Zoti-Hipoteze e vjeteruar

Diskutime tek 'Hapësira filozofike' filluar nga Mortal, 12 May 2007.

 1. Mortal

  Mortal Guest

  Zoti-Hipoteze e vjeteruar

  Pa dashur te mos respektoj besimtaret kjo teme ka te beje me teper me nje hipoteze qe disa profesore Franceze hodhen ne 1880. Ata ngriten nje moral laik duke e quajtur Zotin nje hipoteze te panevojshme, qe nuk duhet marre plotesish parasysh, por qe nje shoqeri te funksionoje ne perfeksionim duhet qe disa gjera ti marre dhe ti konsideroje si a priori si psh: te qenurit i ndershem, te mos genjyerit, te mos vjedhurit, te mos rrafurit e gruas, te berit te femijeve...etj. Detyra jone ne kete rast ka te beje me "mbushjen e mendjes dhe vertetimin qe keto vlera egzistojne te nenshkruara ne nje 'qiell te kuptueshem' dhe pervec kesaja Zoti te mos egzistoje".

  Ne France u njoft me temrin 'Radikalizem' kjo rryme mendimi, e cila thote: "Asnje nuk ndryshon nese Zoti nuk egziston. Do te gjenden ne shoqerine njerezore vlerat e mesiperme humaniste dhe per rrjedhoje Zoti kethehet ne nje hipoteze te vjeteruar qe dale nga dale do te vdese harmonisht dhe qetesisht nga vetvetja".

  Duke patur parasysh mendimet e Sartre, More apo dhe Voltaire, cili eshte qendrimi juaj ne lidhje me ceshtjen e Zotit? A gjeni shpjegimin qe kerkoni ne faqet e shumta te dijetareve apo keni arritur ne racionalizimin tuaj per egzistencen e tija? Pra si e shpjegoni ju egzisten e Zotit dhe si e shpjegoni ju mos-egzistencen e tija?


  Diskutimi te behet larg atij fetar.


  P.S.
  Nqs nje teme e tille eshte hapur me perpara le te bashkohet kjo e imja.
   
  joetisti_ likes this.
 2. Ema

  Ema Goddes

  Re: Zoti-Hipoteze e vjeteruar

  /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/smile.gif
  Hajt te shohim ecurine...
   
 3. Zemrushi

  Zemrushi Primus registratum

  Re: Zoti-Hipoteze e vjeteruar

  ka hec shume /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif veni nje kavo makine ene rimorkojeni
   
 4. Timi

  Timi Valoris scriptorum

  Re: Zoti-Hipoteze e vjeteruar

  Sheje shpresoj ta kem kuptuar pyetjen tende: un besoj qe e gjith njerezia ka nevoj e duhet te besoj ne dicka. Se quhet zot allah o me ndonje emer tjeter besoj qe egziston. Shum gjera me bejne te mendoj kete gje. Po lexoja nje here disa gjera shum te cuditcme per te menduar qe ishin thjesht koicidenca. Nje nga kto shum gjerat ishte qe planeti yn po te ishte pak me larg o pak me afer diellit sdo kishte jete. Mendon se eshte nje koicidence? Ta mendosh me thelle. Kush mund te ket krijuar nje qenie keshtu perfekte (po flas per njeriun) e ne te njejten koh kaq te nderlikuar? Ti mund te thuash po te ket zot e verteton edhe duket kudo. Po te ishte keshtu te gjith njerezit do te besonin e sdo kishte kuptim asgje sepse njerezit do ishin te tere standart (dua te them qe do tu sillnin te gjith ne te njejten menyre qe do ti urdheronin fete). Pra besoj qe egziston..
  Ps: /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/kiss.gif Sheje /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/tonguee.gif
   
 5. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Re: Zoti-Hipoteze e vjeteruar

