URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga PrInCiPiEl, 18 Dec 2002.

 1. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  RECIPROCITETI ?
  PARIMET ?
  FALJA ?

  ?
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Te treja, pasi plotesojne kuptimin e fjales urë ! :thumbsup:
   
 3. Alba Palushi

  Alba Palushi Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  FJALA & NDJENJA me keto te dyja bahet nji ure e lidhun dhe qe ka nji emer-Dashuri.
   
 4. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  dhimbja
   
 5. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  RECIPROCITETI eshte rregull legal.
  FALJA eshte PARIM moral.
  Perderisa e kufizoni vetevehten ne reciprocitet , ju jeni ne nivelin njerezor.
  Nese shkoni PËRTEJ reciprocotetit e kaloni ne FALJE , ju arrini nivel me te larte,
  nivelin hyjnor !!!
   
 6. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Toleranca dhe deshira per tu mirekuptuar dhe mbi te gjitha respekti reciprok.

  Respekto pa te te respekojne. :thumbsup:
   
 7. The Genius

  The Genius Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  vete deri ne nje pike

  dhe pastaj cfare, nuk dihet deri kur ta marrim vesh, po e more vesh
   
 8. Shqiptarja

  Shqiptarja Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Respekti
  Besimi ne nejri tjetrin
  Mirekuptimi
  Dashuria (ndaj njeri tjetrit)...

  /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 9. tutu

  tutu Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Une s'marr ere nga drejtesia pothuajse fare, por i vetmi rast qe di qe reciprociteti te jete rregull ligjor eshte ne rastin e partnerships (biles dhe aty flitet per fiduciary duty qe nuk eshte reciprocitet). Ku tjeter imponohet reciprociteti ligjerisht?

  p.s. mgjse tema eshte hapur te filozofia dhe per me teper nga nje moderator, rrofte relativiteti se mua nuk me mban aspak ere filozofike.
   
 10. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Ndjenjat tona nuk na mashtrojnë, gjykimi jonë e bën ate !
  Ne nuk mund të e posedojmë atë që nuk e kuptojmë!


  So ... go figure out!
   
 11. Bora

  Bora Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Lufta me veten /pf/images/graemlins/smile.gif !--->Falja
   
 12. jula

  jula Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Po maniakozofoni, eh?
  Nuk ka nevoje per ura dhe aq me teper per hipoteza mbi to.
  Jane vetem trille e genjeshtra te atyre qe rrijne nga bregu i bukur i lumit, jane vetm fantazi te pashpresa te atyre qe jane plasur ne anen tjeter.

  Urat e vetme jo te genjeshterta dhe jo hipotetike ... mund te gjenden tek...EROS-i! /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Eh, s'di c'them, jam shume ne qejf, ne fakt.
   
 13. PrInCiPiEl

  PrInCiPiEl Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Në vend të replikës:
  Azgjë nuk është e parëndësishme dhe e pakuptimtë në botë!!!
  Cdo gjë varet nga ajo se si dikush e sheh ate!

  Ashtu është edhe me 'Urën'!
  ...
   
 14. olti

  olti Neo

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Dashuria!
   
 15. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  --------------------
  He morwe e paske gjet "UREN" ti, ishlla po e kalo lumin me kete....... /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 16. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

   
 17. abs

  abs nuk e di...

  Re: URË PREJ NJERIUT TE NJERIU !

  Komunikimi dhe Arti i tij

  mendoj se ky ndihmon per te ndertuar URrA transparente te forta lidhese ne mes njerezish pa dallim ...:D


  --------------

  perzgjedhje...
   
 18. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Te treja,por nuk fal po me preke ne telat e zemres.............
   
 19. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Shkrim i 2002 !! Ja pse filozofia e lashte nuk i humb vlerat. :D
  Hello abstract, my fellow antiquity firstblood. :p :)
   
 20. abs

  abs nuk e di...

  ...ehe :D love ya! :p
   

Shpërndajeni këtë faqe