Thenje filozofike.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga `AsD`, 1 Nov 2007.

 1. Megg

  Megg Carpe Diem

  Pse bën pazar me bukurinë tënde, – e pyeta. – Pse nuk e pranon siç të është dhënë?– Sepse njerëzit mendojnë se është gjithçka kam. Bukuria nuk është gjë, nuk ka për të mbetur. S’e ke idenë sa me fat je që je i shëmtuar, pasi nëse njerëzit të kanë për zemër, ti e di se kjo ndodh për arsye të tjera.
  | Charles Bukowski |
   
  Wise, Hope and joetisti_ like this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  E bukur...
   
  Megg likes this.
 3. Hope

  Hope dans ton coeur

  Lumturia nuk varet nga kushte te jashtme,por nga faktore te brendshem. Ajo qe na ben te lumtur ose jo te lumtur nuk eshte ajo qe kemi,ajo qe bejme apo ajo qe jemi,por eshte ajo qe mendojme!
   
  Megg likes this.
 4. Hope

  Hope dans ton coeur

  Njerëzit mund të kalojnë një oqean pa i lagur këmbet…por nuk mund të kalojnë kurrë jeten e tyre pa i lagur sytë!
   
  Megg likes this.
 5. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Pastrimi i dhimbjeve është Loti.
  Gëzimi i shpirtit është Dashuria.
  Trishtimi i njeriut është vdekja.
  Lumturia e nje Nëne është Fryti i saj.
   
  joetisti_ likes this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  E kaluara ishte ajo qe ishte. E tashmja eshte ajo qe eshte. E ardhmja eshte ajo qe do ti te jete.
   
  Megg likes this.
 7. Megg

  Megg Carpe Diem

  Si thyhet një zemër?E merr pak pakujdesi dhe e përzien me doza harrese. Pret pak, që këto dyja të shkrihen me njëra tjetrën dhe më pas, në vend të tharmit, i shton pak arrogancë. Aty këtu, ia hedh sipër ndonjë fjalë të pamenduar, ndonjë flirt apo shikim përtej bregut. Dhe të gjithën e vulos me bërtitmë, të përzgjedhur me kujdes nga arsenali "Sulmi është mbrojtja më e mirë". Kështu thyhet një zemër. Nuk duhet asgjë më shumë. Gjëra të imta, në dukje të parëndësishme, por të vrazhda dhe therëse, sepse një zemër e dashuruar është e brishtë, si një gotë elegante e qelqit. E bukur dhe e brishtë. Nuk mund të jetë ndryshe, sepse po te ishte ndryshe nuk do kish dashuruar vertet
   
  Hope and joetisti_ like this.
 8. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem


  E shkelqyer...
  Por cne kaq pesimizem? Sa per bakllavane, qe gatuam ca dite me pare, qe te dale e mire fare, duhet edhe nje puthje ne faqe :)
   
 9. Megg

  Megg Carpe Diem

  Epo te thash qe sbej per gatime un . Me kete rast ik edhe puthja :p
  s'eshte pesimizem, thjeshte copeza nga realiteti !!!
   
  Hope and joetisti_ like this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Po puthja pse iken? :p

  Realiteti ka pesimizem dhe optimizem. Varet nga ne se si e shikojme. Hidhe nja dy luge puthje per ta embelsuar pak.
   
 11. Megg

  Megg Carpe Diem

  Po lëre mos mharxho shum tashi . :p
  puthje thot :p
   
  joetisti_ likes this.
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Haha. E se ne fakt puthjet kushtojne. Po te pakten nje puthje dhe nje buzeqeshje.

  Jane brishtesite tona qe na bejne te vecante, jane difektet tona qe na bejne unike, por eshte vetem zemra jone qe na ben te jashtezakonshem.
   
  Megg likes this.
 13. Philip_Morris

  Philip_Morris Forumium praecox

  Ca Kam Pas Bo Kur Kam Qen I Vogel
   
 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nese do te udhetosh ne “klasin e pare” duhet te udhetosh me zemer.
   
 15. Philip_Morris

  Philip_Morris Forumium praecox

  Pse Ndoth Gjithmon Kjo Gje....
  Shef Syri Dhemb Zemra..... :(
   
 16. Philip_Morris

  Philip_Morris Forumium praecox

  Djemt Jan Si Blet Qe Ne Cdo Lule Shkojne Por Vajzat Nuk Jan Lule Qe Cdo Blet Pranojne.

  Komshija....
   
  Sahit Rexhepi Keca likes this.
 17. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  Njeriu mund te dalloj nga
  Bukuria,Morali,Inteligjenca,Forca dhe ngjyra
  por para Zotit jemi te gjthe te barabart
   
 18. Hope

  Hope dans ton coeur

 19. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  një njeri që të kundërshton,
  këtë e bënë nuk di përgjigjen më te dhanë,
   
 20. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  e vetmja gje qe bije ndesh me diturin time eshte arsimimi...
  Albert Ajnshtani
   

Shpërndajeni këtë faqe