Ushqim Shqipetar ne Londer

Diskutime tek 'Kuzhina dhe receta gatimi' filluar nga gisele, 10 Jul 2005.

 1. gisele

  gisele Primus registratum

  Ushqim Shqipetar ne Londer

  A di ndonjeri prej jush ndonje restorant me ushqim shqipetar ne londer ? Di qe ka 2 por se di tamam ku jane..

  Flm
   
 2. TEDI

  TEDI Valoris scriptorum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Pas disa kohesh do jete dhe nje i Trete ..
   
 3. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  nqse kerko ushqim shqiptar shko ne restorant TURK

  nqse kerko restorant shqiptar shko ne restorant TURK

  nqse kerko shqiptar shko ne restorant TURK

  nqse kerko TURQ shko ne Harringey /pf/images/graemlins/laugh.gif

  fol shqip pa merak fare


  imamm bajalldin byreqet me mish spinaq djath veze kadaifrat bakllavat tavat e dheut qingjin fasulet gjellrat me patate bizele qepe kukurrecat qoftet syltjacet revanite i qajne fare

  por mbi te gjitha DHALLIN :wub:

  p.s kujdes se ta fusin ne llogari /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 4. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Tani me thene te drejten ne restorant turk nuk po shkoj, po gjona turke nga marketet e lagjes edhe kam blere /pf/images/graemlins/wink.gif

  Une per vete jetoj ne nje pjese te sakte te harringey-it, keshtu qe mos na ofendo te lutem. /pf/images/graemlins/tongue.gif

  Ku jetoni ju te tjeret?
   
 5. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  ok, pjesa me e sakte e haringejit eshte... qipriote /pf/images/graemlins/laugh.gif

  po sec ndyshim ka midis grekve turqve kurdve dhe shqipove un akoma si jap dot dum :rolleyes:

  neve te tjeret jemi nga NW5 komshij

  ti mbase nuk shko ke turqit se mbase nuk te mungo ushqimi shqip, kurse un jam shuem i lumtur mezi pres kur me bje rruga nga haringej, nxjerr mallin i fus ne i dor snooker ose peseqindsh me letra me turqit /pf/images/graemlins/laugh.gif .

  p.s un tmaj men ty across the chan. :confused:
   
 6. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Me behet qejfi qe qenkemi komshinj /pf/images/graemlins/smile.gif Kentish Town?
  Une kam kohe qe nuk gatuaj ushqip shqiptar/turk sepse nuk ma preferojne :rolleyes:
  Habia ime me e madhe ndodhi para nja 2 ditesh kur zbulova fare rastesisht ne nje dyqan afer shtepise Birra Tirana. I flas gjithe qejf shitesit shqip po cne.. Turk edhe ai! /pf/images/graemlins/tongue.gif

  ps. Nga me mban mend ti mua? Me ndrico njecike se me duket se e ke gabim. :confused:

  pps. Mua me ka marre malli per nje dore 5 katsh.
   
 7. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  ushqip, the word has it :thumbsup:

  kur thon that dress, apo that word /pf/images/graemlins/laugh.gif

  leri ca koh pa ngren qe te edukohen. ushqip is meant to ngopi barkun dhe jo please the eye.

  midis nesh ama: eshte "a sin, healthwise"

  harrova te them speca te mbush

  ne at dyqan kam vajt dhe une vetem se birrat ishin sold by date /pf/images/graemlins/laugh.gif

  p.s gabim nqse e ke ti se hard drajvi im recall holland /pf/images/graemlins/tongue.gif

  pss. 5 kateshi kerkon 2 other partners /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 8. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Mos me trash te lutmi shume po hidhu me pm dhe me sqaro. /pf/images/graemlins/wink.gif
   
 9. ndricim

  ndricim Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Shkova tek nje restorant shqipetare ne Ilford, erdhi kamarjerja(ishte poloneze) /pf/images/graemlins/smile.gif me erdhi inat se aty doja te flisja vetem shqip, pasi i thash per nje kafe, me that: Albanian or Turkish kafe? me kapi nje e qeshur /pf/images/graemlins/smile.gif
  U ula aty, filluan lajmet shqip, i degjuam me vemendje dhe pasi mbaruan ne po i komentonim si ne newsnight tek BBC2 /pf/images/graemlins/smile.gif pas nja 2 oresh ne restorant, betohem se kisha harruar fare se jam ne Angli.
   
 10. beshbossi

  beshbossi Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Me preni bileten se po vi une.. po vdes per pak pesekatsh!
  Vizen e nxjerr vete! /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 11. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Poloneze? :idea:
  Polake deshe te thoje! /pf/images/graemlins/wink.gif Si quhet ky restoranti dhe eshte shqiptar apo kosovar?

