Thenje filozofike.

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga `AsD`, 1 Nov 2007.

 1. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  "Jane fjalet me te qeta ato qe sjellin stuhine; mendimet qe vine lehte - lehte, udheheqin boten"

  F.W.Nietzsche
   
  Hektor12 likes this.
 2. Landi78

  Landi78 Forumium maestatis

  I paster si pellumbi, por i zgjuar si gjarperi
   
 3. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Shumica e mospajtimeve tona vijnë nga keqkuptimet e këto i shkakton mosdëgjimi. Sikur ta dëgjonim njëri tjetrin do të pajtoheshim më tepër
   
 4. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Vështirësitë e jetës disa i lodhin,të tjerë i forcojnë.Nuk ka asgjë në botë që të vrasë shpirtin e atij që ëndërron të arrijë diçka në jetë.
   
 5. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nga ferri i te varferve eshte bere parajsa e te pasurve
   
 6. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Eleganca është e lindur, dhe nuk ka të bëjë aspak me të qenit e veshur mirë
   
 7. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Ndoshta kanë pasur të drejtë që e kanë vënë dashurinë nëpër libra…Ndoshta ajo nuk mund të jetojë askund tjetër
   
 8. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nëse nuk turpërohesh, atëherë bëj ç’të duash
   
 9. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Nuk është zgjidhje të ulërish ngado që më ke harruar… Në momentin kur ti nuk do të flasësh më për mua atëherë ka ndodhur në të vërtetë
   
 10. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  E ndjeja stomakun te me lekundej si nje varke ne det me dallge. Isha keq fare, ndjehesha i padobishëm, me i trishtuar. Isha dashuruar me ate
   
  Step likes this.
 11. Hope

  Hope dans ton coeur

  Kur i varfëri lind një fëmijë të jashtëligjshëm fëmija quhet kopil, kur e lind i pasuri quhet frut i dashurisë. Kur i varfëri i vardiset një femre quhet maniak seksual, kur i vardiset i pasuri ai quhet playboy. Kur mblidhen të varfërit quhet turmë, kur mblidhen të pasurit quhet mbledhje. Kur vjedh i varfëri quhet hajdutllëk, kur vjedh i pasuri quhet korrupsion.
  Kërkojmë drejtësi nga një botë ku edhe termat variojnë sipas parave që kemi në xhep.
   
 12. scadarsko

  scadarsko Locus omnem

  Qeni qe leh nuk t han.....
   
 13. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  Meshkujt janë si macet
  Kur i ushqen të gërvishtin. Kur i nxjerr jashtë, qajnë pas dere.

  Sokrati
   
  Hektor12 likes this.
 14. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  - Each of us will find that what we made from the ore of our experience is character, and that character, unlike so many other earthly things acquired, is portable.
  N. A. Maxwell
   
 15. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Life isn't a sandpile to which we go to each day to start from scratch--we inherit yesterday.
  - N.A. Maxwell
   
 16. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  My will shall shape the future. Whether I fail or succeed shall be no man's doing but my own. I am the force; I can clear any obstacle before me or I can be lost in the maze. My choice; my responsibility; win or lose, only I hold the key to my destiny.

  - Elaine Maxwell
   
 17. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Is death the last sleep? No, it is the last and final awakening.

  Sir Walter Scott
   
 18. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Kush do të lëvizë botën të lëvizë më parë vetveten.
   
 19. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Kujtohu gjithnjë, se çdo gjë është kalimtare (e përkohëshme); atëherë nuk do të jesh tepër i gëzuar në lumturi dhe jo shumë i pikëlluar në fatkeqësi (vuajtje).
   
 20. Hektor12

  Hektor12 Locus omnem

  Jeta jone plekset qysh ne fillimet e veta ne rrjeten qe na eshte ngritur para se te lindnim.
   

Shpërndajeni këtë faqe