Zhvillimi ekonomik i Kines!

Diskutime tek 'Ekonomia & Biznesi Shqiptar' filluar nga komino, 12 Jun 2004.

 1. komino

  komino Valoris scriptorum

  Zhvillimi ekonomik i Kines!

  dikur shqiperia ka patur marredhenie te privilegjuara me kinen (ne fakt e ishim ne qe propozuam e mbeshtem hyrjen ne OKB te kines komuniste)

  sot lexova kete artikull ne www.shekull.com


  ------------
  Kina, 1.2 milionë dollarë për Bashkinë e Tiranës


  Shekulli

  Për mirëmbajtjen e infrastrukturës publike, pastrimin dhe larjen e rrugëve të kryeqytetit do të përdoren mjete kineze. Plot 1.2 milionë dollarë ka qenë vlera e 14 mjeteve dhuruar nga qeveria kineze në ndihmë të Bashkisë së Tiranës. Në listën e mjeteve të dhuruara bënin pjesë: 2 buldozerë, 2 ekskavatorë me rrota, 1 ekskavator, 3 ngarkues me rrota, 1 rul vibrues, 4 makina pastruese si dhe 1 makinë për pastrimin e kanalizimeve. Sipas kryebashkiakut Rama, këto mjete do të përdoren nga ndërmarrjet e Bashkisë së Tiranës për mirëmbajtjen e infrastrukturës publike të kryeqytetit. Në ceremoninë e dhurimit ishin të pranishëm edhe zëvendësministri i Ministrisë së Ekonomisë Luan Shahollari si dhe përfaqësues të Ministrisë së Punëve të Jashtme. Në fjalën e tij ambasadori kinez Tian Chang Chun ka vlerësuar miqësinë tradicionale që ekziston mes dy vendeve. “Ne i njohim vështirësitë që ka hasur Shqipëria në rrugën drejt zhvillimit”,- ka thënë ai. Mësohet se qeveria e Kinës deri tani ka ofruar si ndihmë për Shqipërinë një shumë prej rreth 10 milionë dollarësh.


  12/06/2004
  KATEGORIA: Sociale
  ---------------------

  po mendoj, cfare interesi strategjik mund te kete sot kina (thuhet se do te jete motori i ekonomise boterore) ne shqiperi!!!!!!!!!!!!
   
 2. OROSHI

  OROSHI Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  -gene-,mund te mesojme shume nga kinezet,1)si mund te shtohen shqiptaret ne gjitha trojet Etnike /pf/images/graemlins/laugh.gif ,jo seriozisht qe nga Kina mund te perfitojme shume,duke pas parasysh qe industria jone eshte e prodhimit Kinez eshte me se e domosdoshme te bashkepunojme me "vellezerit tane kineze" :thumbsup:
   
 3. vladimir

  vladimir Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  NE SHQIPETARET KEMI NJE PIK TE DOBET SE DUAM TE DIM GJITHCKA NGA TE TJERET JA PER SHEMBULLE THEMI PSE KINA NA NDIMON, /pf/images/graemlins/smile.gif POR NE DUHET TE MBAHEMI ME SHTETET QE NA NDIMOJN SI ITALIA,GERMANIA ETJ. UN DO TE THOJA ME ANGLIN POR KY SHTETE NUK TE NDIMON KUR SERIOZISHT,GJITHASHTU DHE GREQIA QE ESHTE NJE NGA SHTETET SABOTATORE TE SHQIPERIS DHE NJE SHTET I PA MESHIRSHEM KUNDER REFUGJATVE SHQIPETAR QE I TRAJTON ENDE SI SKLLEVER,DHE PRAP DISA NGA KRERET TAN EPERKRAHIN KET SHTETE TE NDYRE :eek: :confused: :eek: PRA KESHTU MBAHUNI ME SHTETET QE NA E DUAN TE MIREN /pf/images/graemlins/smile.gif . WE ARE ALBANIAN AND WE ARE IN THE MIDLE OF THE EUROPE PLEASE DO WORK HARD FOR IT TO BECOME MEMBER OF EUOPIAN UNION. :smash: :smash: :thumbsup:
   
 4. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Te japesh nje gjykim/opinion qe te qendroje ne kembe duhet qe:

  -Te jesh ne poses te nje informacioni te vertete
  -Informacioni ne fjale duhet te jete i mjaftueshem
  -Me pas nje kapacitet gjykues

  Tani,temes Kine-Shqiperi i pergjigjen drejperdrejt vetem ata qe jane ne kontakt istitucional me kinezet(autoritet).

