WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

Diskutime tek 'Muzika' filluar nga Behemoth, 5 Apr 2004.

 1. Behemoth

  Behemoth Primus registratum

  WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Po e hap kete teme per ata qe jane te te apasionuar rreth Heavy Metal. E kam fjalen sikur te beheshim nje grup i vogel dhe te takoheshim ne Wacken per tre dite of FUN, MUSIC & DRINK.

  Per ata qe nuk jane te familjarizuar me Wacken Open Air ky eshte 3 dite festival qe behet ne Wacken (30min veri te Hamburgut) midis 5-7 gushtit. Eshte festivali me i madh ne Europe me rreth 30,000 metalheads cdo vit. Per shume nga ju keto grupe qe vijne ne Wacken mund te mos jene nga ata me "World Wide Fame" por mos harroni qe ky eshte Heavy Metal festival dhe jo Rock & Roll.

  All you need is a camping tent and some euros. Per me shume informacion kliko www.wacken.com ku do te gjesh listen e grupeve te confirmuara deri sot. Ia vlen ti hudhesh nje sy te galeria e fotove te vitit te kaluar. MY BEST WEEKEND FOR A LONG TIME.

  Ka plot koncerte ne vende te tjera te Europes gjate veres keshtu qe cdo ide tjeter eshte e mirepritur.


  Ja dhe disa festivale te tjere qe behen gjate veres ne Europe. Mesiguri duhet te jete nje prane teje. Nqs jo, domethene qe jetoke ne fund te botes.


  2000 Decibel Festival, 21./22. Maj 04 (Suedi) Bengtsfors
  Dark Tranquillity
  Naglfar (New Hawen Rec.)
  Tad Morose
  www.mfdecibel.com

  Gates Of Metal Festival, 31. JQershor 04 (Suedi) Hultsfred
  Sentenced
  www.gatesofmetal.se

  Gods Of Metal Festival, 5./6. June 04 (Itali) Bologna / Arena Parco Nord
  Into Eternity
  Naglfar
  Nevermore
  www.godsofmetal.it

  Inferno Festival, 08. Prill 04 (Norvegji) Oslo Rockefeller
  Mayhem
  Gorgoroth
  Rotting Christ
  www.infernofestival.net

  Metal Mania Festival, 13. March 04 (Poloni) Katowice Spodek
  Moonspell
  Krisiun
  Tiamat
  Festivali im i pare ky - 1994 (Testament, Unleashed, Kreator, At The Gates etj)

  Party.San Open Air, 12. – 14. Gusht 04 (Ger) Bad Berka
  Grave
  Unleashed (Headliner)
  www.party-san.de

  Pressure Fest, 25. – 27. Qershor 04 (Ger) Herne Gysenberg Hall
  God Forbid
  Heaven Shall Burn
  Shadows Fall
  www.pressurefest.com

  Rock Hard Festival, 29./30. May 04 (Ger) Gelsenkirchen Amphitheater
  Dark Tranquillity
  Into Eternity
  Naglfar
  www.rockhard.de

  Rock In Rio, 04. June 04 (Portugali) Lisbon
  Moonspell
  http://rockinrio-lisboa.sapo.pt/

  Rock The Nations Festival, 03.-04. JQershor 04 (Turqi) Istanbul
  Sentenced
  www.rockthenations.net

  Summer Breeze Festival, 19.-21. Gusht 04 (Ger) Abtsgmünd
  Sentenced
  www.summer-breeze.de

  Swedenrock Festival, 10.-12. Qershor 04 (Suedi) Sölvesborg
  Carnal Forge
  www.swedenrock.com

  Tuska Festival, 16. - 18 Korrik 04 (FIN) Helsinki
  Chaosbreed
  Children Of Bodom
  Dark Tranquillity
  www.tuska-festival.fi

  Up From The Ground Festival, 27./28. Gusht 04 (Ger) Gemünden / Steinwiesen
  Naglfar
  www.finalbreath.de/uftg/uftg_frame.htm

  Waldrock, 19 Qershor 04 (Hollande) Burgum
  Finntroll
  www.waldrock.nl

  With Full Force Festival, 02 - 04. Korrik (Ger) Roitzschjora - Flugplatz
  Heaven Shall Burn
  Naglfar
  Tiamat
  www.withfullforce.de

  Zillo Festival 2004, 16./17./18. Korrik 2004 (Ger) St. Goarshausen / Loreley Freilichtbühne
  The Gathering
  http://www.zillo.de
   
 2. glamdring

  glamdring Forumium praecox

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Hey!

