Zonja Bovari !!!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Smoky_Angel, 31 Oct 2005.

1. fjoralba

fjoralba Guest

2. Holland2010

Holland2010 Anëtar aktiv

Shume liber i bukur...E kam lexuar ne gjimnza nga viti i dyte ne mos gaboj..gjithsesi duhet thene qe ishte pak KU-CKE zonja Bovari ...:)
  3. Al-Punk

Al-Punk Lurk Moar

Nuk i njihke mire femrat me duket :)
  4. Holland2010

Holland2010 Anëtar aktiv

Mire mo Mandi ishte shume KU_CKE atehere. thjehst nuk doja te dekurajoja enderrimtaret...:)
  5. Kondrapedali

Kondrapedali Kondrapedali Anëtar i Shtabit

Nuk egzistojnë KU_ÇKAT, vetëm ata që janë mendjembyllur ....

Të ëndërrosh e të kërkosh përmbushjen e ëndrrës në realitetin ku jetonte Mme. Bovari (apo edhe në të sotmin) është fatalitet. Kjo për arsyen e thjeshtë se ëndrrat nuk mund t'i ndash me të tjerë, ato janë personale. Gjurmimi i ëndrrave ka çuar në humbjen e shumë "shpirtrave të mëdhej", qofshin meshkuj a femra. Kjo nuk do të thotë që ëndrrat nuk duhen gjurmuar e aq më pak që nuk duhet të ëndërrojmë por, duhet të jemi koshientë për realitetin ku jetojmë e të mundohemi të bashkandjisim ëndrrën me realitetin. Kur kjo nuk ndodh, atëherë fataliteti instalohet dhe asgjë nuk është më përmbushëse, e bukur, e vlafshme për ta jetuar. Si pasojë, edhe jeta nuk vlen më të jetohet.
    Mendoj se kjo është edhe Mme. Bovari!
  6. Ather do te thoja qe shume pak e paskan kuptuar kush ishte Ema ne te vertet dhe cfar mesazhi jep Floberi nepermjet ketij personazhi kaq tip si ajo
  7. andi meta

andi meta Guest

8. rikima

rikima Anëtar aktiv

Mbaje mend qe e bleva librin me shune qejf,fillova ta lexoja po nuk shtyhej fare boring pastaj kur arrita te kuptoja personazhin e Emes u cmenda fare dhe e lashe pergjysem.Ema eshte vetem nje enderrimtare qe nuk e kuptonte sa me fat ishte.Ka gra qe keqtrajtoheshin vuanin urine ne kohen per te cilin flet libri.Ema ishte vetem nje e llastuar e papergjejshme jo e ndergjejshme dhe pa respekt ndaj vetes thjesht mazokiste.Ndonese jam femer nuk ndiej asnje pike solidariteti ndaj saj asnje nje turp per gjinine femerore dhe sdua te besoj qe ka femra te tilla do ishte e papranueshme.Si mund te dashurosh dike aq shume sic donte ajo dashnorin dhe te mos duash veten thjesht pa sens.Nejse fajin se ka ajo po Gustavi qe ka krijuar nje personazhe te tille pse nuk shkruajti per meshkujt qe tradhetonin dhe gjenin menyra nga me skandalozet per tu kenaqur ne ate periudhe ahh ja pse kishte me shumice ndersa si Ema max 3 ishin.Mund te jete bestseller por une se vleresoj aspak personazhe pa shtylle kurrizore.

Shpërndajeni këtë faqe