Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Ema, 4 Nov 2002.

 1. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Shiko, ti mund te jesh njeri i ditur, i shkathet e hokatar. Fakti qe ti nuk e di c'eshte Zarathustra, nuk do te thote qe ti t'i presesh shpresat. Kjo teme fton te diskutohet per ata qe njohin Zarathustren, Niçen, Mbinjeriun, Poezine, Filozofine, etj. T'u shpjegosh te pareve qe postojne te tilla pyetje se c'eshte Zarathustra, eshte njesoj sikur, te tema e historise t'u shpjegosh njerezve c'ishte Lidhja e Prizrenit...
   
 2. nocturne

  nocturne Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Jashte teme
   
 3. durrsakja

  durrsakja Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Une nuk dua te perseris cfare mund te kem thene ne lidhje me Nicen diku tjeter. S'me pelqejne perseritjet! /pf/images/graemlins/smile.gif

  "Thus spoke Zarathustra" nuk e kam lexuar si liber me vete, pervecse kam hasur diku disa citime nga ky material. Per Nicen ne pergjithesi, (theksoj qe e kam lexuar pak) di te them qe edhe pse bie ndesh me parime e bindje qe une mund te kem si individ....eshte nje pjese e vogel e imja qe bashkohet me te.
   
 4. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Nice hyn padyshimisht te gjeniu, perderisa pervec te qenit filozof, ishte edhe poet, nder te tjera. Per ju nga Zarathustra:

  Po, e di se nga kam rrjedhur!
  Porsi zjarri i pangopur
  skuqem e digjem me furi
  Drite behet gjithcka une ngas,
  qymyr e hi gjithcka le pas.
  Zjarr jam une me siguri...
   
 5. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Nicen gjynaf qe e shani, ka qene semure i shkreti. Nese e keni fjalen per Zarathustren e Nices, diskutoni mbi lbrin dhe personazhin e Nices, jo mbi Zarathustren. Nicja ka thene ato qe ka dashur te thote por jo shabllone.

  Po qe se e keni me personin "profetin Zarathuster" kini kujdes kur flisni (nese jeni besimtare) se edhe njeriu me 1 klase universitet e di qe s'ka fe mbi kete dynja te pa-ndikuar nga Zoroastrianizmi. Me sakte, judaizmi, kristianizmi e muslimanizmi jane derivate te vete Zoroastrianizmit. Kshu qe kush shan Zarathustren ka sha gjysmen e vetes se vet.
   
 6. Agoni

  Agoni Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Eshte shume e veshtire te diskutohet per nje njeri sic ka qene Niçe.
  Une gerditen nga injoranca e atyre qe Zarathustren/Niçen e quajne idiot.
  Kjo do te thote se ata ose nuk e kane lexuar, ose nuk e kane kuptuar Niçen.
  "Keshtu foli Zarathustra" e kam lexuar qe 2 vite. Niçe eshte njeri nder ata filozofe qe me se miri e ka pershkruar natyren njerezore (edhe pse une nuk besoj ne "natyren njerezore"). Dhe duke e kritikuar ate, ai kerkon mbinjerine, me te cilin kupton njeriun qe do te ishte vet realiteti. Njerine i cili duhet te "ecte ne kohe me realitetin".
   
 7. Agoni

  Agoni Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Eshte shume e veshtire te diskutohet per nje njeri sic ka qene Niçe.
  Une gerditen nga injoranca e atyre qe Zarathustren/Niçen e quajne idiot.
  Kjo do te thote se ata ose nuk e kane lexuar, ose nuk e kane kuptuar Niçen.
  "Keshtu foli Zarathustra" e kam lexuar qe 2 vite. Niçe eshte njeri nder ata filozofe qe me se miri e ka pershkruar natyren njerezore (edhe pse une nuk besoj ne "natyren njerezore"). Dhe duke e kritikuar ate, ai kerkon mbinjerine, me te cilin kupton njeriun qe do te ishte vet realiteti. Njerine i cili duhet te "ecte ne kohe me realitetin".
   
 8. lola

  lola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Epo c'kemi. Pse nuk ja vini emrin e sakte (nietsche)po thoni nice?
   
 9. Zgalemi

  Zgalemi Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Lola nga e di ti qe ai eshte emri i sakte?
   
 10. lola

  lola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Po them të fillojmë ti shkruajmë emrat ne menyren e atyre qe i kane keto emra, jo si i shqiptojme ne.

  Ne shume raste me pelqen se jemi orrigjinallëë por nje rastin e Niestches nuk ma pelqen.
   
 11. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  E para e punes, emri i tij shkruhet NIETZSCHE.
  Une, flas per vete, e shkruaj keshtu sepse jam shqiptar, dhe, si i tille, zbatoj te shkruajturit e gjuhes shqipe. Kete e permban edhe rregullorja e Albforumit, qe shume prej jush e shqelmojne, e pallojne dhe e percmojne.

  E di qe do te ngrihet ai i zakonshmi nga ju qe do te me thote: "Ketu nuk jemi ne oren e gramatikes...", apo trapësi si kjo, por meqe ti kishe nje pyetje, une po te pergjigjem:

  Ne gjuhen e embel shqipe emrat e pervecem te te huajve shkruhen, edhe pse nuk ka ndonje rregull te vecante, ashtu sic lexohen nga ne. Konkretisht, "Schopenhauer" duhet te shkruhet gramatikisht "Shopenhauer". Po keshtu "Freud" duhet shkruar "Frojd".

  Keto mund t'i vertetoni ne librat e gramatikes, ne rast se e dini c'jane. Per te njejtat arsye, edhe emri "Nietzsche(qe Lola e shkruan keq)" duhet shkruar ne shqip "Niçe".
   
