Thenje filozofike.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga `AsD`, 1 Nov 2007.

 1. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  -Njeriu eshte si thyesa emeruesi vesht ajo c'ka mendojm ne se jemi,ndersa numeruesi eshte ajo c'ka ne jemi.Sa me i madh qe eshte emeruesi aq me i vogel eshte numeruesi.
  -I mencur do te thote te masesh kohen dhe fjalet.
  -Ne deshire shprehet pafuqia,ne vullnet shprehet forca.
  -Pushteti i nje njeriu mbi te tjeret vret para se gjithash pushtetin.
  -Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri,por jo ne urrejtje.
  -Eshte e pamundur,te dashurosh,te jesh i bute dhe i mencur.
  -Ne vetmi i vetmuari shqyen veten e tij,ne shoqeri e shqyejne te tjeret.
  -Ne fjalor lumturia(emer),ne librin e jetes(nje folje qe zgjedhohet),ne te shkuaren(nje kujtim),ne te ardhmen(nje shprese)por nuk ka te tashme.
  -Jeta do pasion,dhe pasioni do lufte.
  -Kush thote qe dashuria eshte nje enderr,e ben te mundur.Pas disa kohesh te pohoje se enderrave nuk duhet besuar.
  -Jeta eshte kopesht me lule ku mund te kepusesh lule te bukura por edhe gjemba.
  -Te martohesh me nje vajze vetem se eshte simpatike,eshte si te blesh ne pazar nje gje pa vlere.
  -Nqs,se une do te kem dyshime tek ai qe dua,kjo do te thote se nuk e dua dhe do te beja gabim te pafalshem po te martohesha me te.
  -Sinqeriteti me nje te panjohur nuk eshte marrezi
  -Per frikacaket dhe per te pavendosurit c'do gje eshte e pamundur.
  -Miqesia eshte nje kontrate e heshtur mes dy vetave te ndjeshem dhe me virtyte.
  -Un nuk kam talent per te krijuar miq te rinj,por me mjafton zotesia per besnikeri ndaj miqesise se vjeter.
   
 2. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  -Pranvera:Fëmija-zhvillimi fizikisht,edukata
  -Vera :Rinia-edukata shoqërore,arsimi dhe trimëria
  -Vjeshta :Burrëria-krijimi familjes
  -Dimri: Plëqërija-sëmundja dhe vdekja
   
 3. Hope

  Hope dans ton coeur

  “E ardhmja ju përket atyre që besojnë në bukurinë e ëndrrave të tyre.” ~Elenor Ruzvel
   
  Amour and Hektor12 like this.
 4. Hope

  Hope dans ton coeur

  “Të falësh nuk do të thotë të harrosh.” ~Ismail Kadare
   
 5. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Disa njerëz janë,që 99.të mira ja banë dhe nçoftse vetëm një të keqe ja bënë,nuk ta harron kurr.
  ata njerëz janë të barabart me kafshë...
   
  Al-Punk likes this.
 6. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Qeni si kafsh shtëpijake,ndoshta 10,vite e ma dhe e ushqen me ushqim,por një ditë nçofse e shkelmon,ajë atë ditë të sulmon.
  kshtu që disa njerëz janë të barabar me qenin...
   
 7. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Filozofia më e mirë,është ajë që nuk mirret me filozofi.
   
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Ske pune luaj mendsh, pune boshe, ..
   
 9. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ka shumë njerëz që janë fukara ekonomikisht dhe atyre ke mundësi ti ndihmosh,por
  ka shumë njerëz që janë fukara në krye,atyre ske si ju ndihmon
   
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Haha xhelozi ska pune len nam kudo
   
 11. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  ni njeri qe sun i kqyr punt e veta mirret me të huja.
  ti aban mos muma thi.
  secili ktu shkrun për veti.
   
 12. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Jo nuk ban, lene xhelozin mo ben noi send haha
   
 13. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  secili e tregon vetin sa di,dhe asnjë njeri nuk është përfekt dhe pa gabime,psh.unë jam prof.dikush është inxhiler,dikush mjek,secili për drejtimin e vetë di mët tregu por jo për të gjitha,dhe nuk dotë thotë qe ajë njeri të mirret vetëm me profesionin e vet.
  kshtu që du me thanë:gjdo njeri duhet me rrespektu aq sa di aj njeri,që të jesh i rrespektuar nga të gjithë.
  ofendimi sado të jetë i vogël,për mu është jo njerëzor.
   
 14. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  I le nxans pa msim, xhelozo, je palle? Mos jep mend ku ske...
   
 15. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  mos ta nin ty se unë kam kohë mu mirr edhe me nxansa tmi edhe me njerz të arsimum edhe me njerz pa shkollë qe janë.
  thotë një fjalë qysh asht moti ktheje gzofin.
   
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Shih pallen pe r leke qe ky I ka boexh populli
   
 17. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Gjithë ç'jemi shqipëtar,
  Jemi një fis e një far,
  Kemi të tërë një shpresë,
  Një Gjak,Një Gjuhë,Një Besë.

  Naim Frashëri
   
 18. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Gabimi më imadh është
  t'i japesh dikujt zemrën
  kur ka nevoj për tru.
   
 19. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Heshtja është përgjigj'ja e vetme që duhet tu japim budallënjëve.
  Sepse aty ku injoranca flet inteligjenca hesht...
   
 20. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Vetëm një Mashkull i Dashuruar e bënë Femrën perfekte..
   

Shpërndajeni këtë faqe