Top dokumentaret

Diskutime tek 'Kinemaja dhe Teatri' filluar nga spider, 16 Oct 2009.

 1. spider

  spider Forumium praecox

  Top dokumentaret

  Zeitgeist Addendum

  Zeitgeist Final Edition

  National geografic journey to the edge of universe

  Sicko
  FAHRENHEIT 9/11

  nga Michal Moore pres te dal dhe Capitalism : A love story duhet te jete i goditur dhe ky
   
  gurax likes this.
 2. spider

  spider Forumium praecox

  gurax likes this.
 3. spider

  spider Forumium praecox

 4. diabolik

  diabolik Primus registratum

  cocaine cowboys shikojeni
   
 5. Hank

  Hank Valoris scriptorum

  Une kam pare Zeitgeist Addendum dhe ia rekomandoj cdokujt!!!
   
  ervin96 and gurax like this.
 6. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Kam pare aq shume dokumentare,saqe dhe emrat nuk po me kujtohen.
   
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ne shkurt, pritet te dale nje tjeter film i Michael Moore. "Where to Invade Next" (Ku te pushtojme heren tjeter).  Sipas Moore, filmi eshte pjese e nje aktiviteti qe ai e quan "perpjekje guerilase per humanizmin".

  M. Moore eshte lloji me i poshter i qelbesires. Eshte nga ai lloj qelbesire qe ato cfare thote i ka te sakta ne shumicen derrmuese te tyre. Na thote gjera me te cilat jemi dakord, por i thote ne nje forme per te cilen nuk jemi aspak dakord. Eshte shume i pasur ne hiperbole dhe eshte nje gjeni ne perdorimin e drejte te saj. Eshte nje lloj lajmetari i cili lajmet i ka aq te thjeshta dhe lakuriqe saqe nganjehere mbushemi me deshire qe lajmetarin ta shembim ne dru.
  I tille eshte Michael Moore.
   
 8. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Dokumentari "Drachenmädchen" (Vajzat Dragua) eshte i ndertuar ne formen e nje historie per tre vajza kineze te cilat sterviten per t'u bere luftetare artesh marciale, larg familjeve te tyre dhe duke jetuar pothuajse tere kohen ne shkollen Shaolin Tagou. Manastiri Shaolin nga shume konsiderohet si vendi i lindjes se arteve marciale ne Kine.

   
  Eléonoré and Airbourne like this.
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Qlirimtaret ska mundesi te bejne perdhunime,por REALITETI pa gjysllyqe KLLUFASH ka treguar te kunderten.

  PS: kush asht ne krye ne votimet caubojsihALe ne USA???Lobi albalesh me flamuej????
  Tung shqiptare.
   
 10. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Gurax,
  Lexova kete dhe me erdhi per te qeshur. Dashuri-Urrejtje?

  Ti nuk ke me ndjenja;
  Nuk ke me ndjenja fare;
  Veten dhe te tjeret;
  Mashtron moj mekatare...

  Kur Ardit Gjebrea (nje nga kengetaret e mi me te preferuar shqiptar) u kendon prostitutave, une habitem me pasionin, zjarrin qe ai ushqen per to por njekohesisht edhe urrejtjen e madhe sikur ekzistenca e tyre do t'i fuste apo hiqte dicka nga xhepi.

  Nejse, Micheal Moore, mos eshte ai qe ka drejtuar dokumentarin «Columbine Shooting»? Me cfare po kuptoj une ketu ty te pelqen demaskimi qe ai u ben problemeve sociale dhe njerezve pergjegjes per inkurajimin e ekzistences se vazhdimesise se ketyre problemeve, por menyra arrogante e shprehjes si dhe gjenialiteti i thjeshtesise se identifikimit dhe paraqitjes se ketyre problemeve te ngre nervat deri sa t'a quash qelbesire dhe t'a zhdepesh ne dru???!!!! Mos valle je xheloz qe nuk ishe ti AI qe bere nje gje te tille?:p Nese ti je dakort me ate qe ai thote por menyra se si e thote te nxeh, mos valle edhe ti ketu po bie pre e se njejtes gracke?:p

