Zhdukja e dinosaurëve, një fatkeqësi galaktike

Diskutime tek 'Mistere, Konspirime, Kuriozitete' filluar nga Solaris, 22 Sep 2016.

 1. Solaris

  Solaris Suadade... Anëtar i Shtabit

  Screen-Shot-2016-09-22-at-16.51.16-300x159.jpg

  Nëse asteroidi, që shkaktoi shfarosjen e dinosaurëve, do të kishte rënë pak milionë vite më parë apo pak më vonë, zvarranikët e mëdhenj sot do të popullonin tokën. A ka fatkeqësi më të madhe se të goditesh nga një asteroid kur lloji yt po jeton çastin më të keq të historisë? Kjo është fatkeqësi absolute, – shprehet Steve Brusate, nga Universiteti i Edinburgut. Sipas tij dinozaurët mund të kishin mbijetuar nëse objekti i rënë të kishtë mbërritur milionë vite më parë apo edhe më pas. Dinozaurët u ndodhën në mesin e një stuhie ngjarjesh, pikërisht kur ishin në momentin më delikat të evolucionit të tyre. Sipas studimit egzistojnë prova që disa lloje dinozaurësh po pësonin vdekje massive individësh pak para se asteroidi gjigand të godiste tokën. Niveli i detit po ngrihej shpejt dhe shpërthimet vullkanike po modifikonin klimën në nivel global. Po nëse asteroidi nuk do të godiste a do të zhdukeshin? Ekspertët thonë që jo. Nëse kjo dukuri do të ndodhte më herët apo më vonë në terma gjeologjikë, kriza e evolucionit për zvarranikët e mëdhenj nuk do të kishte qenë kaq vdekjeprurëse. “5 milonë vite më parë se të mbërrinte asteroidi ekosistemet në të cilin jetonin dinozaurët ishin më të stabilizuar, më të shumëllojshëm, baza e zinxhirit ushqimor ishte më e fortë dhe do të ishte e vështirë të zhdukeshin këto lloj speciesh”, pohon Brusate. – Nëse asteroidi do të kishte rënë miliona vite më vonë do të ishte rifituar kohë dhe dinozaurët do të kishin mundësi të mëdha mbijetese. Gjatë jetës së tyre zvarranikët kanë pasur ulje dhe ngritje, por gjithmonë ia kanë dalë”. Po nëse dinozaurët nuk do të ishin zhdukur? Ka të ngjarë, sipas Brusates, ne nuk do të ishim këtu. Zhdukja e zvarranikëve i hapi rrugë gjitarëve për tu rritur dhe zhvilluar. Vështirë për të bërë hipoteza, por përse ta përjashtojmë mundësinë se mund të ishin bërë më inteligjentë dhe ta dominonin planetin? Kjo është vetëm fantazi, por e sigurt është se pak lloje kanë qenë “fatkeqë planetarë” si dinozaurët.

  Burimi i informacionit ; Bota.al
   
  gurax likes this.
 2. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Pyetja qe duhet te shtrohet eshte nese ne si specie biologjike jetojme mbi siperfaqen sferike te tokes apo nen te.

  Perfytyroni nje filxhan caji. Ai eshte i permbysur mbi pjaten e vet dhe mbi te jetojne detet, oqeanet, malet, kodrinat, luginat dhe njerezit. Ai eshte i papermbysur dhe ne te jetojne te gjitha te siperpermendurat.

  Ne qofte se Toka do te ishte ne forme gjysem sfere e boshatisur atehere te diskutohet per nje asteroid qe beri vrima eshte budallallek. Te besh vrime ne vrime nuk ka kuptim.

  Si rrjedhoje, te bejme nje teori valide per zhdukjen e dinozaurve do te na duhej t'a mendonim token si gjysem sfere. Por ceshtja qendron ne faktin se harta boterore do te ishte komplet ndryshe. Gjithe toka do te ishte e perqendruar ne maje te sferes ne menyre qe te ishte mbi nivelin e detit. Ndryshe do te ishte e mbytur.

  Atehere cfare ka ndodhur. Nje asteroid ka bere vrima gjithandej ne toke, vrima te cilat jane mbushur me oqeane dhe dete. A eshte e mundur qe vrima qe ka bere dhe qe eshte ne mes te oqeanit te jete edhe ajo vrime prej se ciles duhet te kalojme per te mberritur ne anen tjeter?! Sigurisht qe po. Atehere eshte e mundur? Sigurisht qe jo. Trysnia e ujit eshte aq e larte sa qe nje trup fizik si ai i njeriut edhe pse me mjete moderne do te shperthente. Nje fenomen i tille eshte i ngjashem me gravitetin e larte. Sa me i larte graviteti aq edhe me i implodueshem njeriu. Kafsha qe perjeton gravitetin me te larte eshte gjarpri. Ai nuk ka kembe dhe terhiqet zvarre. Njeriu ka vetem dy pika kontakti me token. Dy shputat e kembes. Gjarpri ka gjithe trupin.

  Dinozoret megjithate kane lene trashegimtare. Ata jane zogjte.

  Trysnia, graviteti dhe magnetizmi jane forca te ngjashme.

  El
   
 3. Airbourne

  Airbourne Papirus rex

  Abstract

  The replacement of Neanderthals by Anatomically Modern Humans has typically been attributed to environmental pressure or a superiority of modern humans with respect to competition for resources. Here we present two independent models that suggest that no such heatedly debated factors might be needed to account for the demise of Neanderthals. Starting from the observation that Neanderthal populations already were small before the arrival of modern humans, the models implement three factors that conservation biology identifies as critical for a small population’s persistence, namely inbreeding, Allee effects and stochasticity. Our results indicate that the disappearance of Neanderthals might have resided in the smallness of their population(s) alone: even if they had been identical to modern humans in their cognitive, social and cultural traits, and even in the absence of inter-specific competition, Neanderthals faced a considerable risk of extinction. Furthermore, we suggest that if modern humans contributed to the demise of Neanderthals, that contribution might have had nothing to do with resource competition, but rather with how the incoming populations geographically restructured the resident populations, in a way that reinforced Allee effects, and the effects of inbreeding and stochasticity.  FAZIT.................Der Neandertaler hatte schlicht demografisches Pech,weil es im entscheidenden Augenblick einfach nicht genug von ihnen gab,ose per kohen ishin teper te pazhvilluar apo te ndershem.

  PS.....por teorite e konspiracionit nuk kane perfunduar.
  AproPO...flamurtaret i kane mbijetuar pushtimeve te shkinave te cdo LLOJI(kuptoni qe na kane VDEKUR apo ju kemi rruajtur DARET),dhe+ATAVE i shembin TERMETET me =LLAPE.

  AGRE apo TSCHYSS.
   
 4. Eléonoré

  Eléonoré Valoris scriptorum

  Nuk jane zhdukur JO. Mos qani per dinozoret.

  Ne Matrix-in vijues do te fus disa eshtra dinozoresh dhe debilat shkencetare te 6000 vjecarit vijues le te kruajne koken dhe koqet duke kerkuar provat se si u zhduken ata.

  Adea
   

Shpërndajeni këtë faqe