Thenje filozofike.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga `AsD`, 1 Nov 2007.

1. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

"Ti je më i fuqishëm kur qëndron i heshtur. Njerëzit kurrë nuk presin heshtje. Ata presin fjalë, lëvizje, mbrojtje, sulm, të zmbrapsesh dhe të bësh përpara. Ata presin që të ketë përleshje; qëndrojnë gati me grushtat e ngritur, me fjalët pezull, të gatshme për të kërcyer nga gojët e tyre. Heshtje? Jo."
    /Alison McGhee/

Al-Punk likes this.
  2. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

Na duhet një rini kryeneçe dhe kryelartë.
    Vetëm kjo do t'i shpëtojë ata, por edhe ne.
    Ne e edukojmë si "dele."
    Artan fuga.

Al-Punk likes this.
  3. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

"Fol vetëm atëherë kur ajo çfarë ke për të thënë është më e bukur se heshtja.” ...

4. Hektor12

Hektor12 Locus omnem

E verteta eshte se te gjithe do ju lendojne nje dite. Ju vetem duhet te gjeni ate per te cilen ja vlen te vuash.
    ~ Bob Marley ~

5. Mystique

Mystique Larg Anëtar i Shtabit

Askush nuk është më tepër i gabuar, se sa ai që nuk do që t’a pranojë gabimin.

joetisti_ likes this.
  6. Alephh

Alephh Valoris scriptorum

Ji vetvetja. Te gjithe te tjeret jane te zene...

Oscar Wilde

Al-Punk and Landi78 like this.
  7. Landi78

Landi78 Forumium maestatis

interesante.quote="Alephh, post: 998479, member: 13782"]Ji vetvetja. Te gjithe te tjeret jane te zene...

Oscar Wilde[/quote]
    I

8. LLaStiCaaa

LLaStiCaaa Valoris scriptorum

Nuk ekzistojnë ndarje përfundimtare derisa ka një kujtim..

Hektor12 and joetisti_ like this.
  9. LLaStiCaaa

Nuk i ngjan më asnjëres, që kur të dashuroj unë...

10. LLaStiCaaa

Injoranca është origjina e gjithë të këqijave..

11. LLaStiCaaa

Dhuroji asaj që dashuron, krahë për të fluturuar, rrënjë për ty kthyer, motive për të qëndruar..

12. LLaStiCaaa

Ajo që mendon, u përket të gjithëve; vetem ajo që ndien, është jotja..

13. LLaStiCaaa

Të besosh është fuqia e dytë, sepse e para është të duash..!

joetisti_ likes this.
  14. Landi78

Landi78 Forumium maestatis

15. joetisti_

joetisti_ Locus omnem

Ji me i ditur se te tjeret, nese mundesh; por mos shko t'ua thuash.

