Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga ana karenina, 10 Oct 2003.

 1. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  You don't care, you are just asking. Mos je gje psikolog? /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Nisur nga profesioni i cituar tek profili i Helen of Troy, une doja te dija: Pse jane njerezit kaq te preokupuar me kujdesin qe te tjeret kane/duhet te kene/nuk kane ndaj tyre? Dhe per me teper: Pse vendosin te shkojne tek nje psikolog kur shume mire dhe shume qetesisht mund te bisedojne me nje mik te mire?

  :rolleyes:
   
  joetisti_ likes this.
 2. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  i guess you cant trust a friend 100%...but if u talk to a psychologist and she/he breaks her/his promise then you can sue him/her and get some money out of it /pf/images/graemlins/laugh.gif !!!
   
 3. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Me falni vajza, kaq te pamundur e keni te shpreheni ne shqip :confused: mua nuk me duket keshtu.....nder te tjera ne te gjitha gjuhet e botes nje fjali nis me shkronje te madhe, dhe c'eshte me e keqja une asgje nuk kuptoj se c'ka lidhje psikologu, miku dhe profili i Helenes :confused:

  Me ndriconi pakez per keto dhe per teamtiken e temes, qe te ndryshojme titullin.
   
  DarkBlonde likes this.
 4. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Tek profili i Helenes shkruhet: 'u don't care, u're just asking'! Dhe kjo eshte nje fjali tipike qe nje pacient i drejton me ze ose pa ze gjate bisedes/terapise nje psikologu! Nga ana tjeter, rralle ndodh qe nje preokupim i tille (ne i behet vone apo jo personit perballe qe pyet) te linde gjate bisedes me nje mik. Pyetja 'cfare ndryshimi ka atehere ndermjet nje miku dhe nje psikologu' besoj se eshte e qarte!

  Kordele shume gjera nuk i kupton sepse nuk jane te profesionit tend, po mund te lexosh dhe te kesh pak durim ti qartesosh ne pergjigjet qe pasojne!
   
 5. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  ...but if u talk to a psychologist and she/he breaks her/his promise

  Per cfare premtimi behet fjale?
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  /pf/images/graemlins/smile.gif

  Ti thua nuk kuptoj e, hm Ana Karenina, nuk do thosha ashtu, nejse...mos flisni me anglisht ju lutem sepse jeni ne nje Forum Shqiptar.

  Per te tjerat po e ndryshoj titullin e temes ne Nje mik ne vend te psikologut sepse nuk ka gje per te kuptuat ketu, ti je ne nje vend anglishtfoles ku ka fraza qe percaktojne edhe psikologun etj etj...te tjeret qe jane ne Evrope apo ku di une mund te kene adete te tjera.Kjo eshte pjesa qe nuk kuptoja.

  Shendet!
   
 7. Guest

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Nje psikolog nuk mund te krahasohet me nje mik.Psikologu e shikon situaten ne drejtimin profesional ndersa miku nxjerr ne pah ndjenjen.
  eshte si ndryshimi midis nje mekaniku dhe nje shoferi.te ngasesh makinen nuk do te thote te jesh mekanik.
   
 8. TranofiljA

  TranofiljA Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Ana Frank, ti zemer e ke bere pyetjen ne postimin e pare dhe je munduar ti pergjigjesh vete ne postimin e dyte tendin...por dua te them se ke harruar "PSE"-ne...
  Ti thua qe nje person e ka me te lehte te bisedoje/konfidohet tek nje mik sesa nje psikolog thjesht per ate "fjali tipike", por nuk thua se pse e ben kte.

  ..them se ka te beje me friken ndaj paragjykimit qe normalisht eshte me i madh dhe me i theksuar tek nje mik sesa tek nje i panjohur.
   
