UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Triumfi, 11 Dec 2002.

 1. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  "DUHET TE VEREJME,SE PROBLEMI A ESHTE TEK NE SI QENJE,APO ESHTE MBI NE SI RACE NJEREZORE"

  Fillimisht kisha dashure t`ju dergoj pershendetjet e mia te ngrohta,hyrje e nder qe e meriton t`i jipet njeriut,te cilit i eshte dhuruar arsyeja e logjika,por nese njeriu nuk di qe t`i fus ne qarkun e elektroneve + - atehere duhet te verejme se problemi eshte tek ne si qenje e jo mbi Ne si race njerzore,per mos-harmonizimin ndernjerezor qe shprehet.

  Njeriu u gjet apo e gjeten?

  Nese ti njeri u gjete,cfar te dha te kuptosh e te ndiesh se je nje race e priviligjuar nga racat tjera,qe ne kete rast,hyjn te gjitha racat tjetra perfshire boten shtazore e bimore ...?

  Cfar te beri te kuptosh se je njeri?
  Si e ndien veten kur quhesh njeri?

  Don te thuash se erdhe nga rastesia!!? ...rastesia?atehere pse ti te vish nga rastesia e mos te vijne racat tjera??..me kupton !!mendon se eshte drejtesisht e ndar kjo teori?....nese mendon se po,atehere pse nuk perfitoi nga kjo meshire e drejtesise natyrore dicka tjeter pervec njeriut!!!?,te lutem pergjigjmu!!

  E nese nuk pergjigjemi dot,atehere cka na ka mbetur te themi!
  Asgje ...apo u gjetem dhe fund!!

  O njeri,ndalu pak,gjuha shkon ne dhembin e semure,apo?atehere ne jemi qasur ne temen a te egzistojme me ideal te pavdekshem apo me ideal paideal !!!?

  E nese themi: NA GJETEN !

  E dini cka pason menjehere pas kesaj pyetje?!
  Sigurisht se pyetja s`do ishte se Si,por KUSH??

  Atehere,qe na gjeten ne kete horizon(pahorizont
  ne kuptimin njerezor),duhet te jete NJE,I cili Mendon dhe Vepron e Gjykon Drejte per te gjithe.

  Nga fakti se te gjithe njerezit e kan te drejten e plote te jeteses,askush s`mund t`ia pengoj frymemarrjen,e dini pse ?nga arsyeja e thjeshte se te gjithe njerezit jan te njejte.

  Atehere,njerezit te gjithe te njejte(deshmi e kesaj:lufterat,mosmarreveshjet,dashuria,....
  Pyeteni si?sepse kur te gjithe deshirojne nje gje,atehere ate gje s`mund t`a marrin te gjithe)duhet doemos te egzistoj dicka mbi ata,me superior ....po cka thua nese ky superior do ishte ....>>
  e vazhdojme biseden >>> shihni qiejte,e yjet e si ata lundrojne !?...shihni !!!mendoni se ne jemi me superior se ata? cuditrishte do heshtmi,e dini pse heshtmi ne kete moment!!? sepse ne momentin kur po kerkonim pergjigjje,na lindi nje pyetje ne menyre te padeshiruar:VALLE,A THUA JEMI TE VETEM NE KETE GJITHESI ?!!(ndoshta te disa perkthehet ndryshe).

  Je,Jam,Jan ...a thua keto qe permendem jemi ne apo?...Vereni se kur cekim keto,menjehere pyetemi KUSH JAN ATA?
  PO NESE THONIM ATO(YJE),AI(QIELLI)....a pyesim Kush jan ata? ...sigurishte do pergjigjeshimi ne formen klasik ..por nese pyetemi:Nga erdhen ato (yjet,qiejt ...),e Pse erdhen ??CFAR DO ISHTE PERGJIGJJA ? ....mendoj se kjo nuk kerkon zgjatje pasi qe jam edhe vet njeri dhe,kuptoj se logjika ime eshte e kufizuar...>>>

  A thua "e kufizuar" ne kuptimin jo njerzor cfar do ishte!!dicka normale ...
  Kthehemi ne temen>>> A do e quajshim pergjigjjen ndaj pyetjes:NGA dhe SI dhe Pse PERGJIGJJE?!!! ...sigurishte na ka mesuar jeta,se pergjigjje eshte te thuash ate qe eshte ne mundesin e intelektit tend,e ne kete rast po tejkalove mundesit tua te arsyes dhe intelektit,normalisht qe do sjell nje pergjigjje spontane(ne kuptimin apsolut)dhe,do ishte deshtim dhe,zhytje ne erresiren e pafund qe ne Islam quhet: Mohues i nje gjeje padrejtesishte .

