Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

Diskutime tek 'Historia Boterore' filluar nga "Dr.Dituria", 3 Jan 2008.

 1. "Dr.Dituria"

  "Dr.Dituria" Primus registratum

  Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Arabët, nëpërmjet ngushticës së Gjibraltarit (shtyllave të Herkulit), shënohet se lundruan për qëllime tregtare deri në Islandë, në Rhin dhe Balltik. Gjithashtu nga Perëndimi ishte ujdhesa e Kanaries si gur për t’u hedhur përtej në Atlantik për të zbuluar vendet e Amerikës.

  Të njihen faktet

  Të parët që shkelën në tokën e Amerikës janë arabët.
  Tregtia e arabëve me vendasit.
  Hartat u përgatitën 477 vjet para Kolombit.
  Hartat arabe në dorë të zbuluesve të Amerikës.
  Hartat e Kolombit ishin të gatshme për të gjetur Amerikën.
  Bregu lindor i Amerikës Qendrore mbante lidhje e bënte tregti më arabët.
  Gjurmë emrash në perëndim të Britanisë së Madhe.
  Gjurmë fjalësh arabe te vendasit indianë të Amerikës së Mesme.
  Për herë të parë këtë njoftim na e bën të njohur studiuesi Khalid Sheldrake. Dr. Sheldrake në fillim na jep legjendën e flokëverdhëve – vikingë, të cilët në shek.

  VII – X, kalojnë nga Islanda në Groenlandë, prej aty kalojnë në Kanada e zbresin nëpër bregun lindor të Amerikës deri në Meksikë, gjithmonë si kusarë deti e grabitqarë banorësh edhe në tokë. Po e shënojmë shkurtimisht atë që Sheldrake thotë dhe e argumenton që në fillim të viteve ’30 të shek. XX. Vikingët nuk vazhduan më rrugën e perëndimit, po zbritën në jug. Ata arritën deri në Gadishullin Apenin, kaluan në jugun e Ballkanit e kaluan edhe në Kostandinopojë. Pas shekullit të X-të, prapë Amerika mbeti e panjohur nga evropianët, qofshin edhe vikingët.

  Arabët, nëpërmjet ngushticës së Gjibraltarit (shtyllave të Herkulit), shënohet se lundruan për qëllime tregtare deri në Islandë, në Rhin dhe Balltik. Gjithashtu nga Perëndimi ishte ujdhesa e Kanaries si gur për t’u hedhur përtej në Atlantik për të zbuluar vendet e Amerikës. Së pari, zbuluan Azoret e dolën në brigjet e Amerikës.

  Arabët e vizatuan me kujdes nëpër harta e u kthyen në Evropë. Kjo ka ndodhur 447 vjet para zbulimit të Amerikës (Indisë) nga Kolombi. Arabët dhe morenët bënë tregti në kontinentin amerikan e më e rëndësishmja është se lanë shenja të një kulture zhvillimi e jetese tek vendasit. Hartat e përgatitura prej tyre në këtë kontinent qenë në përdorim në Spanjën arabe. Shenja të arabëve mbetën edhe në perëndim të Anglisë, ku edhe në ditët e sotme një qytet quhet Bur Abbas. Gjithashtu, në gjuhën e përditshme të banorëve të Amerikës Lindore sot përdoren disa fjalë të gjuhës arabe.

  Besimi te kultura arabe në Spanjën e pushtuar pas rënies së arabëve, ishte i dukshëm te njerëzit e hierarkisë së vendit, te perandorë e sundues të vendit. Kështu, kur sundimi e qytetërimi arab ra, perandori i madh, Karlamani, dërgoi të birin për ta edukuar tek muslimanët e Spanjës, mbasi asnjë vend i Evropës s’ishte i besueshëm për të. Kjo edhe për faktin se mungonte eksperienca e dhënies së diturisë e qytetërimit në Evropë. Besimi te kultura e qytetërimi arab duket edhe te një tjetër personalitet i Mesdheut, te Frederiku i Siçilisë. Ky, sipas biografëve, kishte marrë njohuri nga myslimanët arabë, mundi t’u përballojë edhe propogandës së kishës, derisa u bë musliman.

