Tekste kengesh (Vetem shqip)

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Diavolessa, 4 Nov 2002.

 1. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

  Me do apo s'me do

  Ti loz e qesh me mua si nje femi',
  ti ndez ne zemren time nje zjarre te ri,
  nje zjarr qe mua shpirtin ma shqet'son.
  C'ke, vash, qe me ngacmon?

  Je nje like, plot lajka ke,
  moj e bukura capkene je.
  me shikim e fjales mos me mundo,
  m'thuaj m'do apo s'me do


  Me syte qe shkelqejne, ti me shiko!
  O cfar' shikime t'embla ti me dhuro!
  Nje nat' te mos me shhesh, ti me kerkon,
  sikur me dashuron.

  Dit' e nat' pran' meje, qendro,
  te te puth kush ti mos lejo.
  Me shikim' e fjale mos me mundo,
  m'thuaj m'do apo s'me do.


  Aaaaaaaa aaaaaa Aaaaaa Aaaaaa
  M'thuaj me do apo s'me do


  Te dua! Por mos trego!
   
 2. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

  Nate e pa re

  Nat' e pa re,
  nat' e bukur kur hena ndricon,
  ty te kerkoj
  dhe ngahera pran' teje qendroj.

  Puthje kerkoj,
  po kerkoj sepse te dashuroj.
  (2x) Më e mira je, me e embla je,
  lule me t'bukur se ty me nuk te gjej.

  Yjet s'pushojn' vezullimi,
  zerat s'degjohen gjer tej,
  mbremje qe zgjon frymezimi,
  caste me t'buk'ra nuk gjej.

  Ti je e bukur si dielli,
  e hijeshme si ndricon hena,
  e paster si dielli ne agim,
  o zemra ime ti

  Zoti jeten ma fali,
  por ti o vash', ma stolise
  me ndjenja t'pastra, me dashuri,
  o zema ime, ti.
   
 3. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

  Degjoje kengen time

  E kujtova perseri
  koh'n e bukur qe kaloi,
  e ne zemer nje shkendi',
  thell' ne zemer c'me lendoi.

  Para syve si n'vegim
  me kaluan ato dit'
  e n'ket cast me permallim,
  plot me lot m'u mbushen syte


  Kujtoj t'emblen ledhati,
  fjal't e tua gjithe gaz,
  e prandaj me melodi,
  un' nga larg ty po te flas.

  Eja si ne vasheri
  me guxim ti qendrom' pran',
  nat' e fsheht' e kaq qet'si,
  atje askush nuk na ndan'.


  Jo, me kot un' s'te mendoj,
  dashuria s'shuhet me,
  degjo kengen qe t'kendoj
  dhe atehere do m'besosh.

  Mos shiko kohen qe shkoi,
  flok't e tu(a) ngjyre ar,
  vec kjo zemer te kerkon,
  se prej saj ti nuk je ndar'.
   
 4. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

  Mendonja

  Mendonja, (s')te donja
  me zemer si te vegjlit kaq shume
  te shihja per cdo nate dhe ne gjume,
  mendonja, mendonja.

  Kur ishe larg meje,
  kujtimi yt o vash', ma ndezte gjine
  dhe malli se c'ma shtonte dashurine
  per shoqen e dashur.

  Te desha, te dua ashtu si kurr' ne jet' s'kam dashuruar
  e dashur, per mua je shok i mir' dhe krah i fort' mbi dhe.
  Degjoje, degjoje se si bucet per ty sot kenga ime
  per ty qe i fal k'saj zemre vec gezime, degjoje degjoje.


  Me shpirtin e paster,
  per mua vetem ti je e vertet',
  qe sjell pran' meje gazin qe dha jeta,
  o shoqe e dashur.

  E vitet do shkojne,
  te vegjlit do ta mbushin shtepine
  e thirje do te degjojne per dashurine,
  per jeten e lumtur.

  Te desha, te dua ashtu si kurr' ne jet' s'kam dashuruar
  e dashur, per mua je shok i mir' dhe krah i fort' mbi dhe.
  Degjoje, degjoje se si bucet per ty sot kenga ime
  per ty qe i fal k'saj zemre vec gezime, degjoje degjoje.
   
