Universi: Perceptimet qe definojne realitetin

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Eléonoré, 27 Sep 2016.

 1. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Nuk e di nese e keni kuptuar se UNE isha nje nga ata njerez mbledhur rreth pakos se mbeshtjelle! Nuk e di nese e keni kuptuar qe kjo blete magjike e cila ka veti te hapet ne momentin e duhur dhe qe u hapet vetem atyre personave qe tregojne Integritet, Ndershmeri, Sinqeritet, Vertetesi, Drejtesi, Besnikeri, tashme me perket MUA! Ate as nuk e SHES as nuk e FAL. Ta sheses do te thote t'i vesh nje vlere, po a mund t'i vihet vlere jetes? Me quani po te doni Shenjtori (Val Kilmer) dhe Bleta eshte Ema (Elisabeth Shue) shkencetare, mjalti i se ciles (teknologjia e gjenerimit te nje energjie te paster nepermjet cold fusion) sipas filmit i dhurohet njerezimit. Por me qe ne rastin tone konkret, duke lene menjane parabolat dhe fabulat, kjo dhurate eshte e padukshme dhe ndihet here si ajer, here si drite, here si energji e here si fryme, une si e perzgjedhura e saj, duke ditur forcen e saj te paimagjinueshme dhe te pakrahasueshme, vendosa, duke qene UTOPISTE, dhe ALTRUISTE, te shperndaj pak nga keto rreze kudo qe shkoje. Nese ndonje nga ju ndihet i frymezuar mendoj se misioni im eshte permbushur. Nese dikush prej jush ndihet mire nen kete prezence atehere perseri misioni im eshte i permbushur.

  Duke marre parasysh qe KJO nuk krahasohet me asgje tjeter, une, si njeri i kufizuar nga realiteti do te perdor vetem ato terma qe ky realitet me ofron, kam vendosur ta quaj fryme te shenjte dhe ta konsideroj si te derguar nga Zoti per te pare nese jemi gati te bashkohemi me boten e e TIJ. Jam ne gjendje, megjithate, qe ne menyre qe te perfshije sa me teper njerez ne kete rreth, terminologjine ta ndryshoj sipas kokave me te cilat kam te beje.

  Nuk e di nese besoni apo jo, respekti eshte respekt njesoj per te gjithe. Une vete nuk e kam pare Zotin dhe nuk pretendoj te kem folur me te. Por per hir te besnikerise ndaj besimit te te pareve te mi une i lutem te njejtit Zot sikurse edhe ata dhe i jap fytyre njeriu. Ndryshe nga te gjitha fete e tjera, vetem Zoti i Kristianeve dha nje BESE dhe nje PREMTIM. Qe do te rikthehej. Prania e prezences se TIJ eshte e padiskutueshme. Shqiperine e dua me zemer, ne te gjithe shqiptaret me rrenje kristiane apo myslymane, i therrasim here Allah dhe here Zot. Jam e bindur qe flasim per te njejtin. Por po te degjosh fjalen ZOT. Eshte shume e bukur. Do te thote ZOTim (BESE), ZOTerim (me qene PRONAR) (me qene i AFTE) dhe BURRE.
   
  Johana likes this.
 2. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  perqendrimi i madh te gjetja e nje "kure" per te definuar realitetin, ben te besohet pashmangshmerisht nganjehere se vec tij s'ekziton asgje tjeter. Realiteti do te urrente vetveten po te mos kishte nje te kundert, te anapraptas, te terthorte etj.
   
 3. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Une e njoh te kunderten perfekte timen joetisti. Dmth ajo ekziston. Nese nje ide ekziston, kjo do te thote se misherimi i saj ekziston gjithashtu. Por nuk e imagjinoj si te anapraptas apo te terthorte por si te perballte.
   
  Johana likes this.
 4. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Mire,rri ketej ti..ato nutellat qe i blem per ty,i hame ne te tjeret :p
   
 5. Aki

  Aki Paint It Black

  do bekam sevap, se do dalin plot vullnetar e di :p
   
 6. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum  CONTROL ALT DELETE  JFGSHJGDVACTSCVBXFUYEGFBXESGFXNEUYFREWYNDXEYRUYIFTCEBRYH UEBCGYUENGXUWENXUWQHENWUXHIUWXNUWUEXBWYEXBWYUG
   
 7. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Note to self: Cntrl Alt Delete

  jfsducbygvssgsyrcvbgysdrbcgbsf vgcfygrebcyegrfcvefrvgyesrgcbesyrgxygerfyxbgrfyxgsnynxgeuyrbcgeycec
   
 8. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Ky ishte momenti me neverites. Hoqa fotografine time dhe vura ate te shqiponjes. Koka m'u be prush. Ndjeva nje plakje te madhe sikur te isha futur ne nje trup plak ose sikur nje trup plak te ishte futur tek une. E dija qe nuk ishte UNE. Dhe thashe me vete: Une do te te cmend. Mua nuk m'a kane hedhur dot ne moshen 5 vjecare jo me ne kete moshe. Kendoja pa pushim me mendje «We will we will rock you». Cdo radio (vetem ne makine) kendonte kengen por ne versionin e cmendur: We will we will KAK you». Une do te te pelcas thashe me vete. Dhe e bera.

  Drita e diellit te futet ne cacke te kokes dhe jo ne vrimat e tjera. Jam ketu per te deshmuar kete perspektive. Njeri me te drejte se une nuk ka lindur dheu dhe nuk ka per te lindur kurre me. As sot, as mot, as pas miliardave viteve qe kemi perpara!

  Ju lutem lexoni fillin e diskutimit.

  Sinqerisht,

  Eleonore
   
 9. olofssonlarstony

  olofssonlarstony Forumium praecox

  Përshëndetje Z. dhe znj
  Numri im (whatsaap) : +46705117485
  Ju lutem, më lejoni këtë publikim në grupin tuaj për të ndarë dhe zgjeruar shërbimet tona mbështetëse.
  Ky mesazh ka për qëllim individët, bizneset e varfra, bujqësore ose bizneset e tjera dhe të gjithë ata që kanë nevojë për një hua të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
  Keni nevojë për kredi me para midis individëve që variojnë nga 20000 € në 5.800.000 € me një normë interesi shumë të ulët prej 3% në vit midis individëve
  Për të përballuar vështirësitë financiare të ditës për të dalë më në fund nga ngërçi që provokojnë Bankat dhe institutet financiare, me refuzimin e aplikacioneve tuaja për kredi ose norma shumë të larta.
  Unë jam një individ i ekspertëve financiarë suedezë që janë në gjendje t'ju bëjnë një hua në shumën që ju nevojitet dhe me kushte që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë dhe do t'ju lejojnë të realizoni projektin tuaj.
  Këtu janë fushat në të cilat unë mund t'ju ndihmoj:
  * Kredi Financiare
  * Kredi hipotekore
  * Hua për investime
  * Auto kredi
  * Borxhi i konsolidimit
  * Linja e kredisë
  * Hipotekë e dytë
  * Shlyerja e kredisë
  * Hua personale
  Ju jeni mbërthyer, ndaluar dhe nuk keni favor të bankave ose më mirë keni një projekt dhe keni nevojë për financim të kontaktoni me mua tani në 0705117485 ose më lini mesazhin tuaj
  Adresa ime e emailit: per.larsen.capital@gmail.com
   
 10. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum  Njatjeta Akrep!

  :)  El-AM
   
 11. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Njatjeta Universal!

  :)

  ELOHIM
   
 12. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Njatjeta Lumi!

  :p


  El
   
 13. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  OUCH

  Lumi qenka UNI???!!!

  :bomb:


  Adea
   
 14. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum


  Hey there Panda, Leaf, Cool !

  Zana vrau nje drenushe dhe beben e saj ne stinen e gjuetise se vjeshtes 2013.

  Keshtu qe, me vjen keq, t'ju tremb POR jeni me te vertete te vdekur.


  Adea
   
 15. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Cdo gje qe preket, shihet, degjohet, shijohet, nuhatet EKZISTON.

  Une as prek, as shikoj, as degjoj, as shijoj dhe as nuhas personat te cileve po ju drejtohem nepermjet ketij shkrimi ne kete forum.

  Kjo nuk do te thote se ata nuk ekzistojne POR se jane te panjohur.

  Bukuria e nje realiteti eshte gjithnje ne varesi te personave te cilet e vezhgojne kete realitet. Ose ne varesi te syzeve qe dikush vesh per te pare ate apo te emocionit qe ai te ngjall.

  Nje femer reale mund te jete e bukur per dike, mesatare per dike tjeter dhe e shemtuar per nje te trete. Kjo ne varesi te personave vezhgues.

  Per sa i perket Universit, ai, eshte ndryshe ne syte e mi dhe krejt ndryshe ne syte e NASES le te themi.

  Atehere kush eshte Universi i vertete?

  Sa me keqberes perceptohet nje krijim aq me keqberes ai manifestohet dhe e kunderta. E vetmja menyre qe une te validitoje Universin tim eshte te jap kredi per kete pjelle te fantazise se NASES. Nqs ne kete pjelle te fantazise se saj ZOTI nuk ekziston atehere UNE krijoj nje Univers te dyte paralel me te, te cilin e perdor per shkeputjen prej ketij ekzistuesi te te gjitha atyre qenieve te cilat jane te denja per te kaluar ne te.

  Kjo pjelle e fantazise e cila eshte e bazuar kyekeput ne nje genjeshter te madhe ka megjithate nje force manifestimi per arsye te gelltitjes qe i eshte bere asaj nga popullata ne pergjithesi.

  Shembulli me ilustrues i asaj qe them eshte ky Forum apo edhe nje tjeter ku marr pjese ne te cilet nuk kam pasur fatin e mire te shoh ide origjinale dhe autentike, vec vjellje pas vjelljesh te atyre qe perhapen nga nje qenie apo entitet keqberes dhe i peshtire si NASA, per te mos thene entitet hajdut, te falimentuar dhe te semure psikologjikisht dhe menderisht.


  Adea
   

Shpërndajeni këtë faqe