WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Behemoth, 5 Apr 2004.

1. Behemoth

Behemoth Primus registratum

WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

Po e hap kete teme per ata qe jane te te apasionuar rreth Heavy Metal. E kam fjalen sikur te beheshim nje grup i vogel dhe te takoheshim ne Wacken per tre dite of FUN, MUSIC & DRINK.

Per ata qe nuk jane te familjarizuar me Wacken Open Air ky eshte 3 dite festival qe behet ne Wacken (30min veri te Hamburgut) midis 5-7 gushtit. Eshte festivali me i madh ne Europe me rreth 30,000 metalheads cdo vit. Per shume nga ju keto grupe qe vijne ne Wacken mund te mos jene nga ata me "World Wide Fame" por mos harroni qe ky eshte Heavy Metal festival dhe jo Rock & Roll.

All you need is a camping tent and some euros. Per me shume informacion kliko www.wacken.com ku do te gjesh listen e grupeve te confirmuara deri sot. Ia vlen ti hudhesh nje sy te galeria e fotove te vitit te kaluar. MY BEST WEEKEND FOR A LONG TIME.

Ka plot koncerte ne vende te tjera te Europes gjate veres keshtu qe cdo ide tjeter eshte e mirepritur.

Ja dhe disa festivale te tjere qe behen gjate veres ne Europe. Mesiguri duhet te jete nje prane teje. Nqs jo, domethene qe jetoke ne fund te botes.

2000 Decibel Festival, 21./22. Maj 04 (Suedi) Bengtsfors
    Dark Tranquillity
    Naglfar (New Hawen Rec.)
    Tad Morose
    www.mfdecibel.com

Gates Of Metal Festival, 31. JQershor 04 (Suedi) Hultsfred
    Sentenced
    www.gatesofmetal.se

Gods Of Metal Festival, 5./6. June 04 (Itali) Bologna / Arena Parco Nord
    Into Eternity
    Naglfar
    Nevermore
    www.godsofmetal.it

Inferno Festival, 08. Prill 04 (Norvegji) Oslo Rockefeller
    Mayhem
    Gorgoroth
    Rotting Christ
    www.infernofestival.net

Metal Mania Festival, 13. March 04 (Poloni) Katowice Spodek
    Moonspell
    Krisiun
    Tiamat
    Festivali im i pare ky - 1994 (Testament, Unleashed, Kreator, At The Gates etj)

Party.San Open Air, 12. – 14. Gusht 04 (Ger) Bad Berka
    Grave
    Unleashed (Headliner)
    www.party-san.de

Pressure Fest, 25. – 27. Qershor 04 (Ger) Herne Gysenberg Hall
    God Forbid
    Heaven Shall Burn
    Shadows Fall
    www.pressurefest.com

Rock Hard Festival, 29./30. May 04 (Ger) Gelsenkirchen Amphitheater
    Dark Tranquillity
    Into Eternity
    Naglfar
    www.rockhard.de

Rock In Rio, 04. June 04 (Portugali) Lisbon
    Moonspell
    http://rockinrio-lisboa.sapo.pt/

Rock The Nations Festival, 03.-04. JQershor 04 (Turqi) Istanbul
    Sentenced
    www.rockthenations.net

Summer Breeze Festival, 19.-21. Gusht 04 (Ger) Abtsgmünd
    Sentenced
    www.summer-breeze.de

Swedenrock Festival, 10.-12. Qershor 04 (Suedi) Sölvesborg
    Carnal Forge
    www.swedenrock.com

Tuska Festival, 16. - 18 Korrik 04 (FIN) Helsinki
    Chaosbreed
    Children Of Bodom
    Dark Tranquillity
    www.tuska-festival.fi

Up From The Ground Festival, 27./28. Gusht 04 (Ger) Gemünden / Steinwiesen
    Naglfar
    www.finalbreath.de/uftg/uftg_frame.htm

Waldrock, 19 Qershor 04 (Hollande) Burgum
    Finntroll
    www.waldrock.nl

With Full Force Festival, 02 - 04. Korrik (Ger) Roitzschjora - Flugplatz
    Heaven Shall Burn
    Naglfar
    Tiamat
    www.withfullforce.de

Zillo Festival 2004, 16./17./18. Korrik 2004 (Ger) St. Goarshausen / Loreley Freilichtbühne
    The Gathering
    http://www.zillo.de

2. glamdring

glamdring Forumium praecox

Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

Hey!