  Ne,ndoshta mund te jemi ne gjendje me thene kush eshte Kina ne aspektin politik,ekonomik dhe politika e saj jashtme.

  Ne aspektin politik jane akoma kumuniste(dihet) ose te centralizuar dhe bejne shume mire qe mbajne regjimin(me tolerant).Pse?
  Imagjinoni te behet nje hapje ose ndrim sistemi si ne vendet e lindjes = kaos total(1 mld e 300 mil popull :shrug: ).Nje personalitet kinez thoshte qe -nuk duam te ndodhe si ajo qe ndodhi ne ish-BS-.Patjeter qe do hyje demokracia edhe ne polike dhe nuk nevojiten sugjerimet e z.Sali mbi te drejtat e njeriut ne Kine.

  Kinezet DEMOKRACINE e kane filluar nga EKONOMIA
  (Do te me kishte pelqyer edhe per Shqiperine nje gje e tille).

  Po thith kapitale nga gjithe bota,investime(te brendshme e te huaja) gjiganteske ne sektoret vitale te ekonomise,ka nje ritje te GDP-se keto 10 vitet e fundit reth 8-10 % ne vit,ka nje surplus te bilances tregtare reth 140 mld $.Parashikohet ne 20-30 vjetet e ardhshme te jete nje potence ne gjithe aspektet.

  Diçka reth ekonomise aktuale:
  Eshte nji çik si teper e "droguar" nga politika monetare.BQ kineze posedon 430 mld US$ rezerva valutore qe i blen edhe nga bankat sekondare ne kembim te monedhes se brendshme per me e mbajt te zhvleresuar kete te fundit,propensioni i kursimeve eshte reth 40%,ka nje sistem bankar/financiar te brishte,bankat filtrojne dobet kreditin e si rjedhim eshte ne rruge e siper krijimi nje flluske financiare e inflacion prekupues.

  Per Shqiperine.......Kina.....!!!!!!

  Me kujtohet gjate luftes se Kosoves Kina ishte partnere besnike e Beogradit.......pastaj, edhe nuk ka shume kujtime te bukura nga Shqiperia....
  Interes gjeografik????!!!!!

  Sot, Kines i interesojne tregje per export,dhe me thith kapitale per investime ne vend.

  Dua te kujtoj qe Kines(edhe individit kinez) i mungon ai sensi i UNIT e nuk mendoj qe do jete ne gjendje me terheq kordat e politikes nderkombetare.

  Duhet theksuar qe sot, edhe konsumatoret jashte Kines po perfitojne(çmim/kosto e ulet) nga efekti boom kinez.

  Atje po zhvillohet "lufta e yjeve":grataçelle,grat..........jane ndetuar ne 10 vjet sa ka ndertuar Amerika ne 30 vjet.

  Kam reth dy vjet qe ndjek me nje sy te veçante(nel mio piccolo) ekonomine kineze

  Interesant ky siti ne shqip!

  http://al.chinabroadcast.cn/
   
 5. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  kina po zhvillohet ne korriz te atyre miliona personave qe paguhen me 20 euro ne muaj.
  thjesht ..... nuk me pelqen ky model zhvillimi qe nuk ve ne qender njeriun me nevojat e tij baze e pastaj te tjerat.
  sa per shqiperine-interessa , duan ti fusin hundet edhe ne evrope kur shqiperia te bej pjese ne ke komunitet.
   
 6. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Politika qe po ndjekin,per rethanat ne cilat ndodhen,eshte optimale.
  Pikerisht kane filluar me ekonomine qe individi te adoptohet me sistemin e ekonomise se tregut ne menyre graduale dhe pa kriza te forta ekonomike/sociale.

  Kuriozitet:sot Kina numeron 150.000.000 milionere.

  Si thuhet knej nga Italia "Roma nuk u ndertua ne nje dite"
   
 7. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  problemi eshte se ne kurriz te kujt eshte po behet ky zhvillim.
  pastaj ........ jam kurjoz kush i fiton tenderat ne kine , sigurisht ata qe jane afer Partise komuniste.
  po nqs se ke ndonje gje kunder ketyre tender-dhenesve ku mund te shkosh te ankohesh??
  jam i idese se ta presin vesin , po llape ndonje gje kunder.
  hm........ nuk me pelqen shume ky kapitalizmi kinez :smash: .
   
