Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga S6T6N6, 23 Nov 2005.

 1. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  ti lexo shkrimin tim prape ,e pastaj do e lexoj un historine. /pf/images/graemlins/smile.gif
   
 2. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Per sa i perket depresionit,eshte e vertete qe ne vendet nordike ka depresion. Ka sepse keta e thone realitetin ashtu sic eshte ndersa ti me flet per ato vende "te zhvilluara" ku nuk e njohin fjalen depresion,ku nuk egziston asnje person te shkoj e te mari kontakt me psikologun dhe ti keto vende i quan pa probleme depresive.
  Nese ne keto vende do te behej nje sondazh per problemet qe kane, te cilat jane te pa krahasueshme ne raport me vendet nordike,do te dinte se keto vende do te rradhiteshin nga vendet me problematike ne bote.
  Nuk dua ti mar nje per nje cilat jane problemet sepse i kemi trajtuar dhe me larte po megjithate une nuk dua te mbush mendjen tende,shyqyr atehere qe vendet nordike paskan cfare te mesokan nga keto vende.
  Une per vete si person respektoj cdo lloj feje por ky eshte thjeshte nje respekt dhe nuk do te thote qe une ta shikoj zhvillimin e shoqerise te lidhur me fene. Feja lindi ne nje kohe kur popujt kishin nevoje per rregulla dhe ligje qe shoqeria te funksiononte. Po keto i perkasin koheve te meparshme.
  Shiko pak sa thelle je futur,kur ti e shikoke akoma funksionimin e shoqerise me ato rregulla qe funksiononte 2000 vjet perpara.
  Fete ne te ardhmen do te jene thjesht nje simbol per njerezimin dhe kete do ta bejne njerezit qe shikojne perpara jo ata qe shohin mbrapa si puna jote.

  [/ QUOTE ]

  gloria ti vazhdo ec para me shikimin e nje 'qorri' se do arrish sukses.

  ndersa un i mjeri po ngushellohem me thenien aq te lavdishme te historianeve.

  ''dig the past,therefore you can find an answer for the future''

  nuk pres qe ta kuptosh jo.
   
 3. Kondrapedali

  Kondrapedali Kondrapedali

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  Sa mir që ka një të ndriçuar në mesin tonë.

  Lexo o ushkur lexo e më pas mundohu të mendosh. E kur të lexosh mos merr mashën që të nxjerrësh veç gështenjat e pjekme.
   
 4. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Sa mir që ka një të ndriçuar në mesin tonë.

  Lexo o ushkur lexo e më pas mundohu të mendosh. E kur të lexosh mos merr mashën që të nxjerrësh veç gështenjat e pjekme.

  [/ QUOTE ]

  cpate o qyq? si te erdhi?--nejse se me ty jam mesuar un /pf/images/graemlins/laugh.gif
  aq di ,aq ben /pf/images/graemlins/smash.gif
   
 5. S6T6N6

  S6T6N6 Forumium maestatis

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  ...

  Edituar per ofendime personale.
   
 6. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  ....
   
 7. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  ...
   
 8. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  Po pse mo Vinny moralin monoteizmi e shpiku mor njeri? Flijimi i njerezve s`eshte praktikuar qindra vjet para Krishtit mor njeri. Atehere kur as cifutet s`ishin monoteista (se kishin dy perendi). Kurse mosbarazia,imoraliteti etj etj ekzistojne edhe sot dhe sidomos ne ato vendet arabe qe kane nje sulltan multimiliarder dhe nje popull qe ha rere tere jeten. Pastaj cfare ka me imorale prostitucioni grek/romak nga haremet e sulltaneve dhe emireve arabe? Ahhh po arabet zbatojne TREDHJEN per rojet grave. Shembull ideal per moralin dhe respektin ndaj njerezve. Apo do flasim qe femra ka qene e sulmuar ne vendet e krishtera (monoteiste) dhe akoma s`ka te drejte vote ne ca shtete arabe.
  Dhe pastaj me krahason vendet nordike (qe jane koke e kembe ateiste se s`kane dashur t`ja dine ndonjehere per fe) me vendet arabe ku deri para ca vjetesh te krishtereve u pritej koka dhe ku edhe sot nderrimi i fese denohet me vdekje.
  Nejse varja.
   
 9. Bamir Topi

  Bamir Topi Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  Ca thua moj Gloria! Kur kam folur une ne kete teme ti nuk e dije ca ishte interneti... Nejse lexo cik titullin e temes:"Zoti cka qene ceshte dhe cdo te behet...". Kjo teme ben fjale per zotin ne mendjet e njerezve(te pakten keshtu e kuptoj une). Feja ne nje fare menyre njehsohet me zotin por ashtu sic tha dikush me lart feja eshte politike ndersa zoti eshte ideal,utopi(i paaritshem). Feja i ka sjelle plot te mira dhe plot te keqija njerezimit keshtu qe konsiderohet faktor pozitiv(ndonese mua si ateist nuk me pelqen si ide) sepse sjell perparim. mesjeta e hedh poshte kete por vetem mesjeta. Besimi ka shume gjera te mira dhe shume te keqia(dhe ketu flasim per minifene pra zoti ne mendjen e nje njeriu). Nje dite kur te rritesh ti do ta kuptosh kete gje. oki?????
   
