Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Djep, 6 Nov 2002.

 1. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  Shprehuni, dhe te shofim e te bejme dallimin ndermjet atyre qe kane ndopak gusto per muziken tone, e atyre qe jane brryla.
   
 2. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  kshu si e ke bo hapjen ti, paskam frike me shkrujt une. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 3. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  ok, Djaloshi dhe shiu, Lemza, Ne shtepine tone, - Vace Zela;
  Valsi i lumturise (-boo harrova)
  E duam lumturine, Nuk jam vetem -Parashevi Simaku
  Eja, Jeto dhe jeten time -Ardit Gjebreja
  Kenga e nenes, Me do apo s'me do -Anita Take;
  Pyes lotin -Elsa Lila;
  Miresia, Rri prane meje, Fatit i besoj -Mira Konci;
  nje kenge 'Vendlindja ime' e fest. 93, harrova kush e kendon, mjaft prekese;
  Ante i tokes sime -Rovena Dilo;
  Pesha e fatit -Aleksander Gjoka, Manjola Nallbani dhe dikush tjeter;
  Emigranti, Arbereshe; Ku shkoi ai djale -Irma Libohova;
  Deshire dhe heshtje, Me pelqen, Hija -Ritfolk
  Zemrat ua lendonim, Lot ne shi -Redon Makashi.
  Dite dimri -A. Gjoka;
  Iken dallendyshet -M. Nallbani;
  Nata, Fati yne shprese e marrezi-Aurela Gace.
  oh, 'Ca pika shiu rane mbi qelq' kenduar nga Inva Mula (me pelqen shume kjo e fundit).
  Kaq per tani edhe me shume nga c'u kerkua i kam. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. moonlight

  moonlight Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  'Ca pika shiu rane mbi qelq' = 'Mall' /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. William Wallas

  William Wallas Forumium maestatis

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  LULEBORE ne vend te pare ... pastaj veni ca tju doje qefi
   
 6. NYC_GUY

  NYC_GUY Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  Me qene se po flasim per 15 kenget me te mira "ever " ( blendi ever = ne vite ose pergjithmone ) .

  1- "Kur me vjen burri nga Stani " - Tefta Tashko Koco

  kushdo qe ka degjuar versionin origjinal te kasaj kenge te pa dubluar ose edituar besoj do me kuptoje pse eshte nr 1.

  2- "Jon" - Ardit Gjebrea

  3- " Per ty atdhe " - Mentor Xhemali

  4- " M ka marr malli per nenen time " -Merita Halili

  5- " Qeraxhi i Grebenese " - Eli Fara

  6- " Kenga e Celo Mezanit " - e kane kenduar shume , me
  pelqen kur e kendon
  Aurela Gace .

  7- " Male o ju Male " - Selami Kolonja

  8- " Une e dua Shqiperine " - Gezim Nika

  9- " Djaloshi dhe shiu " - Vace Zela

  10- " Moj Zoge " - Parashqevi Simaku

  11- " A kane uje ato burime " - laver bariu

  12- " O Kosove o djep lirie " - Arif Vladi

  13- " Balade per Jakup Ferin " - Djemte e detit .

  14- " Une kam lindur Shqipetar dhe do vdes keshtu " -Aurela Gace

  15 - " Dua me shume Shqiperine " - Grupi Lira.

  po qe se nuk ju kujtohet ndonjera dhe jeni kurioze me thoni ti shkruaj vaargjet .
   
 7. Ema

  Ema Goddes

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  Duke shpresuar qe te jesh duke folur per muziken e lehte...

  1.E duam jeten-Tingulli i zjarrte
  2.Djaloshi dhe shiu-vace Zela
  3.Kaq e pat gjith kjo dashuri-Mira konci
  4.Jeto-Ardit Gjebrea
  5.Ndodh ne jete-Motrat Libohova
  6.Afrohu-Ritfolk
  7.Dite dimri-aleksander Gjoka
  8.Vitet e shkolles-R.makashi& Bledar Sejko
  9.Fati yne shprese e marrezi-Aurela Gace
  10.Lulet e majit-Ermira Babaliu
  11.Thuaj m'do apo s'me do-Anita Take
  12.Me pa vellai sot me nje djale-Nertila Koka
  13.Qeshu rini-M.Reka,B.Sejko,R.Makashi
  14.Sa shume qenkam gabuar-Djemte e detit
  15.Shi bie ne Tirane-Fitnete Tuda
   
 8. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  |♪| 15 kenget me te bukura shqiptare ne kohera per mua jane keto |♪|:

  Gjethja e Dafines - Gaqo Çako

  O Moj e Bukur Arberi - Vaçe Zela

  Per Ty Atdhe - Mentor Xhemali

  Male O Ju Male - Selami Kolonja

  Janines çi Pane Syte - Polifonike

  Baballaret - Ema Qazimi

  Zgjodha Njerine - ( ?? )

  Nje Djep mbi Barrikada - Marina Grabovari

  Globi Rrotullohet - David Tukiçi

  E Dija se do te Vish (alo, alo alo..) - Luan Zhegu

  Ne Duart e Nenes - Bashkim Alibali

  Ne Shtepine Tone - Vaçe Zela

  Te Lulezoje ndonje Pranvere (eja o shoku yne...) - Kozma Dushi

  Çel si Gonxhe Dashuria (erdha tek ty, me drite ne sy...) - Gezim Çela, Nertila Koka