Kam qene ne Tuska (finlandisht per dhimbje) tre here. Nuk duket se do vika gje kesaj rradhe, si Children of Bodom ashtu edhe Dark Tranquillity i kam pare me perpara. Sa per Wacken, do me ishte prishur mendja, por e kam bere mendjen plot te iki ne Shqiperi per nje muaj gjate kesaj vere, dhe nuk du me harxhu parate.

Meqe paske interes shiko kete teme:
    The Black Flame!

Shendet!

3. Behemoth

Gjynof qe nuk u boke mbare per Wacken. Kete vit do bohet e modhe nga qe eshte 15-vjetori. Te forumi i Wacken vura re qe dhe nje grup i modh (??) do u mbaka si surprize deri andej nga fundi. Nuk e di se sa e vertete eshte.

Ti plak qenke ne Helsinki. Si e kom skenen Filandeze andej. Une luj menc per Skandinavet dhe sidomos per keta filandezet keto vitet e fundit. Une pergjithsisht jom Death/Black por digjoj shume Power Metal dhe Thrash (only 83-92 erea me kujtu kohet e vjetra - Heathen, Forbidden, Exodus Testament etj)

Me kenoqin filandezt me Sonata Arctica (i pashe ne Wacken vjet) Twilightning, Thunderstone, Stratovarius, Sinergy etj. Kurse nga te rendit digjoj Norther, Impaled N, Fintroll, Ensiferum, Sentenced, Thyrane (my favourite), Sargeist, Thy Serpent etj qe spo me vijne nder mend tani. Fintroll & Ensiferum di i shof te merkuren live ketu ne Londer.

Tani qe e di shijen time, na thuj per ndonje drup te fi Finlandez qe del se besoj ti i merr vesh me shpejt andej.

SUOMI FINLAND PERKELE

4. Behemoth

Glamdring, harova te perfshij te fuqishmit Kalmah Battlelore dhe Amorphis (te vjetrit). Kot doja me te pyt si jane Moonsorrow mqs i njef. Review ne internet i kane te mira dhe u bo kohe qe po i vij verdalle, ti blej apo mos ti blej.

Tani sapo bleva bileten per Wacken (75euro). Mezi po me pritet. Edhe 115 dite prej sot dhe une do te jem aty ku cdo metalar duhet te jete.

Biletat shiten ne www.metaltix.com ose dhe te http://shop.nuclearblast.de/index.php por te kjo e dyta keni kujdes se ka plot gjona te tjera interesante dhe do perfundosh si une qe bleva bileten plus 7 DVDs (I just could not help it).

5. glamdring

glamdring Forumium praecox

Skenen e ke mire. Une kam kohe qe jam shkeputur nga black, qe ka qene e vetmja rryme metali qe kam pas degjuar. Kur erdha ketu para 5 vitesh, pashe nje nga nje gjithe bandat qe doja te shihja, tip Emperor, Dimmu Borgir, Cradle of Filth, etj. Me kalimin e kohes, deshira iku, dhe tani degjoj gjera te tjera. Mbaj mend qe Mayhem erdhen javen qe shkoi, por nuk kisha ndonje interes te madh t'i shikoja.

Te them te drejten, mua s'me pelqen Power Metal. Mbase nga fakti qe une fillova disi gabim me metalin. Albumi i pare metal qe kam degjuar kur isha 14 vjeç ishte My Dying Bride "The Angel and the Dark River", dhe kur e fillon me te fortat zor se kthehesh ne gjera me te buta, hiq ndonje ndryshim drastik, tip rock i viteve '60. :)

Grupet qe ke permendur, i njoh dhe s'i njoh. Stratovarius i kam live, dhe s'me pelqyen edhe aq shume. Sinergy i kam degjuar, por jo tipi im. Impaled Nazarene s'ia kam var ndonjehere.

