Web Ad Blocking

Diskutime tek 'Programet dhe Programuesit' filluar nga Admirali, 22 Nov 2002.

 1. Admirali

  Admirali Primus registratum

 2. gurax

  gurax Pan ignoramus

  uBlock Origin
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/ublock-origin/

  U bene disa dite qe po e perdor dhe po me pelqen perhere e me teper.
  Perpara ketij kam perdorur AdBlock Edge
  https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-edge/

  dhe me perpara akoma, AdBlock Plus
  https://adblockplus.org/
  Ky i fundit sidoqofte eshte tashme jashte diskutimit, per shkak te politikave agresive per monetizim, ne formen qe nje domain/advertisement provider po te paguaje mjaftueshem, "me magji" eshte pjese e nje white-list dhe ne menyre efektive ky program nuk e bllokon me reklamen perkatese. Dicka e tille nuk ben per mua.
   
  Universal likes this.
 3. Universal

  Universal AnonymouS

  Po pet virusin Malware qe shpesh here infektohet ne facebook,cfar duhet vepruar?
   
 4. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Pervec prezences se nje antivirusi (ku do te ishte normale qe cdo gje *.facebook.com apo *.fbcdn.net te jete ne whitelist) qe te monitoroje aktivitetin e webbrowser, une do e shihja facebook si nje portal gjigand malware.

  Megjithate, addblocker software ndihmon shume edhe ne kete drejtim. Eshte e ditur se ne vija te trasha, gjysma e malware shperndahen nepermjet rrjeteve reklamuse (advertising networks) dhe 'content delivery networks', populloret dhe shume te 'rekomanduarit' CDN.
   
  Universal likes this.

Shpërndajeni këtë faqe