  Lypsar - Ritfolk
   
 9. IgLi

  IgLi Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  Ok, me siguri keto nuk jane 15 kenget me te mira shqiptare, por jane me te mirat per mua, keshtu qe evitojini komentet :

  15 - A. Gjoka, A. Gace - Pranvera e humbur (se di nese e kam te sakte titullin, e kane kenduar ne '97)
  14 - A. Gjoka, M. Nallbani - Pesha e fatit
  13 - Elton Deda - Qyteti Im
  12 - Redon Makashi - Dikur une luaja me ndjenjen e saj
  11 - R. Dilo, P. Cako - Per nje cast me ndali zemra
  10 - Djemte e Detit - Balade per Jakup Ferrin
  9 - Djemte e Detit - Dhimbja
  8 - Djemte e Detit - Endrra ime
  7 - Djemte e Detit - Mos Qaj
  6 - Djemte e Detit - Kohe Pa Ty
  5 - Djemte e Detit - Lamtumira
  4 - Gjergj Jorgaqi - Eja
  3 - Ritfolk - Drejt Fatit Tim
  2 - Djemte e Detit - jo Tani
  1 - Tingujt e Zjarrte - Na Lini te Jetojme
   
 10. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  R. Dilo, P. Cako - Per nje cast me ndali zemra

  A di ndonjeri ku mund ta gjej kete kengen neper internet? E kam degjuar vetem nje here kete vere te "Dua me shume Shqiperine" dhe ma kapi veshi. Ne e di njeri se ku qarkullon, lutem te ma thote. Rrofshi!

  P.S. Igli, baladen e Jakup Ferrit para se ta nxirrnin Djemte e Detit e kane kthyer ne variant metali Iced Earth. Nuk e di a ke degjuar variantin e tyre? Jam habitur jashte mase kur e kam degjuar per here te pare se cne Iced Earth me melodi shqiptare. Nuk e di titullin e albumit, sepse ma ka pas incizuar ne nje kasete nje cun nga Kosova.
   
 11. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  urrrrrrrra e gjeta te fajtori, po nuk e degjoj dot tani se po me jep ca message errors...mbase me vone...
   
 12. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  error messages* lol
   
 13. POMPACIU

  POMPACIU Forumium praecox

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  Nuk mund ti quash "brryla" robat pse dikush degjon Metallica e dikush tjeter preferon Moli`n. Kshu sic e ke nis ti po aq brryl sa te duket dikush me preferenca te tjera kundrejt pelqimeve te tua anasjelltas do mendoje dikush tjeter per ty!

  une do te permend disa te preferuar te muzikes Shqiptare:
  <ul type="square">
  [*]Ritfolk
  [*]Tingulli Zjarrt
  [*]Thunder Way
  [*]Aleksander Gjoka
  [*]Redon Makashi
  [*]Mister
  [*]Djemt e Detit
  [*]Akullthyesit
  [*]Alban Emiri
  [*]Elton Deda
  [/list]
  keto me kujtohen per momentin dhe qe kane qene me te vertete te talentuar, do doja me permend edhe kitaristin e pa`arritshem Bledar Seiko`n(pseudonimi Qepa).
  pOMPA
   
 14. Djep

  Djep Forumium maestatis

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  Pompe, vetem nje gje doja te t'thoja (pa i hyre hic asaj teme se "brrylit"). Nqs. flasim per kengetaret, ajo lista jote duket OK, po me legjenda te kenges shqiptare si Vace zela e Inva Mula do dukej shume me teper realiste.
   
 15. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: Top-lista e 15 këngëve me te mira shqiptare ever.

  - Mall-- poezia e Kadarese e kenduar nga Inva Mula
  - Kur te jem larguar shume (nuk ia di titullin ne fakt)--poezia e D.Agollit kenduar nga A. Gjebrea
  - Fitnede Tude (Shpresa, Rruge, Shi bie ne Tirane, Nje dite, etj)
  - Ritfolk (ne menyre te vecante Uje)
  - Ne shtepine tone (me kujton ate cunin e vogel, dhe kur ecen neper korridoret e "Emin Duraku-t"--uhhh, me kujtohet klasa e pare pas 17 vjetesh)
  - Potpuri dasme dibrane
  - Gjitonen qe pata prane /pf/images/graemlins/laugh.gif
  - nje kenge shkodrane qe e kendon Bujar Qamili, (it goes sth, blah blah...kur te jemi bashke ne te dy, do na shikjojne me zili, etj)
  - Ante i tokes sime & Per nje cast me ndali zemra- Rovena Dilo
  - Gjethja e dafines & Valsi i lumturise (amon o zot sa revolucionare /pf/images/graemlins/laugh.gif )
  - A thua enderr je ti (Minatori)
  - Dua me shume Shqiperine
  - O nate, o ere (Eranda Libohova) -- this song gives me the goosebumps ( e kam pas degjuar ne vere, para se te ikja)
  - nje kenge e veriut, sth like "O mor djale, mor djale i ri, a ke dal ndonjehere ne carshi..."
  - Nen portokalle moj te gjeta une ty, lulet e limonit moj te binin mbi sy /pf/images/graemlins/laugh.gif (se c'lidhje kane lulet e limonit poshte portokalles vetem ai qe ka bere tekstin e di)
  - Moj e bukura Morene, Lule lule maca maca, dhe cdo kenge tjeter arbereshe

  Jam e sigurte qe kam harruar kenge qe me pelqejne shume, po keto me erdhen ndermend tani...

  P.S. Djep, mua me ler pa note /pf/images/graemlins/smile.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe