viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

Diskutime tek 'Sociologjia' filluar nga truth_hurts, 10 Oct 2007.

 1. truth_hurts

  truth_hurts Primus registratum

  viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  MATERIALIN ME POSHTE SAPO E LEXOVA NE NJE FAQE TJETER INTERNETI EDHE U SKANDALIZOVA.DO KISHA DESHIRE TE JEPNIT TE GJITH MENDIMIN TUAJ RRETH KETIJ FENOMENI!

  Hakmarrja e një 19- vjeçari ndaj ish- të dashurës së tij është kthyer në një mankth për këtë të fundit por edhe familjen e saj. Prej gati 2 javësh, një 16-vjeçare, nxënëse në vitin e dytë të njërit prej gjimnazeve të Lushnjes, po kalon ditët e saj të ferrit. Një video intime e xhiruar me ish- të dashurin 19- vjeçar po nga ky qytet qarkullon në shumë prej celularëve me video. Pas ndarjes së çiftit, djali është nxehur tej mase dhe e ka kërcënuar vajzën që të kthehet me të. Kur ajo nuk ka pranuar ai ka nxjerrë videon “në ankand”.

  Fillimisht ia ka treguar shokëve duke u mburrur për bëmat e tij seksuale. Më pas videoja ka kaluar me “blu tooth” nga një celular në tjetrin duke u bërë argëtimi i gjithkujt. Vetë djali ka pohuar se videon ia kishte treguar shokëve pasi ish- e dashura kishte dërguar një letër në një gazetë ku e cilësonte si përdorues droge. Ky ishte preteksti që 19- vjeçari përdori pas shpërndarjes së videos 20 sekondëshe ku ai bënte seks oral me ish- të dashurën.

  Por Lushnja është një qytet i vogël dhe nuk kaloi shumë kohë deri sa videoja të shkonte në duart e shoqeve të vajzës 16 -vjeçare, e aq më keq tek atë të prindërve të tyre. Mentaliteti shqiptar nuk mund ta durojë një gjë të tillë dhe njerëzit i janë larguar sikur ajo të kishte një sëmundje ngjitëse tejet të rrezikshme.

  “Është e tmerrshme. Njerëzit më largohen, shoqëria nuk më flet më. Kur eci në rrugë më thonë lloj lloj fjalësh. Edhe në klasë nuk më afrohet më askush”,- ka pohuar dje vajza, e cila tashmë e ka të pamundur të jetojë në qytetin e saj.
  Vajza deklaroi se videoja është bërë “pabesisht”, pasi i dashuri i ka thënë se po i telefononte një shoku, në kohën që në fakt po e filmonte fshehurazi. Të ndryshme kanë qenë dje dhe reagimet e shokëve të gjimnazit të 16- vjeçares. Një pjesë e tyre nuk kanë dashur ta komentojnë videon që mbante për protagoniste adoleshenten, ndërsa një pjesë të paktën publikisht pohuan se nuk do të donin të ishin në vendin e saj dhe të bëheshin publike momentet e tyre intime. Më ashpër kanë reaguar vajzat e shkollës ku studion vajza, të cilat pohojnë se nuk do të mund të pranojnë në gjirin e tyre një shoqe të tillë.

  Të paktën dy video të tjera që pretendohet se janë filmuar në gjimnazet shqiptare qarkullojnë në rrjet

  Mania e videove seksi në internet

  Kohët e fundit duket se është rikthyer ndjeshëm “moda” e videove me motive seksuale që qarkullojnë jo vetëm në celularët e adoleshentëve e të rinjve shqiptarë por edhe në internet.
  Më 27 shtator në videot e “google” është hedhur një pjesë prej një minute ku tregohet qartë një vajzë e re që bën “striptease” përpara një djali që mendohet se është i dashuri i saj. Nga titulli i videos aludohet për një vajzë që studion në gjimnazin “Ismail Qemali” të Tiranës por askush nuk e di nëse është e vërtetë apo jo. Videoja është marrë edhe në telefona celularë dhe hedhur në faqe të tjera interneti.

