''Zanafilla jone''

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Megg, 25 Mar 2011.

 1. Megg

  Megg Carpe Diem

  Nje filozof I cili jetonte me shume se dy mije vjet me pare besoi se filozofia e kishte origjinen e saj nga sensi i njerezve te se quditshmes.Njerezit natyrisht bejne pyetje (filozofike) sepse ato perpiqen te kuptojne kuptimin dhe qellimin e jetes.
  Eshte si te shikosh nje trillium magjik ,ne nuk mund ta kuptojme si eshte bere prandaj pyesim Si mundet nje magjistar te ndryshoje mendafshin e bardhe te nje lepuri ?Shume njerez perjetojne boten me te njejtin mosbesim si nje magjistar kur papritur shtyn nje lepur jashte kapeles qe me pare ishte bosh.Ne rastin e lepurit ne dime se magjia na ka mashtruar neve.Ajo qe ne do donim te dinim eshte si kjo ndodhi me te vertete?.
  Por kur kjo vjen ne bote dhe jete ajo eshte shume e ndryshme .Ne dime se bota nuk eshte e gjitha nje trillim magjik sepse ne jemi ketu,ne jemi pjese e saj.Ne fakt ne jemi lepuri i bardhe qe shtyhet jashte kapeles.Ndryshimi I vetem midis nesh dhe lepurit eshte se lepuri nuk e kupton se eshte pjese e nje trillimi magjik ndryshe nga ne.Ne ndiejme qe jemi pjese e dickaje misterioze dhe do te donim te dinim se si funksionon ajo.Do ishte me mire po te krahasonim lepurin e bardhe me te gjithe universin.Ne qe jemi ketu jemi insekte mikroskopike qe egzistojne ne gezofin e lepurit.Por filozofet perpiqen te ngjiten ne maja te flokeve te gezofit me qellim qe te duken nga syte e magjistareve.Filozofet thone se njerezit lindin ne fund te flokeve te lepurit dhe mendojne per te pamunduren e magjise.Por sa me shume qe rriten shkojne me ne thellesi te gezofit te lepurit.Ato ndihen mire dhe ndalojne te berurit pyetje rreth jetes,rreth universit.Ne jete ne perballemi me shume probleme e situata qe po nuk i zgjidhem behemi pjeserisht pjese e tyre.Natyrisht ne kemi lindur per ti shtuar botes nje element me shume ,per te jetuar sepse ne jemi nje veper pothuajse e padukshme e natyres.
  P.S.U mundova ta pershtasja ne shqip kete pjese e marre nga nje liber anglishteje qe kam pas
  studiuar,e perktheva ne menyren me te mire te mundshme per idene qe ka te pakten nje filozof mbi egzistencen e ketyre ''insekteve'' sic thohet me siper...
  Gjithashtu do mundohem te gjej edhe versionin origjinal ne anglisht pasi kjo ishte e hedhur ne fletore kohe me pare ne shqip...
   
  Sweety likes this.

Shpërndajeni këtë faqe