TV Shqiptare ne USA

Diskutime tek 'Tema e ditës (vendet shqipfolëse)' filluar nga Platinum, 29 Jul 2003.

 1. Platinum

  Platinum Primus registratum

  TV Shqiptare ne USA

  Shpesh degjon ne Shqiperi qe sinjali satelitor i RTSH vjen dhe ne Amerike, dhe se fundi, dhe Televizioni i ri ALSAT ne reklamat e tij thote se valet e tij vijne dhe ne Amerike.

  A di gje njeri nese kto jane te verteta, dhe nese po, ne c'satelite transmetojne keto stacioni?

  Gjithashtu a ka Radio apo Televizione te tjera Shqiptare qe transmetojne ne vale satelitore qe arrijne dhe ne USA?
   
 2. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Hi! po te jap disa te dhena per disa tv Shqiptare ne Sat, por shpresoj ti kuptosh pasi jane ne gjuhe Sat Tech.

  Sat Name: Eutelsat W2 at 16.0°E

  TV Name: Alsat TV
  Freq.Tp: 10957 H
  Video
  Encryption: Digital Video BrodcasDVB
  SR - FEC: 2821 - 2/3
  SID - VPID: 1 - 308

  Kapaciteti ose fuqia e sinjalit vjen ne keto zonta te Kontinentit si me poshte.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Note: Shenja me te verdhe ne Harte tregon cilsine me te mire dhe vendodhjen e ardhjes se sinjalit.


  ALSAT eshte i pari TV Shqiptar qe transmeton 24/24 Shqip dhe pa nderprerje te sinjalit eshte dhe i vetmi TV qe ofron kete sherbim. Prandaj te dhash kaq info qe ta kesh me te qarte per kete TV.


  TV Shqiptar te tjera ne SAT.

  Po ne te njejtin sat qe ndodhet dhe ALSAT jan keto tv

  RTV 21 Sat: TV KOSOVES
  Freq. 11061 H
  Video
  Encryption: Digital Video BrodcastDVB
  SR - FEC: 3571 - 1/2
  SID - VPID: 1 - 308

  RTK 1 Sat: TV KOSOVES
  Freq: 12633 V
  Video
  Encryption: Digital Video BrodcastDVB
  SR - FEC: 4883 - 1/2
  SID - VPID: 1 - 308

  TV Shqiptar Satelit: TVSH
  Freq: 12656 V
  Video
  Encryption: Digital Video BrodcastDVB
  SR - FEC: 4883 - 1/2
  SID - VPID: 100 - 100

  Kto tre kanale ndodhen gjithmone ne te njejtin SAT
  Eutelsat W2 at 16.0°E


  Shpresoj te te kene ndimuar; Gjithe te mirat.
   
 3. Platinum

  Platinum Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Faleminderit per Informacionin.

  Vetem nje gje, mua instaluesit lokale te sistemeve satelitor me kan thene qe ne USA nuk arrin sinjali i EUTELSAT. Kjo shihet dhe ne hartat e vendosura.

  Di gje nese ka ndonje menyre per ti pare ato stacione nga USA?

  Faleminderit dhe nje here.
   
 4. Biba

  Biba Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  I vetmi kanal qe arrin te shihet ne SHBA eshte AlSat, ndoshta edhe RTV21 i Prishtines, por kete e kam me dyshim.

  Sidoqofte shko tek www.tvalsat.com per me shume info.
   
 5. gezim lame

  gezim lame Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Platinium keto ishin shkrimet qe ishin vendosur tek teologjia

  alpacino
  Anëtar/e
  Anetar/e # 4204

  Shkruajtur më 29 Korrik, 2003 20:34
  --------------------------------------------------------------------------------
  tvsh - EUTELSATW2
  12656MHz <VERTIKALE< SR 4880 1/2
  TVALSAT
  EUTELSATW2
  10957MHz <HORIZONTALE< SR 2821 2/3
  RT21 EUTELSATW2
  11061MHz HORIZONTALE SR 3571 1/2
  RTK PRISHT.EUTELSATW2
  12633MHz VERTIKALE SR 4883 1/2
  KETO JANE FREKUENCAT PER TE PARE KANALET SHQIPTARE ME SATELIT.
  TE DUHET NJI DECODER DIGJITAL COMMON INTERFACE,NJI PARABOL MBI NJI 120CM.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Postime: 168 | Nga: italia | Regjistruar: Qershor 2003 | IP: e Regjistruar |  Platinum
  I/e sapoardhur
  Anetar/e # 4539

