Thenje filozofike.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga `AsD`, 1 Nov 2007.

 1. `AsD`

  `AsD` Primus registratum

  Thenje filozofike.

  Jo cdo njëri që e njef thellsitë e intelektit të tij , njef edhe thellsitë e zemres së vetë.

  Po e deshe mirësinë, atëhere ti do të bëhesh patjetër i dobishem për atdheun tënd pa menduar dhe pa u përpjekur të bëhesh i tillë.

  Kush me ndergjegjje hidhet në rrezik për hir të së mirës dhe nuk i frikësohet atij , është i burrëruar dhe pikërishte kjo është burrëria.

  Heroizmi ynë ndeshet jo në vepren e lartë të trimerisë luftarake , por vetem në veprimet heroike të burrërisë qytetare.

  Që të bësh nga njerez të mirë qytetarë, duhet t´u japesh atyre mundesi që të zhvillojnë të drejtat dhe të plotësojnë detyrimet e qytetarit.

  Kur unë bëj atë që deshiroj nën forcen e domosdoshmerisë , do të thotë që nuk jam i lirë.
   
  Step and Philip_Morris like this.
 2. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Thenje filozofike.

  Trim nuk është ai që nuk e njeh frikën. Ai që nuk njeh frikë është budalla. Trim është ai që edhe pse ka frikë arrin ta mundë atë.

  S'e maj men se kush e ka thon.
   
 3. `AsD`

  `AsD` Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Pasuria eshte si uji i kripur:sa me shume pi,aq me shume etje ke.
  Pasuria nuk i perket atij qe e ka,por atij qe di ta gezoje.
  Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve.
  Eshte thene qe etja per para,eshte baza e gjithe te kqijave ne kete bote.E njejta gje mund te thuhet per mungesen e parave.
   
 4. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Thenje filozofike.

  Parja e hedh ujin përpjet /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif
   
 5. SyZeza

  SyZeza Grupi i të moçmëve!

  Re: Thenje filozofike.

  Une ju them cdo gje qe ne te vertete s'eshte asgje..dhe asgje nga ajo qe eshte cdo gje..
  Mos u genjeni nga keto qe po them.Ju lutem degjoni me kujdes e perpiquni te kuptoni ate qe s'po ju them..
   
 6. elbasansi

  elbasansi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  I do believe in people. However, I do not believe in majority of them. Even in a more decent society than this, I would feel comfortable. http://www.universaldatingpackonline.com
   
 7. Ad

  Ad Nev

  Re: Thenje filozofike.

  Nuk behen petullat me uje- e gjej shume filozofike si shprehje /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 8. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Sometimes in life , is better to choose the hard way ...
   
 9. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Dashuria sundon gjithcka , edhe ne vete i nenshtrohemi dashurise.

  VIRGJILI.
   
 10. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  E mira e njeriut qendron tek dashuria, siç qendron te rrezet e diellit fruti i nje peme.

  L.TOLSTOJ
   
 11. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Njeriu dashuron jo se esht ne interes te tij te doje nje send me teper se nje tjeter, por se dashuria esht thelbi i shpirtit te tij, sepse nuk mund te mos dashuroje.

  L.TOLSTOJ
   
 12. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Dashuria esht si ethet: lind dhe shuhet pa nderhyrjen me te vogel te vullnetit.

  STENDAL
   
 13. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Zemra derdh tere afshin e saj ne çdo gje qe dashurojme

  A.FRANC
   
 14. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Thenje filozofike.

  Eshte shume i zgjuar ai qe di te fshehe zgjuarsine e tij.

  Mjekesia krijon njerez te semure, matematika njerez te trishtuar, feja mekatare.

  Dashuria eshte e verber,miqesia mbyll syte.

  Shume njerez ulerasin te verteten, por pa stil eshte e kote, nuk sherben.
   
 15. nirvana_m

  nirvana_m Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  vec shprehje filozofike nuk jane keto

  beni mire ti postoni ke ato temat e san valentinit dhe ke ato ke recetat e kuzhines
   
 16. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Thenje filozofike.

  Shpirtngushtesia eshte me e preferueshme se arroganca - Confucio
   
 17. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Jeta esht e shkurter, por e verteta rron shume dhe arrin larg.


  SHEKSPIR.
   
 18. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Urtesia vjen me teper nga zemra sesa nga inteligjenca.

  P.ROZEGER
   
 19. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Mund te jesh modest pa qene i mençur, po s'mund te jesh i mençur pa qene modest.
   
 20. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Mirsjellja esht lulja e njerzimit: kush nuk esht i sjellshem, nuk esht as njerzor.

  ZHUBERT.
   

Shpërndajeni këtë faqe