 9. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Perse?

  sepse si cdo profesion tjeter - drejtohesh aty kur ke nevoje per ate dhoj ndihme te caktuar.

  sepse nje person i perfshire ne jeten tende emocionale ka me shume mundesi te jete objektiv ne gjykime

  sepse mund te jete e veshtire te flasesh me nje mik- pasi ka shumre relata personale qe mund te ndikohen, ka aspkete te jetes qe deshiron te mbeten te tuat, dhe ti zgjidhesh pa perfshire te tjere te rendesishem

  sepse nuk eshte e lehte te flasesh per problemet e tuar personale, dhe mendon se do ta kesh me te lehte me nje te huaj

  sepse, kur ke probleme personale, nje burim kryesor eshte mungesa e aftesise per te komunikuar me te tjeret e rendesishem ne jeten tende


  sepse, nje psikolog konsiderohet me pak paragjykues

  sepse, nganjehere sdo te merzitesh miqte e tu me ankese te vazhdueshme (zakonisht shkon tek psikologu pasi te folurit me miqte nuk ka permiresuar gjendjen)

  e shume arsye te tjera

  p.s. me falni po as une se kuptova temen ne fillim :shrug: , dhe nuk ka te beje me zhargone psikologjike /pf/images/graemlins/smile.gif

  kjo ndoshta tregon qe dhe psikologet kane nevoje per sqarime-pasi nuk kane ndonje shkop magjik qe ti zgjidhin problemet me nje te prekur. kjo e fundit mund te jete nje arsye tjeter pse njerezit shkojne tek psikologu :idea: ndonese mund te jete problematike dhe zhgenjyese per te dy palet.
   
 10. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  harrova te shtoj.

  me duket sikur titulli sygjeron te kunderten e pyetjes se ngritur, dmth eshte nje nga arsyet pse nuk shkohet tek psikology, ose keshilluesi
   
 11. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Ahere Ana, :rolleyes: si do ia veme titullin temes qe t'i japim nje kuptim. me te qarte se me sa duket moskuptimi nuk qenka aq individual apo profesional :wink:

  Jep versionin tend!
   
 12. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Tek psikologu mendoj se shkohet per ndihme profesionale e jo per te zene nje shok te ngushte. /pf/images/graemlins/wink.gif
  Te qenurit psikolog ka ne te zgjedhjen personale: t'i ofroje ndihme profesionale pacientit, pra 'does care' t'i pergjigjet nevojes se pacientit per ndihme PROFESIONALE. Nese shpresojme per me teper tregon se nuk jemi ne gjendje te bejme diferencimin e sakte midis njerezve dhe pozitave te caktuara qe ka/i japim dikush/dikujt ne jeten tone personale. ...(hmm, do I hear someone calling for a psychologist? /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  Per me teper, nevojat tona nuk kane sesi te permblidhen ne nje lloj perkushtimi te vetem (qe presim prej te tjereve); e si pasoje, nuk duhet te ngaterrojme 'our expectations' midis cdo kujt qe ka influence ne jeten tone.
   
 13. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  :confused: Une nuk lexoj gjekundi te shkruar nga une se problemi i ngritur ne kete teme eshte permbledhur tek titulli ose qe titulli eshte pergjigja e vete pyetjes se shtruar! Dhe per me teper, menjehere pas titullit kam theksuar se fraza (e perdorur si titull) 'u don't care, u're just asking' eshte nje fraze qe mua me beri pershtypje kur po lexoja profilin e Helen of Troy! Dhe nisur nga kjo fraze mu kujtua nje ore leksioni qe me ka mbetur ne mendje ku u diskutua mbi rendesine e ndryshimit ndermjet nje miku dhe nje psikologu! Duke menduar per kete, mua vete me lindi edhe pyetja: pse eshte kujdesi kaq thelbesor ne marredhenjet ndermjet njerezve?
   
 14. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Kordele e dashur! Une jam per nje version pikant te titullit te temes duke qene se eshte nje fraze qe shpresoj qe ashtu si me beri pershtypje mua dhe me terhoqi vemendjen, do jete po kaq interesante dhe terheqese edhe per persona te tjere! Por mos kujto se mendoj se duhen terhequr njerezit me ane te nje teme qe te godet veshin ose syrin dhe pastaj te zhgenjehen nga permbajtja sepse nuk shkruaj per ti bere vetes reklame apo per te shtuar numrin e postimeve! Shkruaj per te marre pergjigje nga pikpamje te ndryshme dhe te shtoj informacionin mbi tema qe me interesojne. Nuk kam asnje kundershtim qe te ndryshosh temen po do ndjehesha me mire sikur keto replikat dhe ankesat te beheshin ne menyre me miqesore dhe pa kunja!