  Hipoteza nuk eshte dhe aq e vjeteruar me shume sesa me implikime vertet radikale ne psikozen njerezore. Fenomeni eshte i ngjashem me ndjenjen familjare qe kur kemi qene te vegjel kishim frike nga erresira, apo me friken aktuale qe kur jemi ne det nuk duhet shkuar shume larg se eshte thelle. Nga se kemi frike ne kete rast? Nese eshte frika se mos mbytemi, njesoj notojme te tere (apo mbytemi te tere) si ne nje thellesi 3m ashtu dhe ne 300 apo 3000m. Ose ne nje shembull tjeter kur nje garuesi qe eshte afer fundit dhe i lodhur, nese i shkohet dhe i thuhet "Jepi jepi jepi, forca, ec ec ec ec, edhe pak edhe pak, jepi fort fort!" vertet qe do te filloje te ece me me shume ritem sesa normalisht do te ishte duke ecur ne gare. Apo qofte dhe prezenca e nje garuesi tjeter prane tij, prape do e benin te ecte me shpejt. Ne te dyja rastet perfundimi eshte i njejte qe garuesi ecen me shpejt sesa po te ishte i pandikuar fare, por arsyeja e pare eshte shpresa dhe dhenia zemer, ne rastin e dyte eshte frika qe rivali do fitoje garen.
  Natyra njerezore, sido qe te jene rrethanat, ngelet perhere po e njejta, por e tregon veten ne menyra te ndryshme, ne varesi te problematikes apo trofeve me te cilat perballet njeriu. Sic ka shprese per te fituar nje gare, ka shprese per te fituar perjetesine. Sic ka frike qe te humbesh nje gare, ka dhe frike qe mos denohesh diku...!! Sic ka (patur) injorance se cfare ka ne Hene dhe si eshte Hena, ashtu ka dhe injorance se cfare ka ne Univers dhe si eshte Universi.

  It's all only human.
   
 6. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Ky shkrim fillimisht ishte nen nje teme tjeter tek zona e Teologjise, me titull "12 fjalet magjike te shejtanit te mallkuar". Nga ajo teme u fshi sidoqofte. Ende nuk jam shume i qarte pse. Akoma nuk me besohet qe ekziston koncepti i seleksionimit te pjeseve qe duhet te merren si reference ne literature e cila pretendohet te jete pertej vullnetit njerezor.​
  Po ja heq shkrimit ngjyrat fetare dhe po e rishkruaj nen kete seksion, te hapur ndaj nje diskutimi filozofik (pse jo edhe psikologjik apo antropologjik) te ketyre shkrimeve.​

  12 fjalet magjike te shejtanit te mallkuar

  E vetmja fe e vertete ne syte e Zotit eshte Islami. -(Sura 3:19)

  Besimtare, mos beni miq me njerez te tjere pervec se me njerezit tuaj... Ata nuk deshirojne gje tjeter percvec shkaterrimit tuaj... Ju besoni ne Liber... Kur ata ju takojne ata thone: "Edhe ne jemi besimtare". Por kur jane vetem ata kafshojne gishtat me inat. - (Sura 3:118, 119)

  Besimtare, nese dorezoheni para jo-besimtareve ata do ju terheqin ne jo-besim dhe do ktheheni ne perhumbje... Ne do i mbjellim me terror zemrat e jo besimtareve... Zjarri dhe jete shtepia e tyre. -(Sura 3:149-51)


  Besimtare, as Hebrejte dhe as te Krishteret nuk duhet ti beni shoket tuaj. - (Sura 5:51)

  Besimtare, kur te takoni te pafete gjate rruges suaj, mos u ktheni shpinen ne lufte. Nese dikush ne ate dite do t'ju ktheje shpinen, pervec se per arsye taktike... do te terheqe terrbimin e Zotit dhe shtepia e tij do te jete Ferri... (Sura 8:12)

  Luftojini ata derisa idhujt te jene shuar dhe besimi i Zotit te sundoje suprem. -(Sura 8:36)

