Tre mënyrat për ta dashur veten

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Mystique, 23 May 2017.

 1. Mystique

  Mystique Larg Anëtar i Shtabit

  1. Njihe dallimin mes gjërave të vlefshme dhe gjërave të mira

  Stoikët besonin se vetëm gjërat që janë fisnike të moralshme janë të mira për njeriun. Pjesa tjetër është, siç ata e quanin, “Indiferentët”. Për shembull, paratë janë të vlefshme por nuk janë domosdoshmërisht të mira. Nëse diçka për ne është e përshtatshme dhe i kënaq nevojat tona të tanishme, jo domosdoshmërisht do të ketë rezultat në lumturinë tonë. Ju mund ta duani veten vetëm atëherë kur impulset tuaja ju udhëheqin drejt asaj që është e mirë për vet-ruajtjen tuaj dhe jo vetëm asaj që është e kënaqshme. Për shembull, nëse shikoni diçka në YouTube duket shumë më e kënaqshme se sa studimi për 5 orë. Megjithatë, studimi mund të na udhëheq drejt një lumturie më të madhe në kuptim afatgjatë. Kujtohuni se sa të kotë ndiheni pasi keni shpenzuar një ditë të tërë duke shikuar video në YouTube dhe sa të dobishëm ndiheni pas një dite të gjatë leximi.

  2. Vëji të tjerët para vetes

  Shumë njerëz nuk pajtohen më këtë qëndrim, për shkak se ata janë mësuar nga autorë të zakonshëm se nuk mund t’i duash të tjerët pa e dashur veten së pari, mësim i cili nuk është i vërtetë. Ta duash veten është e rëndësishme, por nuk mund ta meritosh dashurinë ndaj vetes nëse nuk i duani të tjerët së pari. Ne përpiqemi të ndjekim atë që është e mirë per ne dhe që ruan mirëqenien tonë, por do të ishte irracionale për ne që të zgjedhim diçka që është e dobishme vetëm për ne. Ne nuk duhet të bëhemi vetiakë. Mendojeni në këtë mënyrë: nëse duhet të zgjedhni mes pasurisë tuaj dhe shëndetit të dikujt tjetër, cila zgjidhje do të ishte më racionale? Vetëm kur i duam të tjerët, do të jemi në gjendje ta duam edhe veten.

  3. Kënaqi dëshirat e tua, por mos lejo që ato të të manipulojnë

  Ju nuk jeni i krijuar nga guri dhe sigurisht se nuk keni nevojë ta largoni kënaqësin nga jeta juaj. Në fakt, kënaqësia është pjesë e gjërave që do të ju bëjnë të lumtur. Megjithatë, është e rëndësishme të mos lejosh që kënaqësia të ju shkatërrojë. Dilni në mbrëmje dhe pini, por mos pini më shumë se sa që duhet. Ju duhet kohë pas kohe t’i lejoni vetes kënaqësi të vogla, për aq kohë sa nuk e llastoni veten së tepërmi me ato kënaqësi. Vet-mjaftueshmëria është e rëndësishme, por ju duhet të jeni të arsyeshëm dhe në gjendje t’i zgjedhni gjërat që vërtetë ju kënaqin dhe jo vetëm gjërat që duken me të kënaqshme. Gjithmonë mendoni për terma afatgjatë.


  Marre nga:filozofia.al
   
 2. Alivia

  Alivia Forumium maestatis

  Nganjehere broshurat,filozofike,psikollogjik jane boshe dhe te lodhshme,jane si nje fllusk qe tjerret sa majtas sa djathtas,kur ne fakt percjell nje normalitet te thjesht jetese ,shpesh here,duke komplikuar dhe te thjeshten ne te perbere,etj etj.
  Gjithesesi dhe pa to nuk jetohet.
  Ne lidhje me dashurin e vetes dhe te tjerve,jane dy vektor qe s"para nderpiten po te dish ti ushqesh,s"kane pse ndikojne tek njera-tjetra. Dhe dikush qe nuk done tjeret dhe jeten,ska shanc te dashuroje as veten,dashuria eshte shkembim me shume se asgje tjeter,qofte brenda per brenda nesh ,qofte ne lidhje me tjeret.
   
  joetisti_ likes this.
 3. MrCool

  MrCool Oldschool

  Une e kam menyren time.

