Varfëria në Amerikë

Diskutime tek 'Tema e ditës, ndërkombëtare' filluar nga Artin, 26 May 2019.

 1. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Opinioni i pergjithshem per Shtetet e Bashkuara eshte si nje vend i pasur, i begate dhe me mireqenie te larte, por në të vertete aty ka mjaft probleme sociale, varferi, papunesi dhe te pastrehe. Keta te fundit banojne ne çadra, neper rruget e qyteteve, si ne vendet me te pazhvilluara te botes...

  Burime te ndryshme flasin per 40 milione te varfer, por ka te tjera qe thone më teper.

  Keto pamje jane marre ne qytetin e Los Anxhelosit. Jane pamje tronditese per nje vend si Amerika, e cila ka nje tjeter reputacion ne bote...   
  Last edited: 26 May 2019
 2. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Fillon tek minuta 2:30, por ia vlen te degjohet qe nga fillimi.

   
 3. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Në qytetin San Diego, të hënat janë ditë pastrimi.
  Në mëngjes rrugët pastrohen, por në pasdite çadrat vendosen përsëri...

   
 4. Artin

  Artin Valoris scriptorum

  Keta jane te varfer ne qytetin Anaheim. Ne kete video tregohen kilometra te tera me çadra dhe plastmase, si ne vendet e botes se trete.

  Tek minuta 2:10, por edhe tek 4:02, ka disa pamje prekese. Banoret kane vendosur flamuj te medhenj tek hyrjet e çadrave, gje qe tregon se ata jane patriote dhe e duan vendin e tyre, edhe pse kane perfunduar aty...

   
  Last edited: 7 Jun 2019
 5. Artin

  Artin Valoris scriptorum

 6. Artin

  Artin Valoris scriptorum  Ne Evrope, apo vende te tjera te zhvilluara te botes, si Japonia, Koreja e Jugut, Australia, Zelanda e Re etj. nuk ka pamje te tilla ne mes te qyteteve...
   
  Last edited: 17 Jun 2019 at 22:57

Shpërndajeni këtë faqe