Universi: Perceptimet qe definojne realitetin

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Eléonoré, 27 Sep 2016.

 1. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Keto te dyja, jane disi kontradiktore me njera tjetren. E para shpreh se ka nje diference midis dy te vertetave te permendura. E dyta nderkohe, flet per ekuvalencen e tyre.
   
  Airbourne likes this.
 2. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Nuk lodhem me tipe si puna e juaj...se te citova.
   
 3. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Gurax,

  Mua personalisht me interesojne ato te VERTETA qe jane te verteta konstante dhe te perjeteshme.
  Meqenese per mua personalisht ekzistenca dhe mbrojtja e vazhdimesise se jetes eshte e SHENJTE, nevoja qe ky univers te udhehiqet, qeveriset dhe mbrohet nga QENIE MIREBERESE dhe te DREJTA , sprovimi i tyre eshte i pari dhe me i rendesishmi aspekt qe duhet ti paraprije zhvillimit dhe evoluimit te metejshem te njerezimit. Manipulimi (luajtja) i cdo gjeje te SHENJTE si psh ligjet e natyres (Don’t f…k with Mother Nature…aka MATERA ), gjenetika, udhetimi ne kohe, perdorimi i energjive te reja etj etj jane disa nga ato gjera qe nuk duhet tu lejohet njerezve pa u siguruar se pari qe keta te fundit nuk do ti perdornin ne interes te vendosjes se dominimit ose perfitimeve monetare. Perndryshe do te vinte nje kohe qe ajri do te na shitej me pilula, ose nje pasanik pa karakter te udhetonte ne kohe dhe te ndryshonte gjithe rrjedhen e historise, ose nje i cmendur ti fuste nje bombe universit e ta conte me fal per shprehjen ne t’ emen e s’emes …
   
  Johana likes this.
 4. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Cdo parad fiks
  BIE.
   
 5. Aki

  Aki Paint It Black

  Dale tashi te te kundershtoj une ty pak :p

  Sa per pjesen e fundit, mendoj se duhet ta kemi parasysh qe Eleonore eshte anetare e re dhe duhet te jemi me tolerant ne diapazonin e komenteve qe ajo perfshin ne nje teme me koncept me konkret, po ti psh si almighty qe je keta qe skane te bejne me temen mund ti zhvendosesh ne nje teme filozofike e ti diskutoni gjere e gjate duke qene brenda ne teme:....to be or not to be....universal or absolute :p
   
  gurax likes this.
 6. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Shi ky i zgjuari....
   
 7. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Gurax,

  Qe te futemi prape ne teme: Une tani ndihem e frymezuar dhe po i vi rrotull tavolines ashtu si Toka dhe planetet i vine rrotull Diellit. Ne se bashkeshortja jote te vjen rrotull Ti je Dielli i Saj dhe ne se ti i vin rrotull Ajo eshte Dielli YT. Nqs nuk do qe ta kesh ne te njejten pune mbase nuk do qe ta ndash me te tjere, mbase…
   
  Johana likes this.
 8. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Une them le ti vime rrotull Dullit. Dulli eshte kenaqesi
   
  Johana and Aki like this.
 9. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Ika une...
   
 10. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Eléonoré, nese do te vazhdoja ate lloj filozofie ne formen e nje rrethi ciklik dhe si lojra fjalesh, mund te thosha shume thjesht se "Kudo qe te jesh ne Univers, Toka rrotullohet rreth Diellit, pra ky pohim eshte nje e vertete Universale". Por une ne menyre specifike nuk po e them kete gje. Thjesht po i dal perpara qe tani te njejtes gje qe te mos ndodhe, drejt se ciles dukesh sikur po shkon. Ketu paska qene problemi, tek zevendesimi i 'Toke' me 'planet' dhe 'Diell' me 'yll'?
  Megjithate, edhe une edhe ne te gjithe jemi materie, jemi "Mother Nature". Ne jete te jeteve gjate ekzistences se vet, materia ka luajtur me veten ne triliarda te panumerta menyrash. Ne qe luajme me veten tone, eshte perseri nje pjese materie qe interakton me nje pjese tjeter materie. Eshte vete materia ne levizje, "in motion". Nuk arrij te shoh ku qendron problemi. Cenimi i ndonje shenjterie? A nuk eshte disi qesharak sot ky koncept? Sepse eshte disi hipokrite te thuash qe cenimi i shenjterise se shen Bartolomeut eshte me pak i rendesishem sesa cenimi i shenjterise se ligjeve te natyres. A je kaq po njesoj e shqetesuar nese ofendojne shen Andrean po aq sa dukesh se je shqetesuar nga ofendimi i shen ligjit te dyte te Njutonit?
   
  Johana and Airbourne like this.
 11. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Universi eshte i padukshem Gurax. Ti po flet vetem per ate qe ne shikojme, Sistemin tone diellor. Une personalisht e shikoj tonin si nje pjese e dickaje me te madhe, psh trupi yne ka sisteme te ndryshme, ate eshteror, muskulor, te riprodhimit, te qarkullimit te gjakut, te tretjes...ato funksionojne te pandara me trupin tone dhe jane te pavarura gjithashtu...secili ka rregullat e veta ose ligjet e veta
   
  Johana and Dreamer like this.
 12. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Me dashnorin shkembeni mesagge ne celular.
   
 13. Aki

  Aki Paint It Black

  E praaa Eleonore tregoi sidomos @SaK e @Dreamer qe duhet te rrotullohen rreth meje :p
   
 14. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ide e mire ne fakt. Sugjerojme per nje emer dhe te tera keto i zhvendosim ne nje teme me vete.
  Filozofi. Mah.. ok.
   
  Airbourne likes this.
 15. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Sistemi jone ka llogjike por une ja PERMBLEDH.
   
 16. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Jo, Universi nuk eshte i padukshem. I padukshem do ishte sikur te mos i shihnim as edhe nje therrime te vetme. Por nese une shoh cfare me rrethon, kjo tregon se Universi eshte i dukshem. Mund te mos e shohim dot te plote akoma, por kur thua i padukshem, atehere nuk e sheh. Fare. Nuk ka rruge te mesme. O e sheh, o nuk e sheh. Dhe ketu ne fakt ka nje problem per padukshmerine vete, sepse nje dicka qe eshte komplet e padukshme, fare, eshte po njesoj sikur te mos ekzistonte fare dhe te ishte komplet nje fantazi. (Ref: Occam's Razor). Por kjo ka disa implikime, qe jo per te gjithe mund te quhen te pelqyeshme.
  :p
   
 17. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Gurax,

  Materja dhe ligjet qe e qeverisin
  Ndergjegja-dhe ligjet qe e qeverisin

  Atehere ti mendon se je trupi yt dhe asgje me teper.
   
  Johana and Oketa like this.
 18. Aki

  Aki Paint It Black

  Nuk e di pse habitesh, idejat e mia perhere jane te mira by default :p
   
  gurax likes this.
 19. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ndergjegja eshte rezultat i nderveprimit te materies brenda trupit. Me sakte, brenda sistemit nervor, ne masen rreth 99% ne ate pjese te sistemit nervor qe njihet si korteksi cerebral, shtresa me e jashtme mbeshtjellese e trurit.

  Nese nuk konsiderojme rikonstruktin e imazhit tim ne hapesire dhe kohe (si dukem dhe cfare aktivitetesh kam bere) ne mendjet e te tjereve apo ne 'medium' te tjere materiale sic eshte edhe ky forum, po, mendoj se une jam trupi im dhe asgje me teper.
  Une gjithashtu mendoj, po kuptoj perhere e me ne menyre te plote nga ky bashkebisedim, edhe se perceptimi qe ti ke per trupin njerezor dhe si funksionon ai - incidentalisht perseri ka te beje 99% me trurin dhe rolin e tij ne organizem - eshte shume, shume me i thjeshtuar sesa nga sa ai eshte ne te vertete.
   
 20. Universal

  Universal AnonymouS


  Pershendetje,flori.
  Ishte nje ndihme ne lidhje me anetaren, jo se kam konflikt interesi ndaj atij forumi. :)
  Gezohem qe po te rishoh ketu, kalofsh mire. :)
   
  Johana likes this.

Shpërndajeni këtë faqe