  Dal para pasqyres, shoh veten per ca sekonda, i them ca fjale te magjishme dhe jam shume ne rregull me veten. :skip::skip:
   
 4. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  1- gjeji nje femer
  2- jepi te haje, te pije
  3- lere te fleje
  (doli pak si ajo qe thuhet: ha, pi, rri ... :))

  Vetëm kur i duam të tjerët, do të jemi në gjendje ta duam edhe veten.
  Ha, dhe le te thone pastaj qe s'jam i zgjuar. Une i dua keto vajzat e forumit, sepse dua veten :p
   
  Alivia and kacurrelsja... like this.
 5. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Dashuria eshte PERKUSHTIM per te tjeret.
  Por........po nuk deshe veten tende,si mund ti duash te tjeret.
  Dashuria nuk eshte shkembim...eshte DHURATE.
   
  kacurrelsja... and joetisti_ like this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ate them dhe une. Po nuk i deshe vajzat e albforumit, si mund ta duash veten? :)
   
  kacurrelsja... and Airbourne like this.
 7. MrCool

  MrCool Oldschool

  joetisti_ likes this.
 8. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nga NOSTALGJITE qe ka AIRBOURNE.
  1844067_492x328.jpg

  Me mire ose jo qe iku.
   
  joetisti_ likes this.
 9. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  si karamele! abs ka pafrumin e saj... Lisa ka bisht te gjate... Tinker ka floke qe e lusin t'u marrin pak ere... e te tjerat me cilesi te tjera... :D
   
  TinkerBell and kacurrelsja... like this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  ka bere shume keq qe iku :) Mos u merzit, do te kthehet. Edhe shiu qe freskon rri kohe te gjate pa rene, por vjen nje dite... dhe prape bie :)
   
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ju nuk jeni i krijuar nga guri dhe sigurisht se nuk keni nevojë ta largoni kënaqësin nga jeta juaj. Në fakt, kënaqësia është pjesë e gjërave që do të ju bëjnë të lumtur. Megjithatë, është e rëndësishme të mos lejosh që kënaqësia të ju shkatërrojë. Dilni në mbrëmje dhe pini, por mos pini më shumë se sa që duhet. Ju duhet kohë pas kohe t’i lejoni vetes kënaqësi të vogla, për aq kohë sa nuk e llastoni veten së tepërmi me ato kënaqësi. Vet-mjaftueshmëria është e rëndësishme, por ju duhet të jeni të arsyeshëm dhe në gjendje t’i zgjedhni gjërat që vërtetë ju kënaqin dhe jo vetëm gjërat që duken me të kënaqshme. Gjithmonë mendoni për terma afatgjatë.

  Shume bukur thuhet ketu, por nese keto nuk behen nga dikush, do te thote se ai/ajo jo se nuk i di, por rrethanat nuk e lejojne...
   
 12. TinkerBell

  TinkerBell Papirus rex

  Ky bishti Lisës të bën përshtypje në fakt :p
   
  joetisti_ likes this.
 13. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Ehe, tere ai bisht... :p Vetem ata/ato qe i mban me hater i lejon ajo t'ia prekin. Ty besoj se po. Mua jo :(

  (tema)
  nje menryre per te dashur veten, eshte te besh muhabet me vajzat e af. Te shtohet jeta! :)
   
  TinkerBell likes this.
 14. Artin

  Artin Papirus rex

  Kujto anët e tua të mira dhe përpiqu të përmirësosh të tjerat.
  Nëse nuk përpiqesh fort për përmirësimin, nuk mund ta duash veten.
   
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  I made you right the very first time, baby. Nothing to improve.
  If you try to improve perfection, you will only deteriorate it.
  The more perfect I am the more perfection I see in others.
  The better I paint them the better they become.

  EK
   
 16. Alivia

  Alivia Forumium maestatis

  Veten duhet me dasht.
  Por duhet te dime ta duam.
  Me veten s"duhet me abuzu ,per shembull;-me nxjerr gjithefar lloj idiotesie nga goja ose ne shkrim.
  Duhet me kujdes,me dasht mire,me perkdhel . :p
  Por me kryesorja eshte te duam shoqerine me veten.
  Vetja ka pune ta kuptosh,shumica e dynjas niset me kuptu dhe me sqaru boten, me iden qe me veten ka mbaru pune.
  Gabim fatal :p
   
  olofssonlarstony likes this.
 17. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Po t'i kisha bere te gjithe njelloj nuk do te kishte kuptim.
  Alivia ti je perfekte per nje qe eshte si ti dhe qe te kupton. Ti je kapak per nje tenxhere te vecante. Ti ofron strehe per kete lloj tipi. Ofroje vazhdimisht veten ashtu si je dhe DIKUR, DIKUSH do te shquaje karakteristikat e tua dhe do te te gezoje e do t'a gezosh.

  Ka kembe dhe ka koke i thuhet nje muhabeti.

  Nuk ka absolutisht asnje gabim ne absolutisht asnje gje.

  Gabimi u krye ne 2007! FATALI. Per ata qe e ben. Jo per te mijte. Dhe fatkeqsisht ti nuk je e imja!

  Fat pac,

  Eleonore
   
  olofssonlarstony likes this.
 18. olofssonlarstony

  olofssonlarstony Forumium praecox

  Përshëndetje Z. dhe znj
  Numri im (whatsaap) : +46705117485
  Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
  Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
  Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 20000 € në 5.800.000 € me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
  Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
  Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
  Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
  * Kredi Financiare
  * Kredi hipotekore
  * Hua për investime
  * Auto kredi
  * Borxhi i konsolidimit
  * Linja e kredisë
  * Hipotekë e dytë
  * Shlyerja e kredisë
  * Hua personale
  Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
  Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
   

Shpërndajeni këtë faqe