  I dashuri njeri kjo erresire e pafund bene njeriun te mendoj se vetem ate qe sheh eshte e drejte,e ate qe nuk e sheh nuk eshte e drejte(thene me shkurt:NUK SHEH ASGJE) .....

  Supozojme,se tani jemi ne erresire,nese verejme nje drite nga larg(drita na veren e jo ne driten),a do te ishte e arsyeshme qe te afroheshim sa me pare,qe do te na ndihmonte qe te gjenim vendin ku ne deshiruam apo nuk deshiruam te shkonim(jeta dhe vdekja),APO te iknim nga Ajo !!?

  Atehere,ke pyetur veten ne cfar pozite je me kete DRITE ???!
   
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  ...Vetëtima gati ua merrë të pamurit dhe, saherë që ajo u bënë dritë atyre, ata ecin në te, e kur u errësohet mbesin aty.

  P.s:Komplimente per temen!
   
 3. bobo

  bobo marksist-enverist

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  them qe gabimi,qe ka bere natyra ne qeniet(nenkuptoj te gjitha),eshte percaktimi ne gjene i luftes brenda dhe jasht llojit!...,ne munges te nje "konkurenti"-,nga ana instiktive!?
  kurse permasat dhe format e kesaj "lufte" i ka percaktuar "zoti";pra kjo bote do dukej me bukur,sikur mos te kishim zbuluar "zotin"
  -kurse ne te ardhmen(!),them qe ;lufta brenda llojit do zbutet,kur te kemi nje race unike(ngjyr bezh),-kurse ajo jasht llojit nuk do te eksiztoje me,ngaqe llojet e tjera do jen prodhim fabrikat,ne seri ose artizanat(sipas kerkeses)!
  kaq!,1 mendim dhash!? /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Guest

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  i want to know more :rolleyes:
   
 5. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  Cfar teorie mund te marre jeta po te mos egzistoj ne kete forme qe eshte !!

  Shpeshhere kur meditojme jeten,peshperitmi fjalet egzistence,rezistence ...te ka vrare veshin ??!
  sigurisht se po ...

  Teori e pakontestueshme per te qene na duket se eshte lufta per te egzistuar dhe forca per te rezistuar ...(vereni se,ne si qenje jemi arrogante pakso)

  Ne si anetare te nje bashkesie perplote me krijesa(qe i njohim dhe ato qe nuk i njohim)ju duket qe luftojme diken,apo na duhet forca per te rezistuar !!??

  Ju pyes:A eshte kjo teori e drejte:Egzistenca dhe Rezistenca,faktor i egzistimit tone?

  Fjala eshte "te qenurit"

  A thua,per cfar te luftojme dhe me cilin te luftojme!!,e nga kush,kerkohet qe te kemi force qe t`i rezistojme!? ...
  >>>ultraenigma<<<

  >>>Natyra !!?

  UJIN qe ne pijme per te nxitur funksionin e organizmit ..qe ne e quajme:shuarje te etjes ...[qe ia vlen te quhet egzistence]!!

  Oksigjeni qe ne e thithim ....e qe ne e quajme jete(qe ia vlen te quhet rezistence)!!

  Mund te jetoj njeriu ne funde te detrave !?? ..
  Kjo eshte "natyra" qe ne e quajme !??
  Atehere kjo natyre pse e kushtezoi egzistencen tone,qe ne te rezistojme ??...

  Nese natyra(siq e quani ju)eshte gabimtare,pse atehere nuk ndodhe te jete gabimtare qe edhe ne toke te gaboj e te shendrroj oksigjenin ne karbone,pasoj e se ciles do perfundonim si qenje !!?

  Vazhdon te pretendosh se natyra eshte superiori(Vepruesi)?!!

  Ju lutem shikoni ne veten tuaj,se aty do gjeni pergjigjjen qe kerkoni ........................
  ...............................................!!

  heto >>>kthjelltesine<<<
   
 6. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  Dergoj pershendetje te perzemerta!

  I nderuari Njeri,cfar teorie mund te marre jeta po te mos egzistoj ne kete forme qe eshte !!

  Shpeshhere kur meditojme jeten,peshperitmi fjalet egzistence,rezistence ...te ka vrare veshin ??!

  Teori e pakontestueshme per te qene,na duket se eshte lufta per te egzistuar dhe forca per te rezistuar ...(mund te vereni se ne si qenje njerezore jemi arrogante ndaj vetvetes!?)

  Ne si anetare te nje bashkesie perplote me krijesa(qe i njohim dhe ato qe nuk i njohim)ju duket qe luftojme diken,apo na duhet forca per te rezistuar !!??

  Ju pyes:A eshte kjo teori e drejte:Lufta per Egzistence dhe Forca per Rezistence,faktor i egzistimit tone?
  ...Fjala eshte "te qenurit"

  A thua,po cilin t`a luftojme,e nga kush,kerkohet qe te kemi force qe t`i rezistojme!? ...
  >>>ultraenigma<<<

  >>>Natyra !!?

  UJIN qe ne pijme per te nxitur funksionin e organizmit ..qe ne e quajme:shuarje te etjes ...[ia vlen te quhet egzistence]?!

  Oksigjeni qe ne e thithim ....e qe ne e quajme jete(ia vlen te quhet rezistence)?!

  Mund te jetoj njeriu ne funde te detrave !?? ..
  Kjo eshte "natyra" qe ne e quajme !??
  Atehere kjo natyre pse e kushtezoi egzistencen tone,qe ne te rezistojme ??...

  Nese natyra(siq e quani ju)eshte gabimtare,e pse atehere nuk ndodhe te jete gabimtare qe edhe ne toke te gaboj e te shendrroj oksigjenin ne karbone,pasoj e se ciles do ishte zhdukja jone,si qenje!!?

  Vazhdoni te pretendoni se natyra eshte superiori(Vepruesi)?!!

  Ju lutem shikoni ne veten tuaj,se aty do gjeni pergjigjjen qe kerkoni ........................
  ...............................................!!

  Verejtet >>>kthjelltesine<<< ...
   
 7. mik

  mik Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  no comment!
  :thumbsup:

  [Invitacioni per te gjetur te verteten]
  http://www.harunyahya.com
   
 8. EnGrame

  EnGrame Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  rrofsh Triumfi ...
  vertet njeriu duhet te gjej driten e pastaj te gjej te thesarin..
  komplimente /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 9. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  Vllezër!
  Krijimi, ekzistenca e jeta janë enigmatike dhe misterioze. Besoj se nuk jemi krijuar rastësisht. Fara e jëtës ka ekzistuar, në mos në planetin tonë, në univers, dhe besoj se edhe në planetet tjera do ketë jetë.
  Njerëzimi jemi më të përsosurit, por edhe pse dominojmë ne, nuk mund të thuhet që nuk kanë përfituar edhe gjallesat e tjera, edhepse nuk kanë vetëdije.
  Njerëzimi me gjithë vetëdijen e tij ende nuk ka arritur të gjejë harmoninë, qetësinë, bekimin dhe paqën! Edhe nga urrejtjet, egoizmi, etj.etj. është tek shumica varfëri, mjerim, injorancë etj.
  Pastaj inteligjencën njerëzit e përdorin më shumë për të keq, duke bërë krime, e duke çfrytëzuar njëri tjetrin! Njerëzimi është duke e ndotur Planetin tonë të mrekullueshëm! Dikush ka shkruar...- se njerëzimi nëse vazhdon kështu do të mbytet në mutin e vet.- Ka krijuar edhe armë biologjike, atomike e hidrogjenike që disa herë mund ta shkatrrojë planetin, dhe ekziston rreziku i madh i shkatrrimit të civilizimit dhe i jetës mbi Tokë!
  Kanë dështuar intelektualët, politikanët dhe kleri i të gjitha religjioneve, dhe ata më së shumti mbajn përgjegjsinë për këtë gjëndje të mjeruar, ku ka ende edhe konflikte të armatosur!...
   
