Vetem per mua...

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Re: Vetem per mua...

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Ah!
  Domethene prape
  erresire,lageshti
  zemren do marr
  Ashtu si qeni
  Qe mbart,njomur lotesh,
  ne goje te tij
  Kemben,e prere nga treni...

  ...O i Plotfuqishem qe bere duart
  qe cdo njeriu mbi supe nje koke i vure
  Pse s'bere
  qe njerezit
  pa vuajtur,
  te putheshin,te putheshin,te putheshin...???


  dhe....

  Maria,
  nuk do?
  Me afer....


  E dua shume kete poemen,se me pas u be poet socialist qe i kendonte partise e kjo me kujton Lloren e Kadarese /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 2. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Vetem per mua...

  Your thought,
  musing on a sodden brain
  like a bloated lackey on a greasy couch.
  I’ll taunt with a bloody morsel of heart;
  and satiate my insolent, caustic contempt.

  No grey hairs streak my soul,
  no grandfatherly fondness there!
  I shake the world with the might of my voice,
  and walk – handsome,
  twentytwoyearold.

  Tender souls!
  You play your love on a fiddle,
  and the crude club their love on a drum.
  But you cannot turn yourself inside out,
  like me, and be just bare lips!

  Come and be lessoned –
  prim officiates of the angelic league,
  lisping in drawing-room cambric.

  You, too, who leaf your lips like a cook
  turns the pages of a cookery book.

  If you wish,
  I shall rage on raw meat;
  or, as the sky changes its hue,
  if you wish,
  I shall grow irreproachably tender:
  not a man, but a cloud in trousers!

  I deny the existence of blossoming Nice!
  Again in song I glorify
  men as crumpled as hospital beds,
  and women as battered as proverbs.

  Mayakovsky
   
 3. anis

  anis Primus registratum

  Re: Vetem per mua...

  dua te rroj pa njeri
  te shijoj miresine qe me fal nga lart qielli,
  pa deshmitar, fillikat
  pa emocion, pa dashuri,
  pa urrejtje a shprese,
  pa llahtari.
  /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 4. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Vetem per mua...

  Nuk te dua!!!
  S'kam si te te dua! Ato germa, ... me dhuron ti mi ka falur cdo vajze e vobekte, ... prej zemres e kam larguar.
  Ti - kjo viktime delikate tranzicioni!!!
  E di?!
  Ti ... hesht! Dhe ... me te skuqurat syckat e tua i versulesh ekranit plot ngjyra te kompjuterit, per te roberuar kuptimin e ngrysur te shkronjave te mia.
  Perseri une?! Kush une!?
  Ai i djeshmi, apo ... ai i sotmi???
  Une -
  ... S'me ke njohur kurre!!! Ndoshta sepse s'fluturoje dot lartesirave te mija, teksa une perqeshja ultesirat e tua, duke te keshilluar te fluturoje edhe ti lart..., sa me lart.
  Dhe ... erdhi momenti!
  Sa eshte ora? - pyet ti vetveten.
  ***
  Momenti (delikat) i periodave te tua.

  P.S.:Krijimi i mesiperm eshte nje dhurate e parakohshme per Shen Valentin kushtuar airdA-s!!!

  c'mendon ti Gloria? ja vlen barra qirane?
   
 5. eM

  eM Paper Moon

  Re: Vetem per mua...

  Ema je rezerve vetem ne sport se ne letersi...

  You the best!
   
 6. Diezar Varg

  Diezar Varg Primus registratum

  Re: Vetem per mua...

  vetem per ty moj shpirt.vetem per ty.Gjith jeten e mer jeten per jeten edhe per ke??? Per veten.

  Ciao nga Erandi & Olsi.

  Thote Olsi na shkruaj ndonje leter sepse thote qe e ka mare malli per ty sepse disa dite me pare ti e veshur me ngjyra endrrash i solle gjumin._:)

  estebantrueba@yahoo.com (adresa e olsit)
  Timen e di. Ciao dhe te puthim nga larg si te puthnim nga afer thote ky kurse une them te puthim nga afer si te mos puthnim hic.E kur vje puna kenaqemi te gjithe.
  Muah thote ky
  Kurse une muah muah
  Ciao jeta...


  Era solli kockat e nje balene.
  ne hengrem supe.
   
 7. Ema

  Ema Goddes

  Re: Vetem per mua...

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Ikni se me late pa martu /pf/images/graemlins/laugh.gif !

  Ju pershendes edhe une,ti qorr chek pm,se po te shkruaj /pf/images/graemlins/tongue.gif !
   
 8. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Vetem per mua...

  Ketej,
  Nga une,
  tani, eshte ...
  -Nate;
  Por...
  Edhe kur muzgu -
  ...Te bjere ...
  -Siper teje,
  Ma ler ne dore mua ...
  -Erresiren,
  ...Di une -
  ...Si ta zdrukthis ...
  - Fytyren tende qiellit!

  P.S.: Gloria ke PM!!!
   
 9. Guest

  Re: Vetem per mua...

  Po te shkruaj me poshte se PM e kishe plot!!!
  ***
  S'besoj te njihemi bashke, apo e kam gabim?!
  Ndoshta ti njeh cektesisht "ate", por une jam teper me komlex - jam "hija e tij".
  ***
  Me thuaj kur ta zbrazesh PM-et e kota, (n.q.s. ndodhet ndonje e tille); do te vras vetmine tende me psheretima, duke zbukuruar imazhin tend me tymin e hirte te cigareve te mia. Dije, te qenit e vetmuar s'te shkon per shtat, dhe ... une, nje "hije", s'mund te jem personazhi shoqerues i romanit tend "jete".

  P.S.: jam paksa komplex, por jam krenar rreth pesimizmit, varret flokeve te mi ....(per tu vazhduar njere tjeter, se tani erdhi "ajo")
   
 10. Guest

  Re: Vetem per mua...

  hyre te lutem, te tema"KOrca qyteti i serenatave", te faqja "Anetaret e albforumit", per te kuptuar me mire fizionomine e "hijes" sime.
   
 11. ARTAN GJELI

  ARTAN GJELI Primus registratum

  Re: Vetem per mua...

  You started that poetry perfectlly but,wright the end you missed the point.
  However,well done! May be you can be some1 some day.Keep doing that.

  Oniro.
  Birmingham.uk
   

Shpërndajeni këtë faqe