Al-Punk likes this.
  16. BeRaTsi_MiZeRje

BeRaTsi_MiZeRje Aktivist i AlbForumi

-Sekreti i jetës fshihet në faktin se sa arrin të jesh i zoti i vehtvetës
    -Për interesat e vehtvetës edhe djalli mund ta citoj Biblën.
    -Askush nuk mundë tu shërbej dy Përëndive .
    -Zemra e njeriut ka kufi në dashuri por jo në urrejtje .
    -Është e pamundur të dashurosh, të jesh i urtë dhe i menqur.
    -Forca shpirtërore s'është gjë tjetër, veçse arti per të mbajtur mbyllur në zemer shqetësimin.
    -Në vetmi, i vetmuari shqyen veten e vet; në shoqëri e shqyejnë të tjerët
    -Gratë e bukura ua lëmë burrave pa fantazi
    -Hajdutët të kerkojnë o jeten, o kuleten : Gratë i duan të dyja!
    -Tri detyrat më të rënda të kësaj bote janë: ta shpërblesh urrejtjen me dashuri, pranimi i të pamundshmës dhe thënia-unë isha gabim.
    -Çdo minutë që e kalon nervoz, humb gjatshtëdhjetë sekonda gëzimi të jetës sate.
    -Njeriu cinik është ai i cili i din çmimet e të gjitha sendëve, por jo vlerat e tyre.
    -Për të marrë duhet të dish të japësh.
    -Zemra ka ndjënja që as truri nuk mund ti kontrollon.
    -Ti nuk ne përshpërite në veshin tim por në zemrën time. Nuk ishin buzët e mia ato që puthe por ishte shpirti im.
    -Të puthësh është sikur të pish ujë të kripur. Sa më shumë të pish, aq më i etur je.
    -Gratë ende e mbajnë mend puthjen e parë mbasi meshkujt kanë harruar të fundit.
    -Jeta, dhuratë e natyres. Dashuria, dhuratë e jetës. Puthja, dhuratë e dahurisë.
    -Një burrë rrëmben puthjen e parë lutet për të dytën, kërkon të tretën, merr të katërten, pranon të pestën dhe duron gjithë të tjerat.
    -Kur e ke këmbën jashtë gremines është e lehtë të japësh këshilla.
    -Ati ynë që je në qiell, jepna fuqinë të mbajmë gojën mbyllur kur s'kemi gjë për të thënë.
    -Vetia e gjeniut është ti furnizoj me ide budallenëjt e njëzet viteve më vonë .
    -Ka shumë menyra që njeriu të pasurohet dhe këto janë kryesisht të këqija.
    -Suksesi zakonishtë është rezultat i hapit të gabuar në drejtim të duhur.
    -Tadhëtia më e rëndë është ajo ndaj atdheut.
    -E tërë Dituria rrjedh nga Përvoja

