Tirana deri ne vitet '90

Diskutime tek 'Kinemaja dhe Teatri' filluar nga pippo, 23 Jan 2006.

 1. pippo

  pippo Primus registratum

  Tirana deri ne vitet '90

  Ndihme !!! Jam ne kerkim te ndonje filmi shqipetare ose dokumentar ( deri ne vitet '90) ku ka pamje dhe zhirime nga qyteti i Tiranes, une kinematografine shqipetare nuk e njoh shume mire ndihma e ndonjerit prejush eshte shume e mirepritur.

  ps. ose ku mund te drejtohem ( istituzion, ne se egsiston) per te patur te tille materiale.......
   
 2. Juela

  Juela Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  TVSH o burr/Gru. ku tjeter. Ose tek ARkiva e FIlmit...vetem se do paguash
   
 3. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  Sheshi Skenderbej eshte njesoj si para 90, futi i filmim ne nderroi daten filmit te kameras /pf/images/graemlins/laugh.gif veç mos i thuj njeriut /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. zog

  zog Primus registratum

 5. Furor Aquila

  Furor Aquila Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  Hehe.....e lezecme ai videokilpi. Zezaket na kan kopjuar ne se ne i kena vesh pantallonat te gjera qe prej 1900 e me perpara.

  Kurse ai plaku ne fund te klipit i kishte hipur gomarit me stil....tu i shit pordh njerzve sikur e kishte gomarin benz mercedes te ri.
   
 6. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  Une po pergatis nje video mbi architetturen e tiranes dhe mendoj ndoshta nga ndonje dokumentar ose film mund te kete zhirime qe me interesojen, perpara '45 (kam institutin Luce dhe ndonje gje gjej) po nuk me intereson shume, dua te ve ne kontrast para dhe pas '90 e kaq _ perpara '45 nuk ka shume lidhje me temen qe perballoj, thjesht jam pak injorant dhe nuk e njoh shume kineman shqipetare keshtu ndoshta dikush mund te me thote titullin e ndonje zhirimi qe mund te me hyje ne pune.
   
 7. zog

  zog Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  ndersa une s'marr vesh pse beni mbrojtje diplome vetem me tema per shqiperine. per me kollaj ?

  be studim per romen, ke material sa te dush, apo mendon se çdo gje eshte thene per kete qytet ?

  ps: pastaj tirana si qytet u kriju nga italianet, pikerisht perpara viteve 45. bulevardi, ministrite, stadiumi, banka, lana dhe unaza, jane ato qe e bejne qytet si parisi, ne krahasim me qytetet e tjere te vegjel te frances qe jane krijuar nga nevoja e njerzve per banim, shto e shto shpi e kaq. pergjithesisht rruga nacionale u kalon permes tamam si ne lushnje.
   
 8. ados

  ados Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  Tirana deri ne vitet 90'. ka filma sa te duash "or ti i kshillit".Sidomos me studentat qe dilni xhiro cdo te djele ne darke, dhe reklamonin pulovrat me qafe apo femrat, cismet e bera ne kombinat, me pantallona doku...dhe policat duke therritur ..ec e mos e shkel vizen..me shatrivanin ne qender te tirones ku maloket lanin kembet ne vere, dhe uji dukej i verdhe...
   
 9. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  _ Nuk shof ndonje gje te keqe mbi studimet mbi Shqiperin, nuk kuptoj pse nuk thua shyqyre ???? Keshtu qe kush do te vije me vone do kete diçka me shume e keshtu mund ti çoje kerkimet perpara, jo si ne qe ske iden nga tja fillosh. Pastaj qytet e medhaja i kan studjuar me shekuj te tere, e do ti studjojne per shekuj me radhe se kane mundesi ekonomike e intelektuale _ pastaj tema qe kam zgjedhur une eshte e pershtatshme per vendet ne zhvillim.
  Thjesht desha te krijoja diçka ironike mbi gjendjen e mjershme te ketij qyteti e te tregoja qe kane 15 vjet qe nuk ka pike plani_ e ecet qorrasi ose me mire tu kref lek majtas djathtas_ pastaj une jam shqipo pse nuk duhet te bej diçka per vendin tim e ta bej per te huajt ose me mire ta bejne te huajt per Shqiperine.( plani frances per qendren _ apo ti je me teorin te vazhdojme te vjedhim edhe me lidhje nderkombetare )

  ps. qe ka ka_po me duhen titujt !!!!!!!!! keshtu qe pastaj te kerkoj formatet digitale.
   
 10. c'est moi

  c'est moi Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  kollaj puna
  Bli filmin "Era e ngrohte e thellesive", "Ne cdo stine",
  "Si gjithe te tjeret", "Hijet qe mbeten pas" , shiten ne cdo pike ku shiten kaseta. Kushtojne vetem 700 leke.
  Aty mund te gjesh plot ndertesa te asaj kohe.
   
 11. pippo

  pippo Primus registratum

  Re: Tirana deri ne vitet '90

  thanx
   

Shpërndajeni këtë faqe