  Pas kërkesës së vetë vajzës, të cilës i dukej shumë qartë fytyra, videoja është hequr nga interneti por ata që i kanë bërë “download” e kanë në telefonat ose kompjuterat e tyre. Ndërkohë një tjetër video qarkullon në internet ku tregon një adoleshente tepër mendjelehtë që tallet nga dy djem të moshës së saj.
  Edhe këtë herë skena është në një banjo dhe vajza pranon që të filmohet, edhe pse në disa momente tenton të rezistojë, në vende intime. Kjo video ndodhet prej 11 shtatorit në internet dhe pretendohet se është regjistruar në banjot e gjimnazit “Petro Nini Luarasi” në kryeqytet. Në të dyja rastet flitet shqip dhe nuk ka asnjë montazh.

  _________________
   
 2. bizi

  bizi Forumium praecox

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Pjese e emisionit me titull "Evropianizimi i shqiptareve dhe mungesa e shtetit", per me teper mjafton te shkoni tek siti shqiptar me i shpifur i bere ndonjehere http://www.zoneelire.com/
   
 3. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  "Më ashpër kanë reaguar vajzat e shkollës ku studion vajza, të cilat pohojnë se nuk do të mund të pranojnë në gjirin e tyre një shoqe të tillë."

  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif Me ka pelqyer gjithmone sinqeriteti i vajzave /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif
  Cudia me e madhe zgjat tre dite thone /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif
   
 4. policia

  policia Forumium maestatis

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  une nuk e kuptoj pse vajza ne fjale nuk e ndjek penalisht ceshtjen...
  ajo e humbur qe e humbur eshte, tia fusi per nje fare kohe hekurat atij idiotit qe mburret me gjera te tilla dhe ta shohi e te kenaqet atje ne burg me videon...
   
 5. klaustra

  klaustra Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Dhe problemi madhor qendron ne faktin qe shume nga kritiket e mprehte te ketyre lloj xhirimeve mbushin me komente idiote tema te tilla...si nuk u ngrit nje djale i zgjuar dhe te pohoje se ai djali qe e nxjerr koken si karkalec ne ate videon e xhiruar ne nje banjo(qe vetem banjo shkolle nuk duket,ne mos ne banjat e petro-ninit tashme kane vene dhe vaska...:O)eshte nje viktime e budallallikut te tij.Qe eshte shume e lehte te etiketosh femrat kjo eshte ditur,eshte e parevokueshme...tashme...ajo vajza eshte thjesht e vogel dhe gabon..jo sepse po ben nje koreografi dhe nje striptizem te shoqeruar nga muzika(them se kur do ose thjesht frekuenton nje njeri,liria ka permasat e saj dhe te pagjykueshme...),por gabon sepse ka harruar te pyese veten se me ke po rri dhe cilin ka perballe!!!
   
 6. truth_hurts

  truth_hurts Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  eshte me te vertet per te ardhur keq...normalisht faj kan edhe ato femra qe tregohen mendjelehta por faji kryesor eshte i mashkullit...nuk e kuptojn qe me nje video i ndryshojn komplet jeten asaj vajze..sidomos ketu ne qytetet e shqiperise qe jane te vogla edhe te gjithe njihen me njeri tjetrin:)
   
 7. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: policia</div><div class="ubbcode-body">une nuk e kuptoj pse vajza ne fjale nuk e ndjek penalisht ceshtjen...
  ajo e humbur qe e humbur eshte, tia fusi per nje fare kohe hekurat atij idiotit qe mburret me gjera te tilla dhe ta shohi e te kenaqet atje ne burg me videon... </div></div>

  Burg /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif Ne televizionet shqiptare jo me larg se 5 vjet shifje filma porno ne oren 10, publicitete telefonash Hotline gjate filmave vizatimor per femije ne mengjes e nuk u fut njeri ne bug per kete /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/eusa_angel.gif Keni degjuar te bej ndonje paparazzi burg ju, une per vete asnjehere, gjoba po po burg! Pastaj kjo eshte çeshtje civile e jo penale.
   
 8. TheWanderer

  TheWanderer Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Dakord me Klaustren!
   