  Kam idene se ajo qe ti doje te shprehje eshte: Mungesa e delikateses dhe diplomacise se M. Moore per te demaskuar problemet nacionale shoqerore e ben te duket arrogant dhe «I am holier than thou». Kjo eshte ajo qe pengon njerezit jo vetem te duartrokasin qendrimin e tij, por edhe t'a kene frike ose edhe t'a urrejne. Ne se ideja jote se vertetesia lakuriqe kur nuk eshte ndertuese mund te rezultoje ne nje kokeshkembesi te tipit «Tani qe me kape ne faj, preferoj te te tregoj se e bera se ashtu besova dhe do vazhdoje t'a bej per te treguar se jam konstant», me beso edhe une jam dakort me ty. E verteta eshte e vertete dhe gjithmone e bukur. Une per vete kam problem me njeriun qe shpreh nje te vertete. Ne se marrin 10 vete te cilet do te thone NJE te vertete per nje njeri qe u eshte vene perballe, vetem njeriu pa njolle ka te drejten per te shprehur kete te vertete. Edhe pse e njejta, 9 njerezit e tjere skartohen nga lista dhe e humbin te drejten per te shprehur kete te vertete, per arsyen e thjeshte se vete jane te njollosur, ndryshe shprehur: «Shih veten tende ti para se te vish e te me gjykosh mua».

  Si gjithmone Gurax, e kam kenaqesi te bashkebisedoj me ty. Je shume i rrjedhshem ne mendim. Dhe i qarte.
  Gjithe te mirat,
  Eléonoré
   
 11. katsune

  katsune cherry blossom

 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  @gurax
  Dhe me COLOR....

  PS: te TJERET nuk jane KAFSHE te EGRA por mesojne dhe rinovojne nga HISTORIA e TYRE.
  Apropo tek dokumentari e shikon ku ka qene DDR ne ato vite.
   

  Attached Files:

 13. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Me frymezoi nje Mjeke edhe...

  PS: nuk KA specie KAFSHE
  ka dykembesh BISHA.

  Xhiruesi i filmit: 2 euro per 4 dite....me duket vetja KOLONIALIST.
  Xhiro me tej.
   
  Last edited: 13 Nov 2016
  gurax likes this.
 14. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Femarucet ne USA jane me INJORANTET me diplloma!

  Mjere ata maskule, qe jane nen mbikqyrimin e LYREVE.
  LG.
   
 15. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Pune kendveshtrimi eshte dhe sensi i HUMORIT...

  Shkruesi.
   
 16. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Thone qe kerrat e shtrenjte kane nje Chip qe hajdutet nuk e dine,prandaj i kapin!!!!

  Kur ti gjejne ne kta.....na njoftoni.
  Kaq dhe fund deri ne darke.
   
 17. Airbourne

  Airbourne Papirus rex


  37.05-37.13=NE kemi dhe nja 5 vjet kohe qe tja u kalojme per.....POSHTERSIRA.
  Naten e mire, se tashti do shikoj do fraza filma qe te.....................qiesh,
  Fillim jave te mbare.
   
 18. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  1.07.42-1.07.52......

  Cfare do te ndodhe me kosovaret dhe serbet?Nuk jemi ne qe duhet tju mesojme si do ta ndertojne jeten apo te ardhmen e tyre.
  PS: thote shume gjera Presidenti i Rusise por duhet te kesh TRU qe ta kuptosh.Apropo ne dokumentar thote dhe kete: mund te beje dhe do beje gabime ne jeten time si president por me gjykojne vetem ruset.
  Shtese dhe fund: kush ka paqartesi, mund te ma pyesi edhe ne secuenca....lol sqaruese.Pastaj kqyreni dhe si sillet me terroristat.
  Tung ne rroft skypnija!
   
  Eléonoré likes this.
 19. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  @Eleonore.
  M.q-se me ke dhene like.....shikoje VETE dhe jep pershtypjen...

  Eshte specia me DEBILE nga trojet....apo qe kam lexuar dhe shikuar vete.
  Por nejse...
   
  Eléonoré likes this.
 20. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nje copez HISTORIE, per SUMSHKEPAT....qe FUGUAN.

  Bie mobilizimi i juaj....flamurtare.
   

Shpërndajeni këtë faqe