  Sa per sugjerim, titulli mund te perkthehet ne 'ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!' ose 'ty nuk te intereson, ti thjesht pyet' ose ne dicka te perafert.
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Ana, pikante je bere ti, madje shume qysh pas ri-kthimit /pf/images/graemlins/wink.gif

  Titullin po e ndryshoj, te shohim nese marr vesh ndopak /pf/images/graemlins/wink.gif

  Kembengul qe te shkruani shqip, eshte paralajmerimi i fundit (shume miqesor, sidomos per ata qe nuk jane anglishtfoles /pf/images/graemlins/wink.gif )
   
 16. bengu

  bengu Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Bengo dergo nje PM per shqetesimin tend .. Le ti mbahemi temes ....
   
 17. champaign girl

  champaign girl Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  jo premtim por si rregull me shume...sepse mesa di une cdo gje qe thuhet te dhoma psikologut mbetet te dhoma psikologut (te pakten duhet te mbetet)!!!

  p.s. Kordele na fal, se disha qe ishim ne klase drejtshkrimi.
   
 18. b.k.

  b.k. Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  si rregull, cfare thuhet tek psikologu mbetet midis te dy paleve, por ne pergjithesi kjo vlen ne takime private me psikologun. psikologet duhet te kene keshilluesit e tyre, dhe probleme qe lindin me klientet, mundet qe vete psikologu ti diskutoje me keshilluesin e tij, ndonese ai duhet ti permbahet rregullit te anonimitetit.

  ne spitale apo qendra psikologu punon ne nje grup me specialiste te tjere, dhe si rregull diskutohen problemet e klienteve, pasi merren mendimet e te gjithe specialisteve.

  ka raste kur psikologu mund te flasi mbi ate cka diskutohet ne takime me kliente ne rast se konstatohet rrezik jete per te tjeret apo per vete klientin, por kjo varet shume nga legjislacionet perkatese dhe nga rastet specifike.

  P.s. nje kerkese personale, do te ishte shume frytedhenese per psikologjine shqiptare sikur te perpiqeshim te perkthenim sidomos terminologjine ne shqip. nese keni ndonje problem, besoj mund te i drejtoheni adm, ose dhe mua me pm, dhe do te mundohme tju ndihmoj me sa kam mundesi :thumbsup:
   
