Zonja Bovari !!!

Diskutime tek 'Letërsia' filluar nga Smoky_Angel, 31 Oct 2005.

1. fjoralba

fjoralba Guest

2. Holland2010

Holland2010 Anëtar aktiv

Shume liber i bukur...E kam lexuar ne gjimnza nga viti i dyte ne mos gaboj..gjithsesi duhet thene qe ishte pak KU-CKE zonja Bovari ...:)
  3. StillMandi

StillMandi i fresket

Nuk i njihke mire femrat me duket :)
  4. Holland2010

Holland2010 Anëtar aktiv

Mire mo Mandi ishte shume KU_CKE atehere. thjehst nuk doja te dekurajoja enderrimtaret...:)
  5. Kondrapedali

Kondrapedali Kondrapedali Staff Member

Nuk egzistojnë KU_ÇKAT, vetëm ata që janë mendjembyllur ....

Të ëndërrosh e të kërkosh përmbushjen e ëndrrës në realitetin ku jetonte Mme. Bovari (apo edhe në të sotmin) është fatalitet. Kjo për arsyen e thjeshtë se ëndrrat nuk mund t'i ndash me të tjerë, ato janë personale. Gjurmimi i ëndrrave ka çuar në humbjen e shumë "shpirtrave të mëdhej", qofshin meshkuj a femra. Kjo nuk do të thotë që ëndrrat nuk duhen gjurmuar e aq më pak që nuk duhet të ëndërrojmë por, duhet të jemi koshientë për realitetin ku jetojmë e të mundohemi të bashkandjisim ëndrrën me realitetin. Kur kjo nuk ndodh, atëherë fataliteti instalohet dhe asgjë nuk është më përmbushëse, e bukur, e vlafshme për ta jetuar. Si pasojë, edhe jeta nuk vlen më të jetohet.
    Mendoj se kjo është edhe Mme. Bovari!
  6. Ather do te thoja qe shume pak e paskan kuptuar kush ishte Ema ne te vertet dhe cfar mesazhi jep Floberi nepermjet ketij personazhi kaq tip si ajo
  7. andi meta

andi meta Guest

Share This Page