  Angeldeviled je e mirepritur. Nje i katert na duhet per pese katshin dhe luajme dyshe dyshe.
  DDD ke ndonje kundershtim? Jo per gje po ti je ai qe ka mangesi ne partnerizim.. /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  mua po me ngrohte heqja e dyshit karro dhe lozja treshe po mqse Angeldeviled do ti paguajme bileten lozim treshe dhe kush ja del ne top nuk paguan /pf/images/graemlins/laugh.gif

  gatujme dhe ndonjegje midis kateve /pf/images/graemlins/smile.gif

  ke ndonje kundershtim?
   
 13. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  P.s

  partnerizime asocime stabilizime... /pf/images/graemlins/laugh.gif

  jam bere shume i brishte kohet e fundit, fjalet me lendojne tej mase /pf/images/graemlins/frown.gif

  "mangesi" mu duk sikur kisha ndonje semundje te pakurueshme apo sikur isha ndonje makineri qe nuk isha ndertuar te kryeja funksione te caktuara /pf/images/graemlins/laugh.gif

  pak me sensitive te lutem, kinder(give me e hug) apo ferkome cik shpatullat qe mos ta leshoj veten fare

  me thuaj psh: its OK! is just time for reflection, thats all, u'd be fine /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 14. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Nje sek se s'e kisha mendjen. :rolleyes:
  Do tja paguajme ne bileten kesaj shoqes? :eek:
  Jo ore, bejme si bejme edhe treshe, apo nuk qenka edhe oversea /pf/images/graemlins/wink.gif

  DDD kerkoj falje publikisht per "mangesine" e taktit (e sheh e them dhe per vete une) /pf/images/graemlins/laugh.gif

  Une e kam nje diplome/master psikologjie keshtu qe bashke me letrat dhe ushqimin ofroj edhe njecike keshillim (madje seancen e pare e ke gratis, por po pate nevoje per me shume, duhet te flasim per tarifat) /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  is pillow talking inclusive or extra charge /pf/images/graemlins/laugh.gif ?
   
 16. ndricim

  ndricim Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  E paske te fresket gjuhen shqipe /pf/images/graemlins/smile.gif restoranti ishte shqipetare(tropojan) emrin nuk e mabj mend te them te drejten. Me pelqeu si restorant vetem kur paguje leket, llogarit i bente me laps /pf/images/graemlins/smile.gif nuk perdorte as makine llogaritese, me kujtoj disa momente kur bleja shalqi ne shqiperi para ca kohesh.
   
 17. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Gjeta keto restorante ne Londer... :rolleyes:
  Ka qene njeri? Ja vlen ndonjeri? Kam ndermend te shkoj po e dua restorant shqiperie jo kosove.


  -------------------------------------------------

  KOHA 11

  Restaurant > Mediterranean Cuisine
  St Martin's Court, WC2N 4AL


  Koha is a bustling retaurant - bar just off Leicester Square run by a pair of Albanians, which promises customers a taste of that country's legendary hospitality. The menu is Mediterranean with a few eastern touches, and for this part of London it's very reasonably priced... which is to say, about £40 for two with wine.

  The staff here are indeed very friendly and the food is good. The truth is that being so close to Leicester Square, it can get very crowded and despite their best efforts, service is sometimes erratic and the kitchen occassionally gets your food wrong. Basically though if you find yourself too hungry to walk to Covent Garden, Koha is a good bet.
  ------------------------------------------------

  THE SOUK

  8 Adelaide Street, London, WC2N 4HZ Map
  Cuisine: Albanian
  Telephone: 0207 240 2337

  [​IMG]

  OUR Comments:

  For anyone out there who is in search of a good healthy meal to extinguish those lunch time hunger pains, a meal that doesn’t consist of a ciabatta with roasted vegetables; this is the place.
  The SOUK is a modest little lunch time ‘hangout’ with a Mediterranean theme of ottoman stools and Turkish cushions with a soft but funky mix of Arabian tunes to relax and refuel you on your lunch break. The food? Absolute Northern Africa/Meditterranean, with a menu that consists of ‘lunch boxes’ a selection of different mezze including sweet potato, falafel, beans, rice, lamb kofta, chicken etc. These are served in a perfect lunchtime portion sizes and are full of taste. I had a small lunch box with rice, chicken, lamb and sweet potato. The lamb and chicken were both tender and tasty with good flavours. The sweet potato was mediocre but the flavours from the meat really brightened it up. The rice/ bean mix was a good accompaniment.
  You can also choose from wraps, hot or cold, and are served in a little treasure chest box which goes perfectly with the theme of the place. I had a minted lamb kofta served with apple, for a lunch time wrap I highly recommend it healthy tasty and a great size. For a sweet ending I had a selection of baklava
  The Souk is a great place to stop in for a quick and healthy bite I would recommend it to anyone who works or lives in the area but don’t go here expecting a sit down restaurant as it simply is not. The concept is great and I can definitely see many SOUK’s popping up all over London. With any luck, places like these may one day push all the unhealthy quick eats out of the food business.

