Vellim me poezi/L coka

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga lutficoka1, 21 Sep 2019.

 1. lutficoka1

  lutficoka1 Primus registratum

  Vëllim me poezi/L.coka

  “Parapolitika”

  Del i fundit

  E hyp në krye,

  Hyn i varfër

  Del i pasur.


  Hyn mjeran

  E del rrufian,

  Me shkatrruar

  Ketë vatan.  Në darkë fukara

  U gëdhi si pasha.

  Ku i more o i zi

  Mbrenda natës

  Këtë pasuri?!


  Politikan nuk ishe

  Pak tru kishe,

  Si të erdhi pasuria

  Tek dera ,tek shtëpia.  Të urrej servilizëm!

  Ka ardhur kohë e keqe

  Me i vu qenit mustaqe,

  Për hir të padronit

  Me ba varka prej betonit.


  Gjunjëzuar përdhe

  Lepe-lepe ,ngrihu ҫohu,

  Prej padronit

  Mos u zemrohu.  Me i’u duk

  Se jam i mirë,

  Jam besnik

  Jam xhevahir.


  Servilosur nekatosur

  Lajkat nuk kanë të sosur,

  Shkelqe fëtyra e eprorit

  Xhepi jonë në grykë të vorrit.
  Kjo është strategji

  E sofistikuar mirë,

  Të shpërlajnë trurin

  E njerëzve të mirë.


  Pa shkollë

  Pa dituri,

  Si e bëre këtë llogari

  Dhjetë për vete një për ty!
  Hajdutria po shkëlqen

  Në këte kohë me enigma,…

  Po luftojnë

  E keqja dhe e mira….


  Pse kështu Atdheu im!?

  Sa bukur o vendi im

  Kaҫakët janë pasuruar

  Nuk e dinë pasurinë

  Kanë harruar dhe njerëzinë.  Po notojnë në det me lek

  Po nojnë në det me euro,

  Po notojnë në det me lira

  Nuke dinë nga vjene mira.


  Politikanët e ri

  Politikanët e ri

  Ngjiten shkalëve të pasurisë,

  Të vjetrit shumë të majmur

  Ndreҫin punët e tradhëtisë.
  Mendojnë ditë dhe natë

  Ku të shiten si bandit,

  Një këmbë në histori

  Tjetrën në tradhëti.


  Parapolitikë njerëzore

  Me shpatën në dorë

  Kanë harruar betimin

  Shqipes po i bejnë masakrimin.
  Ҫ’doni ju me pasurinë?

  Ҫ’doni ju me luftën?

  Pse ja hiqni lavdinë

  Maskarenjë pa idin!


  Për ju politikanë!


  Politikan është ai

  Me pak dituri

  Punët i shkojnë vaj

  Se si, as vetë se di!?  Kur hypën në tribunë

  Pakohë i harlisur,

  Sa e bukur ajo karrike

  I duket si relike.


  Sapo ulet në karrike

  Merr shumë forcë e shumë hile.

  I vedos vetes detyrë

  Veҫ me shefi sa më mirë.  Mendon tërë ditën

  Shkruan terë natën,

  Shefit tim t’i jap uratën.


  Këtu ka vështërsi,

  Me plotësuar kursin e zi,

  Me reklamë e hipokrizi

  Po deshe pasuri.

  Kjo është rruga e fitimit

  Kjo është rruga e mashtrimit,

  Kjo ështe rruga e servilizmit

  Një metodë drejt pasurimit.


  Rrena rrena, plot mashtrime

  Kjo është politika ime

  Një herë shpresa lart ngrihet

  Pastaj në det hidhet.
  Shefi është perendia

  Shefi është pasuria

  Shefi është dituria

  Shefi është gjithësia.


  Duhet sevilë i mirë

  Shefit me i plotësuar ҫdo dëshirë

  Këtu buron pasuria

  Këtu të jepet dhe lavdia.
  Duhet punë ,shumë angazhim

  Me marrë gradën servil,

  Me dhënë provat e hajdutërisë

  Me ja vjedh shpresën njerëzisë.