  Shkruajtur më 29 Korrik, 2003 20:42
  --------------------------------------------------------------------------------
  Faleminderit Alpacino.
  Problemi eshte se, sipas informatave qe kam marre interneti dhe nga instalues lokal, sinjali i EUTELSAT nuk arrin dot ne USA.
  Ti a di gje per kete?

  Faleminderit
  --------------------------------------------------------------------------------
  Postime: 4 | Regjistruar: Korrik 2003 | IP: e Regjistruar |
   
 6. Diavolessa

  Diavolessa Valoris scriptorum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Tema s'ka lidhje me Shkencen

  Trasferohet tek Shqiperia!
   
 7. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Edhe kjo varet por gjithsesi nqs ke ose blen nje DVB qe ta shkruajta disa here qe eshte Digital Receiver ma do mendja do e kapesh AlSat se kam test por disa tv ne Eutelsat jane kapur si sinjal ne USA patjeter te duhet DIGITAL RECEIVER. dhe mund ta kapesh gjithsesi Kordinatat e mia dhe Hartat gjithashtu futi nje print dhe nisu tek ndonje dyqan qe merret me keto se do marresh pergj me shume...
   
 8. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  persa i perket paraboles mos e vrit mendjen per gjatesine ose gjersine sepse me DVB keto kane dal jasht mode me nje 50Cm mund te lidhesh me sat e australies direkt nga europa. shembull
   
 9. Platinum

  Platinum Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  OK, Thanx. /pf/images/graemlins/smile.gif
  Po i marr parasysh keto informata, dhe po shkoj njehere neser ne nje pike ku sherbejne shitje dhe instalime sistemesh satelitor.

  Shpresoj te arrij dicka.
  Gjithsesi, do shkruaj serish neser me pergjigjen qe do marr nga ata.
   
 10. Platinum

  Platinum Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Sipas 'specialisteve', e vetmja menyre per te kapur sinjal nga sateliti Telstar12, nga ku tvalsat.com thote se transmeton (megjithese ne listat e www.satcodx.com, dhe www.lyngsat.com nuk gjendet fare AlSat ne kete satelit) eshte duke pasur nje antene parabolike 1m e 20cm. Edhe keshtu, sinjali do vije me shume veshtiresi, dhe nje vrenjtje e motit do shkaktoje humbje te sinjalit...

  I vetmi televizion tjeter qe mund te shihet eshte RTV21, per te cilin duhet te paguash $19.99 ne muaj.

  .................

  Nese dikush di dicka me teper, ju lutem me njoftoni.
   
 11. alpacino

  alpacino Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  per ne europe nuk ka problem,por persa iperket anes tjeter te botes eshte e nevojshme parabola mbi 1 mt 20 cm
   
 12. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Digital Video Bordcasting nuk e merr parasysh se ku je ne EU apo USA ose Canada dhe Australi dikur u merrnin parasysh pasi ishte sistemi Analog tani qe eshte ne Digital nuk ka shume rendesi mjafton nje C Band per frekuencat e ulta dhe je ne rregull.

  Info qe un te dhash jane marre po ke i njejti webpage Lyngsat dhe nuk duhet te kontrollosh per USA Sat pasi ALSAT transmeton ne Eutelsat dhe jo ne TELESTAR12 lexoje dhe nje here postimin tim me siper me vemendje tregoi personit te kontaktit per Eutelsat w2 16* East. Nuk e di mire por mbase ALSAT nqs eshte ne transmetim tek TELESTAR12 mbase mbase... duhet te jet bashkuar ndonje packed USA like a DISH NETWORK. por nuk kame info per sa i perket ALSAT NE TELESTAR. Persa i perket prishjes se motit dhe qe tv i humbet sinjali kjo eshte e vertet por kjo eshte temporare dhe momentale e shtumta qe mund te zgjasi eshte 2 min deri ne 5min dhe jo me shume. Gjithsesi ti duhet ti kerkosh info personit per marrjen e sinjalit te ALSAT nepermjet EUTELSAT W2. 16* East. <
   
 13. Platinum

  Platinum Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  A di njeri me siguri nese ALSAT transmeton apo jo ne satelitin Telstar 12???
  Ne faqen e Alsat (www.tvalsat.com) thuhet qe transmeton por japin vetem koordinatat per satelitin Eutelsat W2, i cili num mund te kapet dot kurrsesi nga Amerika. (ndersa Telstar 12 do parabole 1m 20cm dhe prap eshte e veshtire ta arrish).
   
