Thenje filozofike.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga `AsD`, 1 Nov 2007.

 1. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Here - here silluni dhe ju si idiot , nese nuk doni qe bota qe ju rrethon te mos iu duket tmerresisht idiote
   
 2. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Perse nuk na lejojne të dashurojme ...X vjeç kur mund të vdesim ne çdo moshe?!
   
 3. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Mendimet e larta gjinden ne fjalë të shkurtera-(Sami Frasheri)
   
 4. Mortal

  Mortal Guest

  Re: Thenje filozofike.

  Jo.
   
 5. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  .Per interesat e vetvetes edhe djalli mund ta citoj biblen.
  (Shekspiri)
   
 6. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Nese dikush te lepin kepucet,veri kemben persiper para se te filloje te kafshoje... P.Valery
   
 7. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  " Njeriu ka lindur per te jetuar jo per t'u pergatitur per jeten". Pasternak
   
 8. Shpetim

  Shpetim Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Drejtesia eshte pune e ngaterruar dhe kapet pas hollesive, dhe madje vjen puna qe zbulon krime edhe aty ku nuk ka asgje. Franz Kafka
   
 9. mitka

  mitka Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  hall te kesh , pa hall mos jesh po hall mbi hall mos te kesh .populli
   
 10. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Thenje filozofike.

  Zoti KUr Krijoi NJeriun Ishte Shume i LOdhur.Kjo Shpjegon Shume Gjera ...
   
 11. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Thenje filozofike.

  Anything that happens, happens.
  Anything that, in happening, causes something else to happen, causes something else to happen.
  Anything that, in happening, causes itself to happen again, happens again.
  It doesn't necessarily do it in chronological order, though.

  Cdo gje qe ndodh, ndodh.
  Cdo gje qe kur ndodh shkakton dicka tjeter qe te ndodhe, do te shkaktoje te ndodhe dicka tjeter.
  Cdo gje qe kur ndodh shkakton te ndodhe veten e vet, do te ndodhe perseri.
  Nuk eshte e thene qe keto te ndodhin te renditura kronologjikisht sidoqofte.

  - Douglas Adams, Mostly Harmless -
   
 12. Hellena

  Hellena Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Gurax</div><div class="ubbcode-body">
  Cdo gje qe kur ndodh shkakton dicka tjeter qe te ndodhe, do te shkaktoje te ndodhe dicka tjeter.

  </div></div>

  po
   
 13. lu_lu

  lu_lu Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Thenie ka shume por une po shkruaj dy qe jane motoja ime:

  1) Mos prit debore per te pare dite te bardha
  2) Ankohesha se nuk kisha kepuce, derisa pashe dike qe nuk kishte as kembe.
   
 14. ZHAKLIN

  ZHAKLIN Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  kujdes,,, ma hodhe nje here ,,turp te kesh, ma hodhe dy here turp te kem
   
 15. lu_lu

  lu_lu Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  * Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë:
  1)ta shpërblesh urrejtjen me dashuri
  2)pranimi i të pamundshmës
  3)thënia: -unë isha gabim.

  * Pushteti është gjithnjë pa dashuri, dashuria është gjithnjë pa pushtet

  * Çdo minut që e kalon nervoz, humb gjatshtëdhjetë sekonda gëzimi të jetës sate

  * Mendjet e mëdha diskutojnë idetë, mesataret ngjarjet dhe mendjet e vogla njerezit.

  * Vetëm dyve ju besoj, njera jam unë-tjetri nuk je ti.

  * Çdo e vërtetë shkencore kalon në tri faza: së pari njerëzit thonë se kjo bie në konflikt me Biblën, pastaj thonë se kjo ka qenë e zbuluar më herët dhe së fundi, thonë se ata gjithmonë e kanë besuar.
   
 16. salome

  salome Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Kur kapim ne befasi dike qe po fsheh shpirtin e tij para nesh, e trajtojme ate si te keq, pamvaresisht se mund te dyshojme se ishte miresia dhe dashamiresia qe e shtyne te bente kete.

  F. Nietzscehe
   
 17. salome

  salome Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Nenshtrimi ndaj nje ligji te moralit mund te shkaktohet nga instikti i skllaverise ose nga krenaria, nga egoizmi ose nenshtrimi, nga fanatizmi ose mosvemendja, ose mund te jete nje akt deshperimi, si nenshtrimi ndaj autoritetit te nje sovarani; ne te vertete ai nuk ka asgje morale.

  Nietzsche
   
 18. Lule^bore

  Lule^bore Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  "Carpe diem! Rejoice while you are alive; enjoy the day; live life to the fullest; make the most of what you have. It is later than you think."
   
 19. salome

  salome Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  Disa humbje i komunikojne shpirtit nje lartesim qe e ben te heqe dore nga cdo ankese dhe te ece ne heshtje , si qiparisat e larte te zinj.

  F. Nietzsche
   
 20. lu_lu

  lu_lu Primus registratum

  Re: Thenje filozofike.

  * Nuk ka as ere favorizuese per marinarin qe nuk di ku shkon.

  * Edhe ne e meritojne, mos i urre gjahtarët, kur here behesh me lepujt e here me zagaret.

  * Prifterinjet, gjykatesit dhe gratë nuk zhvishen kurrë totalisht

  * Injoranza e ligjit nuk te shkarikon nga përgjegjësia,ndoshta njohja e ligjit,shpesh here po.

  * Avokatit tend duhet ti tregosh të gjitha gjërat te qarta dhe traparente,
  sepse sa për ngatarrimin, peshtjellimin dhe mashtrimin e mendon vetë ai.

  * Nuk te ndihmon ai qe te jep peshk cdo dite, por ai qe te meson si peshkohet.

  *Jeta jote është e shkurter për t'i mësuar të gjitha nga eksperienca personale,
  prandaj perfito dhe mëso nga eksperienca e te tjerëve.

  * Sa poshte paskam zbritur duke ju ngjitur këtij Olimpi te rrejshem

  * Dhe me në fund do e mbajmë mend....jo fjalët e armiqve por heshtjen e miqve.
   

Shpërndajeni këtë faqe