe jam, djallesi nuk kam
  Me mashtruan per ca caste
  Dhe me ben qe t’jem me te
  S’jam fajtor, kam mbetur i gjor
  Veq ty t’kujtoj dhe vehten e mallkoj

  Per disa caste intime me te
  Ti nga une shkove pa ze
  Per disa caste te humba shpirti ime
  A do ma falesh mua kete gabim

  Nostalgjia prej dites qe ne u ndame
  Mua me shkaterron
  E di se kam gabuar qe t’kam tradhtuar
  Por s’jam fajtor
  Si i ri qe jam, djallesi nuk kam
  Me mastruan per ca caste
  Dhe me ben qe t’jam me te
  S’jam fajtor kam mbetur i gjor
  Veq ty t’kujtoj dhe vehten e mallkoj

  Per disa caste intime me te
  Ti nga une shkove pa ze
  Per disa caste te humba shpirti ime
  A do ma falesh mua kete gabim
   
 18. shkoder_londer

  shkoder_londer Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Femer e sponzorizuar nga ZANFINA ISMAILI

  Mirmengjesii....
  Cfare e mire te une te paska sjelle
  Mirmengjesii....
  A me vjen me shi apo me dielle.

  Me dhurata diten po ma niss
  e une veq nga puthjet po mashtrohem
  copa cop moralin po ma griss
  prap te dorezohem.

  Cfare pervoje pate me tjera para meje
  veq sponzorr e kurre e adhuruar
  nuk dua me kafe asgje nuk du prej teje
  nuk jam femer e sponzorizuar.
   
 19. shkoder_londer

  shkoder_londer Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Dashnoret e ferrarit nga ZANFINA ISMAILI

  Une vetem une kam qen me ty
  kur skishe pare as pijen me pagu
  une vetem une isha aty
  me te gjithe shoket une me te pajtu

  Per ty kam ble per ty jam rreh
  ty te kam fsheh
  te kam sheru kam rreziku
  me te shpetu.

  E ti tash n'ferrari sillesh
  sa e sa loqka per ty po perdridhen
  dojn te jen femra e t'parrit
  jo tuat po dashnoret e Ferrarit

  Ku kan qen kur ishe zero
  e une per ty krejt i kam sakrifiku
  tash je boss e mu m'ke harru
  por mbaje mend se ato nuk vlejn
  as sa nje haube.

  Une vetem une kam qajt per ty
  kur nga shpetia me dal ti ske guxu
  une vetem une lotet ti kam fshi
  kur edhe Zotin e madh e ke mallku.
   
 20. shkoder_londer

  shkoder_londer Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Urime loqka ime nga ZANFINA ISMAILI

  Nje rreze e bukur dielli
  ne dhome me depertoj
  buzeqeshjen ma ngacmoj
  dhe faqen lehte me ledhatoj

  Urime loqka ime
  te deshiroj shume fate
  jete me shume gezime
  te lumtur dhe te gjate

  Urime loqka ime
  se ti e meriton
  jeto me shume gezime
  e gjithe bota po feston

  E knaqur e shikova
  ajo paralajmron
  sikur deshi te tregoj
  dite e madhe sot agoi

  Vet jeta eshte e tille
  shumehere duket deshtim
  por nje dite me gezim
  e hedh poshte qdo hidherim
   

Shpërndajeni këtë faqe