Veshtiresite ne te mesuar

Diskutime tek 'Psikologjia' filluar nga liliani, 5 Mar 2004.

 1. liliani

  liliani Primus registratum

  Veshtiresite ne te mesuar

  cka mendoni per kete teme te debatojme?
  eshte nje qeshtje shume interesante sidomos per psikologte qe mendojne te japin mesime neper shkolla speciale.

  pres komente
   
 2. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: Veshtiresite ne te mesuar

  E ke fjalen per anen pedagogjike, metodike :confused:

  Ku synon debati :confused:
   
 3. mengjesi

  mengjesi Primus registratum

  Re: Veshtiresite ne te mesuar

  Ketu mund te futen disleksia, ADD(attention deficit disorder, ADHD (ADD me hyperactivity ne mes), etj. Jane shume te perhapura dhe mendoj se gjate gjithe historise se 'shkolles' nje pjese e mire e atyre qe nuk kane shkelqyer apo e kane lene, etj, etj, kane qene pre e ketyre. Mendoj qe sistemi nuk i ka marre parasysh kur ka bere llogarite dhe eshte jashtezakonisht jofleksibel per t'i akomoduar edhe tani. Shembulli numer 1 eshte ekzistenca e shkollave 'speciale' per individe me probleme. E perfytyroni dot nje shkolle qe kujdeset per nxenesit ne menyre personale? Ndoshta ky eshte qellimi kur flitet per zvogelimin e numrit te nxenesve ne nje klase dhe kur mendoj klasat qe vetem rriten ne Shqiperi me vjen te qaj. Globalization through standardization is the biggest masterplan to slaughter wo(man).

  Ndoshta jam thjesht kunder sistemit arsimor keshtu sic eshte- i presupozon njerezit paralelopipeda dhe kur keta i kane cepat me te rrumbullakta i ben te ndjehen jonormale. Ajo qe kemi eshte normale, ajo qe jemi eshte normale, dhe jo nje sistem i ndertuar nga ca flokebardhe. Me trishton fuqia e sistemit.
   
 4. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Veshtiresite ne te mesuar

  Pralelopipeda /pf/images/graemlins/laugh.gif Sa shume kisha pa e lexuar kete fjalen, e kisha harruar fare.

  Behet fjale edhe per pedagogjine por jo vetem per te, eshte 'Psikologjia e edukimit ose e te mesuarit'. Eshte e bazuar mbi psikologjine kognitive (nuk e di si eshte ne shqip kjo) dhe ne psikologjine e sjelljes (behaviorist psychology). Ideja kryesore eshte qe nuk behet fjale per nje vonese mendore tek femijet qe kane probleme me te mesuarit, por per nje vonese evolutive, dmth vonese ne kohen e te mesuarit dhe jo ne mangesi aftesie per te mesuar.

  Degjohemi prape :wave:
   
 5. ana karenina

  ana karenina Primus registratum

  Re: Veshtiresite ne te mesuar

  Ideja baze e teorise se sjelljes (bazuar ne studimet e Skinner) eshte: Te mesuarit eshte funksion i pasojave. E thene me thjeshte, nqs jemi ne gjendje te organizojme pasojat e nje sjelljeje ne menyre te tille qe pasoja te stimuloje nje sjellje pozitive (jo ne kuptimin 'e mire' po ne kuptimin 'sjellja e deshiruar prej mesuesit, prindit, edukuesit) atehere mundesojme 'te mesuarit'. Duke e drejtuar te mesuarit ne kanalin qe duam ne ofrojme mundesine qe jo vetem personat me kuote normale te IQ'se por edhe ata te vonuarit evolutive MESOJNE! Kjo e gjitha funksionon ne baze te modelit A-B-C te te mesuarit, ku A=STIMUL ose Antecedents (ngjarjet paraprirese, stimujt), B=Behavior (sjellja si pasoje e stimulimit A) dhe C=CONSEGUENCES (pasojat qe sjell me vete sjellja B). Ne rrjedhen e ngjarjeve ne vazhdimesi vetkuptohet qe C kthehet ne A per sjelljen B2 qe pason e keshtu me rradhe krijohet nje zinxhir stimujsh, sjelljesh dhe pasojash.
   