 12. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Per me teper, gjuha shqipe nuk eshte komedi shekspiriane e tipit "Si t'ju pelqeje". Kam vene re se mjaft nga ne japin preferencat e tyre ne te shkruarit ate apo kete fjale. Ne fakt, ka nje gramatike dhe ne duhet t'i bindemi ashtu sic i bindemi tastieres se kompjuterit dhe miut kur duam te hyjme ne internet...
   
 13. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Ne fakt, kjo teme eshte disi delikate. Ketu. nder te tjera, NUK synohet te shahet Nice, por te flitet mbi personin e tij dhe vepren e tij "Keshtu foli Zarathustra". Sa per kujdesin qe ti kerkon, ai eshte e vetmja gje noton nen dallget e stuhise, d.m.th. e vetmja gje qe ketu eshte e zhytur. Ai mungon.

  Tema titullohet me prirje(tendence). Nismesi i temes(qe ne fakt ka qene qe te forumi i vjeter, dhe eshte nje emer i gjinise mashkullore, qe mbaron me "-a") i imponon pjesemarresve ne teme, mendimin e tij/saj, duke perdorur fyerje qe ne teme. Kjo mund te jete nje "strategji" e plogesht per te "vjelur" sa me shume postime, por nuk rezulton keshtu. Ne fakt, "vjelin" me shume postime pikerisht ato tema ku nuk perdoret fyerje dhe ku gjithcka shprehet(te titulli) ne formen e nje pyetjeje apo ceshtjeje te hapur.

  Rrjedhimisht, tema te tilla perfundojne me ndricimin sadopak te figures qe denigrohet qe ne titull, ne rastin tone - Nicja apo Zarathustra. Personalisht, nuk di gje mbi Zoroastrizmin si besim, sepse jam "freethinker". Puna eshte, se u zgjata, se dua te te njoftoj se Nice nuk ka nevoje per meshiren e askujt(edhe i vdekur), as per tenden, sigurisht. Ironine tende mbi Nicen e gjej te fuqishme - une shpesh perdor ironi vete. Por ajo qe une nuk bie dakord me ty eshte fakti se ketu po diskutohet mbi nje veper a personazh qe eshte shkruar para se Nice te semurej apo edhe te kishte nevoje per meshire ironike...

  Publiku ketu eshte i tipit lexues. Kush ka gje per Zarathustren le te shprehet. Une mbaj mend nga forumi i vjeter se postimi i temes se nismesit ishte pak a shume keshtu: "Ej, jo per ndonje gje, po mos e lexoni Zarathustren ne nje dite me shi!", apo dicka e ngjashme. Pra, nese ke dicka per Nicen, semundjen e tij apo mendjen e tij, mund ta besh te tema mbi Nicen, "Nice, idiot apo gjeni?"
   
 14. lola

  lola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Ne rregull e mora vesh pasi e shkruajta qe e shkruajta gabim po pertova....
  Sa per rregullat e gjuhes shqipe ka shume tinguj qe nuk ekzistojne ne shqip dhe nuk mund ti shkruajme te gjithe emrat ne menyre fonetike. NEse e ke kaq merak mos ja thuaj emrin me "c" po gjeje ate letren. Dhe mos me fol ashper se nuk ta kisha me te keq...

  Sa per Zarathustra (meqe po e rilexoj per nje klase tani dhe e kam te fresket) ose diskutoni Zarathustren ose vepren e "nices" dhe mos na shisni shume p#$%^e se na vdiqet.
   
 15. Ema

  Ema Goddes

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Lola,bullshits are not permited in here!
  Thanx!
   
 16. lola

  lola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  oh Ema...sa e lezecme kur perpiqesh te flasesh me kuptim. Lerija fjalet e medha atyre qe flasin gjuhen zemer.

  Dhe per cfare "bullshit" po flet njerehere? Si eshte kjo puna kur flet robi shqip dhe pa pretendime qeka bullshit??? Te lutem lexo gjerat para se te pergjigjesh.
   
 17. lola

  lola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Ema,
  I am seriously confused-what is this "bullshits" you speak of?
  It is very frustrating that you change my messages all the time, although I always do my best to not be offensive.
  I actually find that soft porn quote that you have chosen to be "bullshits" and very offensive to my intelligence and everyone's here in the forum that has to look at it.

  So what's up your ass exactly?
   
 18. Vis Elbasani

  Vis Elbasani Forumium praecox

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Jo se kam gje konkrete me ndonjerin nga biseduesit, por ndodh edhe qe injorantit dijet i duken pordhë.

  Kjo eshte dhe arsyeja e vertete qe Zarathustra u duket shume njerezve te kufizuar ne perceptim filozofik si nje veper e nje te marri e idiote!

  E ka thene Getja i madh: "Kush arrin te kete nje kulture me te madhe se te tjeret, duhet te jete pothuajse i sigurt se do te kete kunder vetes shumices!
   
 19. lola

  lola Primus registratum

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  Jo se kam ndonje gje konkrete me biseduesit edhe une por sa per ta ditur Viso--"perceptimi" im filozofik nuk eshte i kufizuar. Une studioj filozofi me perqendrim ne filozofine moderne dhe kam mjaft nivel intelektual te kuptoj fushen akademike qe kam zgjedhur.
  Kur flas per p#$%ë e kam fjalen per menyren si e trajtojne njerezit temen ne pergjithesi dhe nuk e kisha aspak si gjë konkrete (apo abstrakte) me ty. Gjithe te mirat!
   
 20. Ema

  Ema Goddes

  Re: Zarathustra-Ky idiot tiran qe influencon

  /pf/images/graemlins/laugh.gif
  Sa gaz bie bagetia...
   

Shpërndajeni këtë faqe