  Evropa njeh Kolombin si zbulues të Amerikës e Amerigo Vespuçin për emrin e saj. Dr. Khalid Sheldrake e jep thjeshtë tregimin se si Kolombi merr guximin për të kaluar Atlantikun. Krejt rastësisht, Kolombi pa një të panjohur me disa harta në dorë. Vizatohej një tokë e huaj, që s’njihej nga detarët evroianë. Si detar i përgatitur që ishte, mendoi që të shkonte nga Perëndimi për në Indi me anë të këtyre hartave. E dinte se mbretëria e vendit të tij kishte nevojë për të ardhura, pasi arka ishte boshatisur nga luftërat. Shkoi te mbretëresha Izabela, mori furnizimet e bëri përgatitjet e nevojshme dhe u nis për udhëtim. Zbuloi Amerikën, po i tha Indi. Nga ky tregim shohim se qëllimi nuk ishte zbulimi, po ari.

  Amerigo Vespuçi, i pari guvernator i emëruar prej mbretit të Spanjës, thuhet t’i ketë dhënë emrin e tij kontinentit të zbuluar fillimisht prej Kolombit, me emrin Indi. Por e vërteta, sipas studimeve të dr.Sheldrake, nuk është kjo. Kur Amerigo Vespuçi shkeli në tokën e kontinentit të ri, pra në Amerikë, u përshëndet nga banorë vendas, të cilët menduan se ishin ata që më parë kishin bërë tregti në këto vise. Kuptohet, se duke shkuar vazhdimisht në brigjet amerikane, kishin lënë reciprokisht te njëri-tjetri emërtime malli apo emra njerëzish. Kështu, thuhet nga studiuesi Sheldrake, se ata sa panë spanjollët që zbritën në tokë ata përshëndetën dhe bërtitën: Amer Igar (emri i një tregtari të njohur të mëparshëm). Spanjollët kujtuan se thanë Amerig. Pra, krejt ndryshe është origjina e emrit të Amerikës. Sigurisht, që është emri i një tregtari arab morenas i quajtur Amer, i cili ishte bërë i njohur në brigjet e Amerikës me tregtinë që zhvillonte në këto vise.

  Marrëdhëniet tregtare bënë të mundur që vendasit të mësonin disa fjalë arabisht dhe e kundërta, tregtarët mësuan fjalë të vendasve. Në fund të viteve ’30 të shekullit X, studiues amerikanë konstatuan se tek indianët e bregdetit të Amerikës së mesme gjuha e tyre përmbante tek-tuk fjalë të qarta arabe.

  Nga këto të dhëna të studiuesit Sheldrake, mund të mendojmë deri në dyshim për ato që thuhen për zbulimin e Amerikës. Mendimin mund ta argumentojmë me zhvillimin e shkencës e kulturës, ndër këto edhe të zbulimeve gjeografike të një vendi të zhvilluar, siç ishte Arabia, përfshi edhe Spanjën me Gadishullin Iberik, në atë kohë e Arabisë.

  Burimi: Revista "Zani i Naltë" 1932 Tiranë. Shkruajtur nga: Dr. Sheldrake, perkthyes: Dr. Fejzulla Gjabri.

  Paraqe,Sabri Selmani
   
 2. nirvana_m

  nirvana_m Primus registratum

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  interesante, kohet e fundit kam nigju qe dhe ne hene kane qene arabet qe kane vajt te paret
   
 3. arabesque

  arabesque Guest

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  he mo pse behesh xheloz ti sta mushin mendjen arabet,po flasim per arabet e asaj kohe /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
   
 4. nirvana_m

  nirvana_m Primus registratum

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  lol po ti ske lon shkrim timin pa u pergjigj dhe gjithmone tu me kundershtu , normale qe sma mushin menjen arabet se jane buthzinj si puna jote /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif sene ti buthzi afrike je
   
 5. marina s.