 8. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  sistemi kinez sot quhet SOCIALIZEM TREGU

  ka rreth nje muaj qe kane liberalizuar sistemin tregtar duke lejuar te huajt te shesin drejtperdrejt te kine (me pare ishte e drejte vetem e disa shoqerive kineze)

  persa i perket shqiperise
  kina pretendon te kthehet ne nje superfuqi ekonomike e ushtarake ne vitet e ardhshme. Nga shqiperia kerkon ate qe kerkonte edhe heren e funti qe ishte nga keto ane (mbase) - NJE BAZE LOGJISTIKE PER NE EUROPE (fillimisht tregjet) qe te kushtoje relativisht pak.
   
 9. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  eshte mire te rrime larg atyre , e ardhmja jone eshte ne bashkesine europiane.
  lemozhat e kinezve i bejne keq vetem imazhit te shqiperise.
  bamirsat kinez le te shkojne e te ndihmojne "vellezerit " koreano-verior qe po vdesin per buke.
  duhet ta mbyllim me lindjen , e ti kthejme syte nga perendon dielli , te integrohemi ne UE duke i marre te mirat edhe te jemi te zgjuar qe te mos na e "fusin" , si psh duke na kthyer ne kazan plehrash /pf/images/graemlins/laugh.gif
  rruga jone e te ardhmes eshte e qarte, me e qarte se kaq.... :shrug:
   
 10. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  sa pak larg qe po sheh!

  vendet europiane po bjene gare per te patur raporte te privilegjaura me kinen
  ti i ve shkelmin diskutimit sikur te kesh nje sfere magjike qe te thote te besh keshtu

  Askush nuk tha te heqim breket e ti japim.... kinezit
  Nese ka ndonje mundesi perfitim per ne atehere te mendojme si shfytezohet.

  Nuk e hapa tek politika por tek ekonomia kete teme
   
 11. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Askush nuk tha te heqim breket e ti japim.... kinezit :eek:
  Nese ka ndonje mundesi perfitim per ne atehere te mendojme si shfytezohet :tipsy:
  ----------------

  pse debil eshte ai kinez qe vjen nga mijra km larg e te te ndihmoje ty me makineri pa patur asgje ne shperblim.
  ingenuita pura

  merru , merru me kinezet se do ja shikoni hajrin.


  ps. nuk kemi nevoje te kopjojme shtetet e tjera qe i tturen kines , sepse gjerat me beso jane krejt ndryshe midis nesh e atyre.
   
 12. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Duke pare qe ekonomia kinese eshte "e denuar" te rritet me shifra qe te fusin friken dhe potencialin njerezor qe kane, strategjia e vendeve te perendimit(e jo vetem) eshte:

  -Jo kundra Kines, por brenda Kines.

  Imagjinoni nqs do fusnit nje produkt ne Kine se çfare potenciali te brendshem tregu ka,pastaj delokalizimi i prodhimit te multinacionaleve,kompanive te mesme e te vogla te huaja, me nje kosto prodhimi e me nje produktivitet shume fitimprures e qe kthen flukset e kapitaleve ne vendet e tyre.

  Duam GLOBALIZIMIN, duhet t'a pranojme me vantazhe e svantazhe.
  Bota punon me nje ritem shume te shpejte,nje kompeticion i hapur global, NE(edhe pse te vegjel).........ç'po bejme me qene ne loje?

  Mendoj qe duhet te shihemi brenda vetes,me vene ne pune potencialin qe posedojme ne aspektin pozitiv e bashkohor,aty eshte suksesi(edhe deshtimi deri tani),brenda vetes.

  E shoh shume zhgenjyes kete "mentalitetin" duke pritur nga USA,BE.......me pelqen jo duke u zgjatur doren,por duke u dhene doren si partnere(edhe pse te vegjel).

  Nje bashkepunim me Kinen ne ekonomi,pa vene ne krize maredheniet me BE(e nuk shoh pse) e shoh shume pozitiv.
   
 13. zog

  zog Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  po mir mer loqe po çlidhje kane keto dokrat tuaja me kete lajmin ketu (1.2 milion dollare ndihme dhene bashkise tiranes), ket s'kuptoj.

  a i kini la gjysllyqet ere....
   
