Ti duhet ta dish kufirin!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Blendi, 23 Nov 2002.

 1. tirana

  tirana Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Durimi dhe perkushtimi. I pari te meson te presesh (ç'do gje ka kohen e vet), i dyti nuk te le te ngurosh kur vjen momenti!
   
 2. mostro

  mostro Putraku

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Me thene te drejten,tek ky i dyti una vuj pak!
  ose me ka ardh momenti dhe skam patur perkushtimin,ose kam perkushtimin dhe nuk me ka ardhur akoma momenti.....
  sa inat qe me vjen o zotttttt!!!! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 3. bebivogel

  bebivogel Forumium maestatis

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  whoa ... jam shume dakort ... !
   
 4. abs

  abs nuk e di...

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  - nje nene i thoshte femijes se tij te vogel çiltersisht duke e pare ne sy "degjo shpirti i mamit, mami tani po shkon ne pune, e shikon oren, kur ky akrepi i vogel te arrij `ktu` dhe ky i madhi `ktu` do vije mami ne shtepi e do marri me te mirin e saj ne krahet e vet dhe do ta perqafoje foooort foooort. /pf/images/graemlins/smile.gif
  ( ky femi ka krijuar nje `kufi`imagjinar, durushem dhe i qete pret orarin) ...

  - nje nene tjeter i thote femise, ika me te ble nje gje te mire per ty dhe erdha menjehre, tani ( edhe pse do vonohet gjithe diten)...femija saj eshte i pa qete, nguron te lozi, eshte i paorientuar, qane... /pf/images/graemlins/frown.gif

  duron kur pret/imagjinon piken e arritjes se qellimit

  nguron kur je i pakjarte...

  ----------------
   
 5. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Them se kufinjte nuk ekzistojne.
  Ose mbase ekzistojne po jane vija aq te holla sa nuk i sheh dot as durimi e as ngurimi e nuk i shohin dot.

  Kam tere mengjesin qe mendohem:ti shkruaj,mos ti shkruaj,ja i shkrova,cfare ti shkruaj,si ti them,po pastaj????

  Durohet per frike,si rrjedhim ngurohet pa durim! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 6. Anasykaltra

  Anasykaltra Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Ne nate Ema dhe Monique po benin darken une si shtatanike qe jam i futa duart ke qoftet dhe Emes na i ngeli hatri... ti te me nderhysh mua ne pune etj etj dhe nuk hante darke, mua nga ana tjeter ma ngeli hatri pse mi tha gjithe ato gjera ...nejse une ika ne dhomen time dhe Monika nga te treja me e duruara(tja bej qjefin)perfundoi darken dhe erdhi tek mua duke me thene se nuk eshte mire te bejme si femije dhe iku.
  Tani kishte dy rruge
  1-te duroja dhe te vdisja per buke
  2-te nguroja dhe perseri te vdisja per buke

  Une zgjodha nje te trete u cova vajta ne kuzhine dhe hengra darke u pajtova me Emen dhe kaq!!!

  PS:Blendo mos duro dhe mos nguro lere buzen e shkrete rehat dhe mos prit qe te rritet bari kerkoje tani.
   
 7. Ema

  Ema Goddes

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  REloaD!
   
 8. saimir08

  saimir08 Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  FUNDI I DURIMIT ESHTE NGURIMI DHE FILLIMI I

  NGURIMIT ESHTE KUFIRI.
   
 9. ilva

  ilva Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Une s'kam per ta gjet ndonjehre, jam off limits.
   
 10. saimir08

  saimir08 Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  behej llafi per kufirin midis durimit dhe ngurimit .....
   
 11. dolce_vita

  dolce_vita Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Who dares loses one step at the time
  who won`t dare loses one-self /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 12. Guest

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Te durosh do te thote te jesh Brave kuptohet qe ka me shuem veshtire por suksesi eshte i garantuar
  Te ngurosh do te thote te Shpresosh he se po behet me mire apo dicka tjeter po ashtu nuk mund te ecesh perpara ..
   
 13. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Mendoj se pak a shum jan e njejtja gje...dhe s'ka noi diferenc qe ja vlen te nenvizosh...

  P.s Une ngurtesohem gjithmon&duroj....si ka mundsi qe s'me vijn ato gjojnat e mira?!
  Ehhhh...fluturojm me fjal te hedhura ne ajer...!!!
   
 14. skin

  skin Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Ne fakt... mund te ishte me llogike pyetja:
  Cili eshte Ndryshimi ndermjet durimit dhe ngurimit... te pakten une keshtu e kuptova

  Durim: te presesh duke qene i bindur se dicka e mire do te ndodhe
  Ngurim: te kesh dyshime se dicka e mire do te ndodhe..

  Skin
   
 15. samanta

  samanta Primus registratum

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Duron,kur shpreson
  nguron kur s'ke force
  Thenia ime e preferuar"Mos luaj me durimin tim" /pf/images/graemlins/smile.gif
   
  joetisti_ likes this.
 16. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Ti duhet ta dish kufirin!

  Kufiri!
  Shpesh kur më kërkojnë të bëj diçka dhe nuk jam i sigurtë në përgjigjen që duhet të jap them "Kismet". Më duket një mënyrë e mirë për të studiuar kufijtë e mi!
  Megjithatë personalisht jam për të vepruar, më vonë, pasi e kam përfituar eksperiencën, sido qoftë ajo, reagoj ndaj pasojave të veprimit. Nuk është rruga më e sigurt por sigurisht rruga më eksituese. Kusuri varet nga aspiratat dhe guximi i njeriut! :thumbsup:
   
  joetisti_ likes this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  "te vepruarit dhe ngurrimit", me duket me e qarte si pyetje, po te ishte. Por keshtu sic eshte, s'di.

  Po te ishte per ate qe thashe, kufiri sipas meje eshte te moslendimi i tjetrit.
   
  Aki and h3o like this.

Shpërndajeni këtë faqe