 6. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Veshtiresite ne te mesuar

  Ata me H ne mes jane gifted persons. Plot me intelekt.

  Po bej disa gjera ne bioengineering e mesova rastesissht Pentagoni/NSA/CIA ne USA peshkon keta lloj persona. Truri iu rreh aq shume por duan te fokusohen ne qindra drejtime njekohesisht keshtu nuk i mbarojne te tere. Rastesia tjeter 80% e personave me ADHD qe mbledhin keto organizata ne <<kembim>> te kurimit te tyre jane femra qe binden kollaj. Mendojeni vete per cfare i duan.

  Per te mesuar>>> Hiqni dore nga McDonalds. Fut dhjame ne tru. Te behet koka me mish thuhet.

  Mbase do gjeni interesante keto dy artkuj te provuara shkencerisht te ju ndihmoje se ku qendroni.
   
 7. koppertoni

  koppertoni Primus registratum

  Re: Veshtiresite ne te mesuar

  Per njohurine tuaj:

  "Axons convey electrical signals to dendrites. Axons are much too long1)." page 12 on "Human Brain and Its functional Anatomy" from John Holte.

  1)Gjatesia e axoneve eshte nga ku jeni ju deri ne planetin Saturn. Njeriu gjithe jeten e tij nuk perdor as 0.1% te kesaj gjatesie. Dmth: Sa me shume sinjale elektrike me shume levizje ka. Cdo charge qe eshte -capacitive eshte memorje. Cdo charge e bledhur nje e nga nje eshte power. Power is bandwidth. Dmth: Aftesia per te kuptuar me shume. Intelekt!

  Me zgjati kuriozitetin kjo ADHD. Kush do ta mesoje ata me ADHD <<disa>> kane hyperactivity sepse nuk i punon truri si njerezit e tjere. I keni degjuar semikonduktoret formimin e sinjaleve elektrike me te dyja llojet e charges? Electron flow & Hole flow? Njerezit me ADHD i kane te dyja.

  Eshte mister te shpjegohet si ka lindur kjo anomali e cmueshme. Disa e lidhin me rracen.
  Aftesia per te krijuar sinjale shumefishohet por bazohu cfare ndodh ne semikonduktoret 2 charges te vogla mund te komandojne 1000 charges te tjera duke aktivizuar sinjale qe njerezit normale nuk mund te i aktivizojne kurre. Aftesia per te krijuar sinjale 100fishohet.
  Inteligjence spektakolare. Prandaj eshte hyperaktivitet i trurit. Nje kontroll i rrepte mbi keta persona eshte produktiv & fantastic.

  Ka artikuj te plote qe Tesla, Faraday, Eisenstein etj etj. mund te kene qene ADHD shume eccentric.
  Pentagon qe permenda siper mbledh femra sepse njerezit ADHD jane eccentric. Nuk binden kollaj. Femat binden me kollaj. Hile e jetes.
  Eisentein mund te mbante mend nje formule te gjate 1km por nuk mbante dot mend se ku ne cfare fletore e shkruajti. Aq i parregullt i pa fokusuar ishte.

  Miliona diagnozohen gabimisht me ADHD ne te vertete eshte ADD ne te shumten e rasteve. 99% e rasteve do ishte e verteta. ADD eshte deficiency ne attention ne njeri normal.
  Nuk ka asgje spektakolare ketu.

  Stress etj etj. bejne njeriun te humbase attention.

  Si te mesoni: Focus! Focus! Focus!
  Asgje me teper. Ushqehuni normalisht qe gjaku qe vete ne tru te kete mineralet e duhura per reaksione qe truri te krijoje me shume sinjale elektrike. Sa me shume sinjale elektrike me shume bandwidth me shume memorje me shume aftesi per te processuar.
   

Shpërndajeni këtë faqe