Thenje te bukura popullore

Diskutime tek 'RPC.SHQIPERIA.COM' filluar nga Lumicoka1, 28 May 2014.

 1. Lumicoka1

  Lumicoka1 Primus registratum

  Thenje me vlera/Lutfi coka

  v Per besen e burrave

  -Besa eshte trimeri,burreri,zgjuarsi,guxim vendosmeri dhe sakrifice e njeriut.

  -Mos I beso njeriut qe ne takimin e pare te shikon nga kembet dhe jo drejt ne sy.

  -Bese te kesh por,dysho e verteto besen e tjetrit.

  -S’ka me bses por vetem shkrese.

  -S’ka me besim por vetem konfirmim kudo e kurdo e me ke do.

  -Te ligut nuk I qendron besa sa diellit vesa.

  -Besa e burrit eshte me e forte se pasha e gurit.

  -Besen e guximit se hedh poshte as pushka e me trimit.

  -Besa eshte prozhektor qe ndriqon personalitetin,ndersa thyerja e beses eshte erresire ku varroset personaliteti I njeriut.

  v Per nderin

  Nedri eshte pedani ku qendron karakteri.

  -Me veprimet e tua gjithemone deron apo denigron veten tende.

  -Ndero atdheun me dashurine tende,ndero zotin me besimin tuaj,nero kombin me vetemohim.

  -Jeto me nder qe te marresh titullin “vdekje”ose pa nder qe te meritosh fjalen “Ngordhje”.

  -Me e rende se gjthcka ne jete eshte turpi per ate qe e njeh ,dhe asgje per ate qe nuk e njeh.

  -Gjeja me me vlere e pa shpenzime eshte respekti dhe nderimi I te tjereve.

  -Nder dhe dashuri cdo dite na dhurofte perendia.

  v Per miqesine

  -Miku e miqesia me drite mbushet shtepia.

  -Miku I mire te heq zingjire.

  -Kur don te rrespektosh mikun eshte me vlera dhe pak e rende .

  -Kur mbarohet pasuria ,paksohen miqte e shoqeria.

  -Miku I mire eshte ai qe hyn ne shtepi kur tjeret dalin me nxitim.

  -Duaje mikun me te gjithe kosuret qe ka .

  -Dashuria per mikun ka nje vije te kuqe dhe po e kalove ate,kalon ne merzitje

  Me mikun ha e pi por,kurre Pazar me te mos be.

  -Miku I vjeter eshte pasqyra me e mire e shtepise suaj.

  -Ne miqesi nuk ka detyrim ,pasi ,pa u be shkaterrohet.

  -Kali I mire njihet ne mal,ndersa miku I mire ne fatkeqesi.

  -Miku I mire lufton me ty per dobesite dhe te metat qe ke.

  -Ruaju nga levdatat e mikut por kurre nga shuplakat e tij.

  v Per -Vetmine

  -Kur je I vetem ke lind I tretur.

  -Vetmia eshte ferri I jetes ku gatuhet,merzitia,stresi,fatkeqesia,.

  -Ai qe vetem jeton eshte sin je makine pa timon.

  -Individualizmi eshte guzhina ku gatuhet lavdia per vehte,urrejtjet per te tjeret.

  -Ne jet mba pese porosi;-Shijo rinine ne kulmin e saje se nuk kethehet me ,-Ruaje shendetin dhe shijoje se nuk te duhet jeta pa shendet.

  -Ruaje pasurine sa te mos marre tatpjeten,-Shfrytezoje kohen pa tu grumbulluar punet se pasttaj nuk din ka ta fillosh,-Buzeqeshi jetes para se te therras vdekja.

  -Vyrtytet e te tjereve vlersoi ndersa gabimet e tyre fali.

  -Durimi ka nje fillim te hidhur porn je perfundim te kenaqshem.


  v Per Jeten

  -Jeta eshte rruga nga materniteti ne gryken e varrit.

  -Kjo jete eshte si lindja e perendimi I diellit,qe sa I afrohemi njere I largohemi tjetres.

  -Me mire te thone vdiq se sa ngordhi nje person.

  -Ka djal te mire burre te zotin dhe plak te mire.

  Djal te bejne prinderit,burre behsh vete ndrs a plak te mire te bejne femijte q eke.

  --Jeta ka te mirat e te keqiat,ka gezimet e hidherimet,por ka shume veshtiresi detyra jote eshte te fitosh luften mbi to.

  -Gruaja ka ne doren e saj te mbroje shtepine,te shkaterroi ate,te lumturoi e ts stresoje burrin e tere shtepine,te afroje e ndaje nga shoket e nga miqte,pr ate zbardhe apo te erresoje jeten..

  -Varri , puna dhe shtepia jane ten dare ne kete bote.

  v Per -Pleqerine

  -Pleqeria eshte fillimi I jetes kur len vepra dhe fundi I saje kur nuk len asgje.

  -Ne pleqeri te gjitha rreziqet te sulmojne,ne shendet,ne zemer,ne shpirte,por pergatitja per ti perballuar eshte e vogel.

  -Femija eshte ushtari vigjilent per ta mbrojtur plakun nga keto sulme.

  -Plaku qe genjen per te shkuaren eshte si pasaniku,qe harron te ardhmen.

  -Dhe pse je I ri mendo per pleqeri.

  -Njeriu dy here behet femije,nje here kur lind dhe nje here kur mplaket.

  - Per vlerat e njeriut

  Vlera e njeriut pushon ne gjuhen e tij, ruhet ne memorje dhr shkelqen ne syte e tij.