 10. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  Vllezër!
  Krijimi, ekzistenca e jeta janë enigmatike dhe misterioze. Besoj se nuk jemi krijuar rastësisht. Fara e jëtës ka ekzistuar, në mos në planetin tonë, në univers, dhe besoj se edhe në planetet tjera do ketë jetë.
  Njerëzimi jemi më të përsosurit, por edhe pse dominojmë ne, nuk mund të thuhet që nuk kanë përfituar edhe gjallesat e tjera, edhepse nuk kanë vetëdije.
  Njerëzimi me gjithë vetëdijen e tij ende nuk ka arritur të gjejë harmoninë, qetësinë, bekimin dhe paqën! Edhe nga urrejtjet, egoizmi, etj.etj. është tek shumica varfëri, mjerim, injorancë etj.
  Pastaj inteligjencën njerëzit e përdorin më shumë për të keq, duke bërë krime, e duke çfrytëzuar njëri tjetrin! Njerëzimi është duke e ndotur Planetin tonë të mrekullueshëm! Dikush ka shkruar...- se njerëzimi nëse vazhdon kështu do të mbytet në mutin e vet.- Ka krijuar edhe armë biologjike, atomike e hidrogjenike që disa herë mund ta shkatrrojë planetin, dhe ekziston rreziku i madh i shkatrrimit të civilizimit dhe i jetës mbi Tokë!
  Kanë dështuar intelektualët, politikanët dhe kleri i të gjitha religjioneve, dhe ata më së shumti mbajn përgjegjsinë për këtë gjëndje të mjeruar, ku ka ende edhe konflikte të armatosur!...
   
 11. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  Jeta dhe vdekja,bota jon dhe bota e ardhshme ...liria ..varesia dhe pavaresia ... besimi dhe mohimi ... nocione qe kan domethenje te madhe per jeten e njeriut!

  Por perkunder pozites se saj ne jeten e njeriut,rrallhere i kuptone ato !!

  Po pse! mendoj se njeriu fillimisht duhet te vendos ate qe don e ka nevoj me se shumti ...e njeriu per te organizuar jeten e tij zakonisht mbeshtetet ne qarqe te panjohura,pavaresisht nga bindjet e tij se ajo eshte e drejte ...ketu e kemi qellimin per orientimin e njeriut ne kete jete te quditshme dhe enigmatike ...

  Njeriu ne fillim nuk dinte te fliste e as te shkruante,kete njeriu duhet te pyes vetveten,si filloi te mendonte?

  Per njeriun e pare,cdo gje ishte enigmatike s`ishte e kthjellet asgje,por ai u inspirua qe te mesonte jeten e t`iu kthjelltesonte qellimi i ardhjes se tij ne kete jete,gjen e pare qe ia mesoi ishte "Besimi",me besim te gjitha ceshtjet kthjelltesohen,e ai besim ishte Besimi ne Nje Zot,I Cili e mesoi te fliste dhe te mendonte ...

  E mendja iu dhurua njeriut qe te jete i lire dhe te zgjedh,sepse s`do kishte kuptim sikur te ishte njeriu i imponuar,u la i lire,i dha te folurit,te logjikuarit,Ndjenjen e shume te tjera ...

  Njeriu i pare,Ademi nevoja per jete nuk ia mesoi jeten,sepse nuk posedonte imagjinate qe te mendonte se cila duhet e cila nuk duhet-sepse nuk kishte te kaluar,atehere Zoti e drejtoi mendjen e tij,duke i treguar se percka kishte nevoj njeriu e percka jo!!

  Nga kjo kuptojm se njeriu i pare,eshte sikurse njeriu i sotshem qe nese largohet nga drita te cilen u dhuroi disa njerezve qe ne i quajme
  "profet",per ata cdo gje do jete enigmatike ose se paku e trubulluar dhe e paqarte,por meshira e Krijuesit tone beri qe te dergoj profet qe te na kthjellonte shume ceshtje, e pergjigjjesh per shume pyetjesh ...

  Ndegjohen klithma:Se Duhet Te Jetoj Per Dicka !!
  apo lufta per "Ideal" ...
  Bukur,ne duhet te luftojme per dicka,por percfare Ideali duhet te luftoj njeriu? ...sikur njeriu te kuptoj qarte idealin dhe i pushon zemra,shume do ndryshonte ceshtja ...

