The One Ring Explained. (Lord of the Rings Mythology ) VIDEO

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga Dreamer, 6 Jul 2016.

 1. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  Gjeta keto dy video interesante ne YouTube

   
  gurax likes this.
 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Tolkien e ka kompletuar cdo gje ne universin e Middle Earth. Se bashku me mitologjine e saj. E cila eshte libri "The Silmarillion"
  [​IMG]

  Ky liber, per boten Middle Earth dhe periudhen ne te cilen zhvillohen ngjarjet tek LotR dhe Hobbit, eshte mitologjia historike e krijimit, sic ne konsiderojme ngjarjet e pershkruara tek Talmundi, Dhjata e Vjeter, etj. Ngjarjet e pershkruara ne te kane te bejne, sic thuhet edhe ne videot me lart, me krijimin e Botes dhe cdo gjeje mbi te, konflikte qe ne te shumten e kohes jane me natyre hyjnore dhe jo tokesore sic jane ngjarjet tek "The Hobbit" dhe "LoTR".

  Ne vepren e Tolkien, pas shkaterrimit te Unazes Kryesore dhe largimit te elfeve te fundit drejt Vendit qe nuk Vdes Kurre (The Undying Lands, Valinor) - sic permendet edhe ne videot me lart - u shuan edhe grimcat e fundit te magjise mbi Toke. Me elfet te ikur dhe tre unazat e tyre te shkaterruara, shume shpejt u zhduken edhe cdo gje tjeter qe ishin produkt i magjise apo qe kishin lidhje me te: u zhduken xhuxhet, hobitet, dragojt, entet, warget, orket, goblinet, trollet, shqiponjat gjigande, numenoret... Kontinentet dhe oqeanet filluan te levizin pa kontroll, duke rezultuar perseri me kalimin e kohes ne forma te reja kontinentesh, malesh, detesh. Mbi Toke nuk ngeli me asgje nga ajo epoke e larget, pervec "atyre te cileve Illuvatar ju dha dhuraten e te qenurit te vdekshem, te cliruar nga lidhja me fatin e botes qe Ai krijoi dhe te vetmit qe kishin mundesine qe pas vdekjes te ishin te lire dhe jo te detyruar te ktheheshin perseri tek Ai." Njerezit. Ajo cfare ngeli ishte Toka sic eshte sot.

  Vepra e Tolkien eshte edhe nje tjeter Mitologji e Krijimit te Universit dhe Botes.
   
  Dreamer likes this.
 3. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Tek filmi 'Lord of The Rings', ka disa personazhe elf qe jane te vjeter e te lashte qe ne kohen e ngjarjeve qe pershkruhen tek "The Silmarillion".

  E para eshte Mbreteresha Galadriel.
  [​IMG]

  I dyti eshte Cirdan The Shipwright (Anije-ndertuesi). Ky ne film shfaqet vetem kalimthi, per shume pak sekonda, ne fund fare kur Bilbo dhe Frodo hipen ne anije per t'u larguar.
  [​IMG]

  Nga te gjithe personazhet qe shfaqen ne ate skene, Cirdan eshte i vetmi qe eshte si 'fytyre e panjohur', te tere personazhet e tjere jane hasur gjate filmit edhe me pare. Eshte ai i veshur me te zeza ne sfond.
   

Shpërndajeni këtë faqe