Vdekja!

Diskutime tek 'Historia' filluar nga Universal, 20 Apr 2015.

 1. Universal

  Universal AnonymouS

  Ç’kanë thënë shkrimtarët me famë botërore për vdekjen?

  Ajo që e ka tronditur thellësisht njeriun e parë dhe çdo njeri tjetër në botë, vdekja, vjen e shpjeguar sipas konceptimit të shkrimtarëve më të famshëm botërorë, nga ku mund të ngushëlloheni ose të filloni të mendoni më tej

  Mark Twain: “Nuk i trembem vdekjes. Kam qenë i vdekur për miliarda dhe miliarda vjet përpara se të lindja dhe nuk kam vuajtur as vështirësinë më të vogël prej saj”.

  Albert Camus: “Meqë të gjithë do të vdesim, është e qartë se kur dhe si nuk ka rëndësi”.

  Arthur Miller: “Ndoshta gjithë çka mund të bëjë dikush është të shpresojë që të përfundojnë me pendimet e duhura”.

  Jack Kerouac: “Kuptova se kisha vdekur dhe isha ringjallur pafundësisht, por nuk më kujtohej, sepse tranzicionet nga jeta në vdekje dhe përsëri në jetë janë shumë të lehta, si veprim magjik, si të biesh në gjumë dhe të zgjohesh një milion herë. Çdo çast që mendoja se do të vdisja kuptova se nuk kisha vdekur”.

  John Steinbeck: “Më duket se nëse ti ose unë do të duhet të zgjedhim mes dy kurseve të mendimit ose veprimit, ne duhet të kujtojmë vdekjen dhe të përpiqemi të jetojmë që vdekja jonë të mos i sjellë kënaqësi botës”.

  Tennessee Williams: “Vdekja ndodh shumë shpejt – pothuajse përpara se të njihemi përgjysmë me jetën – ne takojmë tjetrën”.

  Leo Tolstoy: “Njeriu nuk mund të ketë asgjë për sa kohë ka frikë nga vdekja. Por për të çfarë nuk e frikëson, i përket. Nëse nuk do të kishte vuajtje, njeriu nuk do t’i njihte kufijtë e tij, nuk do ta njihte veten”.

  Anne Frank: “Pavarësisht çdo gjëje, ende besoj se njerëzit janë vërtet të mirë në zemër. Thjesht nuk mund t’i ngre shpresat në një bazë që konsiston në ngatërrim, mister dhe vdekje”.

  William Shakespeare: “Frikacakët vdesin shumë herë përpara se të vdesin; trimi e përjeton vdekjen vetëm një herë”.

  Anton Chekhov: “E përbuz mençurinë dhe bekimet e kësaj bote. Është e gjitha e pavlerë, e rrufeshme, mashtruese, si një mirazh. Ju mund të jeni krenarë, të zgjuar dhe të mirë, por vdekja do t’ju fshijë nga faqja e dheut sikur të ishit jo më shumë se një mi nën dysheme”.

  William Faulkner: “Mund të kujtoj vetëm si më thoshte babai, se arsyeja për jetën ishte përgatitja për të qëndruar i vdekur për shumë kohë”.

  Charlotte Bronte: “Ndiej se monotonia dhe vdekja janë e njëjta gjë”.

  Haruki Murakami: “Vdekja nuk është e kundërta e jetës, por pjesë e saj”.

  M. Forster: “Vdekja e shkatërron një njeri, ideja e vdekjes e shpëton atë”.

  Edgar Allan Poe: “Kufijtë që ndajnë jetën nga vdekja janë të errëta dhe të vagullta. Kush mund të thotë se ku përfundon dikush dhe ku fillon tjetri?”.

  Boris Pasternak: “Çfarë është historia? Fillimi i saj është punë shekullore sistematike e përkushtuar për zgjidhjen e enigmës së vdekjes, që kjo të mund të tejkalohej. Kjo është arsyeja përse njerëzit bëjnë simfoni dhe përse ata zbulojnë infinitin matematikor dhe valët magnetike”.

  Gore Vidal: “Ideja e një shoqërie të mirë është diçka ku nuk ke nevojë për një fe apo ndëshkim të përjetshëm për të mbështetur; ju keni nevojë për një fe nëse jeni të tmerruar nga vdekja”.

  Cormac McCarthy: “Sa të sigurt janë të vdekurit pas vdekjes. Një gjendje ku të vdekurit nuk kujtojnë dhe nuk u vjen asgjë në mendje”.

  Gabriel Garcia Marquez: “Zbulova për kënaqësinë time se është jeta, jo vdekja, ajo që nuk ka kufij”.