 14. Leopardii

  Leopardii Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Imagjinoni nqs do fusnit nje produkt ne Kine se çfare potenciali te brendshem tregu ka :eek: ,.....
  -------------------

  une di qe kina eshte nje vend eksportues me bilanc comercial ne surplus , ndersa ne jemi nje vend komplet i kundert ku importojme edhe barin e thate.
  mos eshte ky motivi qe kina i afrohet shqiperise me ndihma nga ato qe hapesi i temes na ka postuar??
  per te mos folur per prospektiven e kines kur te ket nje vend aleat ne gjirin e evropes se bashkuar.
  behet fjale per nje merkate prej 500 milion banor evropian ku malli e capitali leviz pa asnje barriere, edhe ku PBB/koke eshte 10 here me e madhe se e kines .
  torta eshte e madhe , edhe kinezet duan nje cope , edhe ku shkojne , pikerisht tek mikja e tyre e dikurshme qe kane ne evrope ,dmth shqiperia.
  mua nuk me pelqejne keto "dhurata" te kines , se ne baz te parimit qe asnje nuk te fal kot , dicka ata kineze kane menduar atje ne pekin kur e bene kete ofert.
  apo mendon se kinezet bejne humanizem me shqiptaret edhe u munduan deri ketu , duke cuar mallra e makineri 2 muaj me anije??
  mua kjo puna e 1.2 milion dollar "dhurata kineze " mi puzza.
  ky eshte mendimi im.
   
 15. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  nuk arrij ta kuptoj as per se largu kete mentalitetin tend te mbyllur leopardi :shrug:

  Ti mbyllesh vetes keshtu cdo mundesi pa arritur deri tek propozimet

  pse?????????????!!!!!!!!!!!!!!!

  nuk po te marr vesh ku e ke hallin

  askush nuk vjen kot (as amerika apo be)
  na takon ne te vleresojme dhe kjo nuk do te thote se nje opsion eliminon tjetrin :shrug:

  Kina mund te kete nevoje per nje "spin-off" qe i jep mundesine te jete prane europes
  Ne kemi nevoje per zhvillim qe te rrisim fuqine kortaktuese me europen.

  Pse te hedhim poshte kete mundesi (nese vertet na ofrohet - ne nuk mjaftojne 1.2 milion dollare per te arritur ne kete perfundim)???????????!!!!!!!!!

  Hape pak mendjen
   
 16. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  nga www.balcani2005.it


  Marginalizzazione russa, presenza cinese
  Nei prossimi cinque anni la Russia continuerà ad avere interessi geopolitici nei confronti dei Balcani e per questo tenterà di evitare la marginalizzazione. Il suo ruolo dipenderà in larga misura dai passati errori di Eltsin e dalle trasformazioni interne che avverranno nel prossimo futuro. Tuttavia, l’influenza russa si andrà con il tempo ridimensionando, attestandosi soprattutto nel sostegno politico all’enclave serba e riducendosi nel sostegno finanziario. Infatti, pur continuando ad essere legata alla Serbia da interessi strategici, la Russia, a causa dei problemi interni, non interverrà nel processo di ricostruzione economica. In tale ambito sarà presente invece la Cina, seppure con il suo stile tradizionale di politica estera, assai cauto. Non vi saranno massicci supporti alla Serbia in termini di manodopera specializzata ma, tramite gli interventi per la ricostruzione, la Cina otterrà l'importante risultato di metter piede in Europa.
   
 17. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Vice Minister of Foreign Affairs Dai Bingguo Meets with Katllani, Advisor on Foreign Affairs to President of Albania  On March 30, 2004, Dai Bingguo, Vice Minister of Foreign Affairs of China, met with Katllani, visiting Advisor on Foreign Affairs to President of Albania, at the office building of the Chinese Foreign Ministry. The two sides made positive remarks on China-Albania friendship that has remained strong through thicks and thins over the years and on the rapid development of bilateral relations between the two countries in recent years. They reiterated that it is in line with the common aspiration of the two peoples and the fundamental interests of the two countries to further expand their traditional friendly relations in the context of changed situations, expressing willingness to work together to actively promote the comprehensive development of bilateral relations between the two countries. Vice Minister Dai briefed Katllani on the current situation across the Taiwan Straits and expounded China's principled stance on the Taiwan issue. Katllani reaffirmed that Albania would adhere to the one-China principle as always and continue to support China's reunification cause. This is a consistent guideline of Albania and will never change. Katllani highly complimented the huge achievements that China had scored in recent years and believed that Albania should learn from the experience of China in this regard.
   
 18. leo110

  leo110 Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Zog!
  Bukur,bukur!
  Ekzistojne persona qe kerkojne qe si pershendetje t'u thuash "une te bej nonen,motren...." dhe reagimi i tyre do te jete ne njeren nga opsionet e meposhtme:

  1-'tjeta plako,mire!( mendojne,i paska te ronda......ky)
  ose
  2-kujt i thu ashù ti mor........une te shpoj ballin.......paaauuuuuu......por nderkohe harron qe edhe vete eshte prej mishi, e jo prej hekuri.... keshtù qe......nje tjeter paaauuuuuu......mbyllen perdet,ndizen dritat,tragjedia mbaroi.Kush fitoi?Si gjithmone nje i trete,Kina(meqe aty ishte debati).
  Muhabet halabakesh,ulerime fare eee....(po ligjin e harruat.....?)
  ose
  3-Indiferent fare!