joetisti_ likes this.
  17. BeRaTsi_MiZeRje

BeRaTsi_MiZeRje Aktivist i AlbForumi

-Vetëm në mbrëmje çmohet shtëpia.
    -Kur flas pak them shumë. (Shekspeare-Dramaturg anglez)
    -Ngandonjëherë heshtja eshtë më elokuente se çdo fjalë.
    -Fundi i të qeshurit është mërzitja, fryti i të qarit është ngushëllimi.
    -Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.
    -Tërë gjithësia e shkrirë në një qenie - kjo quhet dashuri.
    -Dashuria është romani i zemrës.
    -Dashuria është pëlhurë që e thuri natyra, e fantazia e zbukuroi me qëndisje!
    -Të dashurosh, edhe më keq të mos dashurosh, por më së vështiri është ta gjesh atë që të do!
    -Nëse nuk të ka prekur dashuria, je duke ecur nëpër terr.
    -Jeta pa dashuri është si viti pa pranverë.
    -Zemra është pasuri, që as nuk shitet, as nuk blehet por dhurohet.
    -Dashuria nuk mund të jetë e thellë, nëqoftëse nuk është e pastër.
    -Dashuria e përhershme është xhevahir, i cili ka nevojë për kuti të artë.
    -Të vërtetat dhe femrat deri tek të cilat vjen lehtë, nuk kanë ndonjë vlerë të veçantë.
    -Ka të ngjarë se dashuria s'është tjetër pos mirënjohje e kenaqësisë.
    -Largësia i bën dashurisë atë që i bën fryma flakës; shuan të voglen, flakëron të madhen.
    -Dashuria është lamtumira e fundit e historisë universale amini i universit.
    -Dashuria është dëshirë e ndjenjave.
    -Në çdo ndarje ka një imazh vdekje.
    -Nuk ju kujtohet më se dashuria është mu si medicina, vetëm art për të ndihmuar natyren.
    -Kur merr të flas dashuria do heshtur arsyeja.
    -Dashuria është mjeshtër i madh, të mëson më një të qëlluar.
    -Do të lavdëroj dashurin barabare me përëndinë, se dashuria e vertetë, na mban të gjallë në jetë!!!
    -Gëzimi i dashurisë zgjatë vetëm një çast, vuajtja e dashurisë zgjat tërë jetën.
    -Për një martesë ideale nevojitet; një grua e verbër dhe një burrë shurdh
    -Mos u prish me vellanë për punë të shokut se shoqëria zhdukët vellazëria mbetet.
    -Në perralla kafshët veprojnë si njerëzit, në jetë ndodhë e kundërta.
    -Lumturia në botë i ngjan dritës së shkrepëtimës, ndriçimi i një sekondë sjell pas furtunë disa orëshe.
    -Martesa është një urë në mes çthurjes dhe lumturisë.
    -Ç'do lule ka erën e vet.
    -Mendja e zbukuron njeriun.
    -Pritet petku sipas shtatit.
    -Sipas kohës vishet petku.
    -Syri flet më shumë se buza.
    -Syri zgjedh të bukurën, goja të ëmblën e zemra zgjedh të mirën.
    -Njerëzit përçmojnë atë që s’e kuptojnë.
    -Për të njohur mirë një tjetër, duhet të njohësh më parë vehten.
    -Tërheqëse është vetëm martesa që vjen nga dashuria. Të martohesh me një vajzë vetëm pse ajo
    është simpatike është njësoj si të blesh një send të panevojshëm vetëm pse është i bukur.
    -Njeriu që s'mund të mbrojë mendimin e vet i ngjan një qyteti të pambrojtur.
    -Kur jemi të lumtur jemi gjithnjë të mirë. Por jemi te mire nuk jemi gjithnje te lumtur
    -Bota është kopsht zologjik në të cilin asnjëri nuk mban evidencën mbi ndarjen e dhenëve nga ujqit.
    -Kush kerkon dekorate nuk e ka merituar, kush e ka merituar, nuk i nevojitet.
    -Përparësia e alkoolit kontrabandë është se i mbyt njerëzit para se të mësohen te pinë.
    -Tavolina e punës është vend ku vendoset për fatin e botës.
    -Perri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
    -Egzistenca dhe lumturia e shoqerisë njerëzore varet nga gruaja. UN them: aty ku mungon gruaja asaj i duhet bërë një shtatore prej druri.
    -Bukuria për një herë, dituria për gjithherë-Te jetosh eshte gjeja me e rralle ne bote. Pjesa me e madhe e njerzve ekziton dhe asgje me shume.-Eshte nje mekat i vertete qe mesojme leksionet e jetes vetem atehere kur nuk na duhen me.-Egoizmi nuk kosiston ne ate qe te jetojme si na pelqen por, qe te detyrojme te tjeret te jetojne si na pelqen ne.-Eshte e nevojshme te lozesh gjithmone ndershmerisht, kur ke ne duar letra fituese-Pasioni ngjyros me ngjyrat e tij çdo gje qe prek.-Injoranca eshte gjithmone e kuqe.-Askush nuk mund te jete padron i vetes ne qoftese me perpara nuk e njeh veten.-E verteta ju perket pak njerzve kurse , gabimi eshte prone e te gjitheve.-Ne qofte se dikush harrin te jete zot i vetes, do kthehet me vone dhe i te tjereve.-Zgjatja e pasioneve tona , ashtu si dhe zgjatja e jetes , nuk varen nga ne.-Sikur te mos kishim difekte , nuk do ndienim kaq kenaqesi kur te vinim re difektet e te tjereve.-Premtojme sipas shpresave tona dhe mbajme premtime sipas frikave qe kemi.-Mund te gjenden femra qe nuk kane pasur asnje aventure por, eshte shume e rralle te gjenden qe kane patur vetem nje.-Dashuria e vertete eshte si fantazmat: te gjithe flasin por, pak e kane pare.-Luc de Clapiers de Vauvenargues-Asgje qe zgjat shume eshte e pelqyeshme , perveç jetes : akoma e duam.-Kur plakesh , eshte e nevojshme te vishesh gjithmone ne menyre elegante.-Urrejtja e te dobtit nuk eshte aq e rrezikshme sa miqesia e tyre.-E veshtire nuk eshte te jesh inteligjent por, te dukesh i tille.-Me e tmerrshmja e te gjitha ndjenjave eshte ndjenja e te pasurit shpresa te vdekura,

Hektor12 likes this.
  18. joetisti_

joetisti_ Locus omnem

Po ti i paske thene te tera, s'na ke lene gje ne te tjereve :) Te bukura.

BeRaTsi_MiZeRje likes this.
  19. joetisti_

joetisti_ Locus omnem

Kur meson te tjeret, meso ne te njejten kohe te dyshosh tek ajo qe u meson.

Al-Punk likes this.
  20. joetisti_

joetisti_ Locus omnem

Nuk e miratoj ate qe thua, por do te mbroj deri ne vdekje te drejten tende per ta thene.

Shpërndajeni këtë faqe