  Kam qene ne Tuska (finlandisht per dhimbje) tre here. Nuk duket se do vika gje kesaj rradhe, si Children of Bodom ashtu edhe Dark Tranquillity i kam pare me perpara. Sa per Wacken, do me ishte prishur mendja, por e kam bere mendjen plot te iki ne Shqiperi per nje muaj gjate kesaj vere, dhe nuk du me harxhu parate.

  Meqe paske interes shiko kete teme:
  The Black Flame!

  Shendet!
   
 3. Behemoth

  Behemoth Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Gjynof qe nuk u boke mbare per Wacken. Kete vit do bohet e modhe nga qe eshte 15-vjetori. Te forumi i Wacken vura re qe dhe nje grup i modh (??) do u mbaka si surprize deri andej nga fundi. Nuk e di se sa e vertete eshte.

  Ti plak qenke ne Helsinki. Si e kom skenen Filandeze andej. Une luj menc per Skandinavet dhe sidomos per keta filandezet keto vitet e fundit. Une pergjithsisht jom Death/Black por digjoj shume Power Metal dhe Thrash (only 83-92 erea me kujtu kohet e vjetra - Heathen, Forbidden, Exodus Testament etj)

  Me kenoqin filandezt me Sonata Arctica (i pashe ne Wacken vjet) Twilightning, Thunderstone, Stratovarius, Sinergy etj. Kurse nga te rendit digjoj Norther, Impaled N, Fintroll, Ensiferum, Sentenced, Thyrane (my favourite), Sargeist, Thy Serpent etj qe spo me vijne nder mend tani. Fintroll & Ensiferum di i shof te merkuren live ketu ne Londer.

  Tani qe e di shijen time, na thuj per ndonje drup te fi Finlandez qe del se besoj ti i merr vesh me shpejt andej.

  SUOMI FINLAND PERKELE
   
 4. Behemoth

  Behemoth Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Glamdring, harova te perfshij te fuqishmit Kalmah Battlelore dhe Amorphis (te vjetrit). Kot doja me te pyt si jane Moonsorrow mqs i njef. Review ne internet i kane te mira dhe u bo kohe qe po i vij verdalle, ti blej apo mos ti blej.


  Tani sapo bleva bileten per Wacken (75euro). Mezi po me pritet. Edhe 115 dite prej sot dhe une do te jem aty ku cdo metalar duhet te jete.

  Biletat shiten ne www.metaltix.com ose dhe te http://shop.nuclearblast.de/index.php por te kjo e dyta keni kujdes se ka plot gjona te tjera interesante dhe do perfundosh si une qe bleva bileten plus 7 DVDs (I just could not help it).
   
 5. glamdring

  glamdring Forumium praecox

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Skenen e ke mire. Une kam kohe qe jam shkeputur nga black, qe ka qene e vetmja rryme metali qe kam pas degjuar. Kur erdha ketu para 5 vitesh, pashe nje nga nje gjithe bandat qe doja te shihja, tip Emperor, Dimmu Borgir, Cradle of Filth, etj. Me kalimin e kohes, deshira iku, dhe tani degjoj gjera te tjera. Mbaj mend qe Mayhem erdhen javen qe shkoi, por nuk kisha ndonje interes te madh t'i shikoja.

  Te them te drejten, mua s'me pelqen Power Metal. Mbase nga fakti qe une fillova disi gabim me metalin. Albumi i pare metal qe kam degjuar kur isha 14 vjeç ishte My Dying Bride "The Angel and the Dark River", dhe kur e fillon me te fortat zor se kthehesh ne gjera me te buta, hiq ndonje ndryshim drastik, tip rock i viteve '60. :)

  Grupet qe ke permendur, i njoh dhe s'i njoh. Stratovarius i kam live, dhe s'me pelqyen edhe aq shume. Sinergy i kam degjuar, por jo tipi im. Impaled Nazarene s'ia kam var ndonjehere.