  Ju kujtohet kush ishin arabet e p.e.s.?? ishin te copetuar,injorant,luftonin per zoterime e te tjera,Por c`ndodhi me ata kur u erdhi drita-qe kuptuan se per cka duhej te luftonte njeriu dhe,se cfar do ishte ideali i njeriut!?
  I bashkoi,i harmonizoi,ua mesoi jeten e diturit qe Ne gjer me tani verejme ndikimin e saj ne hapesirat tone e cila ngertheu nga te gjitha anet,e ne vecanti nga Andalusi(Spanja) ....

  Por,cfar ishte Ideali,qe i beri te perparojn e zhvillohen?Ishte "Besimi ne Nje Zot".

  Besimi eshte ceshtje shume me rendesi per jeten e njeriut dhe punen e tij ...sikur njeriu do dinte se per cka do vdiste,s`do i dhimbsej jeta ...

  Enigmatika do t`a percjell njeriun gjer ne vdekje derisa ai largohet nga drita qe e ka zbritur Krijuesi jone.

  Per Ne shume ceshtje kan vlere,por shume pak prej tyre e meritojne te quhen vlera ..si pozita,
  pasuria etj etj ...e vlera tjera qe e meritojn te quhen vlera si:Jeta,Besimi,Liria,Dashuria,Vdekja
  ..jan vlera qe i kupton njeriu por siperfaqesisht,
  sepse ato vazhdojn te jene enigmatike sepse mbrapa atyre vlerave gjithmone fshehet dicka,qe Ne me ane te logjikes s`i kapim dot,si qellimi i jetes,arsyea e dashurise,liria e vertet,urtesia e vdekjes e shume te tjera ...!!!


  S`do me thene pse eshte dicka enigmatike,ashtu duhet te jete,por duhet kthjelltesuar ...
   
 12. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  - Peace! -

  ...vazhdim i temes 'Ultraenigma dhe Kthjelltesia'

  ..perpjeke per te kuptuar pse nuk kupton ..

  <ul type="square">
  [*]Njeriu,per te kthjelluar enigmash diskuton,por ralle here ka idene
  se cka saktesisht po hulumton!!
  -Sikur njeriu,te kishte pointen e
  qarte,shume me lehte kishte me arrit
  ate qe kerkon,e do ju kthjelltesoheshin
  shume gjera ..!!
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Ku qendron faji!!?
  -Faji,se njeriu asnjehere nuk pranon se
  mendja dhe arsyeja e tij eshte e kufizuar,
  s`ka energji te arrij,poashtu qendron
  edhe arsyeja se natyra e jone eshte
  goxha e ngutshme,keshtuqe gjithcka e
  deshirojme te arritshme apo t`i dalim
  fundit!!Kjo metode,e ka percjellur natyren
  e te llogjikuarit qe nga njeriu i pare Ademi,
  kur beri mekatin,e deri te une qe jam duke shkruar kete mesazh.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]E kam parasysh se filozofia s`pranon
  korniza e perkufizime,done te jete e lir
  e te fluturoja andej e kendej,por ajo qe
  s`ka korniza e perkuzime i pasojne dy gjera,
  ose te perplaset me te verteten ose me te pa verteten.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Ketu qendron problematika,qe mos te biejme
  ne kurthe,e ajo eshte e paverteta,e ne vend
  qe te kthjellojm dicka,zakonisht vetem
  zhytemi edhe me shume ne enigmatik,qe sa
  me shume te zhytemi aq me shume filozofojme,
  sepse veshtire eshte t`i thuhet mendjes
  stop!!
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Cfar ngjyre mund te kete kthjelltesia?!
  Thojne se gjerat me ekstreme e me enigmatike mund te shpjegohen me disa fjale te
  thjeshta,e ato fjale mund te jene si:'s`me intereson','me intereson por nuk ia vlen',
  'mund te jete ashtu','por mund te jete edhe keshtu'...
  &gt;&gt;KURSE nese dojme t`kthjellojme enigmet me fjale;'pse ashtu','e pse kshtu','pse te jete ashtu','e pse te mos jete keshtu'..
  metode qe eshte e gjykuar per deshtim.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Cfar ngjyre ka te veshur Ultraenigma?!
  Ngjyre qe njeriu nese e sheh nuk e njeh!
  Ngjyre e cila eshte jasht imagjinates se njeriut,e nese do te mund t`a shikonte
  apo kuptonte s`do ishte ngjyre e saj
  (ultraenigmes).
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Njeriu,erdhi ne kete bote,iu dha mendja
  dhe arsyeja,por asnjehere nuk zgjidhi
  problemet me vet angazhim,por para cdo
  polemike,ka patur inspirime te mehershme
  nga njerez te medhenje qe ne i quajme Profet,
  te mesuar para se te lindin.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Ata erdhen qe njeriut t`i tregoj formen
  e ultraenigmes,por s`i treguan te gjitha,
  sepse edhe ata s`ishin te persosur,
  por thjeshte ishin drejtues te mendjes
  se njeriut qe te mos bie ne kurthe te
  mendjes se vet te pa korniz e te pa
  perkufizueshem.
  [/list]