 9. mostro

  mostro Putraku

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Vajzt viktima, vajzat e mitura, vajzat qe abuzohen, vajzat e pambrojtura.....une i gjo nuk mor vesh kto vajzat e mira por me fatin kaq te keq, cfare duan neper banjo shkollash neper dhoma hotelesh...fakt eshte qe cunat shqipetar kane qone dhe do jene rrota, s'mushin me pak llafe, ama ne kohen tone me puth i goce u deshte 1 vit, me kry sex as nuk u bote llaf, nuk u degju njiher te abuzohej ndonje vajze.
  kto vajzt e sotshme ik knej e ik anej tu u hap bythesh.
  Per mendimin tim mir tu bohet...e peson njona mesojne te tjerat..

  p.s goca lidhuni me cuna qe nuk kane lek me majt celular, ose celular me camera..
   
 10. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Ne te njeten kohe goca huj ala s'ka dhon provimet me shkrim te matures se 16 vjeçe osht /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif, po per ato gojore ka 2 vjet avance, 10 me yll /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
   
 11. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: MLK</div><div class="ubbcode-body"> Pastaj kjo eshte çeshtje civile e jo penale. </div></div>

  Pornografia "minorile" eshte veper penale.Te pakten ky eshte mendimi im absolut ne baze te njohurive qe kam ne vendin ku jetoj. Megjithate, kjo veper penale shenon nje date te vonshme pasi ne kete sistem ligjor ( italian), eshte futur ne 1998.Reforma shtoi ne seksionin e lirive personale , nje sere krimesh qe kane te bejne me pornografine dhe prostituzionin e te miturve.
  Problemi eshte se e shtyre nga kurioziteti hapa Kodin Penal shqiptar ne kete moment dhe vura re se nje norme e tille nuk ekziston. Ekziston nje norme e pergjithshme mbi pornografine , por me duket teper e ceket dhe e pashtjelluar.

  Neni 117:
  Pornografia
  Prodhimi, shperndarja, reklamimi, importimi, shitja e botimi i materialeve pornografike ne ambjentet e te miturve, perbejne kundravajtje penale dhe denohen me gjobe ose me burgim gjer ne dy vjet.

  Ne fakt ky eshte Kodi i 2002. Nuk e kam idene nese eshte bere se fundmi ndonje ndryshim i ketij neni, pasi nese eshte lene ne kete menyre, parlamenti duhet ta rishikoje me shpejtesi.
   
 12. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Pornografi quhet kur ka penetrim dhe ky eshte i filmuar, kur ka streep, quhet erotizem goce, ala se mesut.
  Filmat erotike jane te ndaluar per moshen nen 16 vjeç, ndersa porno nene 18 vjeç ne vendet evropiane.
   
 13. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Mozaik_i_qelqte</div><div class="ubbcode-body"><u> Neni 117</u>:
  Pornografia
  Prodhimi, shperndarja, reklamimi, importimi, shitja e botimi i materialeve pornografike ne ambjentet e te miturve, perbejne kundravajtje penale dhe denohen me gjobe ose me burgim gjer ne dy vjet. </div></div>
  neni i kodit...?
  kodi,i kujt vend?
   
 14. antip

  antip Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Ore do na e veni ta shofim ket vidjon se po flasim n'hava kot ktu m'duket... bo vaki nuk o dhe aq e keqe... /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif
   
 15. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  E keqe nuk mund te thush, po nejse, varet me ça je mesuar /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/devil.gif mua psh mu duk mesatare /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/lol.gif
   
 16. klaustra

  klaustra Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  jaa.....o zot,ligj apo c'dreq plotfuqie na mbron dhe drejton....c'jane keto fjale:gojore,patente e nenkuptime plot?Une nuk jam me adoleshente dhe sigurisht kam qene,do zgjidhja gjithnje dhe perhere te kisha qene ajo qe realisht kam qene sepse kam gabuar aq sa duhet per t'i bere thesar mesimet(gjithcka ne kendveshtrimin tim),por si mund te keqtrajtosh moralin dhe karakterin e nje vajze te parritur kur mbas nje videoje idiote ka kaq shume sfonde te nje shoqeri qe nuk ka revolucionuar kurre dhe s'ka rreshtur kurre se kafshuari buzet kur flitej qofte dhe per nje puthje...eh ata shoket dhe ato shoqet e klases te ndershem te klases se asaj vajzes nga Lushnja tanime as pershendetjen nuk i koncedojne.Me siguri sepse jane shume here me te -"ndershem" se ajo e gjora...:)0)T'i vije turp djemve injorante dhe prapanike!
   