  EE - June 2005

  I had a wonderful falafal and goats cheese wrap here. It tasted fresh and was full of flavour. I also enjoyed the Baklava. Would recomend it to anyone for a lunch time treat. The staff were really friendly and helpful in describing items and even let me have a little taste.

  Louisa - Wednesday, June 29, 2005

  -------------------------------------------------

  LISI

  5 Malvern Road, Kilburn, London, NW6 5PS Cuisine: Albanian
  Telephone: 020 7625 8932

  your comments:

  ive been a coouple of times at Lisi restaurant and i just wanted to say that being albanian myself there is not a vaste variety in chossing food, its more like going in a turkish restaurant .
  They recipes are more kosovan than albanian :
  Although great service, great hospitality but still lacks albanian originality.Albania has lots of ecxuisite recipes and don''t get me started on our dessert recipes /pf/images/graemlins/smile.gif )))

  ela - Monday, November 01, 2004

  The restaurant is nothing fancy or elobrate, but the food was good, tasty and reasonably priced. I'm not Albanian so can't comment how authentic it is, but it certainly tasted good and I'll probably go back again.
  The service has not polished or slick - it was down to earth and 'homely' which seemed in keeping with the restaurant itself.
  As soon as the waiter and his friend discovered we were planning a holiday to the region, they gave us lots of tourist advice too - and a free cup of coffee...can't beat hospitality like that!
  gavin - Wednesday, August 25, 2004

  -------------------------------------------------
   
 18. FUNLOVINCRIMINAL

  FUNLOVINCRIMINAL Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Une i njof te tre nga keto restorantet dhe asnjeri nuk eshte ajo qe kerkon ti (INES)
  1-Koha eshte nji bodrum sapo del nga stacion i (leicester sq) majtas direkt nga stacioni eshte si tip rrugice,shume njerez gjithmone.
  2- Lisi forget it e kam rreth 3 min ne kembe larg nga shpia!vetem qofte di me bo ai asigjotjeter.
  3- The Souk eshte me shume Turkish sesa (ALB)
  Jane Kosovar keto qe i kane te 3 keto lokale, jo per percmim ndaj kosovarve por jane shume larg me Guzhinen tone Sado qe guzhina jone eshte varfer si guzhine.
  Nuk e di ku banon ti por ne Finchley road ka disa lokale (kosovaresh) qe jane me shume si Kafene sesa restaurant por ka dhe shume klienta shqiptare qe shkojne ne ate zone.
  Nejse u sgjata pak si shume
  A real albanian restaurant in LONDON not just yet. :wave:
   
 19. Iness

  Iness Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Rrofsh per pergjigjen FUNLOVINCRIMINAL.

  Eshte per te ardhur keq qe s'ka ne gjithe kete Londer, me shqiptare sa te duash, nje restorant te mirefillte shqiptar. Te jete i kendshem, njecike trendy, ku te shkosh me miq (jo shqiptare) dhe mos kesh frike se kamarieri do te ta beje llogarine ne copa letrash (sic tha dikush me lart) :rolleyes:
  Sa per ushqimin, ushqim te mirefillte shqiptar duhet ta vrasesh mendjen gjate te gjesh. Po psh. a do kishte me mire se te shkoje ne nje restorant ne mes te Londres dhe te porosisesh tave dheu apo byrek me presh.. /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 20. FUNLOVINCRIMINAL

  FUNLOVINCRIMINAL Primus registratum

  Re: Ushqim Shqipetar ne Londer

  Ines mos hap *VORRE* me TAVA DHEU se dhe ne onderr e kom pa 1 note, po boshim muhabet me flatmatin dhe po diskutoshim per guzhine shq
  Meqe sapo ishim kthy nga tirona parvjet dhe hongrem tave dhe ca te hashhhhhhhhhhhhhh
  Knej na myti **FISH+CHIPS** YYAAAAAK
  1 Elbasonlli ka ble 1 night club ne Licester sq por eshte vetem lokal note jo per bukeeeeeeeeee
  Verry expensive aswell
  a night out will easy go over £250 per person
  Ines per momentin besoji vetem duarve te tua ose ndonji familjari, se per restorant hah nofin intersting out there
   

Shpërndajeni këtë faqe