  - Cka mesoi njeriu per here te pare?
  ..-Mesoi se per cka eshte krijuar!
  dmth: 'BESIMIN NE ZOT'
  <ul type="square">
  [*]Besimi ne ZOT-eshte baza dhe drita
  e njeriut,pa te njeriu eshte sikur nje
  femije bonjak i hedhur ne rruge,e qe s`di
  se ku te mbeshtetet!!
  - Pra,njeriu kur beson ne Zotin,99 % e
  ultraenigmes kthjelltesohet.
  -Me ate qe pason pas Besimit ne Zot,
  kthjelltesia e ultraenigmes vazhdon
  ne rritje te perqindjes pas zeros,dmth:
  0,1 %(99,01%)derisa te plotesohet 100%,
  e qe ky quhet BESIMTAR.
  [/list]

  Cka pasoi pas besimit ne Zot?
  -Mesoi te besoj ne 'Engjujt e Tij'
  <ul type="square">
  [*]Njeriu i cili besoi ekzistimin e
  Zotit,padyshim do besoj edhe ne engjujt
  e Tij,bartesit e shpalljeve te njeriu.
  -Engjujt e Zotit,krijesa te pagabuara
  te cilat gjithnje adhurojn Allahun,
  dhe jane te krijuara qe kurr mos te
  kundershtojne Zotin e tyre.
  [/list]

  <ul type="square">
  [*]Pastaj,besimi ne Shpalljet e Tij.
  -Shpalljet e Tij,jane harte orientuese
  per njeriun,me to njeriu e dine se kush
  eshte!,e dine se per cka erdhi!,e kush
  e krijoi!.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Pastaj,pasuan besimi ne te derguarit
  e Tij
  ,te cilet kumtuan shpalljet e Tij,
  njerez te zgjedhur,te mbrojtur nga devijimi,
  e te urte e te matur.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Pastaj,pasoi besimi ne Diten e Gjykimit
  ,dite qe njeriu do te gjykohet,po te mos
  ekzistonte shperblimi dhe ndeshkimi shume
  vlera s`do ishin vlera,apo s`do kishte kuptim
  trimeria,bujaria e vet jeta e njeriut.
  [/list]
  <ul type="square">
  [*]Pastaj,pason besimi se cdo gje qe ndodh
  eshte me dijen dhe lejen e Zotit.

  [/list]

  -Besimi,eshte nyja per te cilen jane te
  lidhura te gjitha kendet.

  'Pra,fjala ultraenigme thjeshte eshte
  perpjekje e njeriut qe te kuptoj pse nuk
  kupton' /pf/images/graemlins/laugh.gif

  -anyway,cdo gje ne kete bote ka fundin
  e saj ...

  -Peace!-

  Me respekt:
  T r i u m f i
   
 13. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  ..përpjekje për të kuptuar,pse nuk kuptojmë .. :confused:

  Kam thene qe enigmat jane fryt i vet mendjes tone e cila nuk eshte e nenshtruar natyres saj te vertete.
  Njeriu,nese vertete mendon te kthjelloj misteret,duhet patjeter te ndjek nje program i cili vet eshte mister per neve,e ai program eshte:'Te meditohet ne ate qe ka krijuar Allahu,e assesi ne vet Allahun,sepse kjo eshte e pamundur per llogjiken njerezore dhe sa me shume qe perpjeket ne kete drejtim aq me shume do te zhytet ne erresire,e erresira eshte pa dyer e dritare!!

  Kur`ani fton te perdorim arsyen,mendjen,por njeherit na i terheq vemendjen qe te mos mendojme ne ato ceshtje qe jane transcendetale apo qe eshte e gjykuar te ngelin mistere,te cilat jane urtesi te Krijuesit tone.