 19. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  Figura e psikologut eshte nje nga me te perfolurat per momentin dhe shume njerez kane krijuar nje opinion te pergjithshem ne baze te portretit te psikologeve nga filmat. Dhe e dime te gjithe qe ne filma psikologu eshte ai/ajo qe ulet perballe teje, te degjon duke tundur koken dhe ne fund te seances shef oren dhe le takimin per seancen e ardhshme. Eshte nje imazh negativ dhe shume ngaterrestar sepse shume njerez mendojne qe ne fund te degjimit psikologu do ta kete kuptuar ku qendron problemi, do ja shpjegoje pacientit dhe ky/kjo do kthehet i/e lumtur ne shtepi sepse gjeti me ne fund zgjidhjen e kerkuar! Me nje fjale do bleje nje zgjidhje nga psikologu!
  Une vete nuk kam qene kurre tek nje psikolog, pavaresisht deshires dhe kuriozitetit, pse jo edhe nevojes ndonjehere. Dhe per me teper nuk kam pasur te bej as me persona qe kane pasur mundesine (ekonomike apo kulturore) e vizites me nje psikolog. Per te qene e sinqerte duhet te pranoj qe ajo cka di une permblidhet ne rrafshin teorik, dmth ne ate qe me eshte shpjeguar ne leksion dhe qe eshte diskutuar ne klase. Dhe teoria thote: Psikologu eshte ai/ajo qe duhet te degjoje DHE TE KUPTOJE, qe pyet per te qartesuar situata dhe per te orientuar biseden drejt problemit thelbesor, por qe mbi te gjitha ka aftesine e analizimit te problemit! Per te qene i/e afte te beje keto duhet te kete ne vetvete nje pergjegjesi te madhe profesionale dhe predispoziten e mire per te ndihmuar (gjithmone brenda kufijve personale). Mbi kete te fundit kemi diskutuar ke nje tjeter teme mbi teorine e Rogers'it. Dhe ky eshte vetem fillimi, sepse te kuptosh ku qendron problemi nuk do te thote ta zgjidhesh. Deri ketu nje mik dhe nje psikolg kane shume te perbashketa, per me teper, nje mik eshte me i zoti te te kuptoje sepse te njeh prej vitesh, te njeh ne hollesi historine personale (dmth eksperienca te tjera dhe si ke reaguar ti te tjera here ndaj problemeve), historine familjare, deshirat, qellimet, temperamanetin dhe personalitetin. Kurse nje psikologu i duhet ti kuptoje te gjitha keto ne nje kohe te kufizuar dhe duke u perpjekur te kaloje neper pengesat qe nje pacient i ve perballe (kujt do ti pelqente te rrefeheshe me sinqeritet mbi te gjitha keto?). Ndaj dhe ka mbetur pershtypja qe nje psikolog degjon e degjon pa fund! Problemet nuk ekzistojne kurre te izoluara nga probleme te tjera, dhe nuk i perkasin kurre nje personi te vetem. Te gjitha keto histori e persona te tjere duhet te fliten gjate seances. Dhe vetem ne nje menyre te tille mund te bihet dakort mbi problemin kryesor. Shume here kur biem dakort me nje mik se ku qendron problemi (per te qene te sinqerte me miqte me teper biem dakort se ku qendron faji) biseda merr fund. E falenderojme per mirkuptimin ose i kthejme krahet per kundershtimin dhe fajesimin. Kurse nje psikologu te vertete eshte pikerisht ketu ku i fillon puna, sepse profesionalisht eshte ai/ajo qe ka ne dore njohurite mbi si zgjidhet ky ose ai problem. Ai/ajo njeh menyrat e kurimit, di si te ndryshoje pershtypjet dhe interpretimet e gabuara, pse jo ne shume raste edhe mjekimet etj etj. Thuhet qe nje raport miqesor eshte reciprok, miku pret te marre po aq sa jep, kurse nje raport psikolog - pacient eshte i njeanshem sepse pacienti kerkon dhe psikologu jep! Jo jep zgjidhje, por ofron njohuri dhe menyra zgjidhjeje, qe me pas i mesohen pacientit dhe ai/ajo i perdor me vullnet te lire!
  E thashe qe une flas ne rrafshin teorik pa njohur ate praktik, dhe besoj qe ka shume psikologe qe praktikojne profesionin jashte ketyre rregullave. Psh statistikisht ne USA marredhenjet seksuale me pacientet jane shkelja me ne mase e etikes profesionale, dhe kur behet fjale per marredhenje te tilla ne permasa te tilla kuptohet qe te mos ndihmosh por vetem te degjosh e te marresh leket nuk eshte vetem nje thashethem por nje e vertete. E rendesishme eshte qe njerezit te kene nje ide te qarte mbi ate cka ben psikologu, mbi ate qe ata duhet te presin nga nje psikog keshtu qe te jene ata vete qe te nderprsein nje vizite qe nuk jep frytet e duhura! Dhe sigurisht ndergjegjesimi profesional mbetet zgjidhja kyce!
   
 20. psiko...

  psiko... Primus registratum

  Re: Ti nuk do t'ja dish, ti thjesht pyet!

  sinqerish nuk mendoj se eshte njejte si te bisedosh me nje mike dhe si te bisedosh me nje psikologe. arsyet jane: shumica e njerezve nuk e kan aftesin e degjimit (kam fjalen per njerezit e thjesht qe nuk provojne te degjiojne me vemendje) pastaj miku-ja do te jete shume subjektive pastaj nuk do te jet ne gjendje te mbaj fshehtesit. e cilat jane perparesit e psikologut: se pari ka aftesin e degjimit pastaj ne shkollimin e tij meso shume teori dhe menyra se si te tejkalohen problemet e ndryshme. dhe se fundi kferj ju lutem mendoni qka nese njerezit do te kishin mundesi t'i tejkalojne problemet me ndihmen e nje shoku qka do te benin atehere te shkretti psikolog pa asnje pune.
   

Shpërndajeni këtë faqe