 14. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Un mendoj se nuk transmeton per TELESTAR pasi nuk ka asnje info dhe asnje reklame qe ti bej Sat ku con valet i vetmi sat qe transmeton eshte EUTELSAT W2 po ky sat transmeton dhe per AMERIKEN nje pjese. Nqs te duhet me shume info dergoi email tek Support@Alsat
   
 15. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  tani sapo shikoj tek Sat Sirius Kosovaret paskan ber packed me emer AlbanicaSat ky vertet eshte lajm i mire pasi i bashkon tv shqiptare te gjitha ne nje vend shpresojme soon...

  link ketu:
  http://www.lyngsat.com/sirius.shtml
   
 16. durrsaku

  durrsaku Forumium maestatis

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Sipas reklames qe jep RTV 21 tek paketa Albanicasat do jene 6 stacione gjithsej : 4 radio dhe 2 tv.Ndermjet radiove eshte edhe Top Albania Radio po qe per momentin nuk ka filluar transmetimet akoma.Radiot e tjera jane Radio Iliria,Radio Dukagjini dhe Radio 21.Si televizione jane RTV 21 dhe Koha Vizion.Problemi i vetem eshte qe per te pare kto stacione nevojitet nje smart-card si dhe abonimi qe shkon tek rreth 300 euro per 13 muaj ose rreth 100 euro per 3 muaj.

  Persa i perket sinjalit ne USA duhet te arrije ai i TV Alsat dhe ai i RTV 21 por per kete te fundit duhet nje satelit i markes GlobeCast.Me shume info tek www.rtv21.net

  Tv Alsat nuk transmeton ne Telestar 12 dhe madhesia e antenes ne cm ka te beje shume me marrjen e sinjalit sepse valet e satelitit arrijne ne nje menyre te tille qe te ndahen me breza.
   
 17. Platinum

  Platinum Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Une kam pyetur disa instalues sistemesh satelitore, dhe te gjithe me kan thene qe ska asnje menyre per te marre sinjal nga Eutelsat W2 nga usa....
  Persa i perket paketes se re AlbanicaSat ne Sirius, edhe sinjali i atyre transmetohet vetem ne Europe...

  Vertet Shpresoj qe se shpejti te transmetojne dhe me satelite valet e te cilit te arrijne dhe ne USA.

  [​IMG]
   
 18. durrsaku

  durrsaku Forumium maestatis

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Mundohu te vihesh ne kontakt me dike nepermjet www.rtv21.net per instalimin e antenes.
   
 19. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  Prandaj i nxorra me harta me lart qe te kesh nje ide qe vjen Eutelsat ne usa vjen por nuk e mbulon USA mire kete po, por sic e pe ne harte jane disa vende qe si di mire se kush qytete i bie por qe ne ato pjese sinjali vjen, qe dhe ALSAT mundesohet te shkoje ne usa sic edhe vet TV thote
   
 20. SkinArt

  SkinArt Primus registratum

  Re: TV Shqiptare ne USA

  une pervete me nje sat me dimension 60cm duke e kthyer nga pozicionet 30*W deri ne 80*W qe i bie sat'et e USA CANADAS BRAZIL kam arritur te marr sinjal nepermjet tyre free on air (digital clear) me kete diameter sat gjithashtu dhe nga krahu azise sepse ne disa sat eg. usa like Orion Sat ka dhe nje pjese te tije qe transmeton per Europen edhe pse sat eshte hedhur per ne USA me nje fjale jam gjithmon i mendimit se edhe pa madhsi te madhe sinjali vjen perseri qofte edhe me perforcues.
   

Shpërndajeni këtë faqe