  Ah, çunat (ose me mire te themi çunat e dikurshem) te Amorphis i njoh, kam pire edhe kafe me ta. Miq te miqve te mi! Kur erdha ketu kujtoja se keta robte benin me te vertete jeten qe tregonin ne teskte. Nejse Amorphis kane qene gjithmone te bute per mua, ndonese albumin per Kalevalen s'e kane te keq.

  "Perkele" eshte fjale shume e fuqishme ne finlandisht. Nenkupton djallin, por eshte e perdorur shume si sharje, njesoj si "ne djall te veje" qe ne themi ne shqip apo "bloody hell" ne anglisht. E perdor i madh dhe i vogel, siç te thashe eshte fjale shume e fuqishme dhe e dashur per finlandezet! :)

  Nese do te dish ku qendroj ne metal shiko ate linkun qe te kam dhene ne postimin tim te meparshem. Nese do te dish akoma me shume se çfare muzike degjoj, shiko profilin tim, shko tek faqja ime dhe shiko listen e albumeve qe kam shkruajtur aty, ndonese do te shpifet pak ideja... ;-)

  Gjithe te mirat!
   
 6. Behemoth

  Behemoth Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Lista e grupeve qe do paraqiten ne Wacken eshte perfunduar me ne fund. Sipas alfabetit:

  After Forever
  Amon Amarth
  Anthrax
  Arch Enemy
  Astral Doors
  Bal-Sagoth
  Brainstorm
  Böhse Onkelz
  Cannibal Corpse
  Cathedral
  Children of Bodom
  Death Angel
  Deicide
  Destruction
  Dio
  Dionysus
  Disbelief
  Doro & Warlock
  Ektomorf
  Eläkeläiset
  Grave Digger
  Griffin
  Helloween
  Hypocrisy
  J.B.O.
  Knorkator
  Kotipelto
  Mayhem
  Misery Index
  Mnemic
  Motörhead
  Mystic Prophecy
  Nevermore
  Nocturno Culto of Darkthrone
  Orphanage
  Paragon
  Quireboys
  Raunchy
  Satan
  Satyricon
  Saxon
  Schandmaul
  Thunderstone
  Zodiac Mindwarp

  Te Wacken website eshte postuar orari i daljes per cdo grup. Per ate qe eshte i interesuar shko te www.wacken.com dhe kliko Running Order. Per ta kuptuar me kollaj tabelen, ne Wacken ka 4 skena: Black Stage, True Metal Stage, Party Stage dhe Wet Stage.

  He pra, si ju duket? Kush e ka mendjen me ardh?
   
 7. Antionline

  Antionline Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Anthrax
  Children of Bodom
  Dio
  Doro & Warlock
  Helloween
  Kotipelto
  Motörhead
  Saxon
  Thunderstone

  m/ m/ m/ m/ m/ m/ m/ m/ m/

  Keep the hell UP!! skena munci me ardhe me i fjale /pf/images/graemlins/smile.gif kush do iki bofte qejf prej metalhead.
   
 8. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  Ptuhhhhhhhhhhh!!!
  Gjithmon te njejten periudhe (provimesh) te shpifur jan,looool.

  Alamet elementesh.... (^=^)

  ..... METAL is the "LAW" !!!

  P.s Ka ik njeri n'koncert apo jo,se s'thitha gje une. (?=?)
   
 9. personazh

  personazh Valoris scriptorum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  per marine civile a ushtarake studjo ti qe ke provime ne ket periudhe? /pf/images/graemlins/tongue.gif
   
 10. ^Res-Cogitans^

  ^Res-Cogitans^ Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  /pf/images/graemlins/laugh.gif Hmm...po flisja per periudhen e ktyre Fest.

  Mgjths hyn me ligjin....i ke ra shum larg dmth.
  Ti si hajdut...i ke mor ?! Apo tashi t'fillo puna ty...qe ikin robt neper pushime e lejn shpin tyre vetem n'kyç&co?! (^=^)
   
 11. FEUER^FREI

  FEUER^FREI Primus registratum

  Re: WACKEN METAL FEST (Kush po vjen???)

  o Behemoth ishe gjo ne Wacken ti plako, se s'po e morr vesh?....nqs ke qene te skena ku kendun Satyricon duhet te kesh pa edhe 1 flamur shqiptar qe valevitej aty te rradhet e para....nejse vk
   

Shpërndajeni këtë faqe