  Do te thoni ju,po mos harxho fryme(kudo qe shkruan nuk ben ndryshe....).
  Ndoshta keni te drejte!

  Pyetet nga hapesi i temes:
  po mendoj, cfare interesi strategjik mund te kete sot Kina (thuhet se do te jete motori i ekonomise boterore) ne shqiperi!!!!!!!!!!!!
  1.2 mil$ jane diçka qesharake, po nje sinjal qe te ben te reflektosh per nje opurtunitet ne te ardhmen, dhe per me vleresuar nje gje te tille, duhet te dish se me ke ke te besh ose te kapesh muhabetin per trungu e jo per gjethesh.

  ------------------------------------------------------------------------------------------ ------------------------------------------------------------------------------------------ -----------------
  Leopard.
  Penetrimi ne tregun kines u referohej vendeve perendimore,ate qe kane filluar te bejne konkretisht dhe e kane nisur me shume per vetembrojtje nga konkorrence e pameshirshme e produkteve kineze,besoj qe e di shume bukur qe nje nder shkaqet e krizes industriale italine e jo vetem,jane produktet identike kineze me çmime pertoke.Nqs Kina bilancen e ka ne surplus,dihet,ky eshte motiv i plote per perendimin qe mos rrije me be sehir meqe i ofrohet te hyje ne Kine.Tregu kinez ka filluar te thithe produktet perendimore(jo vetem te prodhuara ne vend nga shoqerite e huaja)por edhe te importuara(kot nje shembull simbolik, per 2004 jane prenotuar 70 Ferrari me nje çmim 70% me larte se ne Evrope).

  E bukura eshte qe, te parashikosh nje event, nje opurtunetet, me qene ne vendin e duhur,ne momentin e duhur dhe ne lartesine e duhur per aq peshe qe kemi te optimizozh ate qe te ofrohet.

  Ne fund,do te thoni ju, na thuaj diçka konkrete mbi Kine-Shqiperi!

  Eshte e kote te qellosh kot ne ajer pa nje informacion konkret e kredibel.
   
 19. komino

  komino Valoris scriptorum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  ketu ne padova (ne fakultetin ekonomik) kete vit shume tema te tezave te provemit perfundimtar ishin mbi kinen (kot per sport)

  e nisa nga ndihma sepse mua aty me erdhi ky imput (duhet te me kish ardhru me pare)

  informacione kemi pak por - PER KETE SHERBEJNE FORUMET /pf/images/graemlins/wink.gif

  kush ka inforamcion e ndan me te tjeret (nese nuk eshte strategjik kuptohet /pf/images/graemlins/laugh.gif )
   
 20. genti

  genti Primus registratum

  Re: interesat e kines ne shqiperi

  Kjo puna e kines eshte pak intriguese por sidoqofte nuk besoj se ka te bej me interesa ekonomike, kjo per mendimin tim ka te beje drejt-perdrejt me ceshtjen e Taiwanit.
  Me kujtohet nje shkrim i Nikolle Lesit te Kohajone kur tregonte per nje vizite te nje delegacjoni ku si kryetar i shoqates Taiwan-Shqiperi ishte ftuar edhe Nikolle Lesi dhe nder te tjera tha se Taiwani kishte si propozim te bente nje investim rreth 1 miljard $ ne shqiperi ne kembim te votes sone ne njohjen e tij si shtet sovran, dhe ky investim do te ishte celja e nje fabrike ne durres per prodhim micro-chip-ash.

  Dhe ishte Fatos Nano i cili mbasi kishte marre nje telefonate nga Pekini i urdheroi deputetet e delegacjonit te ktheheshin urgjentisht per ne Shqiperi.

  Me beri pershtypje edhe vizita e Berishes ne kine gati nje muaj mbas vites se bere nga ministri i puneve te jashme Kastriot Islami, Kina si duket eshte duke i luajtur te gjitha kartat qe te siguroje nje mbeshtetje te sigurte nga politika jone e jashtme edhe me nderrimin e partive ne pushtet.
  Por sidoqofte ne fund fare eshte Amerika ajo qe vendos, po ti shterngoje nje here ajo dhembet si mendoni ju... si do veprojne keta politikanet camarroke qe kemi ne /pf/images/graemlins/wink.gif
   

Shpërndajeni këtë faqe