Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Ema

  Ema Goddes

  Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Copyrightin e ka Dario...
  /pf/images/graemlins/frown.gif
   
 2. zana_e_malit

  zana_e_malit Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  o ema se sa desha te ikja po me tmerroi kjo tema jote. Kujt i thu idiot ti mi goc se po me vjen per te qeshur po ne fakt nuk eshe per te qeshur. Nuk e dija qe mund ti thuhej Nices SE MADH nje dite thjesht nje idiot dhe kaq... nejse goce ti e di por po te sugjeroj qe kur te hapesh here te tjera tema perpiqu te jesh sa me asnjanese dhe leri te tjeret te shprehin qendrimin e tyre. kaq kisha
   
 3. Triumfi

  Triumfi Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  ...nje jete per nje cope leter,e gjithe njerzimin per nje cope leter ...keshtu mendon Nice ..

  ... komplimente per temen
   
 4. RediRock

  RediRock Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  ema, personalisht mendoj se fjala idiot dhe emri NICE nuk mund te qendrojne ne te njejten fjali. eshte shume e thjeshte te quash idiotike ate cfare eshte e panjohur, revolucionare, e guximshme, e frikshme, dhe ndoshta e pakuptueshme. por kush eshte idioti i vertete, NICE apo kalvari me njerez qe jo vetem nuk arrijne te kuptojne por edhe sikur te mundnin, kane frike te kuptojne teorine e NICES. sidoqofte, gjithsekush ka te drejten e opinionit te vet; e vetmja keshille qe kam eshte mos e ler injorancen te te beje te therrasesh gjenine injorant. (mos e merr si sulm personal, eshte fatkeqesia e races njerezore, dhe ti dhe une bashke jemi anetare te kesaj race dhe viktima te kesaj fatkeqesie.)
   
 5. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Ema vetem ka risjelle temen qe ish hapur dikur tek forumi i vjeter.
  Ju mund mendoni se nuk ia vlen te komentohet, por nuk ka vend per ofendime personale pa arsye!

  Gjithe te mirat!
   
 6. zana_e_malit

  zana_e_malit Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  nuk ofendoi njeri!
   
 7. ADONSINIEGC/AUGEN/fractio

  ADONSINIEGC/AUGEN/fractio Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Idiot, por idiot simpatik.
  Pse? Sepse nuk mundi te ndihmoje dot veten e tij.
   
 8. nike palkola

  nike palkola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Në një liber mistik kam lexuar se Niçe ka qenë nder personat gjenial dhe me të mençur të civilizimit, por ka shkuar në ekstrem në negativizem. Ka qenë afër përndritjes së shpirtit por është çmendur.
  Në titull shkruan Zaratustra..., e Zaratustra ka qenë - jam i sigurtë filozof dhe predikues iranian (në mesin e shek.7 e 6 para Erës sonë) dhe themeluesi i religjionit të vjeter iranian.
  Nuk kam mundur të gjejë shkrimet e Zaratustres (e kam lexuar të Niçes -Ashtu foli Zarat.), ju që e dini anglishten ju preferoj të lexoni.
   
 9. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Cfare eshte Zarathustra?
  Po vika nje ere e keqe ne Lab. Ika. do llafosemi neser.
   
 10. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Amira, te respektoj mendimin, por edhe titutlli permban fyerje: "Zarathustra, ky idiot...

  Perfytyro sikur temat ketu te ishin "Zoti ky diot...", "Fati ky legen...", "Ikball ky bastard..."(u kerkoj falje lexuesve, i solla vetem si shembuj mohues te rregullave qe kemi pranuar per te bere pjese ne kete forum)!

  Kurse mendimi i sailor mesiper eshte njekohesisht edhe imi. E gjej te fuqishem. Sigurisht, te forumi i vjeter kemi diskutuar me gjate per kete ceshtje, madje nuk me kujtohet te kete qene nje "Dario" nismes i temes, por nje emer vajze(qe mbaron me "a")...
   
 11. une_une

  une_une Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Ah qenkeni ftoft.
  Cfare koincidence me duhet te iki prape shpejt nga labi se u qelb ketu. Kesaj rradhe e helmova une ambientin. Jemi ftohur.
   
 12. a-alket

  a-alket Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  ahhh..ti je shadow i kti timit..
   
 13. zana_e_malit

  zana_e_malit Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  te pergezoj visi nga elbasani per mendimet. nese do, mund te me shkruash edhe ne pm /pf/images/graemlins/wink.gif /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 14. Dajaku

  Dajaku Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Kush eshte ky Zarausta?!
  Le t'na lecisi pak autori temes nga c'mouzeleum e nxorri ket relike antike? :tipsy:
   
 15. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Zarathustra?!
  Atje e para 5-se vitesh kam lexuar per here te pare Nicen, dhe pikerisht "keshtu foli Zarathustra" Pjesen I & II te botuara ne shqip. I magjishem. Qysh atehere humba krejtesisht besimin ne zoti, besim i cili ishte fanitur prej kohesh, dhe ... pata nje progresion te cmendur drejt te qenit vetvetja dhe .. nje fizionomi te qarte rreth jetes, se shkuares si dhe te ardhmes.
  Me pas lexova pjesen III & IV te "keshtu foli zarathustra". E mahnitshme, per nje veper e fund shekullit te 19-te. Kur mberrita ne "boten e re", d.m.th. Amerike, "keshtu foli zarathustra" ishte libri i pare ... bleva, dhe ... sa here e mbaj ne makine, sikurse myslym,anet mbajne nja kater libra kurani, apo te krishteret nja dy cope bible, (c'shperdorime te pa fre te lendes drusore.)
  "...zoti vdiq!"
  NICE
   