  Nje nga kaptinat e para te shpallura te Kur`anit,kemi 'El-Kalem':

  96:3.'Lexo! Se Zoti yt është më bujari!'
  96:4.'Ai që e mësoi (njeriun) të shkruajë me pendë.'
  96:5.'Ia mësoi njeriut atë që nuk e dinte.'
  96:6.'Jo, është e vërtetë se ai i kalon kufijtë,'
  96:7.'Për shkak se e ndien veten të pavarur.'


  Pra,njeriu duhet te perdore logjiken brenda kufijve te cilat s`mund t`i kaloj kurr!
  Me kufij,nenkuptohet; te mendohet ne argumentet e Krijuesit ne horizonte e jo ne vet Krijuesin!

  3:190.'Në krijimin e qiejve e të tokës, në ndryshimin e natës dhe të ditës, ka argumente të qarta për ata që kanë arsye dhe intelekt.
  '

  2:164.' Eshtë fakt se në krijimin e qiejve e të tokës, në ndërrimin e natës e të ditës, të anijes që lundron në det që u sjell dobi njerëzve, në atë shi që e lëshon All-llahu prej së larti e me të ngjall tokën pas vdekjes së saj dhe përhapë në te nga çdo lloj gjallese, në qarkullimin e erërave dhe reve të nënshtruara mes qiellit e tokës, (në të gjitha këto),
  për një popull që ka mend ka argumente.'


  Krijuesi yne,na rekomandon qe te perdorim intelektin ne krijesat e Tij,kshtu qe t`i kthjellojme enigmat e tyre!

  Kur`ani bene nje krahasim te atij qe dine me ate qe nuk dine:
  35:19.'Nuk janë të barabartë i verbëri dhe ai që sheh.'
  35:20.'Dhe as errësirat e drita.'
  35:21.'E as hija me vapën.'


  Eshte e barabarte ai qe di me ate qe s`di sikur ai qe sheh me ate qe eshte i verberte!
  Pra,meditimi ze nje pozite te lart ne ISLAM,dhe fton qe te meditohet e te perdoret arsyeja ne cdo gje pos atyre qe nuk mund te kalohet sepse ka mure e fortifikata qe njeriu eshte shume i vogel qe t`i kaloj ato.(edhe pse shpesh mendojme se jemi shume te medhenje!!)

  Anyway,ti njeri ke pyetur mendjen tende:
  'Pse je krijuar,apo pse erdhe ne kete univers?'
  Pyet veten tende:
  Kush je ti anyway?
  Do vdesësh,po pse?

  ..enigma që njeriu duhet t`i kthjelloj me:
  .. Me BESIM
  .. Me Arsye të shëndoshë
  .. Dhe duke ja dijt hallin vetit /pf/images/graemlins/laugh.gif

  ..gjithe te mirat /pf/images/graemlins/smile.gif


   
 14. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  ... perpjekje per te kuptuar,pse nuk kuptojme ..

  Keni pyetur ndonjehere veten se c`ke mundesi te kuptosh e c`ka jo?

  Thelbi i problemit,mendoj se qendron se ne i bindemi aftesive tona,dhe i shohim si kompetente per cdo gje .. sa per shembull;ku ngelen idete darviniste e ato marksiste,qe dje llogariteshin superiore kurse sot gjykohen te deshtuara nga shumica ... etjjj
   
 15. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  Lufta mes popujve nuk eshte ligje i natyres,por pasoj e lufterave,ngase kur njeriu mendon se ai eshte me i mire se tjetri,dhe ne nuk zbuluam ne Zotin,por Zoti ishte Ai i cili kishte skalitur ne qenjen tone besimin se ekziston Zoti!

  Lloji nuk mund te jete unik,derisa pasojne ideologjish te prodhimit njerezor,sepse nder prodhimet njerezore ka shume ideologji,kshtuqe do ndodhte e kunderta e unikalitetit.
   
 16. Thesari

  Thesari Primus registratum

  Re: UltraEnigma dhe Kthjelltesia !!

  ate qe njeriu ka prodhu ska qene me shume se supozim,me shum e paqelluar rallehere e qelluar.

  e si atehere mund te ndertojm shoqeri unike ne bote,mbeshtetur ne teorit e prodhimit njerezor?
   

Shpërndajeni këtë faqe