 17. mozaiku

  mozaiku Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  MLK, titulli i temes ishte "video porno". Une u nisa nga kjo, nuk shkova me pa videon. Tani nese hapesi i temes na ka vene nje titull te rreme ne lidhje me videon ( meqe paska qene stip), ky s'eshte faji im.
  E dyta , filmi erotik eshte gje tjeter, ndersa shperndarja e materialit personal me ane te mjeteve informatike e telematike, eshte gje tjeter. Tashi ti dac kuptoje , ne dac jo... Ma merr mendja se e merr vesh mire se ku dua te dal une me ate qe them. Halli im nuk eshte as karakteri i vajzes, as karakteri i cunit ne fjale. Halli im eshte tutela juridike. Ekziston apo jo?!
  Ne baze te nenit 117 ( te Shqiperise Aurora, me duket se e kisha thene 1 here), me duket se s'ka tutele per me teper denimi eshte qesharak.
   
 18. MLK

  MLK Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Moza edhe klaustrja, ky problemi ligjit (dhe pse respektoj nje pjese te madhe te ligjeve) me duket nje absurditet i papare (po le ta mbajne pergjegjesine ata qe e kane "shpikur" kete ligj).
  Nje vajze qe eshte 18 vjeçe + 1 sekonde mund te filmohet, mund te kete mardhenie seksuale me nje adult si ti doje, ku di doje dhe sa here ti doje qejfi dhe adultit ne fjale nuk i rrezikohet asgje.
  Ndersa nese flasim per te njeten vajze, dhe e vetmja gje qe ndryshon ne kete shembull eshte koha, dmtj ngjarja ndodh vetem 2 sejonda me pare, pra kur vajza eshte 18 vjeçe - 1 sekonde, atehre ketu adulti (adultja) ne fjale kalon ne proçedure penale !!!!

  Diçka tjeter qe me duket me shume rendesi, jetojme ne nje shoqeri e sisteme qe "merakosen" vetem per ç'ka duhet ndaluar, dhe jo per ç'ka duhet lejuar.
  Pra gojorja, filimi i nje akti seksual, prezantohet si nje drame e vertete nga shoqeria per vajzen, dhe ne asnje moment si nje moment kenaqesie i mare nga djali.
  Eshte shoqeria ajo qedramatizon ngjarjen, dhe jo ngjarja qe eshte aq dramatike sa do ta prezantoje shoqeria.
  Djali dhe vajza per mendimin tim jane te dy viktima te pseudo moralit shoqeror, dhe pse ne nje moment te caktuar, kane bere ç'fare ju ka pelqyer te dyve, pa i detyruar kush per aktet e kryera.
   
 19. Anana

  Anana Primus registratum

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Ohu, derr derr ti MLK, s'mbushke...
   
 20. dahlia

  dahlia Grupi i të çmëndurve!

  Re: viktimat e videove porno me cel.(VAJZAT)

  Ok... prape video neper celulare!!! qenkan akoma ne mode?!!!

  Nuk u ngopet njerez me te tilla gjera?
  Mua nuk me intereson mosha e vajzes, as e ben mire ate gojoren apo jo...eshte pune e saj...mua akti i marrjes ne video me duket shume i ulet dhe shume i shemtuar!

  Putraku thote mire...edhe pse me ironi...shifni ku hidhni komet femra...shoqeria e sotme (dhe jo vetem ne Shqiperi) qelbet ere...eshte e kalbur, po gulçon nen qelb...me vjen per te vjelle...

  Sa per ate sh******in... qe ka bere videon...uroj qe heren tjeter t'ja hajne me dhembe...mundesisht t'ja shkulin fare dhe t'ja fusin ne goje...ndoshta kjo video do ti pelqente me shume shokeve te tij ose gjithe perverseve te tjere...qe akoma arrijne te prishen me video 20 sekondshe...uffff sa eksituese...

  Edhe ti Truthi (me ket temen) rrofsh te keqen...shume pozitive dhe optimiste je si vajze...edhe ti do ecesh para...


  Ah se perdesh harrova... mendon njeri qe kjo adoleshente neser mund te vrase veten?!!!! Apo kujt po i plas bytha...nje me pak!!! Ne fund te fundit edhe kjo eshte ne mode ne Shqiperi!!!
   

Shpërndajeni këtë faqe