Cili është libri më i bukur që keni lexuar?

MeLoDy

Primus registratum
Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Cili eshte libri me i bukur qe ke lexu deri tashi?(noj sugjerim se dua ti bej nje dhurate nje liber shum te bukur nje personi te vecante)
 

L0LA

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Ca do novela apo libra me poezi??
Nuk di ca te them me pare. Ne fakt jane shume por po te jap ato qe kam lexuar me shume se dy here.
Une kam shume qejf dramat. Vdekja e shitesit nga Arthur Miller me pelqen shume. Xhaxhi Vanja e Chekovit eshte e paarritshme.

Disa nga novelat e mia te preferuara.
Me fal qe nuk mund ta shqiperoj bukur keshtu qe po e lej anglisht. The Unbearable Lightness of Being dhe Immortality nga Milan Kundera.
Lolita e Nabokovit me pelqen shume.
Vellezerit Karamazov, dhe( Notes from the Underground) nga Dostoevsky
Kolera ( La Peste) e Camus me ka bere per te qare sidomos karakteri i Grant qe kishte dashuri per boten ne pergjithesi dhe qe asnjehere nuk i ecte.
te dy librat e Khaled Hosseinit jane shume te bukur dhe lexohen shume shpejt. Kite Runner e kan bere edhe film por nuk e kam pare akoma.

Ose mund te marresh poezi .
te preferuarit e mi per Poezi jane Neruda, Rilke, Esenini dhe Lorca.
Sa here lexoj Eseninin qaj.
 

makuciko

Forumium praecox
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Libri më i bukur që kam lexu nojhere ka brenda gjithçka. Është i gjithi me luftë, i gjatë sa të duash, por asqë më ka mërzitur, ndonse e kam lexuar s'disesaherë. Gjithmonë kur e kam mbaruar, kam mbetur etjendezur sepse nuk perfundon... Më e rendesishmja: Pas cdo leximi jam ndarë me syte të mbushur me lot. Dhe poezi të bukura ka aty, ndonëse është roman. Ja një:

Në Bugjejovicë ne do vemi,
Kush nuk beson, borxh nuk ia kemi.
 
M

Mortal

Guest
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Aventurat e Cufo-s dhe Bubi kacurelit.
 

jimmy84

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

<div class="ubbcode-block"><div class="ubbcode-header">Originally Posted By: McCik</div><div class="ubbcode-body">Libri më i bukur që kam lexu nojhere ka brenda gjithçka. Është i gjithi me luftë, i gjatë sa të duash, por asqë më ka mërzitur, ndonse e kam lexuar s'disesaherë. Gjithmonë kur e kam mbaruar, kam mbetur etjendezur sepse nuk perfundon... Më e rendesishmja: Pas cdo leximi jam ndarë me syte të mbushur me lot. Dhe poezi të bukura ka aty, ndonëse është roman. Ja një:

Në Bugjejovicë ne do vemi,
Kush nuk beson, borxh nuk ia kemi.

</div></div>Marr guximin t`ju njoftoj qe...ky liber eshte vertet madheshtor. C`nuk gjen? Komedi, tragjedi, realizem, absurditet. Eshte vertet kryeveper.
Dhe duke huazuar nje varg te nje fabule:
"kaq i bukur pa mbaruar, pale (si-)kur te mbaroje(-nte)".

P.S. McCik e kam fiksim tek ky liber se ca sharje nuk jane perkthyer po jane lene ne gjermanisht. E ke problem te m`i perkthesh pak? /ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/laugh.gif Kuptohet ne privat.
 

makuciko

Forumium praecox
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Më bëhet qejfi që të pëlqen i njëjti libër. Fatkeqësisht s'e kam këtu. As shqip e as gjermanisht. Megjithatë, mund të bëjmë diçka. Ose m'i jep ti ato dy-tre urime të papërkthyera, ose prit derisa ta ble librin unë. Këto dy-tre muaj... Zgjidhemerr.
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

fjalori i gjuhes.
njeriu duhet ta lexoj me shum duke i kuptuar sensin e fjalve,dhe jo vetem nje kombinim germash ,dhe jo keqperdorimin, ndoshta ... .. .
por tashme njerzit nuk din te lexojn as kuptimin e vetvetes,jo pertej syrit.

njerzit qe lexojn njihen ne çdo gje,ç'do germ. dhe libra aq simpatik dhe te bukur ne fizik,s'ka. jo per mua.
 

SaRaH

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

...Libri qe me ka pelqyer me shume eshte "perandoria e uqerve" shume liber terheqes, eshte bere dhe film , nga suksesi qe pati...
 

^Res-Cogitans^

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

esht e veshtire te flasesh per librat e lexuara,esht si nje pasqyr-identiteti.
shum her me rastis te flas (kot) ne ambjente te ndryshme dhe shpesh shoh dhe degjoj - jo me sy,kuptohet! - qe libri me i bukur esht gjithmon i vetmi,ose nder te paktet, qe esht lexuar,ndaj dhe lehtsia e identifikimit.

p.s prap duke shkrujt ktu une,si smsova akoma.lol
 

Lule^bore

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Jane nje grup librash qe me kan pelqyer po ne pergjithsi me pelqejn librat ku ngjarjet zhvillohen ne shekujt xv-xvii

Saga e "SKY O'MALLEY"-- E Bertrice Small eshte i preferuari.
 

ari poetry

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Hi.Libri me i bukur eshte "33 poete franceze"
dhe "Yjet nuk vishen keshtu" me historine e gocave te maskruara nga egzistenca e keqje mashkullore,e theksoj "te keqinjte'
 

LUANESHA

Primus registratum
Re: Libri me i bukur qe ke lexu nojhere

Nje nder librat me te bukur qe kam lexu eshteLa schelta di Nicholas Sparks


/ubb/images/%%GRAEMLIN_URL%%/thumbsup.gif
 
Top