  Kjo rrugë e hipokrizisë

  Kjo rugë e hajdutërisë

  Është symbol i poshtersisë

  Me kënaq zemrën e borgjezizsë.
  Urime politikanë të ri

  Për vete të punoni,

  Me hajdut të sofistikuar

  Popullin me mjeruar.!


  Por dijeni mirë

  Populli iu gjykon

  Do ju sulet vetiut

  S’do ju marrë vrima e miut.

  Hajdutria po hedh valle!


  Kjo kohë plot enigma

  Po lufton e liga e mira.

  Po varroset ndershmëria

  Po buzëqesh hipokrizia.


  Ajo që është e keqja

  Ka marrë flamurin në dorë,

  Të mirën e fundos në det

  Me dredhi e marifet.


  Sa bukuri,sa ironi

  Kur të keqen lart e ngri

  E mira fort ҫuditet

  Në hije të turpit ajo zhytet.


  Po lulëzon padituria

  Ngrihet në lartësi

  Që nga rrënjët e varfërisë

  Deri n’dyert e ministrisë.


  Hipokrizia plagë e madhe!?

  Hipokrizia e kohës sime

  Shquhet për dy fëtyra.

  Në njërën e vërteta

  Në tjetrën gënjeshtra.


  Gërshetimin midis tyre

  Hijenat e gërshetojnë

  Në dritë puthin të vërtetën

  Natën puthin gënjeshtën.


  Kjo është strategji

  E shpikur shumë mirë

  Me shpërla trurin

  E njerëzve të mirë.


  Është epokë e sajuar

  Hajdutëria është zotësi,

  Me mjeshtër e zbusin

  Derisa të marr statusin.  S’kamë bukuri

  Kur hajdutit I thonë njeri

  S’kamë marrëzi

  Kur i ndershmi bën ҫudi!?


  Në garë janë hajdutët

  Kush del i pari,

  I ndershmi del i fundit

  E quhet i marri!?


  Shqipëria ime !?

  Shqipëri e dashur

  Ku e ke lavdinë?

  Horat e kombit

  Me blozë e nxinë.


  Ju heronjë e dëshmorë

  Mos bëni ҫudi!

  Ҫohuni nga varri

  Hijenat me i gri.


  Ҫohuni nga varri

  heronjtë e lirisë,

  Ne të gjallët kemi vdekur

  Në pluhurin e marrëzisë.


  Ju heronjë e dëshmorë

  Po ju thonë viktima,

  Ҫohuni dhe një hërë

  Të mos e dijnë ku është vrima.  S’ka më as ps-e

  Është varros së gjalli

  Nga i varfëri antar

  Deri te imadhi kryetar.


  Ҫohuni përsëri

  Heronjët e lirisë,

  Ne të gjallët kemi vdekur

  Në supet e tradhëtisë.
  Parti socialiste

  Emrin e ke social,

  Keni vënë në krye

  Një pardon ,një federal!


  Federal me shumë pasuri

  Mendjemadh pakufi

  Ju, ju mbylli gojën

  Ne na dha varfëri.  Mallkuar qofshi ju

  Antarë të Ps-es

  Ne ju japim votën

  ju na vrisni shpresën…
  Pse kështu!?
  Nuk është habi

  Por është trishtim,

  Nuk është faj

  Por është krim.  Të gjithë të turren

  O populli im,

  Historinë me përdhunuar

  Që me gjak e ke shkruar.


  Ngrihet plot sherbes

  Një palo fashist.

  Me ngrit vlerat

  E babas ballist.  U doli gjumi

  Bijëve të mbretit,

  Kërkojnë lavdinë

  Prej sikletit.


  Shumë të shitur

  Shumë të paguar,

  Këtë vend të lashtë

  Me errësuar.  Janë bashkuar

  Hijenat e politikës,

  Me nxjerrë vendin

  Jashtë etikës.


  Janë të vdekur

  Për së gjalli,

  Për pushtet

  I ka marr malli.