 10. karamel

  karamel Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  Ceshtjen mbi ekzistencen e nje Zoti dhe konsekuencat qe kjo implikon, e bashkengjis me te njejtat ne lidhje me atomin. Dihet qe nje atom perbehet nga berthama dhe electronet perqark. Sot stereokimia ka kontribuar shume ne njohjen me te thelle te materies, te molekulave in/ &amp; organike, hybridation-et, trajectoriet e elektroneve etc,por perseri keto njohuri mbeten te limituara. Edhe pse ekzistenca e electronit eshte nje evidence, aktualisht asnje kimist nuk eshte i afte te propozoi ekuacione te cilat llogarisin shpejtesin dhe pozicionin e nje electroni ne nje pike te caktuar.
  Duke i pare gjerat me syrin e nje materialisteje te moderuar, personalisht e marr rrezikun ta ve ne dyshim ekzistencen e Tij..
   
 11. The_Meditator

  The_Meditator Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  </font><blockquote><font class="small">Citim:</font><hr />
  Po pse mo Vinny moralin monoteizmi e shpiku mor njeri? Flijimi i njerezve s`eshte praktikuar qindra vjet para Krishtit mor njeri. Atehere kur as cifutet s`ishin monoteista (se kishin dy perendi). Kurse mosbarazia,imoraliteti etj etj ekzistojne edhe sot dhe sidomos ne ato vendet arabe qe kane nje sulltan multimiliarder dhe nje popull qe ha rere tere jeten. Pastaj cfare ka me imorale prostitucioni grek/romak nga haremet e sulltaneve dhe emireve arabe? Ahhh po arabet zbatojne TREDHJEN per rojet grave. Shembull ideal per moralin dhe respektin ndaj njerezve. Apo do flasim qe femra ka qene e sulmuar ne vendet e krishtera (monoteiste) dhe akoma s`ka te drejte vote ne ca shtete arabe.
  Dhe pastaj me krahason vendet nordike (qe jane koke e kembe ateiste se s`kane dashur t`ja dine ndonjehere per fe) me vendet arabe ku deri para ca vjetesh te krishtereve u pritej koka dhe ku edhe sot nderrimi i fese denohet me vdekje.
  Nejse varja.

  [/ QUOTE ]

  euaaa jimmo.ti njeher sja ke haberin sa i lashte esht monoteismi ,e jo me dava te konceptosh rendesine e tij ne nje shoqeri civile.vjen akoma ketu me baladat e kurbinit dhe me tredhjen e burrave si argument kundra vendeve qe kan praktikuar monoteismin. pika ty qe ste bie more cun i mbare /pf/images/graemlins/smash.gif /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 12. jimmy84

  jimmy84 Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  Po pse ben parashikime mbi njohurite e te tjereve mor njeri? Po Balada e Kurbinit nuk flet mer eunuket, eshte tjeter muhabet ai i balades. Po normale kritikat nuk pranohen ne fete monoteiste absolutiste /pf/images/graemlins/laugh.gif
   
 13. Gysi

  Gysi Primus registratum

  Re: Zoti, cka qene, ceshte dhe cdo te behet?

  Kush ta tha ty qe kritikat nuk pranohen?
  Sa kollaj qe arrini ne perfundime!!!!!!
   
 14. -Zana-

  -Zana- e...Thjeshte

  Ka qene Imagjinate, eshte po imagjinate... se c'do behet ja leme kohes. lol
   
  joetisti_ likes this.
 15. Dreamer

  Dreamer Under the Dome

  e ke myt :D
   
 16. Narkomane

  Narkomane Valoris scriptorum

  Ishte njoni qe u hodh n'det me shpresen qe do vij zoti t'a shpetoje.

  Kalon nje peshkarexhe dhe i thote hajde hyp te te ndihmojme ne?
  Njeriu: Jo flm ,se do vij zoti t'me shpetoje.

  Kalon prap nje varke tjeter ,dhe i thone a do ndihme?
  Njeriu: Jo flm se do vije zoti t'me shpetoje.

  Kalon dhe nje e fundit dhe i thote po te njejten gje.
  Njeriu: Jo flm se do vije zoti t'me shpetoje.

  Si perfundim pasi nejti shume kohe ne uje ,dhe ishte gati te mbytej ,bertiti me te madhe dhe tha qe kot paskam shpresu se zoti nuk ekziston. N'fakt zoti ja coi 3 varka per t'a shpetu por njeriu kerkoi ta takonte personalisht .lol gje e pamundur.

  Kshu dhe puna ksaj temes. Rendesi ka qe seicilit prej nesh i eshte gjendur prane ne dite te veshtira. Pjesa tjeter , cka qene , c'eshte dhe cdo behet ,pak rendesi ka.
   
  joetisti_ likes this.
 17. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  Nje mendim i pranuar, pastaj nje mendim i dyshuar, tani s'eshte me as mendim. Por mund te jete me vone me shume se nje mendim.
   
 18. Ciarli

  Ciarli Forumium praecox

  zoti, taman taman eshte nje predator i tmerrshem i lindjeve, me koken si qen stani dhe llogjike te tille dhe nuk ka asnje lidhje me lajmet qe navine nga aktiviteti i alieneve(engjejve) ne toke dhe me Lordin e tyre.
   
 19. Sahit Rexhepi Keca

  Sahit Rexhepi Keca Valoris scriptorum

  nuk duhet te flasim per ekzistencen ose ekzistimin e zotit,por vetem duhet te besojm dhe te veprojm per te mren e tone familjes dhe shoqeris dhe ne fund gjdo njeri do te shperblehet ose ndeshkohet per veprat e tije te mira ose te keqija,,,,,
   
  Seyfert likes this.
 20. Seyfert

  Seyfert Valoris scriptorum

  1. Ka qene mit.
  2. Eshte mit.
  3. Do jete mit.

  Perfundimisht mendoj se nje qenie e mbinatyrshme i duhet njerzimit, por nese ai ekziston per kete dyshoj. Mendoni te vertetohet qe nuk ka zot cdo te ndodhte ne bote. Thjesht pasojat nuk arrij ti imagjinoj.
   

Shpërndajeni këtë faqe