VIRTYTI MË FISNIK

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Vis Elbasani, 26 Aug 2003.

 1. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  VIRTYTI MË FISNIK

  Kështu titullohet paragrafi 64 i pjesës së dytë të librit të Fridrih Niçes, “Udhëtari dhe hija e tij”, që thotë:

  -Në epokën e parë të njerëzimit të lartë, vlera është konsideruar si më fisnikja ndër virtytet, në të dytën drejtësia, në të tretën maturia, në të katërtën urtësia. Në cilën epokë jetojmë ne? Në cilën jeton ti? (Nga “Udhëtari dhe hija e tij”, Fridrih Niçe)


  Pyetja ime për ju, pra, është: “Kë quani ju virtyt më fisnik dhe pse?”

  Nëse doni, mund të listoni edhe ndonjë listë virtytesh sipas arsyes tuaj...
   
 2. bobo

  bobo marksist-enverist

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  varja!-se ndrrova mendje! /pf/images/graemlins/blush.gif
   
 3. Admir

  Admir Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Virtyti me fisnik = DASHURIA! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 4. mostro

  mostro Putraku

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  BURRERIA /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 5. symacja

  symacja Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Virtyti me fisnik per mua eshte sakrifica.
   
 6. ani ani

  ani ani Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Virtyti me fisnik per mua eshte te njohesh,te pranosh dhe te respektosh veten ne shkallen me te larte te mundshme!


  /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 7. Danae

  Danae Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  sinqeriteti.thuaje te verteten gjithmone,qe ketej rrjedhin gjithe te tjerat.
   
 8. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Hajdutlliku!
   
 9. jula

  jula Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Po jo me "frytdhenesi" L_R, me "fisniku"! :smash: :lol:

  E vrava nje cike trurken, po nuk me kujtohet asnje virtyt, ndoshta po te mos ma bente pyetjen Nietsche...Antagonizmi (ai me bindje, jo per mode), pra sinqeriteti , e ka thene me pare Danae. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 10. jack owar II

  jack owar II Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  virtyti ma fisnik asht m'e pase hunden e madhe, me mujte, ma t'madhe se t'sirano de berzherakut e dante aligerit bashke...
   
 11. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Ne qofte se sinqeriteti eshte virtyt ateher edhe genjeshtra virtyt eshte!

  Per mendimin tim kur nuk eshte njera eshte tjetra.

  Te jap nje shembull, ke nje shok/shoqe pune te shemtuar fare dhe vjen ne zyre ne megjes gjithe qef, i/e krefuar e krekosur dhe te pyet 'Si te dukem sot, a jam ndopak i/e bukur?'

  Tani kush eshte njeriu me virtyt me te larte ai qe thot 'jo, je prap i/e shemtuar' apo ai qe thot 'Hëhë. Sa kohe e bukur ben perjashta!'
   
 12. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Ajo eshte dipllomaci Rrugac ose e folur me takt, nuk eshte genjeshter e per rrjedhoje mbetet virtyt..ose jo jo, mbetet pjekuri dhe maturi, pra ehste virtyt.
   
 13. Petroninsja

  Petroninsja Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Virtyti me fisnik... mirenjohja.
   
 14. Le_Routard

  Le_Routard Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  E mire si te duash ti, e leme qe genjeshtra te pjek, genjeshtra te bene diplomat, genjeshtra te bene te matur por qe nuk eshte virtyt... /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 15. Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Nuk e kam lexuar me larte dhe po pyes?
  Pse kush ka mendimin qe genjeshtra eshte virtyt???
   
 16. Kordelja

  Kordelja Valoris scriptorum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Pyt Rrugacin qe eshte maturuar duke genjyer :tipsy:
   
 17. romeo

  romeo Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  sinqeriteti
   
 18. Simpatikja.

  Simpatikja. Primus registratum

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Varet se ne c'kendveshtrim e shohim fjalen fisnik?!Une per mendimin tim do te thoja;Sinqeriteti! /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 19. D-J

  D-J Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Pasi s'kemi per te arritur nje konsensus te plote per kuptimin e fjales virtyt apo fisnik mendova te arrijme ne kete konkluzion: virtyti me fisnik eshte fisnikeria ( apo virtyteria?!) /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 20. Erison700

  Erison700 Forumium maestatis

  Re: VIRTYTI MË FISNIK

  Meshira kundrejt tjetrit. /pf/images/graemlins/smile.gif (te kesh zemren e madhe)
   

Shpërndajeni këtë faqe