  marina s. Forumium maestatis

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Ok, ka edhe mundesi qe arabet te kene shkelur ne kontinentin amerikan para evropianeve; zhvillimi i qyteterimit arab dihet qe ka qene me i madh se ai evropian...deri ne zbulimin e Amerikes amà. Faktikisht, me zbulimin e kontinentit amerikan, i cili qe edhe shtytje per eksplorime te tjera evropiane qe cuan me vone ne zbulimin e Australise, Evropa filloi kolonizimin. Kolonizimi i dha hov ekonomise duke cuar ne krijimin e bankave, ne krijimin e kompanive kreditore, ne krijimin e shoqerive aksionere (po i quaj keshtu se s'dua t'i hyj thelle muhabetit), deri ne revolucionin industrial kur Evropa i tha " ku t'kam pa" arabve dhe kinezve bashke. Pse i permenda keto gjera???? Per arsyen se ky Dr Sheldrak jevgu po i meshon motivit se arabet e zbuluan per tregeti kurse evropianet vetem grabitje ari dhe jo per deshire explorimi, duke i nxjerre evropianet hajduter injorante; plus po na thote edhe se si qenkan ngaterruar evropianet mbi emrin e kontinentit, duke i nxjerre keshu evropianet budallenj truthare dhe jo te afte te zaptonin boten e tu vinin ermin qe i tekej (gje qe arabet s'e bene dot me pare dhe s'kane per ta bere ndonjehere).

  Artikull i lezetshem per tu lexuar...per ata qe kane qejf te tallen akoma me shume me jevgjit /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif
   
 6. nirvana_m

  nirvana_m Primus registratum

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  sceptic o shkrimi me i hajrit qe kam lexu nga ty.
  vazhdo keshtu
   
 7. boss

  boss Primus registratum

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  <div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: Sceptic</div><div class="ubbcode-body">arabet e zbuluan per tregeti kurse evropianet vetem grabitje ari dhe jo per deshire explorimi, duke i nxjerre evropianet hajduter injorante.
  </div></div>

  Pse nuk eshte e vertete se Evropianet qene grabitesa e hajduter ordinere? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/wink.gif
  nuk mund ta mohosh dot nje fakt te tille.
   
 8. superman

  superman Primus registratum

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Skeptik,me pelqen menyra jote argumentuese(pjesa dermuese,ne fakt deri ne ate pike kur shkrimi merr ngjyra paksa fyese)
  Sipas historianeve bashkekohore zbulimi i Amerikes nuk i perket asnje kombi ne vecanti.Duhet thene se qyteterimi arab ka luajtur rolin e saj ne strukturimin a Amerikes.
  Ne te njejten kohe evropianet pioniere te Amerikes ( duke u bazuar ne ditare dhe shtypin e dites evropian)kishin nje botekuptim imperial kundrejt vendasve te Amerikes.
  Perderisa Amerika qe ne eksplorim e siper me siguri qe kishte vend per manipulime,spekulime e "hajduter ordinere"(shqip,hajduter te rendomte)
   
 9. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Nuk ka asnje te dhene qe te kene qene arabet ne Amerike, para evropianeve. Kolombi kishte nje harte te amerikes me vete, por ate ka te ngjare qe ta kene bere vikinget. Ata kane qene ne amerike para botes se njohur, sepse akoma me pare kane qene eskimezet qe leviznin rregullisht midis te dy kontinenteve, Azise dhe Amerikes sikunder u quajt me vone.
   
 10. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Si t`ja bejme qe Tur Hajerdal me ekspediten e tij "Ra" kaloi Atlantikun me varkat me kallama te indigjenve te Amerikes Jugore? Pra nuk eshte e pamundur qe mos te jene europianet apo te famshmit arabe qe kane zbuluar Ameriken por indigjenet qe kane zbuluar Afriken dhe Europen bashke.
   