Ah, çunat (ose me mire te themi çunat e dikurshem) te Amorphis i njoh, kam pire edhe kafe me ta. Miq te miqve te mi! Kur erdha ketu kujtoja se keta robte benin me te vertete jeten qe tregonin ne teskte. Nejse Amorphis kane qene gjithmone te bute per mua, ndonese albumin per Kalevalen s'e kane te keq.

"Perkele" eshte fjale shume e fuqishme ne finlandisht. Nenkupton djallin, por eshte e perdorur shume si sharje, njesoj si "ne djall te veje" qe ne themi ne shqip apo "bloody hell" ne anglisht. E perdor i madh dhe i vogel, siç te thashe eshte fjale shume e fuqishme dhe e dashur per finlandezet! :)

Nese do te dish ku qendroj ne metal shiko ate linkun qe te kam dhene ne postimin tim te meparshem. Nese do te dish akoma me shume se çfare muzike degjoj, shiko profilin tim, shko tek faqja ime dhe shiko listen e albumeve qe kam shkruajtur aty, ndonese do te shpifet pak ideja... ;-)

Gjithe te mirat!

6. Behemoth

Lista e grupeve qe do paraqiten ne Wacken eshte perfunduar me ne fund. Sipas alfabetit:

After Forever
    Amon Amarth
    Anthrax
    Arch Enemy
    Astral Doors
    Bal-Sagoth
    Brainstorm
    Böhse Onkelz
    Cannibal Corpse
    Cathedral
    Children of Bodom
    Death Angel
    Deicide
    Destruction
    Dio
    Dionysus
    Disbelief
    Doro & Warlock
    Ektomorf
    Eläkeläiset
    Grave Digger
    Griffin
    Helloween
    Hypocrisy
    J.B.O.
    Knorkator
    Kotipelto
    Mayhem
    Misery Index
    Mnemic
    Motörhead
    Mystic Prophecy
    Nevermore
    Nocturno Culto of Darkthrone
    Orphanage
    Paragon
    Quireboys
    Raunchy
    Satan
    Satyricon
    Saxon
    Schandmaul
    Thunderstone
    Zodiac Mindwarp

Te Wacken website eshte postuar orari i daljes per cdo grup. Per ate qe eshte i interesuar shko te www.wacken.com dhe kliko Running Order. Per ta kuptuar me kollaj tabelen, ne Wacken ka 4 skena: Black Stage, True Metal Stage, Party Stage dhe Wet Stage.

He pra, si ju duket? Kush e ka mendjen me ardh?

7. Antionline

Antionline Primus registratum

Anthrax
    Children of Bodom
    Dio
    Doro & Warlock
    Helloween
    Kotipelto
    Motörhead
    Saxon
    Thunderstone

m/ m/ m/ m/ m/ m/ m/ m/ m/

Keep the hell UP!! skena munci me ardhe me i fjale /pf/images/graemlins/smile.gif kush do iki bofte qejf prej metalhead.

8. ^Res-Cogitans^

^Res-Cogitans^ Primus registratum

Ptuhhhhhhhhhhh!!!
    Gjithmon te njejten periudhe (provimesh) te shpifur jan,looool.

Alamet elementesh.... (^=^)

..... METAL is the "LAW" !!!

P.s Ka ik njeri n'koncert apo jo,se s'thitha gje une. (?=?)

9. personazh

personazh Valoris scriptorum

per marine civile a ushtarake studjo ti qe ke provime ne ket periudhe? /pf/images/graemlins/tongue.gif

10. ^Res-Cogitans^

^Res-Cogitans^ Primus registratum

/pf/images/graemlins/laugh.gif Hmm...po flisja per periudhen e ktyre Fest.

Mgjths hyn me ligjin....i ke ra shum larg dmth.
    Ti si hajdut...i ke mor ?! Apo tashi t'fillo puna ty...qe ikin robt neper pushime e lejn shpin tyre vetem n'kyç&co?! (^=^)

11. FEUER^FREI

FEUER^FREI Primus registratum

o Behemoth ishe gjo ne Wacken ti plako, se s'po e morr vesh?....nqs ke qene te skena ku kendun Satyricon duhet te kesh pa edhe 1 flamur shqiptar qe valevitej aty te rradhet e para....nejse vk

Shpërndajeni këtë faqe