  Luftojini drejtuesit e mosbesimit... shpalluni lufte atyre: Zoti do ti ndershkoje nen duart tuaja dhe do t'i perule. Ai do tju jape fitore mbi ta... - (Sura 9:12)

  Eshte nje semundje kur idhulltaret [jo muslimanet] vizitojne xhamite e Zotit... -(Sura 9:17)

  Luftoni ata te cileve ju jane dhene skripturat [Hebrejte dhe te Krishteret] ... deri sa ata te paguajne harace dhe te jene nenshtruar totalisht. -(Sura 9:27)

  Eshte Ai qe ka derguar apostullin e Tij per te drejtuar dhe me Fene e vertete [islamin] qe te triumfoje mbi te tera fete e tjera, ndonese idhulltaret [jo mulimanet] mund te mos e pelqejne. -(Sura 9:31)


  Besimtare, beni lufte kunder atyre qe nuk besojne qe jetojne perreth jush. Merruni fuqishem me ta. -(Sura 9:121)

  Muhamedi eshte apostulli i Zotit. Ata qe e ndjekin jane te pameshirshem me jo besimtaret, por te meshirshem me njeri tjetrin. -(Sura 48:29)
   
 7. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Shkruar nga peshkatari

  A te them edhe u i gjo o shoke...
  Lexova gjithe postimet e ksaj teme...U me rob shpie ca humje kohe e papame...mo mire kisha lexu anej nga thashethemet nai teme pa lidhje
  Persa i perket temes,per mendimin tim Zotria besimtar i devotshem qe kish shkruar 12 pikat thjesht thjesht po ama thjesht gjynof
  Jetoni jeten o njerez se zoti prandaj na ka krijuar te shijojme cdo bukuri,cdo begati te kenaqemi me diversitetet dhe sbesoj se ka pasur ne mend qe te rrime 5 here ne dite me bythe perpjete per ta falenderuar apo te mos shofim nai femer te bukur se eshte mekat se ajo na qenka e martuar apo ku di une...
   
 8. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Shkruar nga Kondrapedali

  Këto ngjajnë shumë më tepër me "12 fjalët magjike të shejtanit të mallkuar". Dhe ngjajnë shumë me "studimin e thelluar të Islamit" që bëhet nga talebanët.

  Faktikisht, si e thotë dhe gene më lart, këto tema janë ofendim i hapur ndaj kujtdo që mendon ndryshe. Me njerëz të tillë, mbështetës të iderave të tilla, nuk e di se sa jetë kemi akoma (se un kam shkelur disa nga ato fjalët e shejtanit të mallkuar).

  Do isha kurjoz të dija se cilat do ishin disa nga veprimet e shejtanit (sigurisht që kjo gota e whisky që po pij tani me kafen për qefin -ç'fjalë mëkatare - tim bën pjesë tek këto sjellje).
   
 9. filozofja

  filozofja Guest

  hej ti je gjynah se nuk di të shkrash gjuhën shqipe, e se ndonjëherë kur meëzitesh nuk ke se me cfarë te ngushëllohesh ndërsa myslimani besimtar e ka Zotin e tij per t'u ngushëlluar.
   
 10. gurax

  gurax Pan ignoramus

  Shoket dhe familja, nuk vlejne per nje musliman besimtar si ngushellues gjate nje periudhe merzitje?
   
 11. joetisti_

  joetisti_ Locus omnem

  "Asnje nuk ndryshon nese Zoti nuk egziston." S'ka logjike minimalisht normale qe te mos e pranoje. Por harrojme. Harrojme qe Zoti ekziston sepse njerez qe besojne se eksiston, ekzistojne. Dhe gjithmone do te ekzistojne. Pra ne nje fare kuptimi Zoti nuk do te mbese kurre pa ekzistuar dhe madje e kote te mos besosh se vertet ekziston.

  E perse te mos ekzistoje ?
   

Shpërndajeni këtë faqe