 11. atman

  atman Forumium maestatis

  Re: Zbulimi i Amerikës u bë nga arabët

  Mos po flasim per Atlantiden dhe une nuk po e kuptoj? Sepse eshte gjetur ne te gjitha anet e planetit nje shenje e perbashket, nje lloj labirinti qe te kujton trurin dhe kthinat e dredhat e tij, simbol qe nga an tjeter te kujton vete ndertimin e Atlantides. Kjo do te thote as me shume as me pak qe ndoshta njerezimi dikur e njihte tere planetin. Natyrisht duhet futur te ajo "dikur" per te pare sa e vertete eshte, deri sa te provohet njerezimi ka kohe. As me shume as me pak edhe literatura Rig Veda ka ne faqet e saj nenkuptime te tilla, te nje qyteterimi mjaft te zhvilluar aq sa, tejkalon shume here kete te sotmin e qe u zhduk per faj te njeriut dhe te luftes nukleare...Gjithçka e mundur...Ndoshta edhe parashikimi Maja, bazohet mbi kete gje, kushedi? Nisur nga fakti qe njohurite e Majave ne fushen e astronomise tejkalojne ato qe ka njeriu sot edhe kjo mund te jete e vertete. Dua te them se nje nga shpjegimet qe i behet parashikimeve te tyre nuk lidhet me nje apokalips, por me nje mundesi te dyte qe do t'i afrohet njerezimit sepse gjithe kete kohe jetoi ndeshkimin per te mesuar...per te nxene mend nga nje gabim i bere ne te kaluaren tone, qe nuk eshte gabimi tone, te e fundit...Gjithçka e mundur.
  Nuk po flasim as per Tor Hejerdalin dhe udhetimin e tij me Kon Tikin, i cili nenkupton mundesine qe popujt e kontinentit amerikan te kene udhetuar ne oqeanin Paqesor dhe te kene mbritur ne ishujt e Polinezise...jo, nuk jemi as ketu...sepse nuk jane popuj, por pak, shume pak ata qe mund ta kene bere kete udhetim duke ndjekur rrymat detare. Pak te shtyre nga pushtuesi qe i shfarosi, dhe duke studiuar mitet e gojdhenat, kemi nje emer tjeter Illo Tiki, njeriu i bardhe...kjo mund te vertetoje se dikur, kushedi kur, europiane ose (atlantidas) te kene qene ne ato treva...
  Po flasim per arabet. Ngulemi ketu, i mbajme kembet mbi toke. Nuk njihen si eksplorues. Mund te pyesja: - Me thoni nje zbulim gjeografik, nje ishull, kontinent, qe u perket meritave te tyre?
  Kjo merite eshte e lundertareve europiane dhe dihet shkaku.
  Arabet, historikisht dhe jo qe ne hapat e pare, kane lundruar perqark brigjeve te kontinentit aziatik dhe atyre europiane, qe ishin rruge tregetare ujore te njohura e te zbuluara para tyre, psh rruga e mendafshit dhe e arit, e lekureve, pellusheve, e gureve te çmuar, armeve, etj, ishin hapur nga kinezet ne lindje dhe europianet ne mesdhe e perqark brigjeve te atlantikut nga vete europianet, perfshi ketu nje rrip te shkurter te bregut veri -perendimor atlantikas afrikan.
  Tashme bejme nje pyetjen qe u jep fund hamendesive ose sorrollatje ne nje planet ku ka mbetur te ekspolorohet vetem qendra e tokes (edhe pse Zhyl Verni beri si beri shkoi) dhe thellesite e oqeaneve:
  - Perse nuk ishte e mundur te lundrohej permes oqeaneve?
  Pyetje qe mund t'i pergjigjesh me nje pyetje tjeter:
  - Perse ne hene njeriu shkoi, ne mos gaboj, me 1969 e jo me pare?
  Sepse nuk kishte mjete te tilla qe te perballonin lundrime te gjata e te rrezikeshme. Vetem kur portugezet e spanjollet ndertuan karavelen, anije e lehte, e shpejte, me tre ose kater direke e mbi te gjitha e afte te lundroje kunder eres, njeriu krijoi mjetin e duhur per udhetime te tilla te cilat niseshin nga deshira gjetur rruge te reja detare tregetare - ky ishte qellimi final, si pasoje do te lindete, kolonializmi.
  Ndaj thenia e dikujt ketu, se arabet vajten ne amerike dhe benin tregeti, tingellon si nje fantazi per orkester e marrezi.
   
 12. gangsterja

  gangsterja Primus registratum

  Ka ec shkenca,ca thu zotrote se e kan zbulu arabet.Nuk qenge ngritur mire,pa qejf me dukesh.Or,zotni e kane zbulu Kolumbianet te paret Kristofor Kolombi.
   

Shpërndajeni këtë faqe