  Kjo akademi

  E paguar për dituri,

  Lufton lavdinë e kombit

  Luftën e madhe per liri.


  Paradokës në vendin tim

  Të gjithë me tërbim,

  Të shitur e paguar

  Shqipërinë me errësuar…

  Po në kulmin e ҫudisë

  Shteti i vendit tim,

  I paguan u jep trimëri

  Me zhduk komb e histori…


  Moj Shqipëria ime

  Ku të kanë katandis,

  Historinë e lavdishme

  Po t’a bëjnë pis.

  Deri kur kështu

  Do të shkoj tradhëtija,

  Deri kur kështu

  Do vdes Shqiperia.


  Deri kur kështu!?


  Ҫ’është kjo xhorulldi

  Për ti o Shqipëri.!

  Bijtë e tu për habi

  Po të nxjerrin të dy sy.


  Trimërinë që e kishe në zemër

  Po i vendosin tjetër emër.

  Po ta zbusin urtë e butë

  Moho veten ,vlerëso të huajtë.


  Trimerinë e Shqiptarit

  Amanetin e të parit,

  Bijtë e tuaj për habi

  Po e quajnë plot marrëzi.

  Për Betimin me shumë vlerë

  Jepje jetën si me lerë,

  Kaҫakët e politikës

  Po e nxjerrin jashtë etikës.


  Plot betime në tribuna

  U shëndrit balli dhe hunda,

  Janë betime me hipokrizi

  Në thelb kanë vetëm tradhëti.


  Në udhëtimet shekullore

  Ke mbrojt vendin me armë në dorë,

  Ke luftuar me vetëmohim

  Për atdhe e për ҫlirim.
  Pseu-idelogët e kohës sonë

  Me djallëzinë që kanë në zemër,

  Mohojnë luftën e popullit tonë

  T’u e djallosur me trjetër emër.


  Në këtë botë a ka vend

  Bijtë e vet t’a denigrojnë,

  Me servilizëm e tradhëti

  Me njëllos komb e lavdi

  S’kanë lënë gjë pa shkatërruar

  Tani luftës janë drejtuar,

  Duan njëllosin historinë

  Të ulin kombin

  Të lartësojnë tradhëtinë..


  Po ky gjaku kuq e zi

  I derdhur në pafundësi,

  Do bëhet ortek stralli

  Do ju djeg për së gjalli.  A soset durimi!?

  Moj Shqipëri vend i bekuar

  Në histori forte qëndruar,

  N’luftë u linde,n’luftë u rrite

  Vlerat e kombit lart i ngrite.


  Deshe vehten të jesh e lirë

  Pa pa pranga e zinxhirë,

  Me shpatë në dorë barrikadë

  Ke luftuar e ҫarë bllokadë.  Gjën më të shtrejtë kishe lirinë

  Ke pas besën e burrërinë,

  Ke pas flamurin kuq e zi

  Që të nderonte nënë shqipëri.


  Shumë luftra pakufi

  Kanë shkruar histori,

  Për mbrojtjen e vendit tim

  Po kurrë agresive për pushtim.

  Po tani ku je ti ?

  O atdhe shpirtit tim,

  Bijtë e t’u në ditë të sot

  Po të gjuajnë me pushkë e top.


  Të shkatërruan ekonominë

  Të vodhën pasurinë.

  Kanë ngrtit pallate e vila

  Ne në vujtje, ju në të mira.

  Betimi i shqiptarit plot vlerë

  Po e përdhosin herë –pas herë,

  Në vendin e betimit

  U fut neni i mashtrimit.


  Patriot tani kush është

  Ai që ikën prej sikletit,

  Ai që i këthen atdheut shpinën

  Në kurbet me shiju të mirën.

  Për kulturë e për arsim

  Është ҫudi në vendin tim,

  Shteti im plot sherbes

  E ka shëndrru në biznes.  Është bisnes për fukara

  Që s’ka bukë e para,

  S’ka shkollë ku s’është leku

  Të luan mendja e tepeleku.
   
  Al-Punk likes this.

Shpërndajeni këtë faqe