  Lewis Carroll: “Rregulli më i sigurt është se ne nuk duhet të guxojmë të jetojmë në ndonjë situatë ku nuk do të guxonim të vdisnim. Por objekti i jetës nuk është kënaqësia, dija, as fama, por është zhvillimi i karakterit, ndërtimi i njeriut ideal dhe ngritja në një standard më të lartë dhe më të pastër, ndaj për sa kohë të mendojmë se kjo po ndodh, vdekja nuk do të na japë tmerr, nuk është një fund, por një fillim!”.

  George Orwell: “Një njeri normal nuk kërkon Mbretërinë e Parajsës, ai kërkon vazhdimin për jetën në tokë. Kjo jo vetëm se ai është i dobët, mëkatar dhe kërkon një kohë të bukur. Shumica e njerëzve kënaqen deri diku nga jeta e tyre, por në balancë jeta është vuajtje dhe vetëm fëmijët ose shumë të moshuarit mendojnë ndryshe. Sjellja njerëzore e do që lufta për jetë të vazhdojë dhe në fakt vdekja është një çmim për të jetuarit”.

  D.

  *Burimi: Shortlist  Nëse do të pyesnit dikë që ka marrë dënimin me vdekje, do t’ju përgjigjej se do të ishte i gatshëm të jetonte kudo në botë, por vetëm të jetonte, thoshte Dostojevski  Gjithkush dëshiron të jetë kryesor në të ardhmen e botës, por vdekja dhe qetësia që ajo sjell janë e vetmja gjë që të gjithë i kemi të përbashkët për të ardhmen, thoshte Niçja
   
  Solaris likes this.
 2. Thamina

  Thamina Papirus rex

  very nice.
   
 3. Al-Punk

  Al-Punk Still here

  Haruki Murakami: “Vdekja nuk është e kundërta e jetës, por pjesë e saj”.

  I live by this one!
   
  Thamina likes this.
 4. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Shume e vertete .
   
 5. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  Gjumi i perjetesise!
   
  exit and Dreamer like this.
 6. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  themi se lindi kur del nga barku i nenes femija, por jo se ai para se te dilte nuk jetonte. Po para se te ishte ne bark, jetonte?, dhe nese jo cfare bente?, ishte i vdekur? Une mendoj se vdekjen e kemi shpikur si nocion, njeriu shperbehet kur "shpeton" nga kjo jete dhe jeton ne menyre ndryshe. Jeta nuk vdes.
   
  Balahk and Dreamer like this.
 7. Thamina

  Thamina Papirus rex

  nice....
   
  joetisti_ likes this.
 8. Balahk

  Balahk Locus omnem

  kjo teme nuk ben per mua,se jam fobik ndaj vdekjes :p
   
  joetisti_ likes this.
 9. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Jam kaq kurioz te dije cfare i ndodh njeriut pas vdekjes?
  "E kam tmerr te mendoj veten te vdekur"
   
  joetisti_ likes this.
 10. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  para se te them dicka dua te them se edhe temen "seks per nje nate e mbyllen". jemi te denuar se jemi shqiptare. cfare ju beri ajo teme xhanem :p
  kur vdes eshte sikur s'ka lindur fare. a ke fobi ti ngaqe dikur s'kishe lindur?
   
  Solaris and Balahk like this.
 11. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Edhe une habitem pse u mbyll.te flasesh per (vaginen) eshte akoma tabu me duket,ndaj.

  Sepse une nuk e dija,nuk isha i vetedishem per para lindjes.
   
  joetisti_ likes this.
 12. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  por je tani i vetedijshem; te ben fobi tani qe ekziston fakti qe t'i s'ke qene lindur dikur?

  na hoqen gjithe ate frymezim me mbylljen e temes; une kisha edhe gjysme ore muhabet me ate teme :p
   
  Balahk likes this.
 13. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Eshte e njejta gjë që ndodhi tek tema ku po bisedoja unë!
  Po keni mes jush Shën Merine , Zanasiten që "i fut hundet" dhe për më tepër është injorante.

  Ishte tema me postimet me argëtuese gjer tani , përseri gabim që u mbyll.
   
 14. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  nejse, une po dal. Nje nate te mire per te gjithe ju qe ishit te temat qe mbyllen pa asrye, por edhe per te tjeret :)
   
  Balahk and Solaris like this.
 15. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Me mire te fshijne komentet se te mbyllin temat , I agree .

  Po kjo debilja lart akoma kruhet me Mua .. Idiote qepe gojen.
   
  joetisti_ likes this.
 16. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Naten e mire , gjithashtu Joetisti. :)
   
 17. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Naten shoku.
   
 18. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  WAW..dhe une jasht mase shume..:(:p
   
 19. Lisa

  Lisa Moderator Anëtar i Shtabit

  E dashur mos ja ndrysho emrin se e shikon si qeka bere nga emocionet...E ka emrin ZANUCI!:)
   
 20. Balahk

  Balahk Locus omnem

  Eh,por nuk kemi per te shpetuar jo,atje do shkojm,me shoke.......:(:p
   

Shpërndajeni këtë faqe