 5. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

  Ndoshta

  Ndoshta, dikur ne vjeshten e shemtuar,
  kur gjethet binin dhe veniteshin,
  s'harroj te puthurat qe m'i fale
  dhe zemren qe ma morre ti.

  Eja, pra, si engjell qielli,
  eja ke une, vrapo,
  e dashura ime, vrapo
  dhe eja n'gjirin tim.


  Kujto takimet tona n'kodra t'blerta
  kur i jepnim besen njeri-tjetrit
  se do t'jem' s'bashku pergjithmone
  dhe s'do te ndahemi per jete.

  Eja, pra, si engjell qielli,
  eja ke une, vrapo,
  e dashura ime, vrapo
  dhe eja n'gjirin tim.
   
 6. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Kenge te lehta shqipe qe s'harrohen kurre

  Vjollces

  Me sa mall kujton kjo zemra ime
  koh'n e bukur te rinis' qe shkoi,
  ver'n e par' te dashurise' sime,
  syri yt kur zemren ma kerkoi.

  Shkuan vitet bashk' ne s'u pame,
  dashuria mbeti n'enderrim,
  u harruan puthjet, puthjet plot pasion,
  por prap' te kerkon sot shpirti im.

  Vjollc' e kishe emrin
  dhe un' si lule t'mbajta n'gji,
  n'kopshtin e stolisur
  lulja me e bukur ishe ti.

  Kendoj per ty, oj vashe
  per dashurin' e par'qe s'e harroj,
  per vitet qe shkuan
  nje mall i zjarrt' do t'me pushtoj


  Shpesh un't'kam kerkuar se nje dite
  do te gjeja lule si te lashe
  mbylla syt' e ndjeva se humba cdo shprese
  dhe ty s'dyti qe kur ty t'pashe.

  Vjollc' e kishe emrin
  dhe un' si lule t'mbajta n'gji,
  n'kopshtin e stolisur
  lulja me e bukur ishe ti.

  Kendoj per ty, oj vashe
  per dashurin' e par'qe s'e harroj,
  per vitet qe shkuan
  nje mall i zjarrt' do t'me pushtoj
   
 7. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Eliza Hoxha

  Pendimi

  Nje pike loti rrodhi
  fshehtas mbi faqen time
  cdo gje perfundoi
  edhe kjo loje mbeti n'kujtime
  Me the fjale te embla
  enderrat mbi zbukurove
  e larg syve t'mije beje dredhi
  shume rende gabove

  Me fal, me fal
  kot e ke cdo fjale
  te lutem me degjo
  nuk dua jo
  vec ty te kam
  une e marre nuk jam
  me fal kete gabim
  s'ka me kthim
  Nuk me duhet pendimi yt asgje
  Nuk dua te t'shohe me
  Lumturine pa ty do ta gjej
  Qetesine perseri do ta ndjej


  S'me duhet jo

  Ndoshta ke menduar
  qe prape do te te kthehem
  ndjenjat luftoj kur kam nevoj
  dhe shume mire ndjehem
  vetem ke enderruar
  qe mundesh te me mashtrosh
  Veten mashtrove dhe kuptove
  S'mund te me lendosh

  Me fal, me fal
  kot e ke cdo fjale
  te lutem me degjo
  nuk dua jo
  vec ty te kam
  une e marre nuk jam
  me fal kete gabim
  s'ka me kthim
  Nuk me duhet pendimi yt asgje
  Nuk dua te t'shohe me
  Lumturine pa ty do ta gjej
  Qetesine perseri do ta ndjej


  S'me duhet jo
   
 8. vlera

  vlera Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Eliza Hoxha

  Kthehu

  E kerkoj fytyren tende
  t'kem prane vetes mu si kur atehere
  I kerkoj buzet e tua
  ti kam afer vec edhe njehere
  I kerkoj une syte e shkruar
  t'me percjellin si dikur nga pas
  E kerkoj dhe doren tende
  t'me ledhatoj pa ndalur ne cdo cast
  kthehu prape ne enderrat e mija
  kthuhu ti ashtu si dikur
  kthema prape vec edhe njehere ti mua lumturine
  s'do te le me kurre