 16. Dajaku

  Dajaku Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Dikush ketu me ftoi ne duel burrash, dhe si gjithmone shqiptaret me kollaj mbushin pushken se therrasin llogjiken, ajo qe i ka mbetur, por une si moshe e thyer do t'a perdhos traditen legjendare. Ndoshta do me qeshi dikush dhe do me thote se t'futi friken ky muskeltjeri qe vuri muskuj ne palestrat e filozofise, ska gje muskeltjeri le te vazhdoj nxehmjen!
  Dikush me siper thote nje shprehje te Nietzsches:
  God is dead!
  Kjo vertet, por sduhet harru se Nice (shqip me bukur) nuk i drejtohet Hyhut, por Krishtit te gozhduat lart ne kryq. Monologu vazh
   
 17. Dajaku

  Dajaku Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Dikush ketu me ftoi ne duel burrash, dhe si gjithmone shqiptaret me kollaj mbushin pushken se therrasin llogjiken, ajo qe i ka mbetur, por une si moshe e thyer do t'a perdhos traditen legjendare. Ndoshta do me qeshi dikush dhe do me thote se t'futi friken ky muskeltjeri qe vuri muskuj ne palestrat e filozofise, ska gje muskeltjeri le te vazhdoj nxehmjen!
  Dikush me siper thote nje shprehje te Nietzsches:
  God is dead!
  Kjo vertet, por sduhet harru se Nice (shqip me bukur) nuk i drejtohet Hyhut, por Krishtit te gozhduat lart ne kryq. Monologu vazhdon keshtu:
  (Nice poshte e Krishti ne kryq)
  Nice...- Zoti vdiq!
  Krishti- Nga kush?! (ky me duket se don me u tall.)
  Nice...- Hmm! Ndoshta shkova si pak larg...
  Krishti- Zoti vdiq, he?! keshtu the, he?! -dhe zbret poshte
  Nice...- Une thash zoti eshte duke vdekur me duket.
  Krishti- Zoti eshte duke vdekur?! -duke i gjuajtur nje shkel bytheve.
  Nice...- Oh! Un them se Zoti duket i semure. Zoti duket pak...oh! -han nje shkelm koqeve
  Krishti- He, si te duket?
  Nice...- Zoti eshte ne fore shume te mire...oh! Damn it...

  Nice pra nuk u ngrit te thote vdiq Zoti, por teoria mbi Krishtin-Zot.

  Ai gjithashtu ishte theolog dhe tha:
  Aty ku Kristjanizmi do ngjisi vezet e veta vendi do rrafhohet njesh dhe do mbushet me terror per brezat e arshem (shiko si jane shtu kto sorrat e zeza kriminelesh e pederastesh). Gjarprinjt helmues do jene ushqim atje. (Kjo fe helmuse lindi nga gjaku e rron me gjak)
  Mos mundesia per te zbatu Ligjin (Torah-un) coj Saulin te kthehej ne Paul , dhe te shpikte hyjnin e heqjes se mekatit me kryqezimin e Krishtit. Keshtu dashuria u satanua, ferri u bombardua, dhe aersyja u terrorizua.
  Nice: The closer one gets to science, the greater is the crime of being a Christian. :tipsy:
  There was only one Christian and he died on the cross. And here's what the rest deserve. :tipsy:

  Sa per Superman ai tha se eshte viktima e pare e nihilisteve, dhe Lastman prodhimi i nihilisteve, Socializmi shpirti i nihilisteve, dhe Christjanizmi emri i nihilisteve ne perandorin Romane. :tipsy:

  Per kete nga teolog Kleri e shpalli Heretikun me te rrezikshem dhe u perpoq ta burgosi ne cmendi.
  I gjori Nice u detyruar te leshoj pak pe e tha:
  Why I am altogether so clever?! /pf/images/graemlins/tongue.gif


  :rockband:
   
 18. nyctophilia

  nyctophilia Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  po more dajak po te kuptojme, por s'kishim kohe te shkruanim terre ato thenie te Nices. e kemi kohen te kufizuar ne ketej. m.gj.a. ate dialogun e kishe bloze fare. "Zoti vdiq!" - tha nicja, duke simbolizuar vertet Zotin, dhe dytesor ishte krishti, edhe zoti i hinduve, dhe ai i myslymaneve, te gjithe zotat kane vdekur. per nicen vetem mbinjeriu egziston, dhe ai s'jam une.
   
 19. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Per Nyctomanine,

  Ka njerez ne kete bote, te tille si dajaku, qe vazhdojne e vazhdojne pafundesisht... t'i qajne hallin Niçes! Te gjoret njerez, harrojne(ose nuk kuptojne) se Nice, Shopenhauer, Spinoza, Volter NUK jetuan/vdiqen/u cmenden per vete, por qe brezat e ardhshem te kuptonin se Krishti, Prifti, Muhamedi, Hoxha, Zoti, Bibla, Kurani, Xhuda, Djalli, ishin dhe jane armiqte me te medhenj te njerezimit, te qenies "njeri"...
   
 20. Dajaku

  Dajaku Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Po kush ishte Zarausta qe n'a permen o filozof i myzeqese?
   

Shpërndajeni këtë faqe