  -Vlerat e njeriut vleresohen pasi ai te kete vdekur.

  -Me mire per burrin eshte vdekja se sa ai te ushqehet me vese.  - Bukuria e njeriut Qendron te fjala,urtesia,thjeshtesia,e mbi te gjitha vendosmeria

  Pesha e njeriut jepet me kanarin qe aji mat fjalen ,vendin dhe kur do e nderpres ate.

  -Ai qe fal eshte trim,guximtar,plot vendosmeri e dinjitet.

  -Nga zemra e ftohte nuk buron fjale e ngrohte.

  v Per -Fjalen

  Cdo fjale e thene duhet te jete e drejt,por jo cdo fjale e drejte thuhet kudo.

  -Ujte dhe fjalet derdhen lehte por zor ti bashkosh .

  -Fjala eshte si shigjeta e vret kedo,pra mos e hedh fjalen pa orjetim.

  -Fjalet e pakta kane vlera te medha.

  -Fjalet e shumta jane pa vlere e mbjellin fukarallek

  -Nuk matet zgjuaresia me intensitetin e fjaleve ne njesine e kohes pornga thellesia e kuptimit te tyre.

  -Doli fjala nga dhemballa e mori vesh tere mahalla.

  -Kujdes kater gjera nuk kethehen me:--Fjala e dhene,-shigjeta e hedhur,koha e kaluar,-dhe rasti I pa shfrytezuar.  v Per - Diturine

  --Dituria eshte drita e shpirtit.

  -Dikur kasha forcen e diturine ,tani nuk kam force por dituri.

  -Njeriu nuk ngopet ashjehere per;

  ---Dituri,shkathtesi,humanizem dhe liri te qete.

  ---Njeriu merr dituri gjithe jeten por ne femijeri meson.

  --Sa me shume I ditur qe te jesh ,aq me e panjohur behet jeta.

  v Per mencuria

  --Me pak fjale jepen qudira ,me shume fjale asgje,

  -Tek pyelli pa dru e njeriu pa mend mos kerko agje se ske c’te marresh.

  -Tek njeriu I mencur gjuha eshte pas mendjes,tek tjetri mendja eshte para gjuhes.

  -Kush shikon pamjen e jashtme e ka mendjen ne sy,kush te veshtron ne te vertete I mka syte ne mendje.

  v Per -Pasurine

  -I pasuri mendon per gjate I varferi vetem per sot.

  -Pasuria maskon cilesite e keqia qe ia fsheh varferia.

  -Pasuria te bent e pasur,por maskarallekun nuk ta heq.

  -I pasuri shton pasurine ,I varferi varferine.

  -Te pasurit nuk duan dhurata por levdata.

  -Pasuria eshte burimi ku lind arrogance.

  v Per -Filozofine popullore

  -Cdo bime ka nje rrenje cdo semundje ka nje shkak.

  -Po nejte me dhine te hane pleshtat e saje.

  -Koka e mendjemadhit zakonisht eshte bosh.

  -Mjeshteria e dhenjes se dhurates eshte me me vlere se vlera e saje.

  -tri gjera duhen hedhur poshte:-urrejtja,zilia,perbuzja,ndaj kujtdo.

  -Zemerimi nis me cmenduri e mbaron me pendim.

  -Kush shkon ne maje ,do rrokulliset per tatpjete.

  -I urituri te urren kur han para tij.

  -Vdekja eshte mjekim I te gjitha semundjeve te pasherueshme.

  -Kali I mire shton taxhine.

  -Me mire pese dite gjel se san je vit pule.

  -Te gjithe jane gati te ndajne nderet e dikujt ,por kurre fatkeqesit e tij.

  -Ku mbaron varferia lind kopracia

  -Fukaraj eshte fukara per shume dhe kurre per pak.

  -Barku esht nje nder armiqte e njeriut qe nuk nxjerr gjak.

  -Fshesa e vjeter I njeh mire skutat e shtepise.

  Keshilla qe duhen vleresuar pa medyshje;

  --Keshillat e zotit,keshillat e prinderve,Keshillat e njerzve te mencur,dhe keshillat e ligjit.

  --Me e rende se vdekja eshte frika nga varferia.

  -Genjeshtra eshte si plaga dhe pot e sherohet,len gjurmet e saje.

  -Sikur te shitej qejfi,asnje nuk do te vdiste.

  -Mund te harrosh personin q eke kenduar me te ,por kurre ate me te cilin ke qare.

  -Tre veta mund te grejne peshe me shume se gjashte te tjere,sepse te gjashtet ia leshojne peshen njeri tjetrit.

  -Pushka e trimit e sofra e bujarit nuk ndalen.

  -Kur ken je dhenderr te mire ke fituar nje djale,ne te kunderten ke humbur dhe vajzen tuaj.

  -Vdekja eshte kapak floriri.

  -Mos numero zogjte e pules para se te lindiur

  -Ai qe ka helm ne zemer nuk nxjerr mjalte ne goje.

  -Burri duhet njohur e ruajt nga ngaterresat e grave.

  -Gruaja e paditur eshte sin je monedhe fallso.

  -Heshtja eshte e vetmja dukuri qe nuk e pelqejne grate.

  -Gruaja ee bukur eshte si vreshta ne rruge.

  -Ne kemi te drejta mbi grate ,por ato duan me shume te drejta ndaj burrave.
   
  Hektor12 likes this.

Shpërndajeni këtë faqe