  Kerkoj qe koha te ec prapa
  te me sjell edhe njehere tek ti
  Te filloj prape nga e para
  te vertet ta beje kete fantazi
  kthehu prape ne enderrat e mija
  kthuhu ti ashtu si dikur
  kthema prape vec edhe njehere ti mua lumturine
  s'do te le me kurre
   
 9. edda

  edda Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Ndonjeri prej jush i ka tekstet e Vagabondit?
  Eshte nje kenge qe i dedikohet Enver Hoxhes qe me pelqen shume.

  FLm
   
 10. masakruesja

  masakruesja Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Per stellina_sisterin dhe te ma gustosh se yll bote eshte 100% realitet ja ku ma ke :
  Tirona
  Teksti: Dr. Flori
  Muzika: Ardit Gjebrea
  Arrangement: Shpetim Saraci

  Tirona eshte pikenisja ku fillon mundesia
  Aty ku kam te ardhmen, kam endrrat e mia
  Aty ku ngjitur jane xhamia dhe kisha
  Aty ku ndahen dhe pajtohen Nano dhe Berisha
  Aty ku ty te jepet nje tjeter mundesi
  Kam shok, kam lagje, kam rrug, kam shpi

  Tirona cfare eshte?! Me i madhi paradoks
  Ku robi ble te Gab-i me Rolex ne dore
  Ku sllonet sydelfinat ne balte bejne parade
  Ku krahas kjoskave te rrenuara, eshte nje super pallat
  Aty ku lana qelbet, dyqanet parfum shesin
  Ku ndjejme kenaqesine, presionin edhe stresin

  Ku ka intelektual por ka edhe katunare
  Ku lypsat e te papunet flasin me celular
  Mundesi me njemije rruge eshte per ne Tirona
  Ku bashke me zhgenjimet realizohen endrrat tona
  Ku te gjithe ne themi : Tirona zemra jone, ti per ne , ti per ne je gjithmon Kampion
  Kur te hyni ne Kombinat, jeni ne qytetin ton
  Nje tabel shyqyr thot : ‘MIRESEERDHET NE TIRONE !!!’


  Refreni :
  Tirona, ne zemrat tona
  Me jet e me sllona
  E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
  Tirona, ke endrrat tona,
  Jeton oret e vona
  E dehur ,sido te jesh ti je e jona

  Edi Rama :
  Kjo eshte Tirona jone, Tirona kontradiktes
  E luftes, e paqes, e erresires dhe e drites
  Mashtrimit te vertetes, shpifjes interesit,e qejfit dhe e stresit, ahengut dhe biznesit

  ATY KU KRYETARI BERTET ME MEGAFON

  Gjithcka mund te ndodhe, jetojm ne Tiron!!!
  Ku njerezia ben plazh aty ku thahet liqeni
  Ku provinciali thot : Jom prej Ali Demi!!!
  Aty ku truk perdorin jo vetem grat por dhe pallatet
  Ku : MJAFT thote rinia, PO BOLL MO SE NA PLASET!!!

  Kafe muhabet si Turqit e lasht,
  Nen kumbllat e kuqe moda ben sfilate
  Se ska vetem afsh, por ka edhe ashash, qarkullim parash, emancipim grash
  Shopping ke Rruga Durrsit, O burra nga Blloku
  Aty ku gju per seks, Thithet edhe smogu
  Ku qent dhe kazanet rreth ministrive i gjen
  Aty ku ka Mret, ka dhe President

  TE GJITHA DO TI GJENI NE QYTETIN TONE
  KU NJI TABEL E SHTREMET THOT: MIRESEERDHET NE TIRON!!!!!

  Refreni:

  Tirona, ne zemrat tona
  Me jet e me sllona
  E Cmendur, sido te jesh, ti je e jona
  Tirona, ke endrrat tona,
  Jeton oret e vona
  E dehur ,sido te jesh ti je e jona
   
 11. masakruesja

  masakruesja Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Hey princi_zoro ja ku ma ke dhe Kur te jesh merzitur shume e cila eshte poezi e Dritero Agollit pastaj kenge e Gjebrese sdq shijoje se ja ku e ke :

  Kur te jesh merzitur shume

  Ketu s’do jem do jem larguar
  Ne toke i tretur si te tjeret
  Ne kafenene e preferuar
  Nuk do me shohin me kamarjeret.

  Dhe neper udhet ku kam ecur
  S’do ndihet kolla ime e thate
  Mbi varrin tim do rri i heshtur
  Nje qiparis si murg i ngrate.

  Ti do te trishtohesh atehere
  Se s’do me kesh ne dhome gjalle
  Dhe, kur ne xham te fryje ere
  Do qash me eren dalengadale

  Po kur te jesh merzitur shume
  Ne raft te librave kerkome
  Atje do jem i fshehur une
  Ne ndonje varg a ndonje shkronje.

  Mjafton qe librin pak ta heqesh
  Dhe une do zbres te vij pas teje
  Ti si dikur me mall do qeshesh
  Si nje blerim pas nje rrekeje.

  Te gusta???????????? Mua po shpresoj te jesh kenaqur .Tung
   
 12. stellina_sister

  stellina_sister Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  MASAKRUESJASHKODRANE flm shume per tekstin e tirones, a ke mundsi me me gjet edhe "gjithe bota jemi dy" ose kyt qe s'po me kujtohet titulli

  jo nuk e kupton, jo jo nuk e kupton
  nese ti nuk provon
  nese ti nuk gabon...

  flm /pf/images/graemlins/smile.gif

  ciao :wave:
   
 13. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  "Vetem 5 minuta" Agron Berisha

  E bukur simpatike je
  t'gjitha ti i ke
  plotesoma deshiren vetem 1 here
  miss te quajne ne shkolle
  e dime edhe ne
  nuk eshte kompliment
  po gje e vertete
  ty cdo kush te deshiron
  ty cdo kush te enderron

  (Ref)

  Vetem 5 minuta
  dhe jo me shume
  plotesoma deshiren
  te jesh me mua
  jeta kalon si nje lume i shpejte
  plotesoma deshiren ndonjehere
   
 14. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  O nate ,o ere Eranda Libohova

  Nuk fryn me ere
  e nxehte do te jete kjo vere
  filloj te ndjej largimin
  dallget degjoj
  merzitjen e harroj
  sot une filloj udhetimin
  udhetoj ngadale
  qendrojme duart lart
  nis une te kendoj

  O nate ,o ere
  dua te jem atje oo
  o nate o ere
  mos me genje kete here
  mos me genje kete here

  Nuk fryn me ere
  e nxehte do jete kjo vere
  filloj te ndjej largimin
  Qielli me re dicka s me le te fle
  pa ze une pyes kush je ti
  afrohem ngadale,qendroj me duart lart
  prape nis te kendoj

  (Refreni,prape)
   
 15. Diddy19

  Diddy19 Su@mi

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  Me ke prek ne tel Eranda Libohova

  T'gjitha shoqet jane martu
  une beqare u pata betu
  jam betu e jam betu
  por per mua ndryshe qenka shkru

  Diten kur ti pashe une ata sy
  mendja po me rri vetem tek ty
  si ta marr une zemren pak nga pak
  po mendoj si te ze ne lak

  Me ke prek ne tel,me ke prek ne damar
  le te dale ku te dale nuk te le pa te marre
  me ke prek ne tel ,me ke prek ne damar
  vetem per mu ke lindur nuk te le beqar

  T'gjitha shoqet jane martu ,une beqare u pata betu
  jam betu e jam betu po per mua ndryshe qenka shkru
  tinez te shikoj edhe kur del
  vdes per flokun tend kacurrel
  endrren time jo mos ma fik
  kam vendosur te te marr dhe pike
   
 16. Genta

  Genta Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  E di njeri tekstin e kenges "Ne shtepine tone" e Vace Zeles? Kush e di le ta shkruaje, faleminderit
   
 17. woooooow

  woooooow Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  NÊ SHTÊPINE TONÊ

  Shtëpia jonë plot me diell
  Plot me ngrohtësi
  Ne dimër dhe në pranverë
  Kemi kaltërsi
  Dritarja jonë hapur rri
  Për ty, ditë e re
  Për dashurinë e njerëzve tanë të mirë

  (refren) 2 here
  I duam ne njerëzit
  T'i kemi gjithmonë pranë
  Shtëpia e jonë e pastër, e bardhë
  I rritim fëmijët me dritë e me djersë
  Me dashurinë për njerëzit tanë të mirë
  ----------------------

  Shtëpia jonë plot me diell
  Plot me ngrohtësi
  Ne dimër dhe në pranverë
  Kemi kaltërsi
  Dritarja jonë hapur rri
  Për ty, ditë e re
  Për dashurinë e njerëzve tanë të mirë
   
 18. woooooow

  woooooow Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  E gjithe bota jemi dy Westside Family

  Kur te hap syte neser dua te shoh ty
  (Je gjithshka per mua)

  Gjithe bota jemi dy yeah
  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej
  doren tende tek me ndjen
  I hap syte kerkoj tet gjej une ty
  je engjell me jep jete
  se qenja jote flet gjithshka ne jete
  kerkoj te jet me ty
  je jeta ime me jep shpres
  shpirt jemi te dyy

  Yoo ja mira fjal kujtime qe me mua jetojn
  zgjedh nje album te vjeter
  dhe nje foto shikoj
  dy fjal te detikoj nje puthje te dergoj
  nje mesazh nga shpirti im ti e di njesoj vazhdoj.
  me te njejten venderime te njeten ...
  ku jeti jam une ku jam une je ti
  dhe ditet dhe netet e kane tani nje kuptim
  jeto diten me kthe
  eshte bere motiv i shpirtit tim
  qe vazhdon vazhdon yooo
  e me plotson me jep forc me forcon shpirt
  ti egziston
  nese kohet minutat dhe oret qe jam mety
  ne ditet javet muajt viti qe jam me ty
  dhe kur azgje nuk me ndodh une shpirt jam me ty
  dhe kur gjithshka e bukur ndodh
  une shpirt jam me ty
  Le te ndodh cfare te ndodh une shpirt jam me ty
  gjithe bota je per mua gjithe bota jemi 2

  ----------------------------

  I mbyll syte dhe kerkoj te te ndjej
  doren tende tek me ndjen
  i hap syte kerkoj tet gjej une ty
  je engjell me jep jete
  se qenja jote flet gjishka me jep
  kerkoj te jete me ty
  je jeta ime me jep shpres shpirt jemi te dy

  Jemi prap bashk ne nje tren qe do na coj
  neper stacionet tona nuk e di ku do ndaloi
  nuk e di ku do mbaroi vizionet qe kam nisur
  nje shenin jeto diten lexova ne letren e grisur
  qe me sjell prane vetes time vetja ime me mungon
  me sjell nje shenim kaq te thjesht qe egziston
  me nje jet qe jetoj njesoj sikur te jesh
  SIC MENDOJ PER TY SE KE NEVOJ QE TE FLESH

  Shpirti im ti e di ti me sheh ti me mbron
  egziston me ploteson
  njesoj eshte njesoj vazhdon
  jetoe sishte jeto diten qe ..
  shpirti im une me ty gjithmone vazhdoj
  Momentet tona nga e verteta
  nuk ka me ndjenj te forte vazhdojme bashk te rrime
  Jam me shume se i lumtur se ne prap jemi te dy
  gjithe bota je per mua gjithe bota jemi 2

  Sa here malli me mer
  une jetoj me ty
  te ndej ty si perher
  ti me shikon ti me degjon
  mendoj per ty
  te dua shpirti im
  jemi te dy

  ....... /pf/images/graemlins/frown.gif /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 19. tirona

  tirona Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

  thx gloria per textin :tipsy:
   
 20. qorri26

  qorri26 Primus registratum

  Re: Tekste kengesh (